Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 4 Tahun
Tarikh & Hari : 12 /10/2022 ( Rabu)
Masa : 10.30 – 10. 45 pagi
Bil. Murid : 4 orang
Tajuk / Tema : Anggota badan
Bidang Perkembangan : perkembangan kreativiti dan estetika
Kesepaduan Bidang : perkembangan fizikal
Objektif Perkembangan: Meningkatkan kemahiran kreativiti kanak - kanak
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1) Mengecam bahagian anggota badan dengan betul

2) Meningkatkan kemahiran motor halus dengan baik

Pengetahuan sedia ada : memegang pensil.


Perbendaharaan kata : tapak tangan , hidung , mata , kepala
KB & Penerapan Nilai :Berdisplin , tekun , berhati - hati
Asuhan dan Didikan :Menjelaskan beberapa jenis anggota badan

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi
( 5 minit) Guru beramah mesra dengan kanak – kanak.
Kemahiran berfikir
Kenal Kanak- kanak diminta dalam keadaan tenang dan
anggota teratur.

Kanak – kanak ditanya oleh guru mengenai


anggota badan .

Kanak – kanak merespon apa yang di tanya oleh


guru

Penyampaian
Langkah 1 Guru meminta kanak – kanak untuk membuat
( 7 minit) bulatan
BBM :
Kanak – kanak di sediakan sebuah kotak yang
Anggota terdapat dalam nye anggota anggota badan. Kotak ,
badanku televisyen ,
Kanak – kanak dipasangkan lagu secara random flash card
lalu kotak tersebut pusing mengelilingi mereka.

Setelah itu , apabila lagu berhenti kanak – Nilai


kanak yang memeganag kotak tersebut perlu
mengambil flash card di dalam kotak . Berdisplin
Kanak – kanak perlu meneka mengikut flash car KB:
tersebut.
Menilai
Kanak- kanak juga perlu menunjukan di
anggota badan mereka sendiri

Selepas itu , kotak teserbut perlu berputar sambi


bukak lagu semula.
Langkah 2
( 15 minit) Guru meminta kanak – kanak untuk bersediakan
dan tenang BBM ;

Kanak – kanak di sediakan oleh guru alat untuk Kertas warna ,


melakukan aktiviti gunting , batang
aiskrim , gam
Kanak – kanak diminta untuk menekap tapak
tangan d kertas dengan pensil
Nilai :
Cop tapak tangan Kemudian , kanak – kanak perlu mengunting tapak
tangan tersebut. Berhati – hati

Selepas gunting , kanak – kanak perlu menghias


tapak tangan mengikut kreativiti mereka.
KB:
Kanak – kanak perlu menampal tapak tangan yang
siap ke batang aiskrim. Mencipta

Penutup
( 3 minit) Guru meminta kanak- kanak untuk mengemas Nilai :
Imbas bahan dah digunakan
anggota Membuat
badan Kanak – kanak ditanya semula tentang keputusan
pembelajaraan harini.

Guru memberi pujian kepada kanak - kanak

Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing /

Pensyarah : Pentaksiran :

Indikator Perkembangan : Nama Kanak-kanak : Catatan ( √ / X ) :


1.Zahrah umairah
Cop tapak tangan 2. Aisyah
3.Hud al qaid
4. Nur atthiyah
