Anda di halaman 1dari 3

Toolkit LS 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SK. Rantau Panjang, Sibu Tarikh 8 Ogos 2017


Tingkatan / Kelas Tahun 2 Saiz Kelas 28
Waktu 0720 0820 Tempoh (minit) 60 minit
Mata Pelajaran Dunia Sains & Teknologi Bidang Pembelajaran TMK
Topik TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI
Tema TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI
1. Pengunaan transisi slaid dalam perisian persembahan (MS Power Point) dapat menjadikan persembahan
Konsep Utama lebih menarik
2. Latar belakang pada perisian persembahan dapat ditukar mengikut kesesuaian dan kreativiti individu.
Rasional -
Standard Kandungan 2.0 Memilih dan mengaplikasikan sumber TMK yang bersesuaian.
2.9 Menggunakan transisi slaid dalam persembahan dengan menggunakan perisian persembahan (MS
Standard Pembelajaran PowerPoint)
2.10 Menukar latar belakang dalam perisian persembahan (MS PowerPoint)
Di akhir pengajaran ini, murid dapat:
Objektif PdP 1. Menghasilkan 1 persembahan slaid yang menggunakan transisi slaid serta menukar latar belakang dalam
perisian persembahan (MS PowerPoint)
Murid-murid boleh menghasilkan persembahan yang mengandungi elemen teks, imej dan audio dengan
Pengetahuan Lepas Murid
menggunakan perisian persembahan (MS PowerPoint)
Kemahiran Proses Sains
KPS : memerhati, berkomunikasi.
(KPS) dan Kemahiran
Berfikir (KB) KB : Mencirikan, membandingkan dan membezakan, menjanakan idea, menghubungkaitkan
Elemen Merentas
Kurikulum
Kreativiti & Inovasi, TMK.
Sikap Saintifik / NilaiMurni
/ Nilai Patriotisme
Menghargai keseimbangan alam semula jadi, berani mencuba, berfikiran rasional, bekerjasama.
Buku teks Dunia Sains & Teknologi Tahun 2, buku aktiviti Dunia Sains & Teknologi
(1) Rujukan
Tahun 2
Sumber Pengajaran dan
Pembelajaran (2) Alat LCD Projektor, komputer riba
(3) Bahan Folder gambar haiwan
Konstruktivisme,
Pendekatan Pengajaran
Toolkit LS 2
Perkembangan Proses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan
Kandungan / Konsep Jangkaan Pemikiran Murid Catatan / Nota
Pengajaran Guru dan Aktiviti Murid)

1. Tayangkan slaid Keperluan Asas Haiwan 1. Murid menyatakan KPS: Memerhati,


maklumat pada slaid berkomunikasi
2. Bersoal jawab dengan murid: persembahan (audio, imej
Fasa 1 i. Bagaimanakah slaid persembahan dan teks) KB: Menjanakan
MS Power Point tersebut terhasil? idea,
SET INDUKSI /
PENGENALAN
sebagai aplikasi ii. Apakah perisian yang digunakan menghubungkaitkan
persembahan. untuk membina slaid persembahan? 2. i. dengan gambar(imej),
( 5 minit) bunyi (audio) dan tulisan SN: Berani
(teks) mencuba, berfikiran
ii. MS Powerpoint rasional

BBM: Slaid ppt


Perubahan latar persembahan dan
transisi slaid 1. Murid menyatakan warna Standard
latar persembahan yang pembelajaran: 2.9
1. Murid diminta menyatakan warna paling sesuai dengan
latar belakang yang sesuai untuk imej tulisan dan imej yang KPS: Memerhati,
Fasa 2 yang dipilih. dipaparkan. berkomunikasi
Penggunaan transisi
PERKEMBANGAN slaid dan menukar 2. Guru menunjukkan langkah 2. Murid ulangkaji cara KB: Menjanakan
(Penerokaan) warna latar menggunakan transisi slaid dan menggunakan transisi slaid. idea,menghubungka
persembahan. menukar latar persembahan itkan, mencirikan
( 15 minit)
3. Murid mencuba langkah yang 3. Murid mencuba SN: Berani
ditunjukkan oleh guru pada notbook menukarkan warna latar mencuba, berfikiran
masing-msing. persembahan rasional

BBM: Slaid ppt

1. Murid diberi tugasan membina satu 1. Murid membina satu Standard


Tugasan :
slaid persembahan bertajuk persembahan slaid pembelajaran: 2.10
Persembahan Slaid
Fasa 3 Keperluan asas haiwan menggunakan KPS: Memerhati,
Keperluan Asas
menggunakan transisi slaid dan pengetahuan lepas dan berkomunikasi
Haiwan
PERKEMBANGAN menukar latar persembahan. pembelajaran hari ini. KB: Menjanakan
(Penerangan) . idea,
2. Murid membentangkan hasil kerja menghubungkaitkan
( 20 minit) .
(persembahan slaid) , membandingkan &
membezakan
SN: Berani mencuba
BBM: Slaid ppt
Toolkit LS 2
KPS: Berkomunikasi
Fasa 4 1. Guru merekod murid yang telah 1. Murid boleh membentangkan
menyiapkan slaid . slaid persembahan SN: Berani
PERKEMBANGAN
mencuba, berfikiran
(Aplikasi /
2. Pembentangan 2 atau 3 slaid rasional,
Penelitian)
persembahan yang telah dibina oleh
(15 minit) murid. BBM: Slaid ppt
murid
1. Murid ditaksir kefahaman dengan 1. Murid boleh menjawab latihan SN: Minat dan
menjawab latihan pengukuhan dan dalam buku aktivit. bersifat ingin tahu
Fasa 5 pemulihan dalam buku aktiviti. tentang alam
2. Murid boleh membuat sekeliling,
PENUTUPAN 2. Murid menyatakan hasil pembelajaran hari rumusan. Menyedari bahawa
Ringkasan
(Pentaksiran) ini. Sains merupakan
pelajaran.
satu daripada cara
(5 minit) untuk memahami
alam.

BBM: buku aktiviti
