Anda di halaman 1dari 2

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 3-4 tahun.


Tarikh & Hari : 19 Mac 2012 / Isnin
Masa : 09.30 – 10.00 pagi (30 minit)
Bil. Murid : 5 orang
Tajuk / Tema : Kisah Si Ulat Bulu / Rumah & Taska @ Sekolah
Bidang Perkembangan : Perkembangan Sahsiah, Sosioemosi & Kerohanian
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1. Membezakan makanan yang berkhasiat dengan makanan yang tidak berkhasiat
dengan betul.
2. Menampal makanan yang berkhasiat dengan makanan yang tidak berkhasiat dalam
ruangan yang betul.

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali ulat bulu.


Perbendaharaan kata : Ulat, Kepompong, Makanan Berkhasiat.
KB & Penerapan Nilai : Membanding & membeza / Sabar, Yakin, Hormat.
Asuhan dan Didikan : Menunjukan & Menjelaskan makanan khasiat.

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Lagu “Rama- Pendidik menyanyi lagu “Rama-Rama” Lirik lagu “Rama-
( 5 minit) Rama” Kanak-kanak mendengar nyanyian pendidik Rama”,
Kanak-kanak menyanyi bersama-sama dengan Sabar
Seronok ke? pendidik
Lagu apa? Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-kanak

Penyampaian Cerita kisah Pendidik meminta kanak-kanak memberi ABM :


Langkah 1 “Si Ulat Bulu” tumpuan sebelum cerita “Si Ulat Bulu” Teks Cerita,
( 15 minit) dimulakan. Kad gambar Ulat
Pendidik rujuk Kanak-kanak teruja untuk mendengar cerita. Bulu @ Si Comel,
teks cerita “Ulat Pendidik mula bercerita dengan memperkenalkan Kad gambar
Bulu @ Si Ulat Bulu @ Si Comel, dan menceritakan jambu, betik,
Comel” kisahnya : Comel memakan makanan yang pisang,
berkhasiat dan manakan yang tidak berkhasiat. Kad gambar
Kanak-kanak tekun mendengar cerita daripada coklet, ais krim,
pendidik. gula-gula,
Kanak-kanak menyatakan makanan yang Nilai :
berkhasiat. Membuat
Kanak-kanak menyatakan makanan yang tidak keputusan,
berkhasiat. KB :
Membandingkan
Pendidik menunjukan, menjelaskan dan
menasihati kanak-kanak agar memilih dan makan
makanan yang berkhasiat.

Langkah 2 Pendidik memberi penerangan dan memberi BBM:


( 7 minit) kertas yang telah ditampal dengan gambar Ulat Kertas lukisan,
Bulu @ Si Comel yang sihat. gambar Ulat
Kanak-kanak mengambil lembaran kerja Bulu, gambar-
masing-masing dan alat tulis yang sesuai. gambar makanan
Pendidik meminta kanak-kanak mengambil dan berkhasiat,
membezakan makanan yang memberi kesan baik Nilai :
dan yang memberi kesan buruk, kemudian tampal Sabar, Yakin,
pada ruangan yang disediakan. KB :
Kanak-kanak mengambil dan memilih kad Membezakan
gambar makanan yang disediakan.
Kanak-kanak membezakan makanan yang
memberi kesan baik dan yang memberi kesan
buruk.
Kanak-kanak menampal kad gambar makanan
pada ruangan yang disediakan.

Pendidik membimbing kanak-kanak yang


menghadapi masalah pembelajaran.

Penutup “Si Comel” Pendidik minta kanak-kanak menyatakan makan Nilai :


( 3 minit) Cadangan soalan: yang dimakan oleh Si Comel. Membuat
Kanak-kanak menyebut beberapa makanan yang keputusan
Si Comel suka dimakan oleh Si Comel.
makan apa? Kanak-kanak menamakan makanan yang
Apa makanan berkhasiat.
berkhasiat?
Pendidik memberi pujian, rangsangan, dan
motivasi sepanjang aktiviti berlangsung.

Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :

Pentaksiran :

Indikator Perkembangan : Nama Kanak-kanak : Catatan ( √ / X ) :


Membezakan makanan yang 1.
berkhasiat dan makanan yang 2.
tidak berkhasiat. 3.
4.
