Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TINGKATAN 2 Kelas
TARIKH / HARI / 15 / 6 / 2022 RABU 25 Bestari
MINGGU
KEHADIRAN MURID 26/26

MATA PELAJARAN Reka Bentuk Teknologi MASA 10.30 – 11.30


tengah hari

BIDANG PEMBELAJARAN BAB 2 APLIKASI TEKNOLOGi

STANDARD
KANDUNGAN 2.2 Reka Bentuk Mekanikal

STANDARD 2.2.1 Mengenal pasti komponen mekanikal


PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:


PEMBELAJARAN
1. Menyatakan 11 jenis komponen mekanikal tanpa merujuk buku teks.

2. Menjelaskan setiap fungsi komponen mekanikal dengan jelas

PAK21 Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritis Nilai

NILAI Kerjasama, Berusaha, Tolak ansur, Hormat- menghormati

EMK Bahasa, Nilai Murni, Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi

KBAT Mengaplikasikan soalan-soalan berdasarkan carta alir dan peta minda

PENGETAHUAN SEDIA Pengetahuan murid terhadap tajuk yang telah diberikan sebelum pembelajaran
ADA PELAJAR

BAHAN BANTU - Buku teks Reka Bentuk Teknologi Tingkatan 2


BELAJAR / BAHAN - Modul RBT Tingkatan 2
BANTU MENGAJAR - Buku Rujukan RBT Tingkatan 2
- Slide Power Point dan video

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Langkah Isi Pelajaran/ Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah / Teknik /
kemahiran Nilai / KBAT / BBM

AKTIVITI Pengenalan - Guru meminta wakil dari murid untuk


memimpin bacaan doa. Guru bertanya
khabar dan mengambil kehadiran murid.

- Guru meminta murid untuk


membersihkan bengkel RBT terlebih
dahulu sebelum PdPc bermula.

- Guru meminta murid mengeluarkan buku


teks dan buku nota.

Masa yang pertama -Kaedah bertukar jawapan dan


Set Induksi Imbas Kembali1) - Murid diimbas kembali topik yang pernah kreatif dalam melontarkan
(5 minit) dipelajari sebelum ini. idea.
2)

-Guru memberi klu Penekanan 3) - Murid diberikan gambaran bahagian-

kepada pelajar tentang topik bahagian penting yang perlu dipelajari

tajuk yang akan diajar. untuk topik baru ini.

-Guru memberi arahan


dan penerangan

-Murid mendengar arahan


yang dijelaskan

Langkah 1 Mekanikal -Kemahiran berbincang


1) - Melengkapkan maksud reka bentuk

-Guru menggunakan mekanikal -Kemahiran mencatat isi-isi


masa yang diberikan 2) penting
dengan menyediakan 3) - Melukis dalam bentuk peta minda tentang

bahan untuk sesi maksud reka bentuk mekanikal -Kemahiran berfikir aras tinggi
pengajaran (kbat)

-Guru menjelaskan
tentang maksud reka
bentuk mekanikal
Langkah 2 Komponen -Kemahiran saling bertukar
Mekanikal 1) - Pelajar berbincang dan bertukar idea
- Guru menyatakan pandangan tentang jenis-jenis komponen

komponen yang mekanikal serta fungsi komponen -Kemahiran menghasilkan


terdapat dalam mekanikal tersebut nota-nota yang penting
rekabentuk mekanikal 2)

berserta fungsinya 3) - Pelajar menghantar tugasan yang telah -Kaedah menjawab soaan
secara terperinci siap kepada guru untuk disemak yang aras tinggi

- Pelajar menjawab kuiz yang guru berikan


- Guru menyoal murid -Kemahiran berinteraksi antara
supaya penilaian dapat dibuat.
secara rawak satu sama lain
mengenai komponen
mekanikal dan -Berbincang untuk
fungsinya mengikut menyelesaikan masalah
kefahaman sendiri

- Guru akan bagi latihan


berkenaan dengan topik
tersebut dan pelajar perlu
jawab dan hantar kepada
guru

Penilaian Penilaian -Kaedah memahami


terhadap 1) - Melalui pertanyaan soalan kepada pelajar penggunaan teknologi
- Guru memberikan kefahaman
- Memberi kuiz serta latihan yang harus
senarai nama pelajar -Kemahiran berbincang secara
diisikan oleh pelajar
penghantaran latihan dan terhadap Kbat
maklum balas kehadiran subtopik yang
- Dalam kelas ini, guru menggunakan
pada setiap hujung dipelajari -Kemahiran mencatat isi-isi
kaedah latihan bertulis dan lembaran kerja
minggu bagi memastikan penting
dalam mengukur tahap pemahaman murid
setiap murid memahami
terhadap tajuk yang dipelajari.
pengajaran yang
dilakukan dan melakukan
latihan yang diberikan
Penutup -Kemahiran berfikir aras tinggi
(5 minit) 1) - Murid menyatakan maksud reka bentuk (kbat)
mekanikal

Di akhir PdPR, guru 2) - Murid mengenal pasti jenis-jenis -Kemahiran menjawab soalan
membuat penutup dengan komponen mekanikal serta fungsi

menyimpulkan komponen mekanikal tersebut

keseluruhan 3) - Memberi Latihan didalam buku modul

pembelajaran pada hari RBT Tingkatan 2 berdasarkan tajuk yang

tersebut. Selain itu, guru dipelajari

juga memberikan soalan 4) - Penghantaran tugasan di minggu

dan latihan tambahan hadapan.

kepada pelajar untuk


dilakukan di rumah.

REFLEKSI PdP ditangguhkan


kerana:
- Mesyuarat/Kursus

Program Sekolah
__/__ murid mencapai objektif
Guru Pengiring
Aktiviti Luar
Cuti Rehat/
CutiSakit

TINDAKAN SUSULAN Cuti Peristiwa/


CutiAm
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:- Cuti Bencana
CutiKhas

Lain-lain:
_______________

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

NUR FATIHAH BINTI SHAMSOR PROF. MADYA TS. DR ABU BAKAR BIN IBRAHIM

( NAMA
NAMA GURU
GURU &
& COP
COP RASMI
RASMI )

( NAMA GURU )
