Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tahun : Tahun 3 Firdaus
Tarikh : 26 Mac 2009
Bil Murid : 18 orang
Masa : 7.45 – 8.45 pagi
Bidang Kegiatan : Menggambar
Aktiviti : Gurisan
Tajuk : Ayam
Masa : 1 jam ( 60 minit )

Objektif Pengajaran

 Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan gambar dengan menggunakan


teknik gurisan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
 Memahami konsep gurisan.
 Mengenal dan mengetahui alat dan bahan untuk menghasilkan gambar dengan
menggunakan teknik gurisan.
 Menghasilkan gambar ayam dengan menggunakan teknik gurisan.

Keperluan
Alat : Pinggan kertas, lidi.
Bahan : Pastel.
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR).
: Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.

Prosedur

 Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.


 Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran
dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran
berfikir secara kritis dan kreatif.
 Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi: Nyanyian
lagu “Anak Ayam”.
 Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap.
 Guru memperkenalkan teknik gurisan dengan menggunakan pastel dan lidi.
 Guru menunjukcara dan membimbing murid menghasilkan gambar menggunakan
teknik gurisan.
 Apresiasi dan refleksi.
 Penutup
 Sosial atau
 Kognitif
BUTIRAN AKTIVITI HASIL PEMBELAJARAN STRATEGI PENGAJARAN

SET INDUKSI (5 minit) TKP

 Set induksi nyanyian o Murid boleh -Interpersonal

“Anak Ayam” menyanyikan lagu “Anak -Verbal lingustik


Ayam” bersama-sama. -Muzik
Anaklah ayam
Anak ayam turun -Kontekstual
sepuluh
Mati seekor mati KBKK
seekor
-Kritis (mencirikan).
Tinggal sembilan
Mari belajar
Mari belajar
besungguh-
sungguh
Supaya kita supaya
kita
Tak ketinggalan
Anaklah ayam
Anak ayam tinggal
sembilan
Mati seekor mati
seekor o Murid bersoal jawab
Disambar helang dengan guru mengenai
Kalaulah kita kalau
kita ayam.
Dah ketinggalan o Murid dapat
Ilmu tak ada ilmu membunyikan bunyi
tak ada ayam bersama-sama.
Kawan pun kurang

 Soalan:
- Siapa ada
memelihara ayam?
- Bagaimana bunyi
ayam?
AKTIVITI 1 (5 minit) ARAS 1 Kontekstual
 Guru menerangkan o Murid dapat
alat dan bahan serta memahami dan
proses untuk mengetahui alat,
menghasilkan gambar bahan dan teknik serta
teknik gurisan sambil proses menghasilkan
menunjukkan contoh. gambar melalui teknik TKP

 Guru menunjukkan gurisan. -Kecerdasan Visual Ruang.

contoh gambar ayam


yang menggunakan
teknik gurisan telah
siap kepada murid.
AKTIVITI 2 (20 minit) ARAS 2 TKP
-Naturalis
 Murid mewarna o Murid menjalankan -Kontekstual
beberapa lapisan aktiviti di bawah
warna daripada warna penyeliaan guru.
terang kepada yang o Dapat menghasilkan
lebih gelap. beberapa lapisan
 Guru tunjukcara warna pada kertas.
mengguris
menggunakan lidi.

AKTIVITI 3 (20 minit) ARAS 3 KBKK

 Murid menghasilkan o Dapat menghasilkan - kritis

gubahan gambar yang gambar dengan - menyusun

menarik dengan menggunakan teknik - kreatif

menggunakan teknik gurisan mengikut - menjana idea.

gurisan. kreativiti masing-


TKP
masing. -Visual ruang
SESI APRESIASI DAN
REFLEKSI (5 minit) TKP

 Murid mempamerkan o Murid dapat menilai - Verbal Linguistik


hasil kerja mereka. tahap keupayaan
 Sesi apresiasi dan masing-masing
refleksi hasil kerja berdasarkan kategori
yang telah dihasilkan yang telah ditetapkan
murid: oleh guru.
 baik o Murid dapat
 sederhana menyatakan perasaan
 kurang mencapai tahap dan pengalaman
terhadap aktiviti yang
telah dilakukan.

PENUTUP (5 minit) TKP

 Murid nyanyikan lagu o Murid dapat - Verbal linguistik

“Anak Ayam” bersama- menyatakan perasaan - Muzik

sama sambil masing masing - Interpersonal

memegang gambar tentang gambar ayam


ayam yang dihasilkan menggunakan teknik
menggunakan teknik gurisan yang telah
gurisan. dihasilkan.

HASIL P&P

ULASAN PENSYARAH PENYELIA
