Anda di halaman 1dari 29

MINGGU DUA PULUH TIGA

HAIWAN JINAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 2022
TARIKH 10 SEPTEMBER 2022 AHAD TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA : HAIWAN
JINAK
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
AKTIVITI

Early Conversation 1. Pupils say the greetings, recite Doa, attendance, talk about the day, PENDIDIKAN SIVIK Kehadiran murid :
7.20 – 7.30 AM date and today’s weather
10 MINIT 2. Sing the “ Good Morning” song KANDUNGAN :

3. Murid melihat beberapa jenis kad bergambar yang mengandungi


Sayang Kepada Alam Sekitar
/25
7.30-7.40 AM haiwan jinak Tajuk : Memelihara dan
4. Murid teka setiap nama haiwan jinak tersebut Memulihara Alam Sekitar
10 MINIT
5. Murid dan guru mengaitkan haiwan tersebut dengan Alam
( Sivik ) Sekitar NILAI TERAS SIVIK :
Kasih sayang
Bertanggungjawab
Kegembiraan
Hormat – Menghormati
AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG
7.40 – 8.40 AM BM 1.4.4 Berinteraksi menggunakan ayat mudah mengikut situasi KM 5.2.2 Menghubungkaitkan
60 MINIT kegiatan manusia dengan bencana Impak:
OBJEKTIF alam
Di akhir pengajaran murid dapat : TP3 :
1. Berinteraksi menggunakan ayat mudah mengikut situasi dengan betul MENGAJAR: TP2 :
Laptop, Lcd,Lembaran kerja, kad TP1 :
KRITERIA KEJAYAAN : imbasan, kad perkataan
20 Daripada 25 Murid dapat :
1. Berineraksi menggunakan ayat mudah mengikut situasi dengan betul
AKTIVITI KAEDAH PEMERHATIAN /
Set Induksi PENTAKSIRAN GURU:
Murid mencantumkan gambar ( puzzle ) yang disediakan oleh guru

Langkah-langkah
Rekod Anekdot
1. Murid sebut nama haiwan tersebut setelah berjaya cantumkannya.
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang kad bergambar tersebut dengan   Rekod Berterusan
tema pada minggu ini iaitu haiwan jinak.
3. Murid melihat beberapa keping kad bergambar yang mengandungi   Skala kadar/ senarai
gambar haiwan jinak semak
4. Murid menyebut dan menyenaraikan haiwan jinak yang meeka lihat
pada kad gambar tersebut Pemerhatian/Lisan
5. Murid senaraikan haiwan jinak yang mereka ketahui
6. Murid membuat padanan gambar haiwan dengan nama haiwan Hasil Kerja (Ulasan)
tersebut
7. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan.

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini .

8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily


(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations
 

  .
PENDIDIKAN ISLAM KELAS DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH
9.00-10.00 AM
(60 MINIT)
RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting
AM food containers in the space provided

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG:


KM 5.2.1 Memerihal kepentingan alam sekitar kepada kehidupan manusia KD 2.3.3 Berinteraksi dengan yakin Impak:
10.30-11.10 AM KD 2,1,1 Menunjukkan sikap positif : i. sabar ii. Berdikari iii.
(40 MINIT) TP3 :
Berkeyakinan iv. Tolong-menolong v. Belas kasihan vi.kecindan ALAT BANTU MENGAJAR : TP2 :
Slaid, kad imbasan, lembaran kerja,
PENDIDIKAN SIVIK TP1 :
OBJEKTIF: Di akhir pembelajaran murid dapat https://youtube.com/watch?v=rhVi9
TUNJANG 1. Memerihal kepentingan alam sekitar kepada kehidupan manusia CT93zM&feature=share
KEMANUSIAAN KAEDAH
2. Menunjukkan sikap positif : i. sabar ii. Berdikari iii. Berkeyakinan iv.
( 20 MINIT ) Tolong-menolong v. Belas kasihan vi.kecindan KANDUNGAN : PEMERHATIAN /
Sayang Kepada Alam Sekitar PENTAKSIRAN GURU:
PERKEMBANGAN KRITERIA KEJAYAAN : Rekod Anekdot
FIZIKAL DAN 20 daripda 25 murid dapat: Tajuk : Memelihara dan
ESTETIKA 1. i. Pengetahuan : menyatakan kepentingan alam sekitar Memulihara Alam Sekitar   Rekod Berterusan
( 20 MINIT ) kepada kehidupan haiwan jinak
ii. Sosio emosi : murid menyanyi dengan gembira   Skala kadar/ senarai
iii. Amalan/Tindakan : mewarnakan gambar dengan kemas NILAI TERAS SIVIK : semak
2. Menunjukkan sikap positif : i. sabar ii. Berdikari iii. Berkeyakinan iv. Kasih sayang
Tolong-menolong v. Belas kasihan vi.kecindan Bertanggungjawab Pemerhatian/Lisan
Kegembiraan
Hormat – Menghormati Hasil Kerja (Ulasan)
AKTIVITI:
Set Induksii
Murid menonton video yang mengandungi lagu Pak Atan Adan Ladang
https://youtube.com/watch?v=rhVi9CT93zM&feature=share PAK21:

Perwatakan
Langkah-langkah 
2. Murid menyanyikan lagu tersebut Bersama-sama   Komunikasi
3. Murid senaraikan haiwan jinak yang ada pada lagu tersebut
4. Murid dan guru bersoal jawab tentang kepentingan menjaga haiwan –   Kolaborasi
haiwan tersebut kepada kehidupan manusia
  Kreativiti

 . Pemikiran Kritis
4. Guru memberitahu cara dan kepentingan menjaga haiwan –haiwan jinak
tersebut
5.Murid menyatakan Kembali cara menjaga dan kaitannya kepada
kehodupan manusia
6. Guru menunjukkan kad gambar kucing kepada murid
Murid menceritakan cara menjaga kucing sebagai haiwan jinak dan
kebaikan membela kucing
7.Murid menceritakan ganjaran yang diperlolehi jika membela menjaga
haiwan
8. Murid mempamerkan karya masing-masing

Penutup
Murid dan guru bersoal jawab tentang topik pembelajaran pada hari ini.

CLOSING  
11.10 –11.20 AM PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
(10 MINIT)
MINGGU DUA PULUH EMPAT

HAIWAN JINAK

TARIKH
SEMAKAN :

-----------------

DISEMAK OLEH :

………………..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 2022

TARIKH 11 SEPTEMBER 2022 ISNIN TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA : HAIWAN


JINAK
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
AKTIVITI

Morning Circle 1. The teacher started morning circle by singing the Good Morning song. Nilai : Bertanggungjawab Kehadiran murid :
7:20 – 7.40 The teacher welcomes the pupis.
20 MINIT 2. The teacher introducs the name and ask pupils to introduce their name.
3. Teacher tke the total attendance of students.
4. The teacher ask about dates and days. /25
PHYSICAL ACTIVITY LEARNING STANDARD BAHAN BANTU MENGAJAR :
7.40 – 8.10 AM FK 3.1.3 Menangkap objek yang dilambung sendiri Kawasan yang bersesuaian Impak:
30 MINIT Padang, pundi kacang TP3 :
/// OBJECTIVE
TP2 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: KAEDAH PEMERHATIAN /
Menangkap objek yang dilambung sendiri dengan betul PENTAKSIRAN GURU: TP1 :

SUCCESS CRITERIA : PAK21:


20 daripada 25 murid dapat : Menendang bola : Menangkap objek yang
dilambung sendiri dengan betul

ACTIVITIES
Induction set Rekod Anekdot Perwatakan
Murid dan guru melakukan aktiviti memanaskan badan
  Rekod Berterusan Komunikasi
Steps
1. Guru menerangkan tentang aktiviti yang akan dilakukan oleh murid   Skala kadar/ senarai   Kolaborasi
iaitu menangkap pbjek yang dilambung sendiri semak
2. Murid dibahagi kepada kumpulan A dan kumpulan B   Kreativiti
Pemerhatian/Lisan
  Pemikiran Kritis
  Hasil Kerja (Ulasan)
3. Setiap kumpulan akan menjalankan aktiiti ,melambung pundi kacang dan
menangkapkan semula
4. Murid akan berdiri dalam kumpulan. Apabila wisel berbunyi, murid akan
berlari ke kon dan megambil pundi kacang.
5. Murid melambung dan menangkap semula. Kemudian murid akan
berlari semula ke kumpulan masing-masing
6.Murid akan menjalankan aktiviti dalam kumpulan secara bergiliran.

Closing
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang mereka jalankan.
Guru membuat rumusan pembelajaran.
AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG: Impak:
8.10 – 8.40 FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
PFK- melibatkan alatan
PERKEMBANGAN FK 5.2.2 Menyatakan Langkah-Langkah pencegahan awal penyakit ALAT BANTU MENGAJAR : TP3 :
FIZIKAL bawaan vektor Slaid, kad imbasan, pingan kertas, TP2 :
30 MINIT gam, kapas, lembaran kerja TP1 :
OBJEKTIF https://youtu.be/_hfCwgImDp0
8.40-9.00 Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PFK-PEERS i. Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang
20 MINIT melibatkan alatan dengan betul
ii. Menyatakan Langkah-Langkah pencegahan awal penyakit bawaan
vektor KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
KRITERIA KEJAYAAN:
20 daripada 25 murid dapat :
Rekod Anekdot
i. Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan dengan betul   Rekod Berterusan
ii. Menyatakan Langkah-Langkah pencegahan awal penyakit bawaan
vektor   Skala kadar/ senarai
semak
AKTIVITI: Pemerhatian/Lisan
Set Induksi
Murid dan guru bersoal jawab tentang tema pada minggu ini iaitu haiwan Hasil Kerja (Ulasan)
jinak
PAK21:
Langkah-Langkah:
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang akan mereka
jalankan Perwatakan
2. Murid mewarnakan gambar yang disediakan oleh guru. Murid bina
  Komunikasi
kambing biri-biri menggunakan pinggan kertas
3. Guru memberi penerangan tentang penyakit bawaan vector
https://youtu.be/_hfCwgImDp0   Kolaborasi

4. Guru memberi contoh jenis penyakit vector   Kreativiti


5. Murid menyatakan Langkah pencegahan awal penyakit bawaan
vektor   Pemikiran Kritis
6. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan .

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini
BAHASA INGGERIS BI 1.2.2 Listen to and sing songs TEACHING AIDS :
9.00 – 10.00 AM BI 1.3.3 Listen to and respond to oral texts Hello Song for children Impak:
(60 MINUTE)   Time line images,
CEFR Theme : My Face Flashcard, worksheet
TP3 :
/// Lesson 3 - Engage ( Listening & Speaking )
Lesson 4 - Engage (Listening & Speaking & Table Activity) https://youtube.com/watch?v=dUX TP2 :
  k8Nc5qQ8&feature=share TP1 :
OBJECTIVE:
At the end of the lesson pupils will be : https://youtu.be/Ma5EMrurTmU
1.Listen to and respond to aral texts
2.Talk about familiar activities and experiences
with teacher guidance KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
SUCCESS CRITERIA :
20 / 25 pupils can respond to oral texts correctly

ACTIVITIES:
Induction set
Pupils sing a song together
https://youtube.com/watch?v=dUXk8Nc5qQ8&feature=share Rekod Anekdot

Steps   Rekod Berterusan


Opening time:
Pupisl sing a Face’s song   Skala kadar/ senarai
https://youtu.be/Ma5EMrurTmU semak

Pemerhatian/Lisan
LESSON 3 – ENGAGE ACTIVITY Hasil Kerja (Ulasan)
Circle time :
1.Remembering activity 2
Pupils look to the card and say aloud several key words and repeat the PAK21:
key words after teacher.
For example : my nose, my mouth
 2.Encounter activity 4 : Listen and point Perwatakan
Pupils and teachers talks about the face cards   Komunikasi
    Kolaborasi
  Kreativiti
  Pemikiran Kritis
BAHASA INGGERIS LESSON 4 : ENGAGE ACTIVITY:
9.00 – 10.00 AM Circle time :
(60 MINUTE) Engage activity 2 - what missing?
CEFR Pupils write missing word and show to the teacher
Engage activity 3 – Arrange the words into phrases / sentences
 
Closing time:
Reflection using Timeline image
Sing a song see you later alligator.

*refer SOW for activities detail

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting
AM food containers in the space provided
AP STANDARD PEMBELAJARAN   KESEPADUAN TUNJANG:
FK 2.1.2 Mengamalkan pertuturan Impak:
10.30 – 11.10 AM BM 1.2.1 Mendengar dan memberi respons terhadap cerita yang didengar dan perlakuan yang positif degan
40 MINIT rakan TP3 :
/// OBJEKTIF TP2 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: ALAT BANTU MENGAJAR : TP1 :
i. Menyatakan adab yang selamat semasa menaiki bas atau van Kad gambar dan audio lagu
ii. Melakukan adab yang selamat semasa menaiki bas atau van
Topik : Kemderaan Beroda Empat
KRITERIA KEJAYAAN:
20 daripada 25 murid dapat: menyatakan adab semasa menaiki dan Subtopik : Adab Semasa Menaiki
menuruni bas dan van dengan betul dan Menuruni Bas dan Van
AKTIVITI: Aktiviti 10 : Saya Sudah Selamat
Set Induksi : Sampai
*Aktiviti lawatan prasekolah dicadangkan lawatan Bersama keluarga M/S : 25
Sebelum Lawatan
Murid bersoal jawab mengenai bas dan van KAEDAH PEMERHATIAN /
Murid menyanyikan lagu ‘Selamat Sampai ‘ sambal membuat pergerakan PENTAKSIRAN GURU:
( rujuk m/s 25 )

Langkah-langkah PAK21:
1. Murid diberi penerangan mengenai adab semasa menaiki bas atau van
2. Murid menaiki bas untuk ke tempat lawatan ( Ibu bapa mengambil
gambar sebelum menaiki bas, berada di dalam bas dan menuruni bas )
3. Murid berbincang berdasarkan gambar yang telah diambil semasa Rekod Anekdot Perwatakan
lawatan
4. Murid dibekalkan tugasan untuk dilaksanakan Bersama-sama ibu bapa   Rekod Berterusan Komunikasi
atau penjaga.
5. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan   Skala kadar/ senarai
  Kolaborasi
semak
Penutup   Kreativiti
Murid dan guru bersoaljawab mengenai aktiviti yang dijalankan. Pemerhatian/Lisan

  Hasil Kerja (Ulasan)   Pemikiran Kritis

CLOSING     Refleksi :
11.10 –11.20 AM PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
(10 MINIT)
MINGGU DUA PULUH EMPAT

HAIWAN JINAK

TARIKH
SEMAKAN :

-----------------

DISEMAK OLEH :

………………..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 2022

TARIKH 12 SEPTEMBER 2022 SELASA TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA : HAOWAN


JINAK
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
AKTIVITI

Morning Circle 1. The teacher started morning circle by singing the Good Morning song. Nilai : Bertanggungjawab Kehadiran murid :
7:20 – 7.40 The teacher welcomes the pupis.
20 MINIT 2. The teacher introducs the name and ask pupils to introduce their name.
3. Teacher tke the total attendance of students. /25
4. The teacher ask about dates and days.

AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG: Impak:


7.40 – 8.10 AM SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang dikenal pasti KD 2.3.3 Berinteraksi dengan
30 MINIT BM 1.5.1 Menyampaikan idea tentang sesuatu yang didengar, dilihat atau yakin TP3 :
/// dialami TP2 :
BAHAN BANTU MENGAJAR:: TP1 :
OBJEKTif Bekas makanan, bekas kaca dan
Diiakhir pembelajatan murid dapat : plastik, tin minuman, surat khabar,
i. Mengenal pasti sisa pepejal yang boleh diguna semula (reuse) di kotak tisu, kotak kasut, gunting,
sekolah gam, reben, manik, pembalut gula-
ii. Menyatakan kebaikan mengguna semula sisa pepejal gula atau kertas warna, kertas
majalah gambar vuah-bahan
KRITERIA KEJAYAAN: tempatan
20 daripada 25 murid dapat : membincangkan kebaikan menguna semula
sisa pepejal di rumah dengan betul Unit 5 : Guna Semula (Reuse) Sisa
Pepejal di Sekolah
AKTIVITI 1 : CIPTAANKY
Set Induksi
Guru menerangkan maksud Guna Semula Sisa Pepejal d Sekolah

Langkah-langkah
1. Murid melihat guru menunjukkan sisa pepejal yang boleh diguna
semula. Contohnya kotak kasut, botol plastik, botol kaca, tin
aluminium, kertas surat khabar, buku dan kertas yang tekah
digunakan.
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang sisa pepejal tersebut. KAEDAH PEMERHATIAN /
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil dan berbincang PENTAKSIRAN GURU:
cara sisa pepejal tersebut boleh diguna semula.
4. Murid diminta mengambil barangan yang mereka pilih dan menghias Rekod Anekdot
barangan tersebut untuk diguna semula
5. Murid menceritakan hasil kerja masing-masing   Rekod Berterusan

Aktiviti 2 :NYANYIAN LAGU ‘ MARI GUNA SEMULA’   Skala kadar/ senarai


1. Murid dibimbing menyanyikan lagu ;Mari Guna Semula’ dengan semak
menggunakan melodi lagu ‘ Goreng Pisang’
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang lirik lagu dan kebaikan guna Pemerhatian/Lisan
semula di sekolah
Hasil Kerja (Ulasan)

PAK21:
Mari Guna Semula
Perwatakan
Mari kita guna semula
  Komunikasi
Kertas,botol, kain, kaca
  Kolaborasi
Mari kita guna semula
Agar sekolah terjaga   Kreativiti
  Pemikiran Kritis
Mari kita guna semula
Warga sekolah sejahtera

Mari kita guna semula


Selamatkan bumi kita
Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini dan merumuskan
maksud guna semula.
AP STANDARD PEMBELAJARAN : KESEPADUAN TUNJANG: Impak:
8.10 – 8.40 AM SA 3.3.3 Mengecam bunyi haiwan BM 1.4.3 Bersoal jawab
30 MINIT menggunakan ayat mudah
/// OBJEKTIF: TP3 :
Pada akhir pembelajaran murid dapat:: BAHAN BANTU MENGAJAR : TP2 :
Mengecam bunyi haiwan dengan betul Kad bergambar, lembaran kerja, TP1 :
LCD, Laptop, alatan tulis
KRITERIA KEJAYAAN https://youtu.be/SzAK4ZBISZA
20 daripada 25 murid dapat :Mengecam bunyi haiwan dengan betul

AKTIVITI: KAEDAH PEMERHATIAN /


Set Induksi PENTAKSIRAN GURU:
Murid mendengar beberapa bunyi haiwan
https://youtu.be/SzAK4ZBISZA

Langkah-Langkah Rekod Anekdot


1. Murid dan guru bersoal jawab tentang bunyi haiwan yang mereka
dengari   Rekod Berterusan
2. Murid menyebut nama haiwan yang mereka dengari tersebut
3. Guru menunjukkan beberapa kad imbasan yang mengandungi gambar   Skala kadar/ senarai
haiwan semak
4. Murid membunyikan berdasarkan gambar tersebut
5. Murid membuat padanan bunyi haiwan dengan gambar haiwan Pemerhatian/Lisan
6. Lembaran Kerja sebagai aktiviti pengukuhan
Hasil Kerja (Ulasan)
Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran
PAK21:
Perwatakan
  Komunikasi
  Kolaborasi
  Kreativiti
  Pemikiran Kritis
8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar
(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher daily
  Situations

  .
PENDIDIKAN ISLAM KELAS DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH
9.00-10.00 AM
(60 MINIT)

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting
AM food containers in the space provided

MATEMATIK STANDARD PEMBELAJARAN ALAT BANTU MENGAJAR :


10.30-11.10 AM MA 3.1.3 Menyatakan hasil tambah dengan membilang terus dari suatu Kad imbasan, lembaran kerja
(40 MINIT) nombor Bahan majud, LCD, Laptop
///
OBJEKTIF Topik : Menyelesaikan masalah
operasi tambah dalam lingkungan TP3 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: TP2 :
Menyatakan hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor 18
TP1 :
dengan betul
KAEDAH PEMERHATIAN /
KRITERIA KEJAYAAN : Murid dapat : PENTAKSIRAN GURU:
Menyatakan hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor
dengan betul
Rekod Anekdot
  Rekod Berterusan
  Skala kadar/ senarai
semak

Pemerhatian/Lisan
Hasil Kerja (Ulasan)
AKTIVITI
Set Induksi PAK21:
Guru membawa beberapa gambar objek dan melekatkan gambar tersebut di
papan putih Perwatakan

Langkah-langkah   Komunikasi

1. Murid melihat guru menunjukkan Langkah untuk belajar menyatakan   Kolaborasi


hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor
2. Guru menyediakan 10 bekas di hadapan murid.   Kreativiti
3. Murid masukkan 3 leo bewarna merah dan 3 lego berwarna kuning. Pemikiran Kritis
4. Guru meminta murid membilang terus jumlah lego yang ada.
5. Aktiviti ini dijalankan secara bergiliran dan menggunakan beberapa
objek yang lain.
6. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan

Penutup
Guru membuat rumusan pembelajaran pada harinini.

CLOSING   Refleksi :
11.10 –11.20 AM PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
(10 MINIT)
MINGGU DUA PULUH EMPAT

HAIWAN JINAK

TARIKH
SEMAKAN :

-----------------

DISEMAK OLEH :

………………..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 2022

TARIKH 13 SEPTEMBER 2022 RABU TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA : HAIWAN


LIAR

MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN / KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
AKTIVITI

Morning Circle 1. The teacher started morning circle by singing the Good Morning song. Nilai : Bertanggungjawab Kehadiran murid :
7:20 – 7.40 The teacher welcomes the pupis.
20 MINIT 2. The teacher introducs the name and ask pupils to introduce their name.
3. Teacher tke the total attendance of students.
4. The teacher ask about dates and days.
/25
PHYSICAL ACTIVITY LEARNING STANDARD TEACHING AIDS :
7.40 – 8.10 AM FK 3.1.3 Menangkap objek yang dilambung sendiri Kawqsan yang bersesuaian, Impak:
30 MINIT Bola, padang
/// OBJECTIVE TP3 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: TP2 :
Menangkap objek yang dilambung sendiri dengan betul TP1 :

SUCCESS CRITERIA :
20 daripada 25 murid dapat : Menendang bola : Menangkap objek yang KAEDAH PEMERHATIAN / PAK21:
dilambung sendiri dengan betul PENTAKSIRAN GURU:

ACTIVITIES
Induction set Rekod Anekdot Perwatakan
Murid dan guru melakukan aktiviti memanaskan badan
  Rekod Berterusan   Komunikasi
Steps
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dilakukan sebelum   Skala kadar/ senarai
  Kolaborasi
ini. semak
2. Murid dibahagi kepada kumpulan A dan kumpulan B. Murid akan   Kreativiti
bermain semula namun menggunakan bola bagi menggantikan pundi Pemerhatian/Lisan
kacang   Pemikiran Kritis
Hasil Kerja (Ulasan)
3. Setiap kumpulan akan menjalankan aktiiti ,melambung bola dan
menangkapkan semula
4. Murid akan berdiri dalam kumpulan. Apabila wisel berbunyi, murid
akan berlari ke kon dan megambil bola
5. Murid melambung dan menangkap semula. Kemudian murid akan
berlari semula ke kumpulan masing-masing
6.Murid akan menjalankan aktiviti dalam kumpulan secara bergiliran.

Closing
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang mereka jalankan.
Guru membuat rumusan pembelajaran.
AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG:
8.10 – 9.00 AM MA 3.1.4 Menulis dan menyatakan ayat matematik dengan menggunakan FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai Impak:
50 MINIT simbol tambah (+) dan sama dengan (=) aktiviti yang melibatkan TP3 :
/// penggunaan motor halus
TP2 :
OBJEKTIF ALAT BANTU MENGAJAR : TP1 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Menulis dan Kad imbasan, lembaran kerja
menyatakan ayat matematik dengan menggunakan simbol tambah (+) dan Bahan majud, LCD, Laptop
sama dengan (=) dengan betul
Topik : Menyelesaikan masalah
KRITERIA KEJAYAAN : 20 daripada 25 murid dapat : operasi tambah dalam lingkungan
Menulis dan menyatakan ayat matematik dengan menggunakan simbol 18
tambah (+) dan sama dengan (=) dengan betul

AKTIVITI KAEDAH PEMERHATIAN /


Set Induksi PENTAKSIRAN GURU:
Murid melihat simbol (+) dan simbol (=)
PAK21:
Langkah-langkah

1. Guru menerangkan tentang maksud simbol (+) dan simbol (=) kepada
murid
2. Murid dan guru membuat aktiviti latihan tubi secara bergiliran Rekod Anekdot Perwatakan
3. Murid menulis dan menyatakan ayat matematik dengan gunakan
kedua-dua simbol tersebut.   Rekod Berterusan   Komunikasi
4. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan
Skala kadar/ senarai
Penutup semak   Kolaborasi
Guru membuat rumusan pembelajaran pada harinini.
  Pemerhatian/Lisan   Kreativiti
  Hasil Kerja (Ulasan) Pemikiran Kritis

AP LEARNING STANDARD : INTEGRATION:


9.00-10.00 AM BI 2.2.6 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai Impak:
(60 MINUTE) word aktiviti yang melibatkan
/// BI 3.2.4 Copy familiar words in legible print penggunaan motor halus TP3 :
TP2 :
OBJECTIVE: TEACHING AIDS : TP1 :
At the end of the lesson pupils will be : flashcards, worksheet
1. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word
correctly
2. Copy familiar words in legible print correctly
SUCCESS CRITERIA :
20 out of 25 pupils can :
KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
 
1. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word
correctly
2. Copy familiar words in legible print correctly

ACTIVITIES: Rekod Anekdot


Induction set
Pupils sing a song :’ baa baa black ship’   Rekod Berterusan

Step   Skala kadar/ senarai


1. Pupils has show the word and picture card about animal . For example semak
cat, dog
2. Puplis play what the name of animal game. A pupil write on animal Pemerhatian/Lisan
base on instruction given, friends guess what the animal base on the
clues given. Hasil Kerja (Ulasan)
3. Pupils recognise missing letters in words
4. Pupils trace and say the words PAK21:
5. Pupils write the missing words.
Perwatakan
Komunikasi
6. b
Worksheet g
as guidance   Kolaborasi
Clossing   Kreativiti
Pupils and teachers question and answer with the activities carried out.
Pemikiran Kritis

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced putting
AM food containers in the space provided
STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG: Impak:
AP KE 1.1.3 Menyanyikan lagu mengikut melodi FK 2.1.3 Melakukan pergerakan
10.30-11.10 AM mengikut arah
(40 MINIT) OBJEKTIF TP3 :
/// Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : ALAT BANTU MENGAJAR : TP2 :
Menyanyikan lagu mengikut melodi dengan betul lcd, Laptop,lembaran kerja TP1 :
Alatan tulis dan mewarna
KRITERIA KEJAYAAN: https://youtu.be/rhVi9CT93zM
20 daripada 25 murid dapat Menyanyikan lagu dengan
Menyanyikan lagu mengikut melodi dengan betul

AKTIVITI:

Set Induksi KAEDAH PEMERHATIAN /


Murid mendengar lagu kanak – kanak tentang lagu Pak Atan Ada Kebun PENTAKSIRAN GURU: PAK21:
https://youtu.be/rhVi9CT93zM

Langkah-Langkah Rekod Anekdot Perwatakan


1.Murid mendengar dan menyanyikan bersama-sama secara kelas,
kumpulan dan individu   Rekod Berterusan   Komunikasi
2. Guru memasang lagu tersebut semula dan murid menyanyikan bersama-
  Skala kadar/ senarai   Kolaborasi
sama mengikut youtube .
3. Murid menyanyikan lagu tersebut mengikut melodi dengan betul semak
Kreativiti
4. Murid membuat Gerakan itik mengikut melodi tersebut
5. Lembaran kerja sebagai aktiviti pengukuhan Pemerhatian/Lisan
  Pemikiran Kritis

Penutup Hasil Kerja (Ulasan)


Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini

CLOSING     Refleksi :
11.10 –11.20 AM PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
(10 MINIT)
MINGGU DUA PULUH EMPAT

HAIWAN JINAK

TARIKH
SEMAKAN :

-----------------

DISEMAK OLEH :

………………..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 2022
TARIKH 14 SEPTEMBER 2022 KHAMIS TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA : HAIWAN
JINAK

MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN / OBJEKTIF / KRITERIA KESEPADUAN / BAHAN/ABM IMPAK & CATATAN
KEJAYAAN / AKTIVITI

Morning Circle 1. The teacher started morning circle by singing the Good Morning song. Nilai : Bertanggungjawab Kehadiran murid :
7:20 – 7.40 The teacher welcomes the pupis.
20 MINIT 2. The teacher introducs the name and ask pupils to introduce their name.
3. Teacher tke the total attendance of students.
4. The teacher ask about dates and days. /25
AP STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG:
7.40 – 8.40 AM BM 3.2.3 Menyalin Perkataan KE 1.1.3 Menyanyikan lagu Impak:
60 MINIT BI 2.2.6 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a mengikut melodi
word
TP3 :
KE 3.3.3 Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri BAHAN BANTU MENGAR :
TP2 :
Lembaran Kerja di Pusat
OBJEKTIF Pembelajaran TP1 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyalin Perkataan dengan betul
2. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word KAEDAH PEMERHATIAN /
correctly PENTAKSIRAN GURU:
3. Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri dengan kemas

KRITERIA KEJAYAAN
20 daripada 25 murid dapat : 1. Menyalin Perkataan dengan betul Rekod Anekdot
2. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word
correctly   Rekod Berterusan
3. Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri dengan kemas
  Skala kadar/ senarai
semak

Pemerhatian/Lisan

Hasil Kerja (Ulasan)


AKTIVITI:
PAK21:
Set Induksi
1.Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang akan mereka Perwatakan
laksanakan pada 3 pusat pembelajaran
Murid memilih pusat pembelajatan yang mereka sukai.   Komunikasi

Langkah-langkah   Kolaborasi
Di Pusat Pembelajaran Bahasa Melayu
  Kreativiti
1. Murid akan sebut dan belajar tentang suku kata terbuka
2. Murid akan sebut dan tampal perkataan yang disediakan oleh guru   Pemikiran Kritis
pada pusat tersebut
Di Pusat Pembelajaran Bahasa Inggeris
3. Murid akan sebut dan tulis huruf b dan d
4. Murid akan isi tempat kosong pada ruang yang guru sediakan
Di Pusat Pembelajaran Seni dan Kraf
5. Murid akan buat corak dan Menyusun bentuk menjadi pola
6. Murid gunting bentuk dan tampal pada kertas A4 yang guru
sediakan

Penutup
Murid dan guru bersoal jawab tentang aktiviti yang dilaksanakan.
Guru membuat rumusan pembelajaran.

8.40 – 9.00 AM FREE PLAY BI 1.3.6 Role play familiar daily


(20 MINIT) Pupils are free to play in their favorite place provided by the teacher situations

BAHASA MELAYU STANDARD PEMBELAJARAN ALAT BANTU MENGAJAR :,


(TERAS) BM 2.3.4 Membaca perkataan dengan suku kata terbuka dan tertutup : iv. lembaran kerja, alatan menulis ,
9.00-10.00 AM KV+KVK dengan betul kad imbasan
Impak:
(60 MINIT)
/// OBJEKTIF
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid boleh :
2. Membaca perkataan dengan suku kata terbuka dan tertutup : i iv. TP3 :
KV+KVK dengan betul TP2 :
TP1 :
\ KRITERIA KEJAYAAN : KAEDAH PEMERHATIAN /
20 daripada 25 murid dapat PENTAKSIRAN GURU:
Membaca perkataan dengan suku kata terbuka dan tertutup : iv. KV +
KVK dengan betul
Rekod Anekdot
AKTIVITI
Set Induksi   Rekod Berterusan
Guru menyediakan kad suku kata KV dan KVK
  Skala kadar/ senarai
Langkah-langkah semak

1. Murid membunyikan suku kata trbuka KV seperti contoh ga, be Pemerhatian/Lisan


2. Guru meletakkan pula kad suku kata KVK seperti contoh jah, sar
3. Murid membunyikan suku kata KVK tersebut secara kelas
kumpulan dan individu secara bergiliran Hasil Kerja (Ulasan)
4. Guru mencantumkan kad suku kata KV seperti contoh ga dengan
kad suku kata KVK jah
5. Murid membunyikan cantuman tersebut membentuk perkataan
bermakna
6. Aktiviti diulangi menggunakan kad suku kata yang lain
7. Lembaran mengikut aras disediakan sebagai aktiviti pengukuhan PAK21:
Penutup Perwatakan
Guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini
  Komunikasi
  Kolaborasi
  Kreativiti
  Pemikiran Kritis

RECESS RECESS
10.00-10.30 Pupils lined up, read prayers before / after meals, students practiced
AM putting food containers in the space provided
STANDARD PEMBELAJARAN KESEPADUAN TUNJANG: Impak:
AP KE 3.3.1 Mengeksplorasi media FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran
10.30-11.10 AM motor halus melalui aktiviti yang TP3 :
(40 MINIT) OBJEKTIF melibatkan alatan bekerjasama dan TP2 :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : bertanggungjawab TP1 :
Mengeksplorasi media dengan kemas

ALAT BANTU MENGAJAR :,


KRITERIA KEJAYAAN alatan tulis, alatan warna, lembaran
20 daripada 25 murid dapat : Mengeksplorasi media dengan kemas. kerja,

Set Induksi
Murid dan guru bersoal jawab tentang tema pada minggu ini iaitu Haiwan
Jinak KAEDAH PEMERHATIAN /
PENTAKSIRAN GURU:
Langkah-langkah
PAK21:
1. Murid meyebut nama haiwan jinak yang mereka pelajari
2. Guru menunjukkan Langkah untuk membuat topeng muka
3. Murid membuat topeng muka menggunakan gambar yang disediakan
4. Murid mempamerkan karya masing-masing Rekod Anekdot Perwatakan

Penutup   Rekod Berterusan Komunikasi


Guru membuat rumusan pembelajaran   Kolaborasi
  Skala kadar/ senarai
semak
Kreativiti
Pemerhatian/Lisan   Pemikiran Kritis

Hasil Kerja (Ulasan)


Refleksi:

CLOSING     Refleksi :
11.10 –11.20 AM PUPILS SAY WHAT THEY LEARN TODAY
(10 MINIT)
