Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh: 24/11/ 2011


Masa : 7.30 – 8.05 (35 minit)
Tajuk : Sajak “Persahabatan”
Tingkatan : 2 Perempuan

HPU : 7.0 – Mendapat maklumat daripada pelbagai sumber yang


didengar, dibaca dan ditonton.
10.0 - Memahami dan memberikan respons peribadi tentang karya
sastera.
HPK : 7.1 – Mengenalpasti dan menyatakan gambaran keseluhuran, idea
utama isi penting dan isi relevan tentang bahan yang
didengar, dibaca dan ditonton.
10.5 Menghuraikan maksud, gaya bahasa dan unsur bunyi dalam
puisi.

HHP : 7.1 Aras 1 (iv)


Membaca pantas secara imbasan dan luncuran untuk
mengenalpasti maklumat.
10.3 - Aras 2 (ii)
Mengenalpasti penggunaan sinkof dan perulangan anafora
dan epifora.

Objektif : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, pelajar dapat :


1. Mendeklamasikan sajak dengan nada yang betul.
2. Mengenalpasti gaya bahasa dalam sajak persahabatan.

Aktiviti P&P : 1. Mendeklamasikan sajak


2. Mengenalpasti gaya bahasa dalam sajak
3. Menjawab soalan pemahaman dalam sajak persahabatan.

1
Pengisian Kurikulum :
 Sistem Bahasa : sebutan dan intonasi, kosa kata.
 Kemahiran Bernilai Tambah :
- Kemahiran Berfikir
- Kecerdasan Pelbagai : Verbal-Linguistik, Interpersonal,
Intrapersonal. Kemahiran belajar cara
belajar.
- Pembelajaran Konstektual

 Strategi Pengajaran : Direktif, Koperatif dan Kolaboratif.


 Kemahiran Generik : Konstektual

Penekanan Konsep 5P :
 Penggabungjalinan : 1. Kemahiran Mendengar dan Bertutur
2. Kemahiran Membaca dan Menulis
 Penyerapan : Ilmu : Pendidikan Islam
: Nilai-nilai murni : kasih-sayang, hormat menghormati

 Pemulihan : Meminta murid-murid membaca semula sajak


“Persahabatan” dengan bantuan rakan yang boleh
membaca dengan baik.
 Pengayaan : Mencari gaya bahasa dalam sajak

Penilaian : Murid menjawab soalan pemahaman yang diberikan


oleh guru
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :
 Bahan bercetak : Sajak ,
 Komputer : Lagu dan lirik lagu.
Pengetahuan Perlu Ada :
1. Murid pernah mendengar dan mendeklamasikan sajak.

2
2. Murid dapat mengenalpasti gaya bahasa dalam sajak.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah Aktiviti Pengajaran dan
Isi Kandungan Catatan
dan Masa Pembelajaran
1. Lagu sahabat a. Guru memainkan lagu
selamanya nyanyian Sahabat Selamanya
kumulan Padi. dan meminta pelajar BBM :
menghayati. LCD
2. Soalan : Lirik lagu
i. Pernahkah kamu b. Guru bersoal jawab
mendengar lagu ini ? dengan murid
berkenaan lagu
ii. Lagu ini mengisahkan tersebut Teknik :
mengenai apa? - penyoalan.
Set Induksi c. Guru memperkenalkan
(5 minit) iii. Siapa yang tajuk pelajaran hari ini.
menyanyikan lagu ini

Jangkaan jawapan :
i. pernah
ii. mengenai sahabat
iii. kumpulan Padi

Langkah 1 a. Guru memilih seorang


(10 minit) pelajar untuk Kecerdasan
Sajak Persahabatan mendeklamasikan pelbagai :
(Rujuk pada Lampiran 1) sajak Persahabatan. - Interpersonal
- Intrapersonal
b. Guru meminta
sepasang pelajar
untuk Konstektual
mendeklamasikan
Makna perkataan sukar. sajak dan menyanyikan
sajak menggunakan Teknik :
- beralis lentik irama lagu yang Mestamu.
-alang kepalang diminati.
- bertindik
- prasangka - Guru membahagi pelajar
-menguntum kepada lima kumpulan.

3
- Setiap kumpulan di Nilai :
kehendaki mencari - kerjasama
makna perkataan sukar
dengan bantuan kamus.
BBM :
- guru meminta setiap Sajak
kumpulan persahabatan.
membentangkan tugasan
masing-masing.

- guru memberi ulasan


bagi setiap
pembentangan.

Gaya bahasa : a. Guru menerangkan


jenis-jenis gaya bahasa Strategi :
- Repitisi sajak. - direktif
- Anafora
- Responsi b. Dalam kumpulan sedia
- Simile ada, guru meminta
- Personafikasi setiap kumpulan
mengeluarkan satu
gaya bahasa berserta Kemahiran
Langkah 2 . contoh yang Pelbagai :
(15 minit) terdapat dalam sajak. - interpersonal
-kemahiran
c. Setiap kumpulan belajar cara
diminta belajar.
membentangkan hasil
tugasan masing-
masing dengan menulis
di papan putih.

.
Penutup .
(5 minit) Penutup kognitif
Guru menyatakan semula
gaya bahasa yang
terdapat dalam sajak. Penutup:
- kognitif
Guru meminta pelajar - sosial
bangun dan memegang
tangan kawan sambil

4
menyanyikan lagu
sahabat selamanya.
LAMPIRAN 1

PERSAHABATAN
I
Seorang kanak-kanak
berbaju kurung nampak cantik
berlesung pipit beralis lentik
bermain-main riang, bermain keseorangan
pada wajahnya meriak gembira
pada bibirnya menguntum ceria
berderai ketawa mengocak suasana.

II
Seorang kanak-kanak
berpakaian ceongsam bertocang dua
bergincu pipi tampak ceria
tiba-tiba datang menerpa bertegur sapa
menghulur senyum dan ketawa manja
pada wajahnya menyerlah keriangan
mereka bermain alang-kepalang
berkejar-kejaran tanpa halangan.

III
Seorang kanak-kanak
bersari bergelang kaki
bertindik hidung menguntum seri
melihat saja telatah manja
si comel berdua, bermain, dan tertawa
dirinya bagai digamit bermain bersama
mengongsi kemesraan
menterjemah makna kejiranan.

IV
Ah, kanak-kanak
biar berlainan agama
biar berlainan bangsa
mereka saling bersalaman
dan berpeluk mesra
tanpa menghiraukan adat dan budaya;
membina keakraban tanpa curiga
membentuk perpaduan tanpa prasangka

5
bersatu hati membentuk jati diri
ke arah wawasan lebih bererti! (Mohd. Amran Daud)
