Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian (Problem Based Learning) Subjek Kelas Tarikh Masa Bil.

Pelajar Kehadiran Tema Topik : Kimia : 5 Sains 1 : 25 September 2013 : 9.05 pagi 10.25 pagi : 36 : 36/36 : Pengoksidaan dan Penurunan : 3.2 Menganalisis pengaratan sebagai tindak balas redoks

Objektif pembelajaran Di akhir pembelajaran, pelajar dapat : 1) Menguasai isi kandungan a. Menyatakan maksud kakisan logam beserta 2 bahan yang boleh menghalang kakisan logam dengan tepat. b. Menjelaskan dengan menggunakan 2 contoh bagi syarat pengaratan besi dengan betul. c. Menerangkan 2 contoh kegunaan logam lebih elektropositif dalam mengawal kakisan logam dengan jelas. d. Menerangkan 2 contoh kegunaan logam kurang elektropositif dalam mengawal kakisan logam dengan jelas. 2) Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir a. mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk mengenalpasti bahan kakisan logam. 3) Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan prosedur yang dipersetujui dalam kumpulan. b. menggunakan bahan-bahan kimia dengan berhemah dan menggunakan kaedah pelupusan yang betul. Pengetahuan sedia ada Para pelajar telah mengetahui tentang :

1. Syarat pengaratan besi. 2. Maksud kakisan logam. 3. Proses pengaratan dari segi pengoksidaan dan penurunan.

Alat Bantu Mengajar: Piring Petri, paku, kepingan magnasium, kepingan zink, kepingan kuprum, dan larutan jeli.

Bahan Bantu Mengajar: Video, slaid power point, power point (prezi) Pendekatan/kaedah: Problem based learning

Fasa Pengenalan (INTRO) (10 min)

Isi Kandungan Maksud pengoksidaan, penurunan, dan pembentukan karat.

Perkembanga n (50 min)

penghalang pengaratan.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Guru menunjukkan Murid menonton sebuah video tentang video sambil kakisan logam. membuat catatan Guru menunjukkan kerana mereka logam yang telah bakal membuat mengalami pengaratan. eksperimen idea sendiri. Penetapan 6 kumpulan Murid membuat kecil dengan pemilihan hipotesis, secara rawak. menyatakan penyataan masalah, Mengutarakan satu memberi cadangan persoalan utama: Apakah reka bentuk yang menghalang proses eksperimen, pengaratan logam? menyatakan pembolehubah Guru membincangkan yang terlibat. tentang hipotesis, reka bentuk eksperimen, Murid menjalankan penyataan masalah dan eksperimen bagi pembolehubah yang menjawab terlibat. persoalan. Taksir kefahaman secara lisan murid yang tidak dapat menguasai fasa

Nota

Strategi/ Teknik: power point (prezi), kit media (paku yang berkarat) Strategi/ Teknik: Aktiviti inkuiri dalam kumpulan. Sikap saintifik dan nilai murni: Penglibatan aktif dan bekerjasama dalam kumpulan. Saling memberi idea dalam kumpulan. Menghargai

Peneguhan (10 min)

penggunaan logam lebih elektropositif untuk mengawal pengaratan.

Penutup (10 min)

penggunaan logam lebih elektropositif untuk mengawal pengaratan.

aplikasi akan dikumpul dalam satu kumpulan dan diberi penerangan kumpulan kecil. Tunjukkan masalah di Pelajar slaid membincangkan (rujuk lampiran 1) dalam kumpulan bagi menyelesaikan masalah yang diberikan. Guru menunjukkan video Pelajar menonton eksperimen yang telah dengan teliti video dilakukan untuk yang ditunjukkan dibandingkan dengan dan eksperimen yang membandingkan dilakukan oleh pelajar. proses eksprimen yang dilakukan Guru mengarahkan oleh guru dan pelajar untuk pelajar. memerhatikan tindak balas yang berlaku dan Pelajar memerhati membentangkan hasil tindak balas yang eksperimen pada sesi berlaku dan pengajaran yang menyimpan bahan seterusnya. eksperimen untuk dibentangkan pada sesi pengajaran yang seterusnya.

masa

Sumber pengajaran: slaid power point

Sumber pengajaran: kit media (video)
