Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Mengajar

Mata pelajaran: Pendidikan Islam

Tahun Tingkatan 1
Pengetahuan 1. Pelajar telah mengetahui kejadian siang dan malam.
Sedia Ada 2. Pelajar pernah melihat bayi yang baru dilahirkan.
3. Pelajar mempunyai kemahiran asas tentang penggunaan
computer dan perkakasannya.
4. Pelajar mempunyai kemahiran menggunakan perisian
mikrosoft Word dan melayari internet.

Peruntukan 80 minit (2 waktu )


Masa
Tema Pelajaran / Tema : Konsep rukun Iman.
Topik
Topik : Bukti kewujudan allah.

Sub-Topik : Membaca dalil Al-Quran tentang kekuasaan


Allah..
Memerihalkan proses kejadian siang dan malam.
Menyenaraikan peringkat kejadian manusia.

Hasil Pada akhir pengajaran murid dapat :


Pembelajaran Aras 1 :
Menyebut dalil naqli tentang kewujudan Allah.
- menggunakan MS Power point.

Aras 2 :
Menerangkan keadaan kejadian siang dan malam:
- putaran
- kedudukan dalam orbit
- sebab berlaku siang dan malam
- kebaikan dan faedah berlaku siang dan malam.
- menggunakan MS Power Point.

Aras 3 :
Menerangkan proses kejadian manusia.:
- peringkat fetus
- kelahiran
- pertumbuhan an perkembangan
- perbezaan manusia.
- Pengajaran.
- menggunakan MS Power Point .
Nilai Murni 1) Mengagungi kekuasaan Allah.
2) Bekerjasama dan bertolak ansur ketika menggunakan
peralatan TMK
3) Jujur dalam melayari laman Web
4) Menjaga kebersihan dan disiplin ketika berada di dalam
makmal komputer

Kemahiran 1) Inkuiri penemuan


Berfikir 2) Membanding dan membeza setiap kejadian
3) Membuat urutan kejadian
4) Menghubung kait
5) Mencirikan

Objektif Pada akhir proses pembelajaran dan pengajaran pelajar dapat :


Pembelajaran 1. Menyebut dalil naqli tentang kewujudan allah..
2. Menerangkan keadaan kejadian siang dan malam
berdasarkan maklumat daripada laman Web.
3. Menyenaraikan peringkat dalam proses kejadian manusia.
daripada laman Web.

Persediaan TMK 1. Menempah bilik komputer dan prokjektor LCD


2. Memastikan system rangkaian internet berfungsi
3. Menyediakan slaid persembahan Power Point sebagai BBM
4. Menyediakan soalan latihan dalam MS Word
5. Memastikan sekolah mempunyai laman web sendiri.

Penerapan TMK 1. Membina peta minda tajuk bukti kewujudan Allah dengan
menggunakan MS Power Point dan menyimpan maklumat
dalam MS word
2. Membina animasi kejadian malam dan siang serta proses
kejadian manusia menggunakan perisian Microsoft Power
Point.
3. Mengakses maklumat tentang kejadian gempa bumi,
Tsunami, geiser, kolam air panas dan gunung berapi

Persediaan guru Buku Teks, akhbar, Carta, Ensiklopedia


Bukan TMK
Aktiviti 1. Set Induksi
Pelajaran Menunjukkan gambar bumi menggunakan MS Power Point
( 2 minit)

2. Pencetusan idea
Memberi maklumat dan bersoal jawab berkaitan dengan
kejadian siang dan malam dan proses kejadian manusia.
( 10 minit )
3. Penstrukturan semula
Mengakses internet untuk mendapatkan gambar dan maklumat
terperinci tentang kejadian siang dan malam dan proses kejadian
manusia..
( 23 minit )
4. Aplikasi idea
Mengadakan sessi perbincangan secara kumpulan untuk
melengkapkan peta minda.
( 25 minit )

5. Penilaian
Penilaian guru dan rakan sebaya mengenai hasil tugasan
( 15 minit )
6. Penutup
Refleksi pelajaran.
( 5 minit )

Aktiviti Guru 1. Guru menayangkan slaid ayat Al-Quran tentang kewujudan


Allah.
2. Guru menayangkan slaid bumi dan bersoal jawab
3. Menayangkan slaid MS Power Point kejadian siang dan
malam serta memberi maklumat tentang
 putaran bumi
 sebab berlaku siang dan malam
 kebaikan berlaku siang dan malam.

Serta menayangkan slaid MS Power Point tentang :


- peringkat kejadian manusia.
- Perbezaan manusia.
- Pengajaran.
Seterus memberikan soalan yang berkaitan

4. Guru mengarahkan pelajar melayari laman Web yang


disenaraikan
5. Guru membentuk kumpulan dan mencetak lembaran kerja
peta minda daripada Mikrosoft Word berdasarkan bilangan
kumpulan
6. Meminta pelajar membentangkan hasil perbincangan
tugasan. Guru memantau dan memberi bimbingan.
7. Guru menyoal secara lisan keseluruhan isi kandungan
pelajaran

Aktiviti Pelajar 1. Memberi perhatian dan menjawab soalan guru.


2. Pelajar memerhati slaid, mengambil catatan dan menjawab
soalan yang dikemukan oleh guru
3. Membuka komputer dan melayari laman web untuk
mendapat gambar dan maklumat terperinci.. Seterusnya
mencetak maklumat tersebut untuk ditampal didalam buku
skrap.
4. Pelajar berkumpul dalam kumpulan masing-masing serta
berkomunikasi untuk menyelesaikan tugasan kerja yang
diberi.
5. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan.
Setiap kumpulan akan memurnikan tugasan mereka dengan
bimbingan guru
6. Pelajar menjawab secara lisan tentang rumusan.

Liputan Kandungan : Meliputi objektif dan hasil pembelajaran mata


Kurikulum pelajaran Pendidikan Islam Tingkatan 1 dan kemahiran berfikir.

Pedagogi : Meliputi aplikasi kemahiran generic bestari yang


berunsurkan kemahiran, kecekapan dan keterampilan serta strategi
konstruktivisme pengajaran dan pembelajaran.

Penilaian : Penilaian formatif melalui soalan lisan dan


penyelesaian masalah oleh guru dan rakan.

Keperluan Tiada
khusus
Literasi 1. Menggunakan terminology Sains seperti putaran, orbit.Juga
menggunakan terminology Arab seperti naqli dan dalil. .

Numerasi 1. Putaran bumi = 24 jam.


2. Umur bayi dalam kandungan.i.
3. Bilangan hari bumi mengelilingi matahari. .
4. Tempoh waktu malam dan siang.

Penilaian Bahan :
a) Gambar-gambar yang dimuat turun daripada internet yang
bersesuaian dengan tajuk serta tahap kebolehan pelajar.
b) Buku teks digunakan kerana menjadi sumber utama ,dimiliki
oleh semua murid dan mudah digunakan.

Pengajaran dan pembelajaran :


Penilaian dijalankan secara formatif berdasarkan beberapa
perkara seperti yang berikut:
a) Menjawab soalan guru.
b) Menyelesaikan tugasan
c) Penilaian rakan sebaya.

Kesesuaian TMK mengikut criteria CIPS :


Refleksi a) Pelajar dapat melayari internet untuk mengakses maklumat
berkaitan.
b) Pelajar lebih berminat dan memberi tumpuan kepada P&P
apabila guru menayangkan slaid menggunakan MS Power
Point.
c) Proses P&P dapat berjalan dengan lebih lancer dengan
menggunakan TMK.
d) Pelajar berjaya menghasilkan tugasan dengan lengkap,
tersusun dan kemas.

Bahan rujukan 1.Dewan Bahasa Dan Pustaka ( 2005).Kamus Dewan


TMK dan Bukan 2.Faujan Hj.Ahmad. UPSR Sains: SASBADI Sdn. Bhd. Petaling
TMK. Jaya ,2005.
3. Razali b. Syarif. Pendidikan Islam Tingkatan 1. Dewan bahasa
dan Pustaka.Bangi 2002.
Laman Web http://www.dreamhawk.com/lifestream.htm

http://www.pbs.org/wgbh/nova/genome/images/manipulate_fetus_l.jpg

http://www.salatiga.go.id/bumi.jpg

http://www.paul-jackson.com/nba.htm

http://www.paul-jackson.com/images/fetus.jpg
