Anda di halaman 1dari 27

MAKANAN DAN MINUMAN

FOOD AND DRINKS


TARIKH
SEMAKAN :
-----------------
DISEMAK OLEH :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ………………..
2023
TARIKH 09 JULAI 2023 AHAD TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA : MAKANAN
DAN MINUMAN
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Kegembiraan Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


7.50 – 8.40 BM 1.3.5 Menyebut dan memberi respons terhadap perkataan yang didengar KM 4.1.4 Memerihalkan makanan
50 MINIT tradisional TP3 :
OBJEKTIF
TP2 :
Di akhir pengajaran murid boleh: Menyebut dan memberi respons terhadap perkataan
yang didengar dengan betul ALAT/BAHAN BANTU TP1 :
MENGAJAR:
Laptop, Lcd,Lembaran kerja, kad
KRITERIA KEJAYAAN : imbasan, alatan tulis, slaid
20 daripada 25 murid boleh :
i. Menyebut dan memberi respons terhadap nama makanan berkhasiat
ii. Menyebut dan memberi respons terhadap nama makanan berkhasiat
dengan betul
Aktiviti : KAEDAH PEMERHATIAN /
Set Induksi : PENTAKSIRAN GURU:
Murid melihat Pimarid Makanan yang disediakan oleh guru. Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Langkah-langkah Skala Kadar/Senarai
1. Guru menerangkan tentang Aras yang ada pada Piramid Makanan Semak
2. Murid menyebut 6 nama makanan berkhasiat seperti nasi, mi, telor, roti, ayam Pemerhatian/Lisan
dan ikan
Hasil Kerja ( Ulasan)
3. Kemudian guru menyediakan perkataan mengikut kad bergambar . Murid
megambil secara rawak dan menyebut semula nama makanan tersebut
4. Murid membuat padanan kad bergambar dan nama perkataan dengan betul
5. Murid mengambil kad bergambar yang mengandungi kad imbasan makanan PAK 21:
berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat Perwatakan
6. Murid mengasingkan kad bergambar tersebut secara bergiliran Komunikasi
7. Murid membuat Jus buah-buahan mengunakan bahan yang guru telah sediakan Kolaborasi
8. Guru menyediakan lembaran mengikut aras murid sebagai aktiviti pengukuhan. Kreativiti
Pemikiran Kritis
Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini .
8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily
(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations
 

  .
PENDIDIKAN ISLAM KELAS DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH
9.00-10.00 AM
(60 MINIT)

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


10.30-11.20  SA 3.2.1 Mengenal pasti anggota badan BM 1.2.1 Mendengar dan memberi
(50 MINIT) respons terhadap cerita yang TP3 :
OBJEKTIF didengar
Di akhir pengajaran murid boleh : Mengenal pasti anggota badan dengan betul TP2 :
ALAT/BAHAN BANTU TP1 :
KRITERIA KEJAYAAN : MENGAJAR:
20 daripada 25 murid boleh : Mengenal pasti anggota badan dengan betul Laptop, Lcd,Lembaran kerja, kad
imbasan, kad bergambar
AKTIVITI: https://youtu.be/JiKE4vTlZy4
Set Induksi
Murid dan guru menyanyikan lagu Anggota Badan bersama-sama. KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
Rekod Anekdot
Langkah-Langkah
Rekod Berterusan
1. Guru mengemukakan soalan teka teki “ Saya ada satu, Saya boleh menghidu bau
Skala Kadar/Senarai
wangi. Kadang kala saya bau busuk” Cuba teka siapakah saya?
Semak
2. Murid menjawab soalan teka teki yang dikemukakan oleh guru
Pemerhatian/Lisan
3. Murid melihat carta anggota badan yang disediakan oleh guru
Hasil Kerja ( Ulasan)
4. Murid menyebut nama angggota badan dan menunjukkan pada anggota badan
5. Murid bermain permainan menamakan anggota badan PAK 21:
6. Lembaran Kerja sebagai aktiviti pengukuhan. Perwatakan
Komunikasi
Penutup Kolaborasi
Guru membuat rumusan da refleksi pembelajaran. Kreativiti
Pemikiran Kritis

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
MAKANAN DAN MINUMAN
FOOD AND DRINKS
TARIKH
SEMAKAN :
-----------------
DISEMAK OLEH :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ………………..
2023

TARIKH 10 JULAI 2023 ISNIN TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA : MAKANAN


DAN MINUMAN
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Kegembiraan Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25
PHYSICAL ACTIVITY STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:
7.50 – 8.20 AM FK 3.1.2 Menendang bola ; BM 1.4.1 Mendengar dan
30 MINIT i. secara bebas menyebut ayat mudah secara TP3 :
ii. ke sasaran bertatasusila
TP2 :
OBJEKTIF ALAT/BAHAN BANTU TP1 :
Di akhir pengajaran murid boleh : MENGAJAR:
Menendang bola ; Kawasan yang bersesuaian
i. secara bebas Bola
ii. ke sasaran
dengan betul KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid boleh: Rekod Anekdot
Menendang bola ; Rekod Berterusan
i. secara bebas Skala Kadar/Senarai
ii. ke sasaran Semak
dengan betul Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)

Aktiviti :
Set Induksi : PAK 21:
Murid membuat senaman ringan bersama guru dan rakan. Perwatakan
Komunikasi
Langkah-langkah : Kolaborasi
1. Murid berkumpul di padang / kawasan yang bersesuaian Kreativiti
2. Murid dibahagi kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan menerima bola Pemikiran Kritis
3. Seorang murid berada di tengah. Murid tersebut akan menendang bola secara
rawak kepada ahli kumpulan

Penutup
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dijalankan. Guru membuat rumusan
pembelajaran.
AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG
8.20 – 8.40 AM  MA 2.4.1 Membilang nombor sepuluh-sepuluh secara tertib menaik dan menurun BM 1.4.1 Mendengar dan
20 MINIT menyebut ayat mudah secara
LA OBJEKTIF bertatasusila
8.40-9.00 AM Di akhir pengajaran murid boleh : Membilang nombor sepuluh-sepuluh secara tertib
20 MINIT menaik dan menurun dengan betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : Kad nombor sepuluh-sepuluh,
20 daripada 25 murid boleh : Membilang nombor sepuluh-sepuluh secara tertib menaik objek, (LEGO) , pingan kertas,
dan menurun dengan betul modul/lembaran kerja

KAEDAH PEMERHATIAN /
Aktiviti : PENTAKSIRAN GURU:
Set Induksi : Rekod Anekdot
Murid melihat pingan kertas. Guru memasukkan objek seperti lego ke dalamnya. Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Semak
Pemerhatian/Lisan
Langkah-langkah Hasil Kerja ( Ulasan)
1. Murid membilang jumlah lego yang ada pada pingan kertas dan menyebut, ada
10 lego PAK 21:
2. Guru meletakkan kad bernombor 10 pada pingan kertas tersebut Perwatakan
3. Guru menyediaakan 10 pingan kertas di hadapan murid Komunikasi
4. Murid perlu meletaakkan 10 lego pada pingan kertas tersebut secara bergilir Kolaborasi
5. Guru menyediakan kad bernombor 10 -100. Murid mengambil kad bernombor Kreativiti
dan meletakkan pada pingan kertas tersebut Pemikiran Kritis
6. Murid membilang nombor sepuluh-sepuluh mengikut nombor yang mereka
susun.
7. Lembaran kerja mengikut aras disediakan sebagai aktiviti pengukuhan

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri aktiviti dengan sesi soal jawab dan
refleksi murid.
BAHASA INGGERIS BI 1.2.2 Listen to and sing songs INTEGRATION:
9.00 – 10.00 AM BI 1.3.3 Listen to and respond to oral texts FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(60 MINUTE)   motor halus melalui aktiviti yang
Theme : My ClassRoom melibatkan alatan
Lesson 3 - Engage ( Listening & Speaking )
Lesson 4 - Engage (Listening & Speaking & Table Activity) TEACHING AIDS:
  Flashcard of classroom
OBJECTIVE:
At the end of the lesson pupils will be : Hello Song Lyric :
1.Listen to and respond to aral texts Hello everybody (2x)
2.Talk about familiar activities and experiences Yippie its English time
with teacher guidance Hello ( pupils name ) stand up and
turn around
SUCCESS CRITERIA : And say : Hello Everyone
20 / 25 pupils can respond to oral texts correctly KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
ACTIVITIES: Rekod Anekdot
Induction set Rekod Berterusan
Pupils sing a song together Skala Kadar/Senarai
https://youtube.com/watch?v=dUXk8Nc5qQ8&feature=share Semak
Pemerhatian/Lisan
Steps
Hasil Kerja ( Ulasan)
Opening time:
Pupisl sing a classroomr’s song
https://youtube.com/watch?v=BjgnwQZCxlY&feature=share
PAK 21:
LESSON 3 – ENGAGE ACTIVITY Perwatakan
Circle time : Komunikasi
1.Remembering activity 2 Kolaborasi
Pupils look to the card and say aloud several key words and repeat the key words after Kreativiti
teacher. Pemikiran Kritis
For example : a book, a pencil

 2.Encounter activity 4 : Listen and point


Pupils and teachers talks about the classroom cards

LESSON 4 : ENGAGE ACTIVITY:


Circle time :
Engage activity 2 - what missing?
Pupils write missing word and show to the teacher
Engage activity 3 – Arrange the words into phrases / sentences
 
Closing time:
Reflection using Timeline image
Sing a song see you later alligator.
*refer SOW for activities detail

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN  KESEPADUAN TUNJANG:


10.30-11.20 BM 1.4.6 Bersoal jawab mengunakan ayat mudah berdasarkan bahan rangsangan FK 2.1.2 Mengamalkan pertuturan
(50 MINIT) dan perlakuan yang positif degan
OBJEKTIF rakan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Menyatakan perlakuan selamat dan
ALAT BANTU MENGAJAR :
tidak selamat di jalan raya Kereta, kerusi keselamatan kanak-
kanak, pelaras tempat duduk
KRITERIA KEJAYAAN: (booster seat ) kad imbas
20 daripada 25 murid dapat:
i. Menyatakan tempat duduk yang betul dalam kereta Topik : Kenderaan Beroda Empat
ii. Mengenal pasti pintu selamat kereta
Subtopik : Adab Sebelum Kereta
Bergerak
AKTIVITI:
Set Induksi : Aktiviti 6 : Jom Naik Kereta Saya
Murid mendengar penerangan guru tentang : pintu selamat, tali pinggang kaledar, tempat M/S : 11
duduk yang betl unuk kanak-kanak, fungsi tempat duduk kanak-kanak, fungsi pelaras
tempat duduk (booster seat)
KAEDAH PEMERHATIAN /
Langkah-langkah PENTAKSIRAN GURU:
1. Murid diingatkan perkara berikut : 1. Tidak berada di belakang kenderaan Rekod Anekdot
kerana sukar untuk dilihat oleh pemandu. 2. Membaca doa menaiki kenderaan Rekod Berterusan
atau mengucap “Selamat Kita Selamat Sampai “ Skala Kadar/Senarai
Semak
2. Murid di bawa untuk melakukan simulasi : 1. Menggunakan pintu selamat 2.
Pemerhatian/Lisan
Duduk di tempat yang betul 3. Memakai tali pinggang keledar
Hasil Kerja ( Ulasan)
3. Murid dibekalkan dengan boring pemerhatian untuk dilengkapkan oleh ibu bapa
atau penjaga PAK 21:
4. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan Perwatakan
Komunikasi
Penutup Kolaborasi
Murid dan guru bersoaljawab mengenai aktiviti yang dijalankan. Kreativiti
Pemikiran Kritis

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
MAKANAN DAN MINUMAN
FOOD AND DRINKS
TARIKH
SEMAKAN :
-----------------
DISEMAK OLEH :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
………………..
2023
TARIKH 11 JULAI 2023 Selasa TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA : MAKANAN
DAN MINUMAN
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s PENDIDIKAN SIVIK Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.40 KANDUNGAN :
10 MINIT Negara Kita Tanggungjawab Kita
2. Sing the “Good Morning” song.
Tajuk : Bangga dengan identity /25
7.40-7.50 negeri/negara
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang makanan dan minuman yang mereka
10 Minit
gemari NILAI TERAS SIVIK :
( Sivik )
2. Murid menyatakan jenis kuih-muih dan minuman yang mereka tahu Kasih sayang
Hormat-menghormati
Bertanggungjawab
Kegembiraan

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG: IMPAK:


7.50 – 8.20 AM KM 4.1.4 Memerihalkan makanan tradisional FK 2.1.2 Mengamalkan pertuturan
30 MINIT dan perlakuan yang positif degan TP3 :
OBJEKTif rakan
TP2 :
Diiakhir pembelajatan murid dapat : Memerihalkan makanan tradisional dengan betul
TP1 :
KRITERIA KEJAYAAN: BAHAN BANTU MENGAJAR::
20 daripada 25 murid dapat : Memerihalkan makanan tradisional dengan betul Slaid/kad imbasan, laptop, LCD,
ALatan tulis, modul/lembaran kerja

AKTIVITI KAEDAH PEMERHATIAN /


Set Induksi PENTAKSIRAN GURU:
Murid dan guru bersoal jawab tentang kaum yang ada di Malaysia iatu Kaum Melayu, Rekod Anekdot
Kaum CIna dan India. Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Langkah-langkah Semak
Pemerhatian/Lisan
1. Murid dan guru menyatakan makanan tradisional yang mereka ketahui Hasil Kerja ( Ulasan)
mengikut kaum.
2. Murid menyebut nama makanan tradisional tersebut secara bergiliran PAK 21:
3. Guru mengemukakan soalan “ siapa pernah lihat/ makan nasi lemak’ Perwatakan
4. Murid menjawab soalan tersebut berdasarkan pengalaman mereka
Komunikasi
5. Murid membuat Sandwich bertemakan pemakanan sihat (Aktiviti Pemakanan
SIhat ) Kolaborasi
6. Murid mempamerkan hasil Sandwich yang mereka hasilkan. Kreativiti
Pemikiran Kritis
Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini.

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG


8.20 – 8.40 AM KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin KM Memerihalkan makanan
20 MINIT tradisional
( Pendidikan Sivik) OBJEKTIF: Di akhir pembelajaran murid boleh : bercerita dan memberi pendapat FK 5.1.3 Menyatakan makanan
dengan yakin yang berkhasiat dan tidak berkhasiat

KRITERIA KEJAYAAN : ALAT/BAHAN BANTU


20 daripda 25 murid dapat: MENGAJAR:
1. i. Pengetahuan : mengetahui tentang sikap sabar yang betul Lcd, Laptop, lagu, lembaran kerja,
ii. Sosio emosi : menunjukkan sikap sabar yang betul alatan tulis, bahan bergambar
iii. Amalan/Tindakan : memberi peluang kepada rakan
untuk memberi pendapat PENDIDIKAN SIVIK:
KANDUNGAN :
AKTIVITI: Negara Kita Tanggungjawab Kita
Set Induksii
Murid bersoal jawab tentang aktiviti yang mereka laksanakan bersama iaitu membuat Tajuk : Bangga dengan identiti
Sandwich negeri/negara

Langkah-langkah  NILAI TERAS SIVIK :


1. Murid bersoal jawab bersama guru dan rakan tentang bahan-bahan yang mereka Kasih sayang
sediakan untuk menghasilkan Sandwich tersebut Hormat-menghormati
2. Murid memberi pendapat bahan yang membuatkan Sandwich mereka sedap Bertanggungjawab
untuk di makan Kegembiraan
3. Murid memberitahu kepentingan untuk mereka makan makanan berkhasiat
4. Murid membuat aktiviti susulan di rumah iaitu memasak satu hidangan sayur di
rumah dan merakamannya dengan bantuan ibu bapa. Video tersebut perlu KAEDAH PEMERHATIAN /
dimuatnaik bagi perkongsian dengan rakan-rakan. PENTAKSIRAN GURU:
5. Guru akan memilih video terbaik yang murid hasilkan bersama keluarga. Rekod Anekdot
6. Murid mengenal pasti makanan yang berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat. Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Penutup Semak
Guru membuat rumusan pembelajaran dan menerapkan tiga nilai sivik kepada murid Pemerhatian/Lisan
ketika belajar. Hasil Kerja ( Ulasan)
PAK 21:
Perwatakan
Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis

8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily


(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations

 
PENDIDIKAN ISLAM
9.00-10.00 AM KELAS DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH
(60 MINIT)
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided
AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG
10.30-11.20 KE 3.1.3 Menyatakan unsur seni yang terdapat pada karya kreatif FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(50 MINIT) KE 3.3.4 Menghasilkan binaan kreatif motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan
OBJEKTIF
Di akhir pengajaran murid boleh : ALAT/BAHAN BANTU
i. Menyatakan unsur seni yang terdapat pada karya kreatif MENGAJAR:
ii.Menghasilkan binaan kreatif Alatan mewarna, alatan tulis
lembaran kerja,
KRITERIA KEJAYAAN :
20 daripada 25 murid boleh : KAEDAH PEMERHATIAN /
i. Menyatakan unsur seni yang terdapat pada karya kreatif PENTAKSIRAN GURU:
ii.Menghasilkan binaan kreatif Rekod Anekdot
Aktiviti : Unsur Seni : Rupa Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Set Induksi : Semak
Murid dan guru bersoal jawab tentang Unsur Seni Rupa yang telah dipelajari Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)
Langkah-langkah : PAK 21:
Perwatakan
1. Guru menyediakan beberapa contoh bentuk seperi bulatan, segi tiga, segiempat Komunikasi
dan segiempat sama Kolaborasi
2. Murid melihat guru membuat penanda buku menggunakan kotak minuman Kreativiti
3. Murid memilih bentuk yang mereka suka dan surih bentuk tersebut Pemikiran Kritis
4. Murid membuat kolaj di atas bentuk yang mereka pilih tersebut
5. Kemudian murid gunting dan tampal ke atas kotak minuman untuk
menghasilkan penanda buku dengan kreatif
6. Murid membentangkan hasil kerja masing-masing

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran.

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
MAKANAN DAN MINUMAN
FOOD AND DRINKS
TARIKH
SEMAKAN :
-----------------
DISEMAK OLEH :
………………..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2023

TARIKH 12 JULAI 2023 RABU TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA : MAKANAN


DAN MINUMAN
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Kegembiraan Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25
PHYSICAL ACTIVITY FK 3.1.2 Menendang bola ; KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:
7.50 – 8.20 AM i. secara bebas BM 1.2.4 Mendengar dan memberi
30 MINIT ii. ke sasaran respons dengan bertatasusila TP3 :
terhadap i.arahan ii.soalan iii.cerita
TP2 :
OBJEKTIF
Di akhir pengajaran murid boleh : ALAT/BAHAN BANTU TP1 :
Menendang bola ; MENGAJAR:
i. secara bebas Kawasan bersesuaian
ii. ke sasaran Bola
dengan betul
KAEDAH PEMERHATIAN /
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid boleh: PENTAKSIRAN GURU:
Menendang bola ; Rekod Anekdot
i. secara bebas Rekod Berterusan
ii. ke sasaran Skala Kadar/Senarai
dengan betul Semak
Pemerhatian/Lisan
Aktiviti :
Hasil Kerja ( Ulasan)
Set Induksi :
Murid membuat senaman ringan bersama guru dan rakan.

Langkah-langkah : PAK 21:


4. Murid berkumpul di padang / kawasan yang bersesuaian Perwatakan
5. Murid dibahagi kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan menerima bola Komunikasi
6. Seorang murid berada di tengah. Murid tersebut akan menendang bola secara Kolaborasi
rawak kepada ahli kumpulan Kreativiti
Pemikiran Kritis
Penutup
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dijalankan. Guru membuat rumusan
pembelajaran.

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG


8.20 – 9.00 AM  MA 2.4.1 Membilang nombor sepuluh-sepuluh secara tertib menaik dan menurun SA 1.1.1 Menunjkkan sikap ingin
40 MINIT tahu dan bekerjasama
OBJEKTIF
Di akhir pengajaran murid boleh : Membilang nombor sepuluh-sepuluh secara tertib ALAT/BAHAN BANTU
menaik dan menurun dengan betul MENGAJAR:
Laptop, Lcd,Lembaran kerja, kad
KRITERIA KEJAYAAN : nombor 11-20
20 daripada 25 murid boleh : Membilang nombor sepuluh-sepuluh secara tertib menaik
dan menurun dengan betul KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
Rekod Anekdot
Aktiviti : Rekod Berterusan
Set Induksi : Skala Kadar/Senarai
Murid menyebut nombor sepuluh-sepuluh dan bersoal jawab tentang membilang nombor Semak
yang mereka belajar sebelum ini Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)
Langkah-langkah
1. Guru meletakkan nombor sepuluh-sepuluh secara rawak. PAK 21:
2. Murid menyusun nombor tersebut secara menaik Perwatakan
3. Murid Membilang nombor-nombor sepuluh-sepuluh secara tertib menaik dan Komunikasi
menurun secara bergiliran Kolaborasi
4. Guru mengambil beberapa kad bernombor secara bersilang seli Kreativiti
5. Murid mengambil nombor tersebut dan meletakkan pada tempat kosong Pemikiran Kritis
6. Murid membilang semula nombor sepuluih-sepuluh sevara tertib menaik dan
menurun.
7. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan.

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri aktiviti dengan sesi soal jawab dan
refleksi murid.
LA LEARNING STANDARD INTEGRATION :
9.00 – 10.00 AM BI 1.3.4 Talk about familiar activities and experiences FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(60 MINUTE) BI 2.2.6 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan
OBJECTIVE :
At the end of the lesson pupils can : TEACHING AIDS:
1. Talk about familiar activities and experiences correctly Laptop, Lcd, worksheet,
2. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word flashcards, sounds

SUCCESS CRITERIA : KAEDAH PEMERHATIAN /


20/25 pupils can : PENTAKSIRAN GURU:
1. Talk about familiar activities and experiences correctly Rekod Anekdot
2. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word correctly Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
ACTIVITIES: Semak
Induction set Pemerhatian/Lisan
Pupils sig a song title “ I like to eat “ together
Hasil Kerja ( Ulasan)
Steps PAK 21:
1. Pupils tell their favorite food and drinks Perwatakan
2. Pupils make a fruit juice . Komunikasi
3. Pupils discuss about it. Kolaborasi
4. Pupils learn Initial sound in a word ( r : rose, ring, rabbir and running and s : Kreativiti
saw, sun,sky and stars ) Pemikiran Kritis
5. Worksheet as guidance

Closure and Goodbye


Teacher ask what pupils learn today.
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG


10.30-11.20 KE 1.1.3 Menyanyikan lagu mengikut melodi KE 3.2.2 Memilih media yang
(50 MINIT) sesuai dalam penghasilan karya
OBJEKTIF seni
Di akhir pengajaran murid boleh : Menyanyikan lagu mengikut melodi dengan betul
ALAT/BAHAN BANTU
KRITERIA KEJAYAAN : MENGAJAR:
20 daripada 25 murid boleh Menyanyikan lagu mengikut melodi dengan betul Muzik.LCD, Laptop

KAEDAH PEMERHATIAN /
Aktiviti : PENTAKSIRAN GURU:
Set Induksi : Rekod Anekdot
Murid dan guru bersoal jawab tentang lirik lagu ‘Nyam – Nyam “ oleh Didi and Friends. Rekod Berterusan
https://youtu.be/xeS4p24rKe0 Skala Kadar/Senarai
Semak
Langkah-langkah Pemerhatian/Lisan
1. Guru memasang lagu tersebut bersama-sama. Hasil Kerja ( Ulasan)
2. Murid menyanyikan semula lagu sekolah menggunakan melodi yang betul PAK 21:
3. Setiap murid menyanyikan lagu tersebut sambal membuat pergerakan. Perwatakan
Komunikasi
Penutup Kolaborasi
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri aktiviti sesi soal jawab dan Kreativiti
refleksi pembelajaran murid. Pemikiran Kritis

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
MAKANAN DAN MINUMAN
FOOD AND DRINKS
TARIKH
SEMAKAN :
-----------------
DISEMAK OLEH :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ………………..
2023
TARIKH 13 JULAI 2023 KHAMIS TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA : MAKANAN
DAN MINUMAN
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Kegembiraan Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


7.50 – 8.40 KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
50 MINIT motor halus melalui aktiviti yang TP3 :
FASA 1 OBJEKTIF melibatkan alatan
TP2 :
Di akhir pengajaran murid boleh : Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
TP1 :
ALAT/BAHAN BANTU
KRITERIA KEJAYAAN : MENGAJAR:
20 daripada 25 murid boleh : Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin Alatan menulis seperti pensel,
pemadam, pembaris, gunting,
pensel warna, modul , web
Aktiviti : Fasa 1 KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
Set Induksi : Rekod Anekdot
Murid dan guru bersoal jawab tentang apa yang mereka telah belajar Rekod Berterusan
sebelum ini. Skala Kadar/Senarai
Semak
Langkah-langkah Pemerhatian/Lisan
1. Murid membentangkan hasil karya yang mereka telah hasilkan
Hasil Kerja ( Ulasan)
2. Guru membentangkan web jangkaan guru semula dan
membentangkan web jangkaan murid
3. Murid membuat simulasi meletakkan pensel pada web PAK 21:
jangkaan murid seperti contoh murid meletakkan pensel di Perwatakan
plastik, di tangan mereka, di beg Komunikasi
4. Kemudian murid memberi idea yang sesuai untuk mereka Kolaborasi
letakkan pensel Kreativiti
5. Guru berbincang bersama murid dan ibu bapa tentang Pemikiran Kritis
tindakan yang akan dilakukan.
6. Guru memberitahu untuk menjemput ibu / bapa / pakar untuk
hadir ke sekolah..
7. Guru membuat rumusan pembelajaran pada fasa 2 ini.

Penutup
Murid dan guru bersoal jawab tentang apa yang mereka bincangkan
pada langkah ini.

8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily


(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations
 

  STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG


Bahasa Melayu BM 2.3.1 Membunyikan suku kata terbuka KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
9.00-10.00 AM BM 3.2.1 Menulis huruf kecil dengan cara yang betul
(60 MINIT)
OBJEKTIF ALAT/BAHAN BANTU
Di akhir pengajaran murid boleh : MENGAJAR:
1. Membunyikan suku kata terbuka dengan betul Laptop, Lcd,Lembaran kerja, kad
2. Menulis huruf kecil dengan cara yang betul imbasan, kad perkataan
Alata tulis, lembaran kerja
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid boleh :
1. Membunyikan suku kata terbuka dengan betul KAEDAH PEMERHATIAN /
2. Menulis huruf kecil dengan cara yang betul PENTAKSIRAN GURU:
Rekod Anekdot
Aktiviti : Rekod Berterusan
Set Induksi : Skala Kadar/Senarai
Murid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu abc sambil menyusun Semak
26 huruf. Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)
Langkah-langkah
1. Murid menyebut 26 huruf yang ditunjukkan oleh guru
menggunakan kad imbasan PAK 21:
2. Murid mengenal pasti 5 huruf vokal yang terdapat pada huruf Perwatakan
tersebut Komunikasi
3. Guru mengambil 1 huruf vokal seperti contoh huruf a Kolaborasi
4. Kemudian guru meminta murid mengambil huruf b Kreativiti
5. Guru mencantum dan membunyikan huruf tersebut seperti Pemikiran Kritis
contoh b..a : ba
6. Murid membunyikan suku kata terbuka tersebut
7. Lembaran kerja mengikut aras sebagai aktiviti pengukuhan

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri dengan sesi soal
jawab dan refleksi pembelajaran murid.

RECESS RECESS   
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced
AM putting food containers in the space provided

LA Standard Pembelajaran : KESEPADUAN TUNJANG TP3 :


IMPAK:
10.30-11.20 FK 5.1.3 Menyatakan makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat BM 1.4.1 Mendengar dan
TP2 :

TP1 :
(50 MINIT) menyebut ayat mdah secara
OBJEKTIF: Di akhir pembelajaran murid boleh : bertatasusila
Menyatakan makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat dengan betul
ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripda 25 murid boleh : Menyatakan
Carta, slaid, modul/lembaran kerja,
makanan yang berkhasiat dan tidak berkkhasiat dengan betul bahan bergambar( makanan)
Piramid Makanan
AKTIVITI:
Set Induksii KAEDAH PEMERHATIAN /
Murid melihat Piramid Makanan PENTAKSIRAN GURU:
Rekod Anekdot
Langkah-langkah  Rekod Berterusan
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang Piramid Makanan Skala Kadar/Senarai
tersebut Semak
Pemerhatian/Lisan
2. Murid mengeluarkan Piramid Makanan yang telah mereka
Hasil Kerja ( Ulasan)
sediakaan bersama ibu bapa di rumah
PAK 21:
3. Murid turut membawa contoh gambar yang telah guru minta
Perwatakan
4. Murid menampal gambar tersebut pada Piramid Makanan
Komunikasi
masing-masing Murid mengenal pasti makanan yang berkhasiat
Kolaborasi
dan makanan tidak berkhasiat.
Kreativiti
5. Murid membentangkan hasil kerja masing-masing
Pemikiran Kritis
6. Guru memilih karya yang terbaik dan memberi penghargaan
dan ucapan tahniah kepada semua

Penutup
Murrid mengingati semula apa yang mereka telah pelajari. Guru
membuat rumusan pembelajaran.

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
