Anda di halaman 1dari 6

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP )

Satuan Pendidikan : SMP Negeri 1 Poncol


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/Semester Genap
Materi Pokok : Teks Cerita Rakyat
Alokasi Waktu : 2 pertemuan ( 4 X 40 menit)

A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran dengan metode yang telah direncanakan peserta didik
mampu menguasai kompetensi:
1. Mengidentifikasi Struktur Teks Cerita Rakyat
2. Menganalisis Struktur Teks Cerita Rakyat
3. Menganalisis Unsur Kebahasaan Teks Cerita Rakyat
4. Menjelaskan Pesan Moral Teks Cerita Rakyat
5. Menjelaskan Pesan Moral Teks Cerita Rakyat Bertema Keanekaragaman Hayati “Mbok
Randha nandur macem-macem sayur”
6. Membaca indah teks cerita rakyat
7. Menanggapi isi cerita rakyat
8. Menceritakan relevansi pesan moral teks cerita rakyat dengan kehidupan

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi

No Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

1 3.3 Memahami struktur teks, unsur 3.3.1 Mengidentifikasi Struktur Teks Cerita
kebahasaan, dan pesan moral dari Rakyat.
teks lisan dan tulis yang berupa 3.3.2 Menganalisis Struktur Teks Cerita Rakyat.
fiksi (wayang/ cerpen/cerita 3.3.3 Menganalisis Unsur Kebahasaan Teks
rakyat/ topѐng ḍhâlâng Cerita Rakyat
3.3.4 Menjelaskan Pesan Moral Teks Cerita
Rakyat
3.3.5 Menjelaskan Pesan Moral Teks Cerita
Rakyat Bertema Keanekaragaman Hayati
“Mbok Randha nandur macem-macem
sayur”
2 3.4 Mengapresiasi teks fiksi (wayang/ 4.3.1 Membaca indah teks cerita rakyat.
cerkak/cerita rakyat/ Topeng 4.3.2 Menanggapi isi cerita rakyat.
dhalang) sesuai konteks secara lisan 4.3.3 Menceritakan relevansi pesan moral teks
dan tuli cerita rakyat dengan kehidupan.

C. MATERI PEMBELAJARAN
Pertemuan kedua

Faktual Mbok Randha Nandur Macem-macem Sayur

Dek jaman biyen ing salah sawijining desa, ana mbok randa sing urip
dewe ora ana anak utawa sedululur. Amarga urip dewe mbok randha
golek kesibukan yaiku nandur macem-macem sayur ing pekarangan
omahe. Sayur sing ditandur ing pekarangan omahe yaiku: kangkung,
sawi, wortel, selada, sledri, sawi putih, tomat, lombok, brambang,
bawang, jahe, laos lsp.
Konseptual Teks cerita rakyat
Cerita rakyat adalah karya sastra fiksi yang diwariskan secara
turun-temurun. Biasanya, cerita rakyat berkembang pada suatu
daerah tertentu di belahan muka bumi ini. Didasarkan pada isinya,
cerita rakyat dapat dibedakan ke dalam bentuk legenda, fabel, sage,
dan mitos. Legenda merupakan cerita rakyat yang menceritakan asal-
usul terjadinya suatu tempat. Fabel adalah cerita yang pemerannya
adalah binatang dan tumbuhan, serta merefleksikan watak manusia
pada aslinya. Mitos yaitu cerita yang berisi tentang kepercayaan
masyarakat tertentu pada suatu hal. Sage berisi tentang cerita yang
menumbahkan sikap kepahlawanan. Berikut contoh dari cerita rakyat
yang berkembang di masyarakat Indonesia.
 Legenda : Banyuwangi, Coban Rondo, Sangkuriang.
 Fabel : Kancil dan Buaya, Si Kancil Mencuri Timun,
Ayam dan Elang.
 Mitos : Buto Ijo, Nyi Roro Kidul.
 Sage : Kabayan, Jaka Tingkir

Prinsip Struktur teks cerita rakyat


Struktur teks cerita rakyat mencakup orientasi, komplikasi dan
resolusi. Orientasi merupakan bagian awal dari sebuah cerita.
Komplikasi merupakan bagian yang berisi tentang permasalahan
yang dialami oleh para tokoh. Resolusi merupakan penyelesaian
akhir dari permasalahan yang terdapat dalam cerita.
Prosedural Pesan moral dalam sebuah Pesan Moral Teks Cerita Rakyat
Bertema Keanekaragaman Hayati “Mbok Randha nandur macem-
macem sayur”, seringkali disebut sebagai amanat. Pesan moral
merupakan hal-hal yang bisa diambil sebagai hikmah dan refleksi
dalam kehidupan sehari-hari

D. METODE PEMBELAJARAN
a. Pendekatan : Saintifik, kontekstual
b. Model : Projek Based Learning
c. Metode : Tanya jawab, diskusi dan penugasan

E. MEDIA DAN BAHAN


1. Media : Lembar kerja siswa, Teks Cerita Rakyat Bertema
Keanekaragaman Hayati “Mbok Randha nandur macem-macem sayur”
2. Alat : Papan tulis, spidol

F. SUMBER BELAJAR :
a. Mangunsuwito, S.A. 2002. Kamus Bahasa Jawa, Jawa-Indonesia. Bandung: CV.
YramaWidya.
b. Sukendro D. P dan Susanti T. W. 2014. Lantip Basa Jawa Kanggo SMP/MTs Kelas VII.
Bandung: Penerbit Duta.
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Pertemuan ke-2 :

Kegiatan Deskripsi kegiatan Alokasi


Waktu

Pendahuluan 1. Peserta didik memberi salam kepada pendidik 15 menit


dalam bahasa jawa
2. Memeriksa kehadiran peserta didik
3. Pendidik mengingatkan peserta didik tentang
gerakan mengambil sampah yang ada disekitar
tempat duduk dan membuangnya ke tempat sampah
sesuai dengan karakter sampahnya
4. Pendidik menyampaikan tujuan pembelajaran dan
penilaian
5. Pendidik mengingatkan kembali tentang materi
sebelumnya yaitu macam-macam cerita rakyat
6. Pendidik melakukan apersepsi dengan bercerita
contoh cerita rakyat yaitu asal usul kota malang,
dan bertanya kepada peserta didik,
 Sebutkan siapa saja tokoh yang ada didalam
cerita tersebut!
 Kemudian, sebutkan struktur teksnya!
Inti 7. Peserta didik diminta untuk duduk berkelompok 3- 50 menit
4 orang
8. Peserta didik memperhatikan pendidik yang
menyampaikan langkah-langkah pembelajaran
yang harus dilakukan oleh peserta didik
9. Peserta didik menerima Lembar kerja siswa yang
dibagikan oleh pendidik
10. Peserta didik diminta untuk memahami Lembar
Kerja yang dibagikan
11. Peserta didik bersama dengan anggota
kelompoknya mengamati Teks Cerita Rakyat
Bertema Keanekaragaman Hayati “Mbok Randha
nandur macem-macem sayur”
12. Peserta didik bersama dengan anggota
kelompoknya berdiskusi untuk bekerja sama untuk
menentukan pesan moral Teks Cerita Rakyat
Bertema Keanekaragaman Hayati “Mbok Randha
nandur macem-macem sayur” dengan percaya diri,
aktif, dan bertanggung jawab.
13. Beberapa kelompok yang sudah selesai dan siap
hasilnya bisa menyajikannya didepan kelas dan
bisa ditanggapi oleh temannya yang lain
Penutup 14. Peserta didik dibimbing oleh pendidik untuk 15 menit
menyimpulkan pembelajaran menentukan pesan
moral Teks Cerita Rakyat Bertema
Keanekaragaman Hayati “Mbok Randha nandur
macem-macem sayur”
15. Peserta didik mengevaluasi kesulitan yang
dilakukan pada pembelajaran menentukan pesan
moral Teks Cerita Rakyat Bertema
Keanekaragaman Hayati “Mbok Randha nandur
macem-macem sayur”
16. Pendidik memberikan informasi pada pertemuan
selanjutnya adalah penampilan dari masing-masing
peserta didik untuk membacakan hasil
17. Pendidik menutup pembelajaran
18. Peserta didik mengucapkan salam

H. PENILAIAN
1. Penilaian Pengetahuan
 Bentuk : Kuis
 Instrumen :

IPK Indikator soal Instrumen

3.3.5. Menjelaskan Pesan Menyebutkan macam-macam Apa wae sayuran sing


Moral Teks Cerita Rakyat keanekaragaman hayati yang ditandur Mbok Randha ing
Bertema Keanekaragaman ada dipekarangan rumah mbok pekarangan omahe?
Hayati “Mbok Randha nandur randha
macem-macem sayur”
Menjelaskan isi teks Kepriye akhire Mbok Randha
iso duwe anak?

Menjelaskan isi teks Apa sing dadi persyaratane


Buto Ijo marang Mbok
Randha?

Menjelaskan penutup teks Kepriye carane supaya Timun


Mas lolos ngadepi Buto Ijo?

Menjelaskan isi teks Apa wae isi buntelan sing


diwenehi pertapa?

Menjelaskan Pesan Moral Apa pesen moral sing


Teks Cerita Rakyat Bertema kinandhut saka wacan
Keanekaragaman Hayati kasebut?
“Mbok Randha nandur
macem-macem sayur”

 Rubrik Penilaian Pengetahuan

No soal Jawaban Skor

1 1. Sing ditandur Mbok Randha ing Menjawab lengkap dan benar skor 10
pekarangane yaiku kangkung, Menjawab kurang lengkap dan benar skor
sawi, wortel, selada, seledri, sawi 5
putih, tomat, lombok, brambang, Tidak menjawab skor 0
bawang, jahe lan laos
2. Amarga buto ijo krungu yen mbok
Randha kepingin duwe anak.
Akhire, Buto Ijo ngewehi Mbok
Randha anak sing ana ing jero
timun
3. Persyaratane yaiku yen anake
Mbok Randha wis gedhe, Mbok
Randha kudu mbalekake anake
marang Buto Ijo
4. Carane yaiku Mbok Randha lunga
menyang Gunung Gandhul
ketemu karo pertapa lan diwenehi
buntelan. Buntelan iku sing
nduweni keajaiban lan iso nulung
Timun mas
5. Isi buntelane yaiku wiji timun,
dom, uyah lan terasi
6. Berusaha, pantang menyerah
ngadepi masalah lan ora gampang
nyerah ndonga karo sing Kuasa

Nilai

Mengetahui Magetan, 15 Juni 2022


Kepala Sekolah, Guru Bahasa Jawa,

Drs. R. PRAMU RAHARDJO, S.Kom MEMIATI, S.Pd.


NIP. 19630918 198412 1 005 NIP. 19830920 200904 2 003
Lampiran materi

Mbok Randha Nandur Macem-macem Sayur

Dek jaman biyen ing salah sawijining desa, ana mbok randa sing urip dewe ora ana anak utawa
sedululur. Amarga urip dewe mbok randha golek kesibukan yaiku nandur macem-macem sayur ing
pekarangan omahe. Sayur sing ditandur ing pekarangan omahe yaiku: kangkung, sawi, wortel, selada,
sledri, sawi putih, tomat, lombok, brambang, bawang, jahe, laos lsp.
Mbok randa mau kepengin duwe anak. Saben dina mbok randa ndonga awan bengi ing ngarsane
Gusti Allah supaya diwenehi anak. Deweke yakin menawa penjaluke bakal di kabulake dening Gusti
Allah. Tanpa sangertine mbok randa, anggone donga awan bengi ing omahe kuwi mau keprungu Buto
ijo sing kebeneran liwat sacedhake kono. Buto ijo banjur nyeluk mbok randa supaya metu saka omahe.
mbok randa kaget ngerteni ana Buto ijoing ngarep omahe.
Sawise ora miris maneh ngerteni Buto ijo sing gedhe tur medeni kuwi, si Buto ijo ngomong
menawa bisa nulungi menehi anak. Mbok randa bungah atine krungu kandane Buto ijo kuwi mau lan
nyaguhi kabeh penjaluke Buto ijomenawa diwenehi anak tenan. Penjaluke Buto ijo yaiku menawa
anake mbok randa wis gedhe dijaluk arep dipangan. Sabanjure Buto ijo iku menehi wii timun sing
kudu di tandur mbok randa. Sawise Buto ijo kuwi mau lunga, mbok Randa nandur wiji timun iku ana
kebone. Wiji kuwi dirumat lan diopeni kanthi gemathi, disiram, diresiki sukete lan dirabuk supaya
cepet tukul.
Sawise tukul lan dadi wit timun kang subur, wit timun iku mau wis pada uwoh. Ing antarane akehe
woh timun, ana salah sijine timun kang nganeh-anehi. Rupane kuning emas lan gedhene sak guling.
Timun iku banjur pecah lan ing njero timun mau ana bayi manungsane. Mbok randa bungah atine
amarga penjaluke kepengin duwe anak wis kaleksanan. Mbok randa ngucapake syukur marang Gusti
Allah amarga dongane wis diijabah. Bayi iku mau wadon, pakulitane resik alus kaya kulit timun
amarga laer saka timun sing kuning kaya emas, bayi wadon kuwi mau dijenengake Timun mas.
Sawise Timun mas ngancik dewasa, mbok randa kelingan janjine karo Buta menawa arep
menehake Timun mas. Mbok randa dadi susah atine, rina wengi mbok randa donga supaya entuk
pitulungan saka Gusti Allah. Salah sawijining wengi, mbok randa ngimpi ketemu pertapa ing gunung
gandul. Pertapa kuwi mau sing bisa nulungi supaya Timun mas ora dijupuk sang Buto.
Esuke mbok randa lungo menyang gunung gandul kaya impene. Sawise ketemu karo pertapa kaya
ing impene, mbok randa disangoni buntelan kanggo Timun mas. Pertapa kuwi mau menehi pitutur
piye carane supaya Timun mas bisa oncat saka bebaya ngadepi sang Buto. Sawise ngucapake
maturnuwun mbok randa pamitan mulih. Tekan omah mbok randa menehi buntelan kang cacahe
papat, lan dituturi piye carane nggunake. Mbok randa ngonggkon Timun mas lungo saka omah lan
mlayu sak cepet-cepete. Sawise iku Buto ijo kang arep jupuk Timun mas teka ing omahe mbok randa
banjur nesu ngerteni Timun mas wis ora ana. Buto ijo nesu lan ngamuk, kebonne mbok randa dirusak
banjur bengok-bengok ngoyak Timun mas.
Amarga Buto ijo jangkahe amba sedela wae Timun mas wis meh kasil koyak. Timun mas bajur
nguncalake buntelan sing isine wiji timun. Dumadakan dadi kebon timun kang akeh woh timune, Buto
ijo mandeg lan mangan timun sing katon seger-seger kuwi mau. Sawise timune entek sang Buto ijo
kelingan menawa ngoyak Timun mas. Buto ijo banjur ngoyak Timun mas maneh sing wis mlayu tekan
adoh. Lagi sedela wae sang Buto ijo wis meh kasil ngoyak Timun mas. Buntelan sing isi dom terus
diuncalake Timun mas. Dumadakan dadi alas pring sing ngalangi playune Buto. Tapi sedela wae Buto
ijo kasil bisa metu saka alas pring kuwi mau.
Timun mas banjur nguncalke buntelan kang isine uyah, lan malih dadi segara kang amba lan jero.
Buto ijo nglangi ing segara kuwi mau tetep ngoyak Timun mas lan kasil mentas saka segara. Timun
mas arep kasil koyak meneh, banjur nguncalake buntelan kang pungkasan. Buntelan kang isine trasi
malih dadi segara lendhut kang jero. Buto ijokecemplung lan kangelan mentas saka lendhut kuwi mau.
Pungkasane Buto ijo kang ngoyak Timun mas iku mati kleleb ing njero segara lendhut. Timun mas
akhire selamet lan urip tentrem karo mbok randa.
