Anda di halaman 1dari 15

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMA1 SUKARAJA


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : XI / 2 (genap)
Materi Pokok/ Tema : Biantara
Alokasi Waktu : 3 x 45 (3 pertemuan)

A. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses menggali informasi melalui berbagai fakta, menanya konsep, berdiskusi
atas fakta dan konsep peserta didikdapat menganalisis, mendemonstrasikan teks biantara
denganmemperhatikan kesantunan dan penggunaan kaidah bahasa dengan benar.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
3.5.1 Membedakanisi, struktur,dan unsur
3.5 Menganalisis isi, struktur, dan unsur
teks biantara
kebahasaan teks biantara.
3.5.2 Menguraikan aspek-aspek
kebahasaan dalam biantara
4.5.1Mempraktikkan biantara sesuai dengan
4.5 Mendemonstrasikan biantara
teknik dan kaidah-kaidahnya.
denganmemperhatikan kesantunan dan
penggunaan kaidah bahasa.

C. Materi Pelajaran (Fakta, Konsep, Prinsip, Prosedur)

Fakta (sesuatu yang dapat diindera):


 Berbagai contoh teks biantara dari segi jenis (formal, semi formal, non
formal) dan tema (religi, budaya politik, sosial, dll)

Bismilahirohmanirohim
Assalamualaikum wr.wb
Bapa miwah ibu girang pangajén anu ku simkuring dipihormat, ogé hadirin sadaya
anu sami hadir anu ku sim kuring dipihormat.
Alhamdulillah wa syukrulillah, dina danget ieu sim kuring baris ngadungikeun
biantara anu jejerna “Ngamumulé Basa Sunda di Lingkungan Sakola”. Naon margina?
Kumargi, basa Sunda téh basa daérah anu kaasup kana kabudayaan daérah. Basa Sunda téh
basa anu diagungkeun ku urang Sunda. Jalaran urang sadaya putra daérah seuweu-siwi
Pasundan, nu matak wajib ngamumulé basa Sunda dina kahirupan sapopoé. Namung,
hanjakalna dina mangsa kiwari basa Sunda anu kasohor lemesna téh tos méh-méhan teu
diadaban ku para nonoman. Tah, nilik kaayaan kitu, urang salaku bibit-buit Ki Sunda kedah
kumaha atuh? Dina perkara ieu pisan, sim kuring baris babalagonjangan ngadugikeun
pamadegan sim kuring.
Urang salaku seuweu-siwi Siliwangi kedah ngagunakeun basa Sunda dina kahirupan
sapopoé. Numatak ayeuna mah Kabupatén Cianjur tos ngarintis sadaya lembaga kaasup
sakola, yén dina saminggu téh aya poé basa Sunda.
Dina lebah dieu pisan sim kuring umajak ka sadayana, hayu urang rojong ieu program
téh, urang biasakeun nyarita ku basa Sunda. Da kapan, geuning tacan sakum sakola di
Cianjur ngarojong kana ieu program, malihan, aya sakola teu teu apal-apal acan kana éta
program téh.
Saupama sakumna sakola ngarojong tur ngalaksanakeun ieu program, tangtos baé
tarékah miara jeung ngamumulé basa Sunda téh langkung ronjat.
Prak! Urang rampak gawé babarengan ngahudagkeun deui komara basa Sunda
wewengkon Cianjur nu kasohor lemes basa lemes budi.
Saupama lain ku urang dipiara dimumulé, badé ku saha deui basa Sunda dijaga-diraksa?
Naha urang téga jolédar ka basa indung urang sorangan? Saupama leungit basa Sunda, tangtu
leungit ogé budaya jeung jati diri urang Sunda.
Ampun paralun teu pisan-pisan seja mapatahan ngojay ka meri, utamina ka para
budayawan katut inohong basa Sunda, ieu mah pilakadar tawis asih ti nonoman nu buta
tulang buta daging, nu ngaraos cinta tur reueus ka basa jeung lemah caina. Cag.
Wabillahi taufik wal hidayah, wassalamu’alaikum Wr. Wb.

http://tekadpangestu.wordpress.com/

Conto biantara sejenna aya di lampiran

Konsep (gabungan antar fakta yang saling terhubung):


 Pengertian, ciri-ciri, jenis, tema, dan tujuan biantara
 Struktur biantara (bubuka, eusi, jeung panutup)
 Sistematika biantara
 Metode biantara

BIANTARA
a. Wangenan:
Biantara nya éta hiji kagiatan nyarita di hareupeun umum pikeun nétélakeun
sawangan atawa kamandang ngeunaan hiji perkara atawa hal. Hiji jalma nu boga kaparigelan
ngabiantara (berpidato) nu hadé bisa ngalantarankeun éta jalma téh leuwih ngaronjat dina
naratas karirna, atawa sakurang-kurangna bakal meunang pangajén ti masarakat nu
ngadanguna. Conto-conto ngabiantara di antarana waé biantara kanagaraan, biantara
kaagamaan, biantara mapag atawa pangéling-ngéling poé istiméwa, biantara panghudang
sumanget, biantara pamapag acara, jeung sajabana.
Dina ngabiantara, sawatara hal nu kaasup faktor intérn kayaning tagog diri, gaya
jeung panampilan (style and performance), pasemon jeung kapercayaan diri, ogé faktor-
faktor ékstérn saperti situasi jeung kondisi, umur jeung kaayaan sosial nu ngadangu, tempat
jeung waktu, kacida perlu diperhatikeunana sangkan nu ngadangu kataji ati tur puseur
paniténna sarta kapangaruh ku biantara nu dipidangkeun, nu antukna jadi ukuran hasil atawa
nyugemakeun-henteu hiji proses ngabiantara
b. Tujuan Biantara
Biantara mibanda sawatara tujuan-tujuan nu bisa dihontal. Di antarana:
1. Tujuan Instruktif : pikeun maréntah atawa méré instruksi
2. Tujuan Informatif : pikeun méré informasi atawa pangaweruh
3. Tujuan Persuatif : pikeun mangaruhan nu ngadangu
4. Tujuan Rékréatif : pikeun ngahibur atawa ngabungahkeun nu ngadangu
5. Tujuan Simpatif : pikeun meunangkeun pangwelas atawa pangarunya.

c. Ciri-ciri Biantara nu Merenah:


Sawatara ciri-ciri biantara nu merenah atawa hadé, di antarana:
1. Tujuanana jelas
2. Eusina mibanda ajén bebeneran
3. Paséhat ucap (artikulasi) nu jéntré, bari dibarung ku pasemon nu merenah/luyu
4. Midangkeunana luyu jeung kondisi nu ngadangu
5. Midangkeunana ngawasa puseur panitén nu ngadangu
6. Midangkeunana matak narik ati

d. Struktur Biantara:
Struktur biantara ilaharna diwincik jadi sawatara bagian, nya éta:
1. Salam jeung ucap sukur
2. Salam hurmat atawa salam pangajén
3. Bubuka
4. Eusi
5. Kacindekan (kesimpulan)
6. Panutup + Salam

e. Nyusun Rangkay Biantara


Léngkah-léngkah nu kudu disiapkeun pikeun panyusunan naskah biantara, di antarana
nya éta:
1. Milih atawa nangtukeun jejer biantara
2. Ngumpulkeun bahan biantara
3. Nyieun rangkay atawa struktur biantara
4. Medar atawa ngembangkeun rangkay biantara
5. Nyunting atawa ngaédit naskah
6. Ngalatih atawa nataharkeun/nyiapkeun diri pikeun ngabiantara

f. Métode Biantara
1. Manuskrip/Naskah : nya éta métode ngabiantara kalawan maca naskah
atawa téks biantara
2. Ékstémporan : nya éta métode ngabiantara kalawan nyiapkeun
gurat badag hungkul ideu poko biantara
3. Impromtu : nya éta métode ngabiantara nu spontan atawa langsung
tanpa ayana naskah biantara
4. Talaran (hafalan) : nya éta métode ngabiantara ku cara ngapalkeun naskah
biantara nu geus disusun

Prinsip (generalisasi antar konsep-konsep yang berkaitan):


 Karakteristik biantara
 Ciri-ciri kebahasaan dalam biantara
 Perbedaan biantara dengan bercerita, memandu acara, dan ceramah

Prosedur (langkah-langkah sistematis menerapkan konsep):


 Langkah-langkah penyusunan teks biantara
 Proses penyuntingan dan penyajian laporan hasil penyusunan téks biantara
 Teknis meragakan biantara

D. Metode Pembelajaran

 Pendekatan : Saintifik
 Model : Discovery Learning dan inquiry
 Metode : Langsung dan tidak langsung
 Teknik : Penugasan, demonstrasi

E. Media Pembelajaran

1. Media: Audio-Visual (video, gambar ilustrasi, dan powerpoint materi biantara)


2. Alat/Bahan: Laptop dan LCD, Proyektor
3. Sumber Belajar:
a. Durahman, Duduh. 1984. Catetan Prosa Sunda. Bandung: Medal Agung.
b. Lembaga Basa jeung Sastra Sunda.1983. Kamus Umum Basa Sunda.
Bandung: Tarate.
c. Rahmat Taufik Hidayat, spk.2005. Peperenian Urang Sunda. Bandung: Kiblat

F. Langkah-langkah Pembelajaran

Pertemuan 1
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
Pendahuluan  Guru memberi salam, berdoa 15 menit
bersama,kemudianbertegur sapa dengan peserta
didik;Bagaimana kabar kalian hari ini? sudah
siapkah belajar?Siapa saja yang tidak bisa hadir
dalam pembelajaran hari ini?
 Guru melakukan pengkondisian KBM; mengecek
kebersihan kelas minimal di sekitar meja dan kursi
tempat duduk peserta didik
 Guru memberikan informasi tentang materi
pembelajaran yang akan dilaksanakan.
 Peserta didik menerima informasi kompetensi, materi,
tujuan, manfaat, dan langkah-langkah pembelajaran
yang akan dilaksanakan
 Apersepsi (membimbing peserta didik dalam
kesatuan persepsi untuk mengidentifikasi kaidah-
kaidah biantara) dan Motivasi (menumbuhkan
kepercayaan diri peserta didik agar mereka terampil
menganalisis teks biantara serta mengemukakan
temuan, pandangan, dan pertanyaan-pertanyaan yang
ingin diajukan).
Inti Mengamati 60 menit
 Guru membagi peserta didik ke dalam kelompok
belajar sesuai kebutuhan KBM
 Guru memberikan contoh naskah teks biantara kepada
setiap peserta didik
 Guru menayangkan video tentang kegiatan biantara
 Guru memonitor kegiatan kelompok peserta didik
selama multimedia berlangsung
 Setiap peserta didik mencermati (mengamati dan
menganalisis naskah yang dibacanya) dan melakukan
catatan kecil hasil penemuan analisis teks yang akan
didiskusikan antar kelompok nanti
 Secara individu, hasil temuan peserta didik berupa
identifikasi-identifikasi tentang analisis isi,kaidah-
kaidah, struktur, jenis, tema dan sistematika biantara
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
berdasarkan naskah dan tayangan media yang
dicermatinya
Menanya
 Antarpeserta didik dalam kelompok saling
mengkonfirmasi dan bertanya tentang analisa isi, jenis
dan tema teks biantara masing-masing untuk dibahas
jika ada perbedaan temuan
 Dari berbagai pertanyaan dan penyataan yang muncul,
kelompok melakukan klasifikasi kaidah-kaidah
biantara dan mendefinisikan dasar temuannya
 Kelompok mengkonfirmasi hasil temuan sementara
dan menanyakan/berkonsultasi kepada guru tentang
sistematika dan kaidah-kaidah penulisan yang benar
Mencoba
 Peserta didik mencoba merumuskan struktur teks
biantara yang dikajinya, dan membahasnya seraya
bertukar temuan bersama anggota kelompok
 Menguraikan sistematika teks biantara dari naskah
yang dikajinya, dengan bertukar informasi atau
melakukan konfirmasi dengan kelompok lain
Mengasosiasi.
 Peserta didik mencoba menyimpulkan atau
melegitimasi atas temuan kajian naskah yang
dibahasnya
Mengomunikasikan
 Perwakilan masing-masing kelompok (bisa dipilih dan
ditunjuk guru) menyampaikan/menayangkan hasil
kesimpulannya.
 Melaporkan hasil penelitian kelompok ke dalam
bentuk karya tulis ilmiah
Penutup  Bersama peserta didik menyimpulkan karakteristik 20 menit
teorikalbiantara (konsep, isi, jenis, tema, struktur,
sistematika dan kaidah-kaidah).
 Melaksanakan tes untuk evaluasi pemahaman (contoh
tes ada pada poin penilaian)
 Mengakhiri KBM dengan doa dan salam

Pertemuan 2
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
Pendahuluan  Peserta didik merespon salam dan dilanjutkan dengan 20 menit
pengondisian kelas
 Tanya jawab tentang karakteristik teorikal biantara
pada pertemuan sebelumnya
 Peserta didik menerima informasi tentang keterkaitan
pembelajaran sebelumnya (karakteristik teorikal
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
biantara) dengan pembelajaran yang akan
dilaksanakan (penyusunan teks biantara)
 Peserta didik menerima informasi kompetensi, materi,
tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
 Tanya jawab tentang evaluasi pembelajaran
sebelumnya, serta pemberian motivasi untuk KBM
yang selanjutnya
Inti Mengamati 60 menit
 Peserta didik mengamati dan meninjau kembali
rumusan karakteristik biantara
 Peserta didik mengamati langkah-langkah prosedural
penyusunan teks biantara dari guru
 Guru memberikan batasan jenis dan tema biantara
yang akan disusun oleh peserta didik
 Secara individu peserta didik mempersiapkan data
atau referensi acuan untuk penyusunan teks biantara
Menanya
 Masing-masing peserta didik dipersilakan
mengemukakan pendapat atau pandangannya
mengenai pilihan jenis dan biantara yang diambilnya
 Masing-masing peserta didik dipersilakan
mengemukakan kesulitan atau permasalahan yang
mungkin timbul atas pilihan jenis dan tema biantara
yang diambilnya
Mencoba
 Masing-masing peserta didik mulai menganalisis dan
menyusun teks biantara dengan menggunakan teks
biantara pada KBM sebelumnya sebagai pembanding
 Masing-masing peserta didik mencoba menyusun teks
biantara sesuai dengan kaidah-kaidah atau sistematika
teorikal biantara
Mengasosiasi
 Masing-masing peserta didik memilih dan memilah
diksi serta kalimat-kalimat dalam teks biantara sesuai
dengan kaidah-kaidah kebahasaan yang benar
 Peserta didik menganalisis hasil penyusunan teks baik
dari segi tata bahasa, sistematika, dan isi teks biantara
 Peserta didik mengedit atau menyunting teks masing-
masing guna tahap penyelasaian akhir (finishing)
 Selama kegiatan berlangsung, guru berperan aktif
sebagai fasilitator dan mediator pembelajaran peserta
didik.
Mengomunikasikan
 Peserta didik mengumpulkan hasil project teks
biantara kepada guru
 Peserta didik mengkomunikasikan pengalaman
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
penyusunan teks biantara di antaranya berupa kesan-
kesan, komentar, permasalahan, ataupun hal-hal
lainnya
Penutup  Umpan balik antarpeserta didik dan antara peserta 10 menit
didik dengan guru tentang evaluasi proses
pembelajaran
 Mengingatkan atau mempersiapkan peserta didik
untuk tehnis-tehnis KBM mendatang
 Menutup atau mengakhiri KBM seraya mengucapkan
salam

Pertemuan 3

Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
Pendahuluan  Guru memberi salam, berdoa 10 menit
bersama,kemudianbertegur sapa dengan peserta didik
 Guru melakukan pengkondisian KBM; mengecek
kebersihan kelas minimal di sekitar meja dan kursi
tempat duduk peserta didik
 Guru memberikan informasi mengenai petunjuk teknis
pembelajaran yang akan dilaksanakan.
 Peserta didik menerima informasi kompetensi, materi,
tujuan, manfaat, dan langkah-langkah pembelajaran
yang akan dilaksanakan
 Apersepsi (membimbing peserta didik dalam
kesatuan persepsi dalam pelaksanaan peragaan
biantara) dan Motivasi (menumbuhkan kepercayaan
diri peserta didik agar mereka berani dan terampil
meragakan biantara).
Inti Mengamati 70 menit
 Guru membagikan kembali hasil project teks biantara
peserta didik yang telah dinilai oleh guru kepada
masing-masing peserta didik
 Masing-masing peserta didik kembali mengamati hasil
project teks biantara masing-masing, lengkap dengan
hasil nilai dan koreksi atau evaluasi yang telah
dilakukan guru terhadap karya mereka
 Guru memberikan pengertian bahwa urutan
penampilan biantara dilakukan secara random agar
seluruh peserta didik selalu harus dalam keadaan siap
untuk tampil (readiness to perform)
 Guru memanggil nama peserta didik yang akan tampil
meragakan kegiatan biantara
 Guru menilai penampilan peserta didik, seraya
memonitor kondisi kekondusifan kelas selama
Alokasi
Kegiatan Deskripsi
waktu
demontrasi biantara berlangsung
 Setiap peserta didik mencermati (mengamati dan
menganalisistemannya yang sedang tampil) proses
peragaa biantara
Menanya
 Apabila ada hal-hal prinsipil yang muncul, guru
mempersilakan peserta didik untuk menanyakannya
kepada guru atau kepada peserta didik yang lain
 Setelah beberapa penampilan ditampilkan, guru
menstimulus peserta didik dalam bentuk koreksi-
koreksi penampilan guna meningkatkan kualitas
penampilan-penampilan yang selanjutnya
 Peserta didik mengkonfirmasi atau dan
menanyakan/berkonsultasi kepada guru tentang
koreksi-koreksi yang muncul
Mencoba
 Peserta didik mencoba memperbaiki pengetahuan dan
keterampilan biantaranya
 Peserta didik mencoba melakukan tehnik-tehnik yang
lain dalam menampilkan biantara
Mengasosiasi.
 Peserta didik menganalisis dan menginterpretasi
berbagai tehnik yang ada dalam penampilan biantara,
sehingga teridentifikasi tehnik mana yang sesuai atau
disukai olehnya
Mengomunikasikan
 Peserta didik mencoba menyimpulkan
ataumemperbaharui paradigma serta kompetensinya
atas temuan-temuan baru yang didapatnya selama
KBM
 Peserta didik mengkomunikasikan pengetahuan dan
keterampilan baru yang dimilikinya
Penutup  Bersama peserta didik menyimpulkan konklusi akhir 10 menit
KBM serta merefleksi paradigma dan kompetensi
barunya itu untuk aplikasinya di dunia nyata
 Mengakhiri dan menutup KBM dengan doa dan salam

G. Penilaian Proses dan Hasil Belajar

Bentuk dan Instrumen Penilaian:


a. Tes tulis bentuk uraian
Indikator Pencapaian Instrumen Tes
Kompetensi
3.5.1 Menjelaskan isi, 1. Naon jejer biantara di luhur téh?
struktur, unsur 2. Naon sababna urang kudu miara basa Sunda?
teks biantara 3. Kumaha cara miara, ngaraksa, atawa ngamumulé basa
3.5.2 Menyebutkan Sunda téh?
aspek-aspek 4. Ngagunakeun ragam basa nu kumaha éta biantara di luhur
kebahasaan téh?
5. Sebutkeun kalimah-kalimah nu kaasup kana bagian bubuka
dalam biantara
dina éta biantara!
6. Sebutkeun kalimah-kalimah nu kaasup kana bagian panutup
dina éta biantara!
7. Sebutkeun kapunjulan (kelebihan) nu aya dina éta biantara,
boh tina eusina atawa tina basana!
8. Sebutkeun kahéngkéran (kekurangan) nu aya dina éta
biantara, boh tina eusina atawa tina basana!

Jawaban:
1. Ngaraksa Basa Sunda di Lingkungan Sakola
2. Sabab leungitna hiji basa di hiji nagara mangrupa tanggara
leungitna hiji idéntitas bangsa nu aya di éta nagara, ogé
sangkan kabeungharan kabudayaan di nagara Indonesia tiasa
langgeng ayana
3. Kedah ngagunakeun basa Sunda dina kahirupan sapopoé
4. Ragam basa lemes
5. Assalamualaikum wr.wb.
Bapa miwah ibu guru anu ku simkuring dipihormat, ogé
hadirin sadaya réréncangan kelas
anu sami ku sim kuring dipihormat.
Alhamdulillah wa syukrulillah ucap syukur ka Allah Ta’ala,
dina danget ieu sim kuring dipaparin kasempetan kanggé
ngadugikeun biantara di payuneun kelas anu jejerna
“Ngaraksa Basa Sunda di Lingkungan Sakola”
6. Mung sakitu biantara nu tiasa kapihatur, mugia aya
mangpaatna sasieureun sabeunjeureun. Sih hapunten tina
basa-basa atanapi ungkara-ungkara nu kirang merenah, ogé
tina kaawonan duduga peryoga nu aya.
Pamungkas, bobo sapanon carang sapakan, neda hapunten
tina sumadaya kalepatan. Cag. Wabillahi taufik wal
hidayah, wassalamu’alaikum Wr. Wb.
7. (jawaban individu siswa)
8. (jawaban individu siswa)

Tes Lisan :
Pek ragakeun ku hidep hiji teks biantara di hareupeun babaturan.

b. Penilaian Tugas
Aspek Penilaian Teks Biantara
Nama Siswa Ketepata Ketepata Kedalam Sistemati Keotentik Skor Nilai
n Waktu n Isi an ka an rata-
Isi Tulisan Tulisan rata
1. Ahmad Dhani 3 4 4 3 3 3,33 83
2. Budiono
3. Caca Handika .
4.
5.
6.
7.
………

c. Penilaian Keterampilan Biantara


Aspek Yang Dinilai
Nama Siswa Tata Lentong/ Sikep/ Artikulasi Skor Nilai
Basa Wirahma Pesemon rata-rata
1. Ahmad Dhani 70 80 75 85 320 80
2. Budiono
3. Caca Handika
4.
5.
……..

d. Penilaian Sikap
Nama Sikap Yang Diamati
Siswa Santun Disiplin Jujur Peduli Semangat Kerja Tanggung
Sama Jawab
1.
2.
3.
4.
5.
…….

Sukabumi, Juli 2017

Mengetahui: Guru Mata Pelajaran,


Kepala Sekolah,

………………… Okeu Kusumawati, S.Pd


NIP. NIP. 197810122008
Lampiran
Conto-conto Biantara

Assalamualaikum Wr.Wb.
Aujubillah himinassyaiton nirojim. Bismilah hirohman nirohim. Ashadu ala ilaha
illeloh wa ashadu ana Muhamaddarosululoh. Allah huma soli ala syaidina muhammadi
abdika warosulika nabiyil umiyil wa ala alihi wasohbihi wasalim, ama ba’du.
Sagala puji urang sanggakeun ka gusti nu maha suci dzat nu ngatur sagala eusi dunya
katut eusina, nyaeta Allah Subhanahu Wata Ala. Sakumaha hidayah sareng inayahna urang
masi dipaparin nikmat sehat oge nikmat iman sareng nikmat islam nyaeta nikmat anu pang
ageung-ageungna. Solawat sareng salam urang curehkeun ka baginda anu mulya nyaeta Nabi
Muhammad Selewlohiu Alaihi Wasallam. Kusabab anjeunanana urang sadaya tiasa ngaraos
nikmat iman sareng nikmat islam. Jeung mudah-mudahan urang sadayana ka asup umatna
amin yarobal alamin.
Teu hilap nu di pikahormat bapa…………….,
Nu di pikahormat bapa………………,
Nu di pikahormat bapa……………..
Dina kasempetan ayeuna sim kuring bade ngababarkeun yen naon-naon wae anu
bakal ku urang di bawa maot, naon wae anu bakal nulungan urang eungke di jero kubur. Anu
bakal nulungan urang ke di jero kubur teh cak hadis rosul aya tilu, hiji elmu nu manpaat,
nyaeta elmu anu ku urang diamal keun diwaktu hirup mamagahan batur, mamagahan
barudak, jeung sajabana bari jeung urang ngalaksanakeunana.
Nu kadua nyaeta amal sodakoh atawa jariah anu suci tur iklas, dimana utang sawaktu
hirup sok barang bere kanu butuh, mere dahar kanu kalaparan mere ka nu pakir, nu miskin
jeng mere sumbangan keur pembangunan masjid jeung sajabana amal-amal anu soleh bari
jeung rido iklas sodakoh karma Allah Subhanahu Wata Ala. Nu terakhir nyaeta nu katilu
amal nubakal nulungan urang teh nyaeta anak anu soleh, nyaeta budak anu ngadoakeun
indung bapana, sakumaha keur hirupna dididik dititah ngaji ,sakola, ngala elmu jeung
sajabana, tah dimana kolotna maot eta budak ngadoakeun kakolotna.
Mudah-mudahan urang sadayana tos siap, tos manteng, tos amal sodakoh, tos
ngadidik barudak, tos ngamalkeun elmu jeung sajabana. Lamu anu euncan hayu urang
mimitian ti ayeuna ti detik ieu ti poe ieu, sakumaha amal-amal anu dipikarido ku gusti Allah
Subhanahu Wata Ala.
Mung sakitu wae wawaran ti sim kuring bilih aya carita anu teu genah didangu, bilih
aya cariosan anu teu mernah dina manah, neda dihapunteun. Da sadaya kasaéan eta datangna
ti gusti Allah jeung kasalahan eta ti sim kuring pribadi. Sakali deui nyuhunkeun dihapunteun.
Bilahi taofik walhidayah.
Wassalamu alaikum Wr.Wb.

http://makalahkumakalahmu.wordpress.com/2008/10/29/dongeng-asal-usul-ngaran-
tempat-pidato-jeung-pupujian-sunda/
Assalamu’alaikum Wr Wb
Hadirin anu sami-sami linggih,
Kersaning Gusti Nu Maha Suci, urang sadayana tiasa patepung lawung paamprok
jonghok dina ieu acara. Mugi ieu acara téh lungsur langsar kalayan kahontal sagala anu
dipimaksad. Amin.
Ngadegna sim kuring dina danget ieu payuneun parasepuh miwah paratamu anu sami
rawuh, taya sanes seja ngiring jabung tumalampung sabda kumapalang.
Kitu oge bari jeung digedeng ku kendang gede pakauman, dag-gig-dug rasaning ati,
rumasa sim kuring mah taya kabisa, sanggem paripaos téa mah étang étang lauk buruk milu
mijah. Boa catur gé nu tanpa bukur, ngalantur teu puguh alang ujurna taya pulunganeunana.
Nanging sanaos suwung ku pangaweruh suda ku pangabisa, sim kuring baris nyobi
ngaguar téma ieu biantara anu unina “Ngaronjatkeun Kareueus Nonoman Kana Basa Sunda”.
Hadirin nu dipihormat,
Saparantos sim kuring maluruh sababaraha sumber anu jadi rujukan. Sihoreng
geuning, anu utama pikeun para nonoman atanapi generasi muda anu jadi seuweu siwi
Pajajaran teh, taya sanes kedah mibanda rasa katineung kana budayana. Ulah nepikeun ka jati
kasilih ku junti – mupusti budaya asing bari teu malire budaya urang sorangan. Anu antukna
cul dog-dog tinggal igel. Adean ku kuda beureum, ngarasa reueus ku banda meunang
nginjeum.
Sanes hartosna nonoman sunda ulah malire kana budaya deungeun, nanging asa
langkung payus saupami weruh kana budaya deungeun teh disarengan ku ngaraksa – ngariksa
budayana sorangan. Utamana kana basa sunda anu jadi ciciren bangsa.
Naha basa sunda ciciren bangsa? Rupina basa teh nuduhkeun ciri anu dipibanda ku
salahsahiji suku bangsa. Kitu oge bakal disebut sekeseler sunda saupama disarengan ku aya
basana.
Asa palangsiang, saupamana dina hiji waktu keur aya di nagara deungeun, heug aya
nu naros, kawit ti mana, dijawab teh “ti Indonesia”. Indonesiana di mana? Ana dijawab teh “ti
Jawa Barat”. Batur teh nanya deui: “Atuh pinter basa Sundana, tiasa abdi ngiring diajar? …
Pisakumahaeun teuing erana saupama urang keur di mancanegara diperedih ku batur pikeun
ngawanohkeun basa Sunda , … tapi urang teu bisa.
Ngawanohkeun Basa Sunda saleresna mah sanes kanggo para nonoman wungkul, tapi
tos kedah diwanohkeun ti kawit balita. Upami di Jawa Barat nya ku Basa Sunda. Basa Sunda
salaku basa indung bakal leuwih nyerep ka diri nooman lamun geus dibiasakeun
diwanohkeun ti bubudak.
Sajabi ti eta, mikacinta basa Sunda, hartosna urang parantos ngalaksanakeun amanah
anu aya dina batang tubuh UUD ‘45, utamana pasal 36, Bab XV. Eta teh sanes mung ukur
kanggo basa Sunda, nanging sakur basa daerah nu aya di saantero Nusantara perlu dipiara
jeung dimekarkeun. Ana kitu mah nonoman anu mikareueus jeung ngagunakeun basa Sunda
dina hirup kumbuhna, ngandung harti eta nonoman teh tos kalebet kana warga nagara anu
hade.
Hadirin, salajengna, generasi muda anu mikacinta kana basa Sunda sami sareng
parantos ngamalkeun ajaran agama. Peryogi kauninga, yen sagala rupa basa anu dipareke ku
sakumna jalma anu aya di satangkaraking jagat atanapi satungkebing langit ieu, sanes ciptaan
manusa, nanging dadamelan Anu Maha Kawasa – Allah SWT. Mangga uningaan Q.S Arrum
ayat 22. Anu unina wallohu a’lam : jeung di antara tanda-tanda kakawasaanNa nyaeta
nyiptakeun langit jeung bumi jeung rupa-rupa basa jeung warna kulit. Saestuna tina hal eta
teh bener-bener nyangkaruk tanda-tanda pikeun jalma-jalma anu mikanyaho.
Tah geuning, ana kitu mah basa Sunda oge kalebet kana hasil dadamelan Gusti Nu
Maha Suci. Atuh mupusti basa Sunda oge tiasa kelebet kana padamelan ibadat. Kitu oge
upami jalmana aruningaeun alias marikanhyaho tea.
Pasualan utama anu kedah kawaler dina ieu tema biantara teh, nyaeta kumaha
sangkan generasi muda mikacinta kana basa Sunda. Waleranana, sajabi ti rupi-rupi hal anu
disebatan tadi, rumus anu utama mah generasi muda ulah ngaraos isin, era, atanapi gengsi
ngagunakeun basa Sunda.
Cindekna, konci utama para nonoman/generasi muda mikcinta kana basa Sunda,
diantawisna ulah eraan. Ulah era ngagunakeun basa Sunda atawa ulah gengsi cacarita ku basa
sunda boh di lingkungan kulawarga boh di jalan pasampangan salami urang nu cacarita
papada ngarti kana basa sunda.
Hadirin, ulah sieun disebut urang kampung bau lisung pedah nyarita ku basa sunda
malah kudu sabalikna, urang kudu ngarasa reueus sabab geus ngamumule budaya karuhun.
Ulah sagala embung, nanging kudu sagala daek nyaeta kudu daek aub dina kagiatan
kasundaan, sapertos acara tembang, mamaos, jeung sajabina. Sim kuring kalintang katajina
ku tarekah Bapa Adang S, anu mingpin acara Caraka Sundanologi di televisi. Eta oge kalebet
kana tarekah ngirut kana kerep nonoman ngagunakeun basa sundana.
Kitu oge sapertos acara Mojang jeung Jajaka Parahyangan nu dilaksanakeun ku
Disbudpar Jawa Barat, eta mangrupi salah sawios tarekah ngaronjatkeun kacinta kana basana.
Margi anu namina mojang jeung jajaka Sunda mah sageuy teu ngawasa kana basana.
Terekah sanesna, di antawisna urang kedah ngaronjatkeun sarana sareng rupi-rupi
kagiatan anu nibulkeun kareueus nonoman kana basa katut budaya Sunda, sapertos pasanggiri
biantara sareng debat anu nuju lumangsung ieu.
Anu sanesna sapertos pasanggiri maca carpon, maca sajak, sareng nerbitkeun buku-
buku hancengan nonoman nu make basa panganteur basa Sunda.
Kitu oge unggal studio radio di tatar sunda, ditarekahan sangkan aya waktu husus dina
acara siaran anu ngagunakeun basa Sunda salaku basa panganteurna.
Hadirin anu sami-sami linggih, eta mah sakadar cita-cita simkuring. Da ahirna mah
diwangsulkeun deui ka nonoman nyalira.
Cindekna mah urang kedah peheuyeuk-heuyeuk leungeun dina ngamumule ngaraksa
sareng ngariksa basa katut budaya Sunda.
Manawi bahan katampi, hapunten … sanes bade ngabejaan bulu tuur, atanapi
mamatahan ngojay ka meri. Ieu mah mungguhing kajurung ku identitas sim kuring salaku
nonoman Sunda. Sasieureun-sabeunyeureun bae mah ngiring nyumbang saran.
Manawi bahan katampi, hapunten … sanes bade ngabejaan bulu tuur, atanpi
mamatahan ngojay ka meri. Ieu mah mungguhing kajurung ku identitas sim kuring salaku
nonoman Sunda. Sasieureun sabeunyeureun bae mah ngiring nyumbang saran.
Amit mungkur. Hapunten sakali deui, bilih aya basa anu kirang merenah sumarambah
kana manah sareng matak nyelekit kana ati. Mugi agung cukup lumur jembar sihakasima.
Wassalamu’alaikum wr.wb.
