Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 2 Ogos 2021

Kehadiran :1

Kelas : 3 tahun

Tajuk : Scoop And Transfer

Tema : Deria

Tunjang Utama : Komunikasi

Standard Kandungan : (BM 1.2) Mendengar,memahami dan memberi respons


secara gerak laku dan lisan

Standard Pembelajaran : (BM 1.2.4) Mendengar dan memberi respons dengan


bertatasusila terhadap arahan dan soalan

Tunjang Disepadukan : Perkembangan fizikal dan estetika

Standard Kandungan : (FK 1.1) Meneroka pelbagai aktiviti yang melibatkan motor
Disepadukan halus

Standard Pembelajaran : (FK 1.1.3) Menggunakan kemahiran motor halus melalui


Disepadukan aktiviti yang melibatkan alatan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran,kanak-kanak dapat :

i)Kanak-kanak dapat membezakan warna yang telah


dicampurkan dengan warna yang lain
ii)Kanak-kanak dapat memindahkan objek tersebut dengan
berhati-hati tanpa jatuh

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak tersebut pernah memegang sudu,mangkuk


dan sebagainya

Bahan Bantu Mengajar : Mangkuk,sudu plastik dan bola pom-pom

Nilai-nilai Murni : Tekun,sabar dan yakin diri

Perbendeharaan Kata : Mangkuk dan sudu plastik


Langkah/Masa Strategi dan Aktiviti Pembelajaran Catatan

Set Induksi Nilai


(5minit)  tekun
Murid-murid menyanyi lagu ‘’tepuk  yakin diri
amai-amai belalang kupu-kupu’’ untuk
melakukan pergerakan tangan
mereka sebelum melakukan aktiviti
supaya mereka lebih semangat

Langkah 1 Nilai
(10minit)  tekun
 sabar
 yakin diri

Murid-murid memegang sudu plastik


dengan betul sebelum mengambil BBM
bola pom-pom tersebut di dalam  sudu plastik
mangkuk  bola pom-pom
 mangkuk

Objektif Pembelajaran
 kanak-kanak berjaya
mengambil di dalam
mangkuk
Langkah 2 Nilai
(10minit)  sabar
 tekun
 yakin diri

Murid-murid dapat meletakkan bola


pom-pom tersebut ke dalam mangkuk BBM
dengan berhati-hati tanpa jatuh  sudu plastik
 bola pom-pom
 mangkuk

Objektif Pembelajaran
 kanak-kanak dapat
meletakkannya ke
dalam mangkuk yang
seterusnya
Penutup Nilai
(5minit) Murid-murid menyanyi lagu ‘’tepuk  yakin diri
amai-amai belalang kupu-kupu’’  tekun
sekali lagi untuk mereka berasa
gembira
REFLEKSI

1) Kanak-kanak dapat membezakan warna yang telah dicampurkan dengan warna


yang lain tercapai kerana kanak-kanak tersebut kagum melihat warna pada kertas itu
banyak warna yang sama dan kanak-kanak itu lebih senang lagi untuk menyebutkan
warna tersebut
2) Kanak-kanak dapat memindahkan objek tersebut dengan berhati-hati tanpa jatuh
tercapai kerana semasa kanak-kanak tersebut memindahkannya,mereka membuat
dengan perlahan-lahan

CADANGAN PENAMBAHBAIKAN

 Bola pom-pom haruslah mengeluarkan bunyi seperti loceng ‘’ting-ting’’ supaya


kanak-kanak lebih menarik perhatian semasa memindahkan bola pom-pom itu

LAMPIRAN(GAMBAR)
