Anda di halaman 1dari 5

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TINGKATAN 1 Kelas Aliran
TARIKH / HARI / Agama
8/8/2022 Isnin 25
MINGGU
KEHADIRAN MURID 26/26

MATA PELAJARAN Reka Bentuk Teknologi MASA 10.30 – 11.30


tengah hari
BIDANG PEMBELAJARAN
Pengenalan Kepada Reka Bentuk Dan Teknologi

STANDARD
KANDUNGAN Dunia Reka Bentuk

STANDARD 1.1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi.


PEMBELAJARAN 1.2 Mengenal pasti elemen reka bentuk berdasarkan produk yang dipilih.
1.3 Menjelaskan prinsip reka bentuk
OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan maksud reka bentuk dan teknologi
2. Memberi contoh elemen reka bentuk
3. Menghuraikan prinsip reka bentuk

PAK21 Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritis Nilai

NILAI Kerjasama, Berusaha, Tolak ansur, Hormat- menghormati

EMK Bahasa, Nilai Murni, Sains dan Teknologi, Patriotisme, Kreativiti dan inovasi

KBAT Mengaplikasikan soalan-soalan berdasarkan carta alir dan peta minda

Pengetahuan murid terhadap tajuk yang telah diberikan sebelum pembelajaran


PENGETAHUAN SEDIA
ADA PELAJAR

BAHAN BANTU - Buku teks Reka Bentuk Teknologi Tingkatan 1


BELAJAR / BAHAN - Modul RBT Tingkatan 1
BANTU MENGAJAR - Buku Rujukan RBT Tingkatan 1
- Google Drive
- Google Docs
- Power point dan Video

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran / Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah Kemahiran Teknik / Nilai / KBAT /
BBM
RPH

Masa yang pertama

(set induksi) - Melukis carta alir urutan - Kaedah bertukar


jawapan dan kreatif
5 minit dalam
- Menyatakan maksud reka bentuk menghasilkan peta
- Guru memberi klu kepada minda
pelajar tentang tajuk yang - Menjawab soalan objektif berkaitan subtopik
akan diajar. Kaedah
yang dibelajar -
menggunakan
- Guru memberi arahan dan teknologi
penerangan
- Kaedah
- Murid mendengar arahan berbincang
yang dijelaskan dan
menjawab
- Murid menonton video soalan KBAT
yang berkaitan dan
mencatat isi-isi penting

-Murid menjawab soalan


yang berkaitan tajuk

- Guru menggunakan Dunia - Melengkapkan maksud reka bentuk


masa yang diberikan Reka - Kemahiran
Bentuk - Melukis dalam bentuk peta minda berbincang
dengan menyediakan
tentang maksud reka bentuk - Kemahiran
bahan untuk sesi mencatat isi-isi
- Pelajar berbincang dan bertukar
pengajaran dan penting
pandangan tentang maksud reka
- Kemahiran
tutorial untuk latihan. bentuk
berfikir aras
tinggi (kbat)

Reka - Membuat carta aliran dan peta minda bagi - Kemahiran saling
- Guru akan Bentuk bertukar idea
dan subtopik di bawah reka bentuk dan
menyertakan link - kemahiran
Teknologi teknologi
video untuk setiap menghasilkan
subtopik yang - Pelajar menyatakan maksud reka nota-nota yang
pelajar semua bentuk dan tekbologi kepada guru penting
harus buka dan
- Kemahiran
tengok
- Kaedah perbincangan antara guru mencatat nota
Langkah 1 danpelajar di dalam kelas
RPH

- Guru menjelaskan Elemen - Pelajar hadir di depan kelas dan menerangkan - Kaedah
tentang isi elemen reka Reka tentang elemen produk yang dipilih menjawab soaan
bentuk berdasarkan Bentuk yang aras tinggi
produk yang dipilih - Perbincangan antara pelajar dan guru terjadi - Kemahiran
- Pelajar harus menghantar kerja yang telah berinteraksi
- Guru akan bagi latihan antara satu sama
berkenaan dengan topik siap kepada guru untuk disemak. lain
tersebut dan pelajar perlu
jawab dan hantar kepada - Kaedah menyoal - Berbincang
cikgu untuk
- Menyediakan kuiz untuk pelajar jawab menyelesaikan
supaya penilaian dapat dibuat masalah
Langkah 2
Prinsip - Murid dapat menulis kesemua elemen - Kaedah
- Guru juga Reka menyemak
memberikan soalan Bentuk - Murid dapat melukis peta minda dan jawapan bersama
dan latihan guru
tambahan kepada lengkapkan carta alir dengan betul
- Menjawab soalan
pelajar untuk - Pembelajaran guru berjaya dilakukan Kbat
dilakukan di rumah. dengan kerjasama pelajar. - Kaedah membuat
- Penjelasan yang diberikan oleh peta minda untuk
Langkah 3 pelajar jelas berkaitan prinsip reka setiap subtopik
bentuk

Guru memberikan Dunia - Melalui pertanyaan soalan kepada pelajar - Kaedah


senarai nama Reka memahami
- Memberi kuiz serta latihan yang harus
penghantaran latihan dan Bentuk penggunaan
maklum balas kehadiran diisikan oleh pelajar melalui modul dan teknologi
pada setiap hujung - Kemahiran
buku latihan RBT Tingkatan 1
minggu bagi memastikan berbincang
setiap murid memahami - Dalam kelas ini, guru menggunakan kaedah secara Kbat
pengajaran yang latihan bertulis dan lembaran kerja dalam - Kemahiran
dilakukan dan melakukan mengukur tahap pemahaman murid terhadap mencatat isi-isi
latihan yang diberikan tajuk yang dipelajari. penting
(Penilaian)
RPH

Di akhir PdPR, guru Dunia Reka - Murid menyatakan kesemua elemen-elemen - Kaedah
membuat penutup dengan Bentuk dan yang terdapat dalam dunia reka bentuk. menggunakan
menyimpulkan keseluruhan Elemen - Memberi kuiz serta latihan berdasarkan teknologi
pembelajaran pada hari - Kemahiran
tersebut. Selain itu, guru tajuk dan harus diisikan oleh pelajar.
berfikir luar kotak
juga memberikan soalan dan
latihan tambahan kepada
(kbat)
pelajar untuk dilakukan di - Kaedah menyoal
rumah. dan berbincang
Penutup
5 minit
(Contoh: 11.25 pagi – 11.30
pagi)
REFLEKSI
- PdPc ditangguhkan oleh kerana minggu ini sekolah melaksanakan aktiviti sukan secara
besar besaran dan tiada aktiviti pembelajaran dilakukan.
PdP ditangguhkan
26_/_26 murid mencapai objektif kerana:
- / - murid belum mencapai objektif Mesyuarat/Kursus
Program Sekolah
Guru Pengiring
TINDAKAN SUSULAN Aktiviti Luar
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:- Cuti Rehat/Cuti
Sakit
Cuti Peristiwa/Cuti
Am
Cuti Bencana/Cuti
Khas
Lain-lain:

Disediakan oleh, Disahkan oleh,


PN.ROSIDAH BINTI MOHAMAD BASAR
NURSYAFIKA BINTI ABDUL HALIM

( NAMA GURU ) ( NAMA GURU & COP RASMI )


RPH
