Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MINGGU HARI TARIKH


13 SELASA 20 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 UTARID MASA 7.40 – 8.40
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Karangan Dialog
STANDARD 3.3.4
PEMBELAJARAN Membina kerangka dan menulis pelbagai jenis karangan.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menulis karangan dialog mengikut format yang betul dengan lengkap.
(TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – Murid dan guru bersoal jawab mengenai
penggunaan media sosial.
3. Murid membaca dan memahami petikan.
4. Murid mengenal pasti format karangan dialog.
5. Rally Robbin – Murid membina rangka karangan mengikut
perenggan yang diberikan.
6. Murid membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.
7. Murid menulis karangan dialog dalam buku tulis.
8. Penutup – Rumusan pembelajaran mengenai karangan dialog.

BBB Buku Teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Prihatin


KURIKULUM Sistem Bahasa : Penanda Wacana
KBT : Menjanakan idea
EMK Ilmu : Pendidikan Moral

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :

IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
13 SELASA 20 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BINTANG MASA 9.10 – 10.10
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Karangan Dialog
STANDARD 3.3.4
PEMBELAJARAN Membina kerangka dan menulis pelbagai jenis karangan.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menulis karangan dialog mengikut format yang betul dengan lengkap.
(TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – Murid dan guru bersoal jawab mengenai
penggunaan media sosial.
3. Murid membaca dan memahami petikan.
4. Murid mengenal pasti format karangan dialog.
5. Rally Robbin – Murid membina rangka karangan mengikut
perenggan yang diberikan.
6. Murid membentangkan hasil kerja di hadapan kelas.
7. Murid menulis karangan dialog dalam buku tulis.
8. Penutup – Rumusan pembelajaran mengenai karangan dialog.

BBB Buku Teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Prihatin


KURIKULUM Sistem Bahasa : Penanda Wacana
KBT : Menjanakan idea
EMK Ilmu : Pendidikan Moral

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :

IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
13 RABU 21 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 UTARID MASA 7.40 – 8.40
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Ulasan
STANDARD 3.9.1
PEMBELAJARAN Menulis ulasan tentang bahan sastera dan bukan sastera degan
menggunakan ayat yang gramatis.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menulis ulasan berdasarkan bahan grafik mengikut format yang betul.
(TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – Murid dan guru bersoal jawab mengenai gambar
yang ditunjukkan.
3. Murid mengenal pasti isi tersurat yang terdapat dalam gambar.
4. Rally Robbin – Murid menulis isi tersurat dalam jadual.
5. Murid membentangkan hasil kerja kepada rakan.
6. Murid menulis ulasan lengkap dalam buku tulis.
7. Penutup – Rumusan pembelajaran mengenai karangan surat
kiriman tidak rasmi.

BBB Buku Teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Mematuhi peraturan


KURIKULUM Sistem Bahasa : Penanda Wacana
KBT : Menganalisis
EMK Ilmu : Pendidikan Moral

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :

IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
13 RABU 21 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BINTANG MASA 11.00 – 12.00
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Ulasan
STANDARD 3.9.1
PEMBELAJARAN Menulis ulasan tentang bahan sastera dan bukan sastera degan
menggunakan ayat yang gramatis.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menulis ulasan berdasarkan bahan grafik mengikut format yang betul.
(TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – Murid dan guru bersoal jawab mengenai gambar
yang ditunjukkan.
3. Murid mengenal pasti isi tersurat yang terdapat dalam gambar.
4. Rally Robbin – Murid menulis isi tersurat dalam jadual.
5. Murid membentangkan hasil kerja kepada rakan.
6. Murid menulis ulasan lengkap dalam buku tulis.
7. Penutup – Rumusan pembelajaran mengenai karangan surat
kiriman tidak rasmi.

BBB Buku Teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Mematuhi peraturan


KURIKULUM Sistem Bahasa : Penanda Wacana
KBT : Menganalisis
EMK Ilmu : Pendidikan Moral

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :

IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
13 KHAMIS 22 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 UTARID MASA 7.40 – 8.40
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Membina Lima Ayat
STANDARD 5.1.6
PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan pelbagai kata hubung mengikut
konteks dengan betul.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Membina lima ayat berdasarkan gambar. (TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai gambar
yang ditunjukkan.
3. Murid menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam gambar.
4. Rally Robin – Murid membina lima ayat berdasarkan gambar.
5. Murid membentangkan hasil tugasan dan menambah idea dalam
hasil tugasan kumpulan lain.
6. Murid membuat latihan penulisan lima ayat dalam buku tulis.
7. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku Teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Prihatin


KURIKULUM Sistem Bahasa : Kata Hubung
KBT : Menjanakan idea
EMK Ilmu : Pendidikan Moral

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :

IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
13 KHAMIS 22 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BINTANG MASA 11.00 – 12.00
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Membina Lima Ayat
STANDARD 5.1.6
PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan pelbagai kata hubung mengikut
konteks dengan betul.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Membina lima ayat berdasarkan gambar. (TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai gambar
yang ditunjukkan.
3. Murid menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam gambar.
4. Rally Robin – Murid membina lima ayat berdasarkan gambar.
5. Murid membentangkan hasil tugasan dan menambah idea dalam
hasil tugasan kumpulan lain.
6. Murid membuat latihan penulisan lima ayat dalam buku tulis.
7. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku Teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Prihatin


KURIKULUM Sistem Bahasa : Kata Hubung
KBT : Menjanakan idea
EMK Ilmu : Pendidikan Moral

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :

IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
13 JUMAAT 23 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 BINTANG MASA 8.40 – 9.40
TEMA KESELAMATAN DIUTAMAKAN
TAJUK Nasihat Guru
STANDARD 1.4.1
PEMBELAJARAN Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan
menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi formal dan tidak
formal secara bertatasusila.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menyatakan lima langkah keselamatan semasa melayari internet
dengan menggunakan ayat yang sesuai. (TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai
penggunaan internet di rumah.
3. Murid membaca dan memahami petikan pada halaman 63.
4. Murid dan guru bersoal jawab berdasarkan petikan yang dibaca.
5. Rally Robin – Murid membincangkan maklumat berdasarkan
petikan.
6. Murid membentangkan hasil tugasan dan menambah idea dalam
hasil tugasan kumpulan lain.
7. Murid membuat latihan pemahaman dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Berhati-hati


KURIKULUM Sistem Bahasa : Kata Perintah
KBT : Menjanakan idea
EMK Ilmu : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :
IMPAK Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
MINGGU HARI TARIKH
14 ISNIN 26 APRIL 2021
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
KELAS 6 UTARID MASA 11.30 – 12.30
TEMA PUPUK PERPADUAN
TAJUK Formula Perpaduan
STANDARD 1.5.1
PEMBELAJARAN Bercerita dengan sebutan dan intonasi yang betul dengan
menggunakan pelbagai ayat yang mengandungi bahasa yang indah.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Menyampaikan cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul. (TP3)

AKTIVITI 1. Pengurusan kelas.


2. Set induksi – bersoal jawab dengan murid mengenai
pertandingan akademik yang pernah disertai murid.
3. Murid membaca dan memahami petikan pada halaman 74.
4. Murid dan guru bersoal jawab berdasarkan petikan yang dibaca.
5. Rally Robin – Murid membincangkan maklumat berdasarkan
petikan.
6. Murid menyampaikan cerita di hadapan kelas.
7. Murid membuat latihan pemahaman dalam buku tulis.
8. Penutup - rumusan pembelajaran dan nilai murni.

BBB Buku teks, Lembaran

PENGISIAN Nilai murni : Keberanian


KURIKULUM Sistem Bahasa : Kata Nama
KBT : Menaakul
EMK Ilmu : Kemasyarakatan

KBAT PAK 21 : Rally Robin


I-THINK :
IMPAK Kehadiran :
