Anda di halaman 1dari 1

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran Pendidikan Sivik (Bahasa Melayu)


Kelas Tahun 6
Masa / Hari / Tarikh 8.00 – 9.00 Pagi / Isnin / 24 Jun 2019

1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat secara kritis dan kreatif


dengan menggunakan ayat yang gramatis secara bertatasusila.

Standard Pembelajaran Nota


 kreatif mempunyai kebolehan mengembangkan sesuatu idea
 kritis tidak dengan begitu sahaja menerima atau mempersetujui sesuatu
(menimbangkan buruk baiknya terlebih dahulu)
Nilai Teras Kegembiraan
Tajuk Semangat Patriotik / konteks diri
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan dua cara-cara menyemarakkan semangat patriotik
Objektif Pembelajaran 2. Menghuraikan aktiviti yang dapat Menunjukkan semangat cintakan
negara
3. Simulasi menghormati Nyanyian Lagu negaraku dan lagu negeri
Murid berjaya , jika murid :
Kriteria Kejayaan 1. Berbincang dan mengemukakan sekurang-kurangnya dua pendapat
mengenai cara menyemarakkan semangat patriotik secara bertatasusila.
1. Set Induksi – nyanyian lagu patriotik
https://www.youtube.com/watch?v=0r0jifQptcs
2. Secara bergilir, murid menyatakan pendapat tentang cara-cara
menyemarakkan semangat patriotik (aktiviti bertih jagung)
3. Setiap kumpulan diberi satu aktiviti. Murid bincang dan
menghuraikan aktiviti tersebut dengan kritis.
Contoh- aktiviti mengibarkan bendera
Huraian – Bila? Mengapa? Apakah perasaan? Rasional?
Aktiviti - Jalankan aktiviti stay and stray jika ada masa
Contoh aktiviti stay and stray
https://www.youtube.com/watch?v=nVTc0bkk8JE
4. Menjalankan aktiviti simulasi – nyanyian lagu Negaraku dan Negeri
1. Negaraku
https://www.youtube.com/watch?v=AMDlAXdyKZM

2. Contoh lagu negeri


https://www.youtube.com/watch?v=TA-dpHgKCL0

Nilai : Kegembiraan
Ilmu : Pendidikan Moral
Pengisian Kurikulum
KP : Kontekstual, verbal inguistik

pemerhatian
Penilaian / Pentaksiran
Impak /
Refleksi
