Anda di halaman 1dari 3

CONTOH – RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DAN PERKEMBANGAN PEMBELAJARAN

MINGGU YANG KE 31 HARI SELASA TARIKH 23 / 8 / 2016


Mata pelajaran/(Subject) Sains/Science
Kelas (Class) 2 Khadijah
Masa (Time) 8.00 – 9.00 am
Tempoh Masa(Duration) 60 minit
Tema(Theme) Kaedah Saintifik
Bidang Pembelajaran 1.5 Ketumpatan
(Learning Area)
Objektif Pembelajaran 1.5.1 Menyusun mengikut urutan bahan berdasarkan ketumpatan.
(Learning Objectives) 1.5.2 Meramalkan samada bahan akan terapung dan tenggelam berdasarkan
ketumpatan.
Hasil Pembelajaran/ (Learning Murid berjaya mencapai objektif pembelajaran sekiranya boleh :
Outcomes) (Students achieved the objectives if they can )

Kriteria Kejayaan i. Menyusun mengikut urutan bahan berdasarkan ketumpatan.


Pembelajaran ii. Meramalkan samada bahan akan terapung dan tenggelam berdasarkan
(Learning achiements criteria) ketumpatan.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
(Learning activities) i. Membincangkan apakah itu ketumpatan.

ii. Menjalankan aktiviti/eksperimen secara berpasangan dengan


menyenaraikan beberapa objek kecil dan tentukan bahan untuk
menghasilkan objek itu, contohnya, kaca, besi dan plastik. Tentukan jisim
dan isi padu objek-objek tersebut dan catatkan pemerhatian dalam jadual.
Seterusnya, hitung ketumpatan objek-objek tersebut.
PENGETAHUAN SAINTIFIK DAN • Memperkembangkan kemahiran saintifik secara inkuiri;
NILAI MURNI • Memperoleh pengetahuan dan kefahaman tentang fakta dan konsep sains bagi
(Scientific Knowledge and membantu mereka memahami diri sendiri dan alam sekeliling;
Noble Values) • Menyelesaikan masalah dan membuat keputusan dengan bertanggungjawab;
dan
• Menghargai sumbangan sains dan teknologi bagi kesejahteraan hidup;
BAHAN BANTU MENGAJAR i. Modul 12 : Daya
(Aids For Teaching and Episod 2 : Menggunakan daya
Learning) LK2.1: Tenggelam atau terapung

ii. PPT HEBAT/Video HEBAT

REFLEKSI
(Refletion)

PENGETUA/PENOLONG KANAN/PENOLONG KANAN PETANG : _____________________________________________

Perkembangan Pembelajaran/ Lesson Study


Perkembangan Pembelajaran Aktiviti p&p Catatan/Nota
(Penggunaan 5E dalam
aktiviti P&P)
Penglibatan/ Engage Murid didedahkan dengan pendekatan Guru digalakkan
saintifik/pengalaman harian untuk menggunakan teknik
(10 minit) mengenalpasti pengetahuan sedia ada penyoalan dan sumbang
melalui konteks. saran untuk mencungkil
idea murid mengenai
Guru akan kongsikan objektif pengajaran sesuatu konsep sains.
kepada murid.
 Menerangkan maksud
Di akhir PdP, murid akan dapat:
ketumpatan.
i. Menyusun mengikut urutan bahan
berdasarkan ketumpatan.

ii. Meramalkan samada bahan akan terapung


dan tenggelam berdasarkan ketumpatan.
Penerokaan/Explore Murid merancang dan menjalankan aktiviti Murid merancang dan
penerokaan menjalankan aktiviti
(20 minit) penerokaan berdasarkan
Pautan kurikulum persoalan yang ditimbulkan
dalam secara berpasangan.
1.5 Ketumpatan

Waktu pertama (1) - menentukan masalah


untuk diselesaikan.

i. Menjalankan aktiviti/eksperimen secara


berpasangan dengan menyenaraikan
beberapa objek kecil dan tentukan bahan
untuk menghasilkan objek itu, contohnya,
kaca, besi dan plastik. Tentukan jisim dan
isi padu objek-objek tersebut dan catatkan
pemerhatian dalam jadual. Seterusnya,
hitung ketumpatan objek-objek tersebut.
ii. Murid bertindak sebagai penyelidik di
Jabatan Biokejuruteraan sebuah pusat
penyelidikan.
iii. Mereka akan diminta untuk bekerja
sama ada secara berpasangan.
iv. Mereka perlu membaca dan
memahami, serta mula
mempertimbangkan bagaimana untuk
menyelesaikan masalah yang
diberikan.
Penerangan/Explain Murid akan mengembangkan kemahiran
membaca, menyelesaikan masalah,
(15 minit) merancang dan bekerjasama dalam
kumpulan.
i. Guru akan menayangkan Powerpoint : PPT HEBAT
Daya Hebat Episode 2.
ii. Kemudian minta Murid membaca LK2.1: Tenggelam atau
terapung
Lembaran Kerja Murid sebanyak 3 helai.
iii. Lakukan perbincangan di dalam kelas Dokumen:
tentang semua dokumen berkenaan
sebelum murid memulakan latihan. Murid membuat
pembentangan hasil
penyiasatan secara
berkumpulan

Guru menyemak penemuan


dan memantapkan
pemahaman konsep sains
dari pembentangan murid.

Pengembangan/Elaborate Mengembangkan idea dalam situasi baru


melalui teknik penyoalan:
(10 minit)
i. Seterusnya, murid perlu menekankan
perkataan dan frasa saintifik atau
teknikal serta menggunakan
pemahaman atau kajian mereka untuk
menerangkan perkataan atau frasa
tersebut.
ii. Maklumkan bahawa mereka boleh
menggunakan buku dan/atau Internet
untuk mengesahkan takrifan tersebut.
Pentaksiran/Evaluate i. Murid berbincang dan membuat Guru memantapkan
sumbang saran tentang jawapan dapatan aktiviti dan
(5 minit) mereka dan membuat kesimpulan perbincangan murid
apakah yang dimaksudkan dengan secara bersama
ketumpatan, penyusunan mengikut urutan
bahan berdasarkan ketumpatan dan
ramalan samada bahan akan terapung dan
tenggelam berdasarkan ketumpatan.
