Anda di halaman 1dari 4

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODEL


ASSURE
MODEL A.S.S.U.R.E.
Analisa (Analysis)
Bilangan pelajar : 30 orang (11 L, 19 P)
Tahun : 5 Ibnu Sina
Umur : 11 tahun
Kesihatan pelajar : semua sihat

Penyataan Objektif (State objective)
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
1) Murid-murid dapat menyatakan pengertian tayamum.
2)Murid-murid mampu menjelaskan rukun-rukun dan cara-cara bertayamum.
3) Murid-murid dapat menerangkan sebab-sebab mengharuskan tayamum.

Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media),
BBM : Buku teks, video, muzik, potongan gambar (puzzle), kuiz bestari melalui perisian
Who Wants To Be a Millionaire, slaid (power point), komputer riba dan LCD.
KAEDAH PENGAJARAN : Kemahiran Berfikir, Konstruktivisme, dan ICT.
Kemahiran berfikir :
1) Banding beza : Mengkelaskan antara rukun-rukun dan cara-cara bertayamum.
2) Menjana idea : Menyenaraikan sebab-sebab yang mengharuskan tayamum.

Penggunaan (Utilize),
Rujuk RPH pada set induksi, langkah 2, dan langkah 3.

Penyertaan pelajar (Required Participation),
Rujuk RPH - secara keseluruhannya melibatkan penyertaan pelajar..

Penilaian (Evaluation)
Rujuk RPH langkah 2, langkah 3 dan penutup berdasarkan kuiz bestari.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM KBSR
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : 5 Ibn Sina
Tarikh : 25 September 2012
Masa : 8.10 a.m 9.10 a.m
Bilangan murid : 30 orang
Bidang : Ibadah
Tajuk : Tayamum
Pengetahuan sedia ada :
1) Sebahagian murid pernah mendengar perkataan tayamum.
2) Sebahagian murid pernah melihat orang bertayamum.
Hasil pembelajaran :
1) Murid-murid dapat menyatakan pengertian tayamum.
2) Murid-murid mampu menjelaskan rukun-rukun dan cara-cara bertayamum.
3) Murid-murid dapat menerangkan sebab-sebab mengharuskan tayamum.
Kemahiran berfikir :
1) Banding beza : Mengkelaskan antara rukun-rukun dan cara-cara
bertayamum.
2) Menjana idea : Menyenaraikan sebab-sebab yang mengharuskan tayamum.
Penerapan nilai : Bekerjasama, yakin dan berani.
Alat bantu mengajar :
1) Komputer riba
2) LCD
3) Slaid/power point
4) Potongan gambar/puzzle
5) Video
6) Muzik
Strategi pengajaran dan pembelajaran :
LANGKAH

MASA

ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

ALATAN
Pendahuluan
(3 minit)
Bacaan doa sebelum
belajar oleh murid-murid.

Guru meminta murid-
murid membaca doa
secara kuat dengan
lancar dan betul.


Set induksi
(4 minit)
-Apakah ibadah yang
memerlukan debu tanah
yang suci apabila
ketiadaan air?
- Guru membahagikan
kelas dalam 3 kumpulan.
Setiap kumpulan akan
diedarkan dengan
- Gambar


gambar yang berbeza
tetapi mempunyai
persamaan tentang
bahan utama yang
digunakan, iaitu air.
- Apakah bahan utama
yang digunakan dalam
gambar?
- Murid akan menulis di
atas gambar yang
diedarkan apakah bahan
utamanya.
- Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk yang bakal
dipelajari.
Langkah 1
(11 minit)
Pengertian tayamum:
tayamum ialah menyapu
debu tanah yang suci
kemuka dan kedua-dua
tangan hingga ke siku
dengan beberapa syarat
disertai dengan niat.



- Guru meminta 4 orang
murid untuk melakonkan
situasi dialog seperti
dalam buku teks. (Rujuk
jilid 2/ halaman 26/ teks
1)
-Power point akan
dtayangkan dalam masa
yang sama.
Nilai:
- Kerjasama
antara murid
- Berkeyakinan
tampil ke
hadapan kelas.

Alat Bantu
Mengajar (ABM):
- Komputer riba
dan LCD
- Slaid power
point
Langkah 2
(17 minit)
Rukun-rukun
tayamum :
- Niat
- Menyapu debu
tanah ke muka.
- Menyapu debu
tanah ke dua-dua
belah tangan hingga
ke siku.
- Tertib.

- Guru akan
menayangkan klip video
yang telah disediakan.
- Guru akan meminta
murid menjawab soalan
yang telah disediakan
dalam paparan power
point. Guru akan
memanggil 5 orang
murid untuk menjawab
soalan.
ABM :
- Klip video
-Slaid power
point.
Cara-cara
bertayamum.

Langkah 3
(17 minit)
Sebab-sebab diharuskan
bertayamum :
- Ketiadaan air.
- Cuaca yang terlalu
sejuk.
- Sakit yang tidak boleh
terkena air.



- Dalam kumpulan yang
sama guru memberikan
murid-murid sebuah
uncang beg yang telah
dimasukkan kepingan
gambar/ puzzle.
- Masa murid perlu
menyelesaikan puzzle
tersebut bermula apabila
guru memainkan lagu
dan perlu selesai
sebelum lagu tamat.
- Murid perlu
menampalkan puzzle
tersebut di hadapan
kelas dan memilih situasi
jawapan yang betul
berdasarkan gambar.
- Guru mengaitkan
puzzle dengan isi
pelajaran, iaitu keadaan
yang mengharuskan
bertayamum.
Nilai:
- Bekerjasama
- Yakin dan
berani

ABM:
- Beg uncang
puzzle
- Muzik
Penutup
(8 minit)
Penilaian dan rumusan
terhadap apa yang telah
dipelajari (hasil
pembelajaran) pada hari
ini.
- Guru akan membuat
kesimpulan bermula dari
awal isi pembelajaran
dan memilih murid
secara rawak untuk
disoal.
