Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran

Bahasa Malaysia

Kelas

Tahun 5 Hukma

Tarikh/Hari

28 April 2016 / Khamis

Bilangan murid

28 orang

Masa (minit)

08.40 - 09.40 pagi (60 minit)

Tema

Kemasyarakatan

Tajuk

Berkat Muafakat

Standard kandungan

3.9
Menulis ulasan tentang pelbagai bahan sastera dan bukan
sastera yang didengar, ditonton atau dibaca dengan betul.

Standard pembelajaran

3.9.1
Menulis ulasan tentang bahan sastera yang didengar, ditonton
atau dibaca dengan jelas dan menggunakan ayat yang gramatis.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menulis sekurang-kurangnya 3 ulasan berdasarkan Lagu
Berkat Muafakat dengan menggunakan ayat yang gramatis
dengan betul.

BBM

KBAT-i-Think(Peta Buih)
Buku Teks
Komputer
Audio Lagu Nenek Si Bongkok Tiga.
Kad manila

LANGKAH/
MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

CATATAN

INDUKSI
SET
(5 Minit )

Simpulan Bahasa guru:


-berat sama dipikul
berat sama dijinjing
Jawapan murid:
Kerjasama
Berganding bahu
Muafakat
Sepakat
Tolong menolong
Tanggungjawab

LANGKAH
1

Lagu Berkat muafakat


Lirik : Buku Teks m/s 67
Contoh perkara yang
dibincangkan :
Kerjasama
Berganding bahu
Muafakat
Sepakat
Tolong menolong
Tanggungjawab

1. Seorang murid diminta


tampil ke hadapan untuk
memilih kad dalam bakul
guru.
2. Guru membaca isi yang
terkandung dalam kad.
3. Setiap kumpulan diminta
memberikan makna
simpulan Bahasa yang
diberikan oleh guru.
4. Guru mengaitkan aktiviti
dengan isi pelajaran.
1. Murid membaca senikata
lagu Berkat Muakat.
2. Murid dan guru
menyanyikan lagu
mengikut rentak lagu
Nenek Si Bongkok Tiga.
3. Beberapa orang murid
disoal tentang kandungan
lagu.
4. Kemudian, setiap
kumpulan berbincang
untuk membuat
kesimpulan umum tentang
mesej yang terkandung
dalam lagu.
5. Wakil kumpulan tampil
untuk memberikan hasil
perbincangan.

Kad perkataan:
Simpulan
Bahasa guru:
-berat sama
dipikul berat
sama dijinjing

BBM
- komputer
- Audio lagu
Nenek Si
Bongkok
Tiga.
- Buku Teks

LANGKAH Lagu Berkat muafakat


Lirik : Buku Teks m/s 67
2
Cara membuat ulasan
bahan sastera:
- Lihat pada tajuk
- Perhatikan
perkataan yang
sering diulang
- Cari makna tersirat
dengan
menggunakan
perkataan yang
hampir sama
makna dengan
bahasa dalam
bahan.
peta pemikiran I think
peta buih Ulasan Lagu
Berkat Muafakat.
Langkah 3
Peta Buih
(rujuk lampiran)

1. Wakil kumpulan tampil


kehadapan untuk membuat
undian.
2. Setiap kumpulan diberikan
satu rangkap berdasarkan
lirik lagu.
3. Setiap kumpulan berbincang
untuk membuat ulasan
bedasarkan rangkap yang
diberikan.
4. Murid dibimbing oleh Cara
membuat ulasan bahan
sastera guru semasa
perbincangan.
5. Hasil perbincangan
dipindahkan dalam peta buih.
6. Hasil kerja di tampal pada
peta buih di papan putih.

1. Pembentangan kumpulan.
2. Setiap kumpulan tampil
kehadapan untuk
membentangkan hasil
perbincangan secara
sukarela/pilihan guru.
3. Murid dibimbing semasa
pembentangan.
4. Kumpulan lain menilai hasil
pembentangan rakan mereka
dengan bimbingan guru.
5. Murid menyalin peta buih
dalam buku pemahaman dan
membuat pembetulan
kesalahan berdasarkan
penilaian bersama guru.
6. Murid diberikan lembaran
kerja sebagai latihan
pengukuhan.

Penutup

Rumusan

5 minit

Menyanyikan semula lagu berkat muafakat.


Murid menyatakan satu nilai yang terkandung dalam lagu.

BBM
-

peta buih

Buku Teks

i-think
-

Peta buih

Lembaran Kerja
(rujuk lampiran)

BBM
- komputer
- Audio lagu
Nenek Si
Bongkok
Tiga.
- Buku Teks

Refleksi

Kekuatan:

Kelemahan:

Penambahbaikan:

Rangka
p4

Ulasan

Rangka
Rangka
lagu
p
Berkat
p 13
Muafakat

Rangka
p2
