Anda di halaman 1dari 22

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

2023

TARIKH 02 OKTOBER 2023 ISNIN TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA :


KEMUDAHAN &
INSTITUSI AWAM
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Menghargai Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


7.50 – 8.40 BM 1.4.1 Mendengar dan menyebut ayat mudah secara bertatasusila KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
50 MINIT BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah TP3 :
ALAT/BAHAN BANTU
TP2 :
OBJEKTIF MENGAJAR:
Di akhir pengajaran murid boleh: Laptop, Lcd,Lembaran kerja, kad TP1 :
1. Mendengar dan menyebut ayat mudah secara bertatasusila dengan betul imbasan, alatan tulis, slaid, lego
2. Bersoal jawab menggunakan ayat mudah dengan betul

KRITERIA KEJAYAAN :
20 daripada 25 murid boleh :
1. Mendengar dan menyebut ayat mudah secara bertatasusila dengan betul
2. Bersoal jawab menggunakan ayat mudah dengan betul
Aktiviti : KAEDAH PEMERHATIAN /
Set Induksi : PENTAKSIRAN GURU:
Muriid melihat guru membawa objek lampu isyarat dan meletakkannya di hadapan. Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Langkah-langkah Skala Kadar/Senarai
1. Guru meminta murid menyebut warna yang terdapat pada lampu isyarat tersebut. Semak
Guru menerangkan fungsi lampu isyarat dan warnanya. Pemerhatian/Lisan
2. Guru mengaitkannya dengan tema pembelajaran pada minggu ini iaitu Hasil Kerja ( Ulasan)
kemudahan dan institusi awam.
3. Murid melihat slaid yang mengandungi contoh kemudahan awam seperti tandas
awam, jejantas dan juga institusi awam seperti masjid, perpustakaan. PAK 21:
4. Murid dan guru bersoal jawab dan menyatakan fungsi kemudahan dan institusi Perwatakan
awam. Komunikasi
5. Murid menyebut semula nama kemudahan awam yang mereka belajar dan juga Kolaborasi
nama institusi awam Kreativiti
6. Guru menyediakan lembaran mengikut aras murid sebagai aktiviti pengukuhan.
Pemikiran Kritis
Penutup
Guru membuat rumusan petumbelajaran pada hari ini .
8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily
(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations

.
PENDIDIKAN ISLAM KELAS DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH
9.00-10.00 AM
(60 MINIT)

.
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided
AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:
10.30-11.20 SA 3.4.3 Memerhati dan menamakan sayur-sayuran dan buah-buahan yang biasa dijumpai BM 1.2.1 Mendengar dan memberi
(50 MINIT) respons terhadap cerita yang
OBJEKTIF didengar
Di akhir pengajaran murid boleh : Memerhati dan menamakan sayur-sayuran dan buah-
buahan yang biasa dijumpai dengan betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : Carta/ slaid, kad bergambar,
20 daripada 25 murid boleh : Memerhati dan menamakan sayur-sayuran dan buah- modul/lembaran kerja, carta
buahan yang biasa dijumpai dengan betul sayuran

AKTIVITI: KAEDAH PEMERHATIAN /


Set Induksi PENTAKSIRAN GURU:
Murid melihat carta bergambar yang mengandungi gambar sayur-sayuran Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Langkah-Langkah Skala Kadar/Senarai
Semak
1. Murid menyebut nama sayur-sayuran yang biasa mereka makan bersama keluarga
Pemerhatian/Lisan
2. Guru mennerangkan tentang jenis sayur-sayuran yang biasa dijumpai
Hasil Kerja ( Ulasan)
3. Murid menyatakan contoh jenis sayuran berbuah seperti lobak, timun dan contoh
sayuran berdaun seperti kangkong, kobis
4. Murid dan guru bersoal jawab dan mengenal pasti jenis sayuran yang dipelajari
5. Lembaran Kerja sebagai aktiviti pengukuhan. PAK 21:
Penutup Perwatakan
Guru membuat rumusan da refleksi pembelajaran. Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2023

TARIKH 03 OKTOBER 2023 SELASA TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA :


KEMUDAHAN DAN
INSTITUSI AWAM
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Menghargai Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25

PHYSICAL ACTIVITY STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


7.50 – 8.20 AM FK 4.1.3 Melakukan pergerakan bebas mengikut muzik BM 1.4.1 Mendengar dan
30 MINIT menyebut ayat mudah secara
OBJEKTIF bertatasusila
Di akhir pengajaran murid boleh : Melakukan pergerakan bebas mengikut muzik dengan
betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid boleh: Melakukan pergerakan bebas Kawasan yang bersesuaian
mengikut muzik dengan betul

Aktiviti :
Set Induksi :
Murid membuat senaman ringan bersama guru dan rakan.

KAEDAH PEMERHATIAN /
Langkah-langkah : PENTAKSIRAN GURU:
1. Guru memasang muzik/ lagu ‘freeze dance’ Rekod Anekdot
https://youtube.com/watch?v=2UcZWXvgMZE&feature=shared Rekod Berterusan
2. Murid membuat pergerakan bebas menggunakan muzik/ lagu tersebut. Skala Kadar/Senarai
3. Guru menerangkan daya fokus murid dan meningkatkan kreativiti dalam Semak
kalangan murid Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)
Penutup
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dijalankan. Guru membuat rumusan PAK 21:
pembelajaran. Perwatakan
Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG


8.20 – 8.40 AM MA 4.1.2 Menyusun nilai wang mengikut urutan BM 1.4.1 Mendengar dan
20 MINIT menyebut ayat mudah secara
LA OBJEKTIF bertatasusila
8.40-9.00 AM Di akhir pengajaran murid boleh : Menyusun nilai wang mengikut urutan dengan betul
20 MINIT ALAT/BAHAN BANTU
KRITERIA KEJAYAAN : MENGAJAR:
20 daripada 25 murid boleh : Menyusun nilai wang mengikut urutan dengan betul Kad nilai wang, kotak, duit
mainan, lembaran kerja
Aktiviti :
Set Induksi : KAEDAH PEMERHATIAN /
Murid dan guru bersoal jawab mengenai duit syilling yang dipelajari sebelum ini PENTAKSIRAN GURU:
Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Langkah-langkah Skala Kadar/Senarai
1. Murid menyebut nilai mata wang Malaysia dalam bentuk syilling yang Semak
Pemerhatian/Lisan
ditunjukkan oleh guru.
Hasil Kerja ( Ulasan)
2. Murid menyebut satu persatu secara bergiliran seperti contoh itu duit syillling 50
PAK 21:
sen Perwatakan
3. Guru menampal kad yang mengandungi gambar duit syilling 5sen, 10 sen, 20 Komunikasi
sen dan 50 sen secara rawak Kolaborasi
4. Murid menyusun nilai wang tersebut mengikut turutan Kreativiti
5. Lembaran kerja mengikut aras disediakan sebagai aktiviti pengukuhan Pemikiran Kritis

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri aktiviti dengan sesi soal jawab dan
refleksi murid.

BAHASA INGGERIS BI 1.2.2 Listen to and sing songs INTEGRATION:


9.00 – 10.00 AM BI 1.3.3 Listen to and respond to oral texts FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(60 MINUTE) motor halus melalui aktiviti yang
Theme : My Toys melibatkan alatan
Lesson 1 - Encounter ( Listening )
Lesson 2 - Engage ( Listening & Speaking ) TEACHING AIDS:
Flashcard of My Face
OBJECTIVE:
At the end of the lesson pupils will be : Hello Song Lyric :
1. Listen to and sing songs Hello everybody (2x)
2. Listen to and respond to aral texts Yippie its English time
Hello ( pupils name ) stand up and
SUCCESS CRITERIA : turn around
20 / 25 pupils can listen to and respond to oral texts correctly And say : Hello Everyone

ACTIVITIES: KAEDAH PEMERHATIAN /


Opening time: Routine PENTAKSIRAN GURU:
Timeline image Rekod Anekdot
Sing a song Hello Hello Rekod Berterusan
https://youtube.com/watch?v=x23rTDl4AMs&feature=share Skala Kadar/Senarai
Semak
Steps Pemerhatian/Lisan
LESSON 1 – ENCOUNTER ACTIVITY Hasil Kerja ( Ulasan)
https://youtu.be/eb53_Kdc1XI
1.Encounter activity 1 – an exciting beginning PAK 21:
Prepare a slide powerpoint . Then guide pupils to say the words for example car, yoyo Perwatakan
Teacher take out the flash card of my toy card’s and show it to pupis. Komunikasi
Pupils will show the correct word based on the picture on flash card. Kolaborasi
2. Encounter activity 2 - listen and do Kreativiti
Teacher take flashcard and say the name. Pupils raise the hand.
Pemikiran Kritis
3. Encounter activity 4 : Listen and point
Teacher place the flashcard all around the classroom and ask “ where is a car toys . Pupils
listen and point them out.

LESSON 2 : ENGAGE ACTIVITY:


Circle time :
Remembering activity 2
Pupils see the flashcard then remember how to say out the words. For example car
Engage activity 2 – what missing?
Pupils fill in the missing letters.
Closing time:
Reflection using Timeline image
Sing a song see you later alligator.
*refer SOW for activities detail
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG: TP3 :


10.30-11.20 KD 3.1.1 Menunjukkan kepekaan terhadap keperluan orang lain dan bertindak BI 1.2.7 Listen to and respond to
(50 MINIT) sewajarnya stories TP2 :

OBJEKTIF ALAT BANTU MENGAJAR : TP1 :


Di akhir pengajaran murid boleh : Menunjukkan kepekaan terhadap keperluan orang lain Kad gambar, slaid, LCD,
dan bertindak sewajarnya dengan betul Lembaran kerja, alatan tulis

KRITERIA KEJAYAAN : KAEDAH PEMERHATIAN /


20 daripada 25 murid boleh : Menunjukkan kepekaan terhadap keperluan orang lain dan PENTAKSIRAN GURU:
bertindak sewajarnya dengan betul Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Aktiviti : Skala Kadar/Senarai
Set Induksi : Semak
Murid melihat kad yang mengandungi gambar orang menaiki bas, orang ramai beratur di Pemerhatian/Lisan
kantin Hasil Kerja ( Ulasan)

Langkah-langkah :
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang situasi tersebut PAK 21:
2. Guru menerangkan apa yang perlu dilakukan jika berdepan dengan situasi Perwatakan
Komunikasi
tersebut
Kolaborasi
3. Murid membuat simulasi :
Kreativiti
i. Orang tua bertongkat melintas jalan
Pemikiran Kritis
ii. Kucing terjatuh di dalam longkang
iii. Samp[ah bersepah di tempat menunggu bas.
4. Murid menyatakan Tindakan yang perlu diambil apabila berhadapan dengan
situasi tersebut

Penutup :
Guru membuat rumusan pembelajaran.

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


2023

TARIKH 04 OKTOBER 2023 RABU TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA :


KEMUDAHAN DAN
INSTITUSI AWAM
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s PENDIDIKAN SIVIK Kehadiran murid :
CONVERSATION weather, KANDUNGAN :
7:30 – 7.40 Sayang Kepada Alam Sekitar
10 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
Tajuk : Tanggungjawab menjaga
kemudahan awam
7.40-7.50 1. Murid dan guru berbual mengenai tema pada minggu ini iaitu kemudahan dan
10 Minit NILAI TERAS SIVIK :
instutusi awam Kasih sayang
( Sivik )
2. Murid berbual dan menyatakan kemudahan awam yang mereka ketahui Bertanggungjawab
Kegembiraan

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG: IMPAK:


7.50 – 8.20 AM SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang dikenal pasti KD 2.3.3 Berinteraksi dengan yakin
30 MINIT BM 1.5.1 Menyampaikan idea tentang sesuatu yang didengar, dilihat atau dialami
BAHAN BANTU MENGAJAR::
OBJEKTif Bekas makanan, bekas kaca dan
Diiakhir pembelajatan murid dapat : plastik, tin minuman, surat khabar,
i. Mengenal pasti sisa pepejal yang boleh diguna semula (reuse) di sekolah kotak tisu, kotak kasut, gunting,
ii. Menyatakan kebaikan mengguna semula sisa pepejal gam, reben, manik, pembalut gula-
gula atau kertas warna, kertas
majalah gambar vuah-bahan
KRITERIA KEJAYAAN: tempatan
20 daripada 25 murid dapat : membincangkan kebaikan menguna semula sisa pepejal di
rumah dengan betul Unit 5 : Guna Semula (Reuse) Sisa
Pepejal di Sekolah
AKTIVITI 1 : CIPTAANKU
Set Induksi
Guru menerangkan maksud Guna Semula Sisa Pepejal d Sekolah
KAEDAH PEMERHATIAN /
Langkah-langkah PENTAKSIRAN GURU:
1. Murid melihat guru menunjukkan sisa pepejal yang boleh diguna semula. Rekod Anekdot
Contohnya kotak kasut, botol plastik, botol kaca, tin aluminium, kertas surat Rekod Berterusan
khabar, buku dan kertas yang tekah digunakan. Skala Kadar/Senarai
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang sisa pepejal tersebut. Semak
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil dan berbincang cara sisa
pepejal tersebut boleh diguna semula. Pemerhatian/Lisan
4. Murid diminta mengambil barangan yang mereka pilih dan menghias barangan Hasil Kerja ( Ulasan)
tersebut untuk diguna semula
5. Murid menceritakan hasil kerja masing-masing PAK 21:
Perwatakan
Aktiviti 2 :NYANYIAN LAGU ‘ MARI GUNA SEMULA’ Komunikasi
1. Murid dibimbing menyanyikan lagu ;Mari Guna Semula’ dengan menggunakan Kolaborasi
melodi lagu ‘ Goreng Pisang’ Kreativiti
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang lirik lagu dan kebaikan guna semula di Pemikiran Kritis
sekolah

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini dan merumuskan maksud guna
semula.

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG


8.20 – 8.40 AM KM 2.3.3 Mengenal simbol kemudahan awam dalam komuniti KD 2.3.4 Bercerita dan memberi
20 MINIT pendapat dengan yakin
( Pendidikan Sivik) OBJEKTif
Diiakhir pembelajatan murid dapat : Mengenal simbol kemudahan awam dalam
komuniti dengan betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripda 25 murid dapat: Kad imbasan/slaid, LCD, Laptop,
i. Pengetahuan : mengetahui tentang simbol kemudahan awam bahan maujud, modul/lembaran
ii. Sosio emosi : menjalankan tanggungjawab sebagai orang awam kerja
iii. Amalan/Tindakan : mewarna gambar

AKTIVITI: PENDIDIKAN SIVIK


Set Induksii KANDUNGAN :
Muriid melihat contoh gambar kemudahan awam di Malaysia dan berbual mengenainya. Sayang Kepada Alam Sekitar
Langkah-langkah Tajuk : Tanggungjawab menjaga
1. Murid menyebut dan menyenaraikan kemudahan awam yang dipelajari kemudahan awam
2. Guru menyatakan cara menjaga kemudahan awam kepada murid
3. Murid dan guru bersoal jawab tentang kepentingan menjaga kemudahan awam NILAI TERAS SIVIK :
4. Murid menyatakan perbuatan yang tidak boleh dilakukan di tepat awam dan Kasih sayang
cara menggunakannya secara bertanggungjawab. Bertanggungjawab
5. Murid mengenali simbol kemudahan awam dan mewarnakannya Kegembiraan

Penutup KAEDAH PEMERHATIAN /


Murid dan guru bersoal jawab tentang topik pembelajaran pada hari ini. PENTAKSIRAN GURU:
Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Semak
Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)

PAK 21:
Perwatakan
Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis
8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily
(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations

PENDIDIKAN ISLAM
9.00-10.00 AM KELAS DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH
(60 MINIT)
TP3 :

TP2 :
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food TP1 :
AM containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG


10.30-11.20 KE 3.3.3 Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(50 MINIT) motor halus melalui aktiviti yang
OBJEKTIF melibatkan alatan
Di akhir pengajaran murid boleh : Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti
sendiri ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : Lembaran bergambar,alatan tulis,
20 daripada 25 murid boleh : Membuat sorak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri kertas warna, gam, gunting

Set Induksi :
Murid menyanyikan lagu bersama-sama :
https://youtu.be/4zu2DzmZqls?si=0rMXH_2eAY0xGrbK

Langkah-langkah :

1. Guru mengaitkan lagu tersebut dengan aktiviti yang akan dijalankan oleh murid
2. Murid akan membuat anak itik berdasarkan bentuk-bentuk dengan kreatif KAEDAH PEMERHATIAN /
3. Guru menunjukkan langkah untuk menghasilkan objek itik PENTAKSIRAN GURU:
4. Murid membuat objek ituk berdasarkan langkah yang telah guru tunjukkan Rekod Anekdot
5. Murid mempamerkan karya masing-masing Rekod Berterusan
6. Guru memberi pujian dan peneguhan kepada karya murid Skala Kadar/Senarai
Semak
Penutup Pemerhatian/Lisan
Guru membuat rumusan pembelajaran dan memberi pujian dan pengukuhan mengikut Hasil Kerja ( Ulasan)
karya / hasil kerja murid.
PAK 21:
Perwatakan
Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis
CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


2023

TARIKH 05 OKTOBER 2023 KHAMIS TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA :


KEMUDAHAN DAN
INSTITUSI AWAM
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Menghargai Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25

PHYSICAL ACTIVITY STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


7.50 – 8.20 AM FK 4.1.3 Melakukan pergerakan bebas mengikut muzik BM 1.2.4 Mendengar dan memberi
30 MINIT respons dengan bertatasusila
OBJEKTIF terhadap i.arahan ii.soalan iii.cerita
Di akhir pengajaran murid boleh : Melakukan pergerakan bebas mengikut muzik dengan
betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid boleh: Melakukan pergerakan bebas Kawasan bersesuaian
mengikut muzik dengan betul

Aktiviti :
Set Induksi :
Murid membuat senaman ringan bersama guru dan rakan.
KAEDAH PEMERHATIAN /
Langkah-langkah : PENTAKSIRAN GURU:
1. Guru memasang muzik/ lagu gajah menari Rekod Anekdot
https://youtu.be/xO_LbubDya0?si=BXs7zQnL1Mzy7u3P Rekod Berterusan
2. Murid membuat pergerakan bebas menggunakan muzik/ lagu tersebut. Skala Kadar/Senarai
Semak
Pemerhatian/Lisan
Penutup Hasil Kerja ( Ulasan)
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dijalankan. Guru membuat rumusan
pembelajaran. PAK 21:
Perwatakan
Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis

AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG Impak :


8.20 – 9.00 AM MA 4.1.2 Menyusun nilai wang mengikut urutan SA 1.1.1 Menunjukkan sikap ingin
40 MINIT tahu dan bekerjasama
OBJEKTIF
Di akhir pengajaran murid boleh : Menyusun nilai wang mengikut urutan dengan betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN : Lembaran kerja, modul, set
20 daripada 25 murid boleh : Menyusun nilai wang mengikut urutan dengan betul Latihan,bahan maujud, wang
kertas
Aktiviti :
Set Induksi : KAEDAH PEMERHATIAN /
Murid dan guru bersoal jawab mengenai wang kertas yang dipelajari sebelum ini PENTAKSIRAN GURU:
Langkah-langkah Rekod Anekdot
1. Murid menyebut nilai mata wang Malaysia dalam bentuk kertas yang Rekod Berterusan
ditunjukkan oleh guru. Skala Kadar/Senarai
2. Murid menyebut satu persatu secara bergiliran seperti contoh itu duit kertas RM Semak
Pemerhatian/Lisan
1
Hasil Kerja ( Ulasan)
3. Guru menampal kad yang mengandungi gambar duit kertas RM 1, RM 5, RM
20 dan RM 50 secara rawak
4. Murid menyusun nilai wang tersebut mengikut turutan PAK 21:
5. Lembaran kerja mengikut aras disediakan sebagai aktiviti pengukuhan Perwatakan
Komunikasi
Penutup Kolaborasi
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri aktiviti dengan sesi soal jawab dan Kreativiti
refleksi murid. Pemikiran Kritis

LA LEARNING STANDARD INTEGRATION :


9.00 – 10.00 AM BI 1.3.4 Talk about familiar activities and experiences FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(60 MINUTE) BI 2.2.6 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan
OBJECTIVE :
At the end of the lesson pupils can : TEACHING AIDS:
1. Talk about familiar activities and experiences correctly Laptop, Lcd, worksheet,
2. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word flashcards,

SUCCESS CRITERIA : KAEDAH PEMERHATIAN /


20/25 pupils can : PENTAKSIRAN GURU:
1. Talk about familiar activities and experiences correctly Rekod Anekdot
2. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word correctly Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
ACTIVITIES: Semak
Induction set Pemerhatian/Lisan
Pupils talks about public facilities Hasil Kerja ( Ulasan)
Steps
1. Pupils say the words . For examples : Public Phone, Playground
2. Pupil write and read the simple words / sentences. For example This is a
playground PAK 21:
3. Pupils match to the correct picture. Perwatakan
4. Pupils recognise picture with the same initial sounds. Komunikasi
5. Worksheet as guidance Kolaborasi
Kreativiti
Closure and Goodbye Pemikiran Kritis
Teacher ask what pupils learn today.
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting food
AM containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG


10.30-11.20 KE 1.1.3 Menyanyikan lagu mengikut melodi FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
(50 MINIT) motor halus melalui aktiviti yang
OBJEKTIF melibatkan alatan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid boleh : Menyanyikan lagu mengikut melodi
dengan betul ALAT/BAHAN BANTU
MENGAJAR:
KRITERIA KEJAYAAN: Muzik, laptop, LCD
20 daripada 25 murid boleh : Menyanyikan lagu mengikut melodi dengan betul

AKTIVITI:
Set Induksi
Murid mendengar lagu kanak-kanak tentang tandas bersih
https://youtu.be/QXLTkU-lZok?si=7uOd9R5llmLQ-Ry3

Langkah-Langkah
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang tandas yang bersih dan tandas yang kotor.
2. Murid menyatakan cara menjaga tandas agar sentiasa bersih
3. Murid menyanyikan semula lagu tersebut bersama-sama KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Semak
Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)
PAK 21:
Perwatakan
Komunikasi
Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis
CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2023

TARIKH 06 OKTOBER 2023 JUMAAT TEMA : ALAM BAHAN SUBTEMA :


KEMUDAHAN DAN
INSTITUSI AWAM
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / AKTIVITI KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
EARLY 1. Pupils say the greetings, recite doa, attendance, talk about the day, date and today’s Nilai : Bertanggungjawab Kehadiran murid :
CONVERSATION weather,
7:30 – 7.50
20 MINIT
2. Sing the “Good Morning” song.
/25

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


7.50 – 8.40 KE 3.3.4 Menghasilkan binaan kreatif FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
50 MINIT motor halus melalui aktiviti yang TP3 :
OBJEKTIF melibatkan alatan
TP2 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
Menghasilkan binaan kreatif TP1 :
ALAT/BAHAN BANTU
KRITERIA KEJAYAAN MENGAJAR:
20 daripada 25 murid dapat : Menghasilkan binaan kreatif Lembaran bergambar, gam, kertas
warna, gunting, kad keras,
AKTIVITI:
Set Induksi
Murid dan guru bersoal jawab tentang tema pada minggu ini iaitu kemudahan dan
institusi awam
Langkah-langkah KAEDAH PEMERHATIAN /
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang warna yang terdapat PENTAKSIRAN GURU:
pada lampu isyarat. Rekod Anekdot
2. Guru menunjukkan cara untuk membuat objek lampu isyarat Rekod Berterusan
yang kreatif Skala Kadar/Senarai
3. Murid menghasilkan lampu isyarat dengan betul dan kreatif Semak
4. Murid mempamerkan karya masing-masing Pemerhatian/Lisan
5. Murid lain memilih karya terbaik antara karya yang telah Hasil Kerja ( Ulasan)
dibentangkan
PAK 21:
Penutup Perwatakan
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dilaksanakan. Komunikasi
Guru membuat rumusan pembelajaran. Kolaborasi
Kreativiti
Pemikiran Kritis

8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily


(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations

STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG TP3 :


Bahasa Melayu BM 2.3.4 Membaca perkataan dengan suku kata terbuka dan tertutup : KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
9.00-10.00 AM vi. KVK + KVK TP2 :
(60 MINIT) ALAT/BAHAN BANTU
OBJEKTIF MENGAJAR: TP1 :
Di akhir pengajaran murid boleh : Membaca perkataan dengan suku Kad suku kata kvkk mengikut
kata terbuka dan tertutup : vi. KV + KVK dengan betul warna, kad perkataan, kad
bergambar, lembaran kerja/ modul,
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid boleh : Membaca alatan tulis
perkataan dengan suku kata terbuka dan tertutup : vi. KVK + KVK
dengan betul KAEDAH PEMERHATIAN /
Aktiviti : PENTAKSIRAN GURU:
Set Induksi : Rekod Anekdot
Murid melihat slaid yang disediakan oleh guru. Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
Langkah-langkah Semak
1. Murid mengeja /menyebut perkataan yang mereka lihat pada Pemerhatian/Lisan
slaid tersebut seperti contoh bantal, sambal Hasil Kerja ( Ulasan)
2. Guru menunjukkan gambar dan meminta murid memilih
gambar yang betul PAK 21:
3. Murid di beri kad suku kata KVK secara rawak. Perwatakan
4. Murid mencantumkan kad suku kata KVK+KVK membentuk Komunikasi
perkataan yang bermakna Kolaborasi
5. AKtiviti diulang menggunakan perkataan yang lain secara Kreativiti
bergiliran
Pemikiran Kritis
6. Murid membaca semula perkataan yang telah mereka
laksanakan.
7. Lembaran kerja mengikut aras sebagai aktiviti pengukuhan

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran dan mengakhiri dengan sesi soal
jawab dan refleksi pembelajaran murid.

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced
AM putting food containers in the space provided

LA STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG IMPAK:


10.30-11.20 FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang BM 1.4.1 Mendengar dan
(50 MINI) melibatkan alatan menyebut ayat mdah secara TP3 :
FK 5.3.3 Menceritakan cara untk mendapatkan bantuan semasa bertatasusila
TP2 :
kecemasan
ALAT/BAHAN BANTU
TP1 :
MENGAJAR:
OBJEKTIF Carta / gambar modul/lembaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid boleh : kerja, alatan tulis,
i. Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
ii. Menceritakan cara untk mendapatkan bantuan semasa Rekod Anekdot
kecemasan Rekod Berterusan
Skala Kadar/Senarai
KRITERIA KEJAYAAN: 20 daripada 25 murid boleht : Semak
i. Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja ( Ulasan)
melibatkan alatan
ii. Menceritakan cara untk mendapatkan bantuan semasa
kecemasan PAK 21:
Perwatakan
AKTIVITI: Komunikasi
Set Induksi Kolaborasi
Guru membuat simulasi seperti terjatuh dan mengalami kecederaan Kreativiti
Pemikiran Kritis
Langkah-Langkah:
1. Guru meminta murid mendapatkan pertolongan
2. Murid mencuba untuk memberikan pertolongan kepada guru
3. Kemudian guru bangun dan menerangkan langkah pertolongan
jika berhadapan dengan situasi kecemasan
4. Murid menyatakan dan bercerita semula cara untuk
mendapakan bantuan semasa kecemasan
5. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini

CLOSING PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY


11.20 –11.30 AM
(10 MINIT)
