Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI SK TAHUN 4


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
UNIT Keselamatan Bengkel
TAJUK Peraturan Keselamatan
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Amalan Keselamatan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.
KEMAHIRAN TMK 1.1 Menaip, memilih atau menyunting teks.
ASPIRASI MURID Kemahian Berfikir
OBJEKTIF, KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Murid dapat:
1. Menyatakan enam peraturan keselamatan diri, bengkel, 1. Menyatakan __ daripada enam peraturan keselamatan
peralatan dan bahan diri, bengkel, peralatan dan bahan
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. murid dapat
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran menguasai objektif
dan kriteria kejayaan. pembelajaran dan
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI) diberi latihan
1. Murid berkongsi pendapat mereka tentang situasi dalam gambar dan menekankan perbezaan pengayaan /
suasana bengkel RBT dan kelas. pengukuhan
2. Murid didedakan dengan pengetahuan tentang peraturan di dalam bengkel melalui soal jawab. ☐___ / ___ orang
Interview (Temuramah) (PAK21) murid tidak menguasai
3. Murid menmbaca dan menganalisis peraturan keselamatan di dalam bengkel. objektif pembelajaran
4. Murid ditegaskan oleh guru bahawa keselamatan merupakan tanggungjawab Bersama dan diberi latihan
5. Murid memberi perhatian terhadap penerangan mengenai peraturan keselamatan di dalam pemulihan
bengkel.
6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk menyatakan peraturan keselamatan di dalam bengkel
7. Murid menjalankan perbincangan dan melakarkan peta minda mengenai keselamatan seperti ***Murid yang
pakaian, pengendalian bahan dan keselamatan. Mind Map (Peta Minda) (PAK21) memberi pandangan
8. Murid diminta untuk menunjukkan lakaran peta minda yang dihasilkan kepada guru. dan jawapan akan
9. Murid melakukan perbincangan bersama guru untuk mengukuhkan lagi pemahaman. diberikan ganjaran
10. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) sebagai rangsangan
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP) untuk murid terus
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru. mencuba
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 4-6 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun, Teliti, Terampil STRATEGI PdP Pembelajaran
SEJAHTERA
Konstektual
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan
EMK : NILAI Semangat KB Mengapplikasikan
Bermasyarakat
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru
guru

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan
datang
