Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata pelajaran Masa Hari Tahun Jumlah murid Tema Tajuk Fokus utama

: Bahasa Melayu : 7.45 8.45 (1 jam) : Rabu : 5 Maju : 30 orang :Budi Bahasa Budaya Kita : Orang Berbudi Kita Berbahasa : 11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik

dalam sesebuah karya. Fokus sampingan : 5.2 Membaca kuat teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yg dibaca..

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-

1. Mengulas nilai-nilai murni yang terdapat dalam teks Orang Berbudi Kita Berbahasa secara bertulis. 2. Menjawab 5 soalan pemahaman objektif berdasarkan teks Orang Berbudi Kita Berbahasa secara bertulis dengan betul. 3. Menyatakan nilai-nilai murni yang terdapat dalam slide yang dipaparkan.. Bahan bantu mengajar : Slaid, LCD, Petikan cerita,lembaran kerja,contoh poster.

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN

PEMBELAJARAN 1. Slide 2. Soalan: Induksi set (5 minit) Aktiviti i Pengetahuan sedia ada

a. Apakah yang dapat 1. Guru menampal poster di kamu lihat dalam poster hadapan kelas. tersebut? BBM Poster

2. Guru bertanya murid tentang di dalam poster

Gambar orang ramai situasi menolak sebuah lori tersebut.

b. Apakah kempen yang 3.

Guru

bertanya poster dengan

murid yang kempen

berkaitan dengan poster perkaitan tersebut? Kempen Budi Bahasa ditunjukkan

yang dijalankan oleh kerajaan.

Membaca petikan cerita

teks Orang Aktiviti ii 3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran dan nilai-nilai terdapat Orang

Berbudi Kita Berbahasa untuk mendapat keseluruhan. Menyatakan mengulas murni dalam yang teks idea

pada hari tersebut.

Berbudi Kita Berbahasa secara bertulis. Fasa sebelum(15 minit) Teks: Orang Berbudi Langkah 1 Aktiviti i BBB - Teks cerita Kaedah skimming

Kita Berbahasa

1.Soalan: a. Apakah makna nilainila murni? b. Apakah makna

1. Guru mengedarkan petikan. Kemahiran Murid skimming membaca untuk secara tambah: memahami Mentalis

bernilai

idea keseluruhan teks. Belajar cara belajar 2. Guru meminta pelajar menceritakan sendiri kata . 3. Guru menyatakan maksud Orang Berbahasa Berbudi secara Kita lebih pengalaman makna perkataan yang sukar kamu terjemahkan?

berdasarkan

terperinci supaya murid faham.

Aktiviti ii 1. Guru menayangkan slide

yang menggambarkan 2 situasi tentang budi bahasa. 1. Slide - Situasi i: Orang daripada yang bas 2. Guru merujuk membimbing terus kepada murid nilai BBB

murni yang dikenal pasti

turun Apakah perbezaan situasi - Slide video situasi tidak idan situasi ii? terima Apakah perkara yang patut kita lakukan jika - LCD

mengucapkan

kasih kepada pemandu bas. - Situasi ii:

berada - Skrin Pendekatan deduktif tentang Membanding beza kurang perlakuan

dalamsituasi i? Buat Seorang penumpang sahaja perlakuan ulasan yang

yang bersopan dengan mengucapkan terima yang bersopan? kasih kepada pemandu

bas semasa menuruni Sebab apa? bas. Fasa semasa(10 minit) Langkah 2 Aktiviti i 1. Guru menulis perbezaan menyuruh karangan yang murid tentang telah -

dikenalpasti dalam slide yang dipaparkan secara lengkap

menggunakan ayat sendiri. Aktiviti membaca teks: Orang Berbudi Fasa selepas (25 minit) BBB - Teks petikan

Kita Langkah 3 Aktiviti i

Berbahasa

1. Guru menerangkan makna - lembaran kerja ayat yang sukar difahami. 2. Guru menerangkan Soalan objektif Peta minda nilai-

kandungan teks: Teks tentang ... Menggunakan kata tanya: i. Mengapa....? ii. Apakah...? iii. Di manakah...? iv. Bilakah...? v. Bagaimanakah ini menerangkan

nilai murni.

(4W 1H) 3. Guru meminta murid

menjawab soalan yang disediakan lembaran kerja. dalam

Cadangan aktiviti pemulihan 1. Guru

BBB

mengedarkan - Gambar bersiri

1. Karangan bergambar

gambar bersiri beserta keratan- -Keratan-keratan keratan perkataan kepada perkataan murid-murid pemulihan. - lembaran kerja 2. Murid-murid diminta untuk Kertas karangan menulis memilih perkataan yang sesuai bagi dengan melengkapkan menambah ayat rangkai

kata yang sesuai berdasarkan gambar bersiri bagi

menyudahkan cerita. 3. Seterusnya,murid akan ayat-ayat menjadi

menggabungkan yang telah dibuat

sebuah karangan pendek yang lengkap.

Cadangan aktiviti pengayaan 1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan iaitu lima murid setiap kumpulan. 2. Guru menerangkan jenis dan

peraturan

permainan

yang

akan dijalankan kepada murid. 3. Guru membimbing murid merujuk 1. Permainan Bahasa yang terus kepada dalam nilai petak

terdapat

- Jika pemain berhenti permainan dam tempat murid di petak yang berhenti. mengandungi nilai yang 4. Permainan diteruskan positif,pemain akan sehingga ada kumpulan yang maju ke hadapan. memenangi permainan

koperatif

Jika pemain berhenti di tersebut. petak yang Aktiviti ii 1. Setelah semua murid selesai menjawab, guru meminta

Pendekatan Induktif

mengandungi nilai yang negatif,pemain akan

mundur ke belakang.

Permainan Bahasa BBB permainan

pelajar menukarkan lembaran

kerja dengan rakan-rakan dan - Carta tepat. Soalan : 2. Guru memberi alasan untuk a. Apakah alasan menerima jawapan. 3. Murid yang kesemua berjaya soalan atau menolak jawapan tersebut betul atau salah? menjawab

membincangkan jawapan yang damkejar nilai - Dadu - Penanda pemain

akan mendapat hadiah.

Peneguhan positif : hadiah (alat tulis) - motivasi ekstrinsik Kognitif : Rumusan isi pelajaran - Nilai-nilai murni Penutup (5 minit) 1. Guru merumuskan isi Gabungjalin kemahiran muzik BBB

pelajaran pada hari tersebut.

2. Guru memberi pujian atas - LCD sikap murid . Sosial : 3.Guru meminta murid-murid Pujian menyanyikan semula lagu Budi Nyanyian lagu bahasa budaya kita diiringi Budi Bahasa Budaya paparan video lagu tersebut. Kita - Skrin - Video lagu Budi

Bahasa Budaya Kita
