Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 3


TARIKH 3/4/2024 MASA 07.40 – 8.10
MINGGU 4
HARI Rabu KELAS 3 RAJIN
UNIT Gimnas Gemilang
TAJUK Si Kanggaru dan Si Arnab
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan lakuan yang betu
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik bagi hambur dan pendaratan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah
1.2.2 Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi.
2.2.1 Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan hambur kaki dari pelbagai aras.
5.1.3 Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan.
KEMAHIRAN TMK 2.4 Membina jaringan kooperatif dan kolaboratif menggunakan blog dan emel.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah 1. Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah
2. Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi 2. Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi
3. Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan hambur kaki dari 3. Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan hambur kaki dari
pelbagai aras pelbagai aras
4. Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan 4. Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK


1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. pembelajaran dan diberi
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) latihan pengayaan /
1. Murid melihat gambar dan memahami aktiviti yang ada pada halaman 4. pengukuhan
2. Murid akan diberi masa untuk melakukan pemanasan badan. Exercise (Bersenam) (PAK21) ☐___ / ___ orang murid
3. Murid akan mendengar penerangan guru tentang aktiviti yang akan dijalankan. tidak menguasai objektif
4. Murid melihat contoh aktiviti yang ditunjukkan oleh guru. pembelajaran dan diberi
5. Murid menjalankan aktiviti hambur kaki dengan betul dan selamat. Test It Out (Jalankan Ujian) (PAK21) latihan pemulihan
6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk meniru contoh yang ditunjukkan oleh guru.
7. Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid yang sedang menjalankan aktiviti.
***Murid yang memberi
8. Murid perlu melibatkan diri ketika menjalankan aktiviti.
pandangan dan jawapan
9. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) akan diberikan ganjaran
10. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang diperolehi daripada guru. sebagai rangsangan untuk
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid terus mencuba
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 4 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU SEJAHTERA Selamat, Seronok ,Sehat STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai

KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan


EMK : NILAI Kerajinan KB Memahami
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan tajuk berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
dan tidak tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
PENILAIAN dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan lain
menjawab soalan tanpa baik. dan menjadi model
soalan. dengan bimbingan teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 3
TARIKH 4/4/2024 MASA 08.10 – 8.40
MINGGU 4
HARI Khamis KELAS 3 Rajin
UNIT Gimnas Gemilang
TAJUK Si Kanggaru dan Si Arnab
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan lakuan yang betu
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik bagi hambur dan pendaratan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah
1.2.2 Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi.
2.2.1 Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan hambur kaki dari pelbagai aras.
5.1.3 Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan.
KEMAHIRAN TMK 2.3 Menghasilkan dokumen elektronik yang menggabungkan teks dan grafik.
ASPIRASI MURID Etika dan Kerohanian
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dapat:
1. Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah 1. Melakukan hambur kaki dari aras tinggi ke aras rendah
2. Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi 2. Melakukan hambur kaki dari aras rendah ke aras tinggi
3. Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan hambur kaki dari 3. Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan hambur kaki dari
pelbagai aras pelbagai aras
4. Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan 4. Mengenal pasti alatan yang selamat digunakan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. pembelajaran dan diberi
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) latihan pengayaan /
1. Murid diberi kebebasan untuk memilih menjalankan aktiviti secara berkumpulan atau secara berpasangan. pengukuhan
2. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan kelas ketika membentuk kumpulan. ☐___ / ___ orang murid
3. Murid akan diberi masa untuk melakukan pemanasan badan. Exercise (Bersenam) (PAK21) tidak menguasai objektif
4. Murid akan mendengar penerangan guru tentang aktiviti yang akan dijalankan. pembelajaran dan diberi
5. Murid akan melihat contoh aktiviti yang ditunjukkan oleh guru. latihan pemulihan
6. Murid akan dipanggil secara rawak untuk meniru contoh yang ditunjukkan oleh guru.
7. Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid yang sedang menjalankan aktiviti.
8. Murid melakukan aktiviti variasi hambur kaki dengan betul dan selamat dengan pasangan. Swipe that (Tukarkannya) ***Murid yang memberi
pandangan dan jawapan
(PAK21) akan diberikan ganjaran
9. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) sebagai rangsangan untuk
10. Murid membuat pembetulan hasil daripada perbincangan dan dapatan yang diperolehi daripada guru. murid terus mencuba
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
BUKU TEKS Halaman 4 BUKU AKTIVITI Halaman
ELEMEN SEKOLAHKU SEJAHTERA Selamat, Seronok ,Sehat STRATEGI PdP Kecerdasan Pelbagai

KBAT Mengapplikasi PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan


EMK : NILAI Kerajinan KB Memahami
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai,
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancar,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit
Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah
Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang.
