Anda di halaman 1dari 2

Panitia Matematik SK Pendita Za’ba

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Matapelajaran: Matematik Tema: Pecahan, Perpuluhan Kelas: 4 Al-Bukhari Tarikh: 10 Jun 2020
dan Peratus
Topik: Tambah Pecahan Masa: 11.30 – 12.30 pm Hari: Rabu
Tempoh: 1 jam
Kod Standard 2.1 Pecahan Kod Standard 2.1.2 Nilai Berkongsi, adil EMK: TMK,
Kandungan: Pembelajaran: Murni: Kreativiti
dan inovasi
Aspirasi Murid:
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Berfikir / Memimpin / Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan: Murid dapat;
Di akhir pembelajaran, murid tahun 4 Al-Bukhari i) Menyelesaikan masalah penambahan pecahan
dapat melakukan penambahan hingga 3 nombor wajar, nombor bulat dan nombor bercampur
melibatkan pecahan wajar, nombor bulat dan dalam papan putih mini.
nombor bercampur dengan mendapat sekurang- ii) Menyatakan dengan jelas penyelesaian masalah
kurangnya 6 soalan betul daripada 8 soalan. semasa proses galeri walk berlangsung .

Konsep/ Perbendaharaan Pecahan tak wajar, Bahan Bantu Komputer riba, projektor, model
Kata Utama nombor bercampur, Belajar/ Sumber pecahan
permudahkan, penyebut,
pengangka

Rangka Pengajaran Catatan/ Impak


Aktiviti Permulaan : (10 minit)
1. Murid ditunjukkan satu video pizza yang dipotong kepada Murid mengetahui prinsip pecahan
beberapa bahagian dan diminta untuk mengulas apa yang dapat dan dapat menyebut pecahan
diperhatikan. dengan betul.
2. Murid dimaklumkan tentang OP dan KK untuk hari ini.
3. Murid ditanya apa yang mereka tahu tentang pecahan wajar,
pecahan tak wajar dan nombor bercampur. (pengetahuan sedia
ada)

Aktiviti Utama: (40 minit)


1. Murid diterangkan bagaimana untuk menambah pecahan dengan Murid dapat menyatakan konsep
diwakili gambar rajah melibatkan pecahan wajar sama penyebut nombor bercampur dengan jelas.
dan tak sama penyebut serta menukar menjadi nombor
bercampur.
2. Murid mencuba soalan di atas papan putih mini mereka dan Murid dapat menyelesaikan masalah
menggunakan simbol ‘traffic light’ untuk menyatakan tahap penambahan sendiri atau dengan
kefahaman mereka. bantuan guru dan rakan2.
3. Murid diberi satu tugasan berkumpulan dan setelah siap perlu Murid berkolaboratif dalam
menampal di dinding kelas untuk kumpulan lain memberi kumpulan dan membimbing ahli
1
Panitia Matematik SK Pendita Za’ba
pendapat. (Gallery walk) kumpulan lain.
4. Murid dan guru akan berbincang hasil dapatan mereka dan
memberi penghargaan kepada kumpulan yang berjaya.
5. Murid melakukan soalan dalam lembaran kerja.

Penutup: (10 minit)


1. Murid disoal mengenai nilai murni yang boleh didapati dalam topik
pecahan.
2. Murid menerangkan kembali apa yang telah mereka dapat pada
sesi pembelajaran hari ini.

Tindakan Susulan Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


Untuk Murid
Refleksi
/ dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

/ dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.

/ tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.
