Anda di halaman 1dari 11

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 0-1 tahun.


Tarikh & Hari : 10 Oct 2022
Masa :
Bil. Murid :10
Tajuk / Tema : Sponge
Bidang Perkembangan : Perkembangan Fizikal
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
Kanak dapat memerah sponge

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali baju mereka.


Perbendaharaan kata :
KB & Penerapan Nilai : Memilih / Sabar, Yakin, Hormat.
Asuhan dan Didikan : Menunjukan & Menjelaskan makanan khasiat.

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu ” Kanak-kanak
( 5 minit) mendengar nyanyian pendidik Kanak-kanak
menyanyi bersama-sama dengan pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-
kanak

Penyampaian Pendidikan memberi tahu permainan apa yang ,


Langkah 1 yang mereka akan main
( 15 minit)
Pendidik menyuruh mereka teka ap yang
pendidik bawak

Kanak kanak cuba melihat

Pendidik memberi pujian

Pendidik memberi tahu ini sponge


Langkah 2
( 7 minit) Guru menunjukan demo pecit sponge smapai
keluar air

Kanak kanak mengikut arahan tersebut

Mereka sangat seronok

Penutup Kanak memberi kerjasama dengan baik


( 3 minit)
Guru memberi pujian setelah sudah selesai

Refleksi :

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)


Kumpulan/Kelas : 0-1tahun.
Tarikh & Hari : 11 Oct 2022
Masa :
Bil. Murid :10
Tajuk / Tema : Tarik tali
Bidang Perkembangan : Perkembangan Kognitif
Kesepaduan Bidang : Perkembangan kreatif dan estika
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1. Meneka nama haiwan dengan betul
2. Mendengar dengan penuh perhatian
3. Mewarnakan mengikut kreativiti masing masing
\
Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali haiwan tersebut
Perbendaharaan kata :
KB & Penerapan Nilai : berkerjasama ,sabar,berani mencuba
Asuhan dan Didikan : Menunjukan & Menjelaskan saiz gajah.

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu ” Kanak-kanak
( 5 minit) mendengar nyanyian pendidik Kanak-kanak
menyanyi bersama-sama dengan pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-
kanak

Penyampaian Pendidikan memberi tahu permainan apa yang ,


Langkah 1 yang mereka akan main
( 15 minit)
Pendidik menyuruh mereka teka ap yang
pendidik bawak

Kanak kanak cuba melihat

Pendidik memberi pujian

Pendidik memberi tahu ini tali


Langkah 2
( 7 minit) Guru menunjukan demo tarik tali

Kanak kanak mengikut arahan tersebut

Mereka sangat seronok

Penutup Kanak memberi kerjasama dengan baik


( 3 minit)
Guru memberi pujian setelah sudah selesai

Refleksi :

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)


Kumpulan/Kelas : 0-1 Tahun.
Tarikh & Hari : 12 Oct 2022
Masa :
Bil. Murid :
Tajuk / Tema Tngok buku bgmba

Bidang Perkembangan : Perkembangan Kognitif


Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1.

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali baju mereka.


Perbendaharaan kata :
KB & Penerapan Nilai : Memilih / Sabar, Yakin, Hormat.
Asuhan dan Didikan : Menunjukan & Menjelaskan makanan khasiat.

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu ” Kanak-kanak
( 5 minit) mendengar nyanyian pendidik Kanak-kanak
menyanyi bersama-sama dengan pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-
kanak

Penyampaian Pendidikan memberi tahu permainan apa yang ,


Langkah 1 yang mereka akan main
( 15 minit)
Pendidik menyuruh mereka teka ap yang
pendidik bawak

Kanak kanak cuba melihat

Pendidik memberi pujian

Pendidik bercerita dan menunjukan gambar


Langkah 2 Kanak kanak ingin memegang gambar tesebut
( 7 minit)

Kanak kanak mengikut arahan tersebut

Mereka sangat seronok

Penutup Kanak memberi kerjasama dengan baik


( 3 minit)
Guru memberi pujian setelah sudah selesai

Refleksi :

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)


Kumpulan/Kelas : Tahun.
Tarikh & Hari : 13 Oct 2022
Masa :
Bil. Murid :
Tajuk / Tema : Tiup straw
Bidang Perkembangan : Perkembangan kreativiti
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1. Dapat meniup straw

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali ahli keluarga mereka.


Perbendaharaan kata : ayah adik kakak
KB & Penerapan Nilai : kanak kank pernah mendengar pekataan ibu dan ayah
Asuhan dan Didikan : melukis ibu dan ayah

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu ” Kanak-kanak
( 5 minit) mendengar nyanyian pendidik Kanak-kanak
menyanyi bersama-sama dengan pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-
kanak

Penyampaian Pendidikan memberi tahu permainan apa yang ,


Langkah 1 yang mereka akan main
( 15 minit)
Pendidik menyuruh mereka teka ap yang
pendidik bawak

Kanak kanak cuba melihat

Pendidik memberi pujian

Pendidik memberi tahu ini straw


Langkah 2
( 7 minit) Guru menunjukan demo tiup straw

Kanak kanak mengikut arahan tersebut

Mereka sangat seronok

Penutup Kanak memberi kerjasama dengan baik


( 3 minit)
Guru memberi pujian setelah sudah selesai

Refleksi :
Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 0-1tahun.
Tarikh & Hari : 14 Oct 2022
Masa :
Bil. Murid :10
Tajuk / Tema Pegang ais
Bidang Perkembangan : Perkembangan Fizikal
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Deria & Pemahaman Dunia Persekitaran
Objektif Perkembangan: Penerapan nilai-nilai murni
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
Bayi dapat mengetahu sejuk

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak sudah mengenali baju mereka.


Perbendaharaan kata :
KB & Penerapan Nilai : Memilih / Sabar, Yakin, Hormat.
Asuhan dan Didikan : Menunjukan & Menjelaskan makanan khasiat.

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Pendidik menyanyi lagu ” Kanak-kanak
( 5 minit) mendengar nyanyian pendidik Kanak-kanak
menyanyi bersama-sama dengan pendidik
Kanak-kanak memberi respon kepada
pertanyaan pendidik
Pendidik memberi pujian kepada kanak-
kanak

Penyampaian Pendidikan memberi tahu permainan apa yang ,


Langkah 1 yang mereka akan main
( 15 minit)
Pendidik menyuruh mereka teka ap yang
pendidik bawak

Kanak kanak cuba melihat

Pendidik memberi pujian

Pendidik memberi tahu ini ais


Langkah 2
( 7 minit) Guru menunjukan demo pagang ais

Kanak kanak mengikut arahan tersebut

Mereka sangat seronok

Penutup Kanak memberi kerjasama dengan baik


( 3 minit)
Guru memberi pujian setelah sudah selesai

Refleksi :

Rancangan
- [ ] MINGGU 7 (10/10 -14/10)
1. Sponge
2. Tarik tali
3. Tngok buku bgmba
4. Tiup straw
5. Pegang ais
