Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Minggu : 38 Hari: Selasa Tarikh : 9 November 2021


Kelas/Masa 4 Amazing / 7.40 Pagi – 8.40 Pagi
Tema/Tajuk INTERGRITI : Seribu Impian / Menawan Asia
Standard
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.
Kandungan
Standard 3.2.2 Menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dan bercapah secara
Pembelajaran kritis dan kreatif.
Objektif
Pada akhir pengajaran, murid dapat menjawab soalan pemahaman.
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya (murid) dapat menjawab lima soalan pemahaman dengan betul dan tepat.
1. Murid diminta membuka buku teks ms 189.
2. Murid membaca dan memahami maklumat berdasarkan gambar dan petikan.(KBAT)
3. Murid dibimbing menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan solan bertumpu dan
bercapah secara kritis dan kreatif.
Aktiviti
4. Murid berbincang untuk melengkapkan jawapan soalan pemahaman dengan betul. (PAK 21)
5. Murid meneroka maklumat tentang contoh atlet lain yang berjaya mengharumkan nama
negara.
6. Murid membuat latihan di buku tulis.(PBD)
Buku Teks / Internet Projektor
BBM/ABM Powerpoint Papan Tulis Mini Carta I-think
Surat Khabar DIDIK Kuiz Dalam Talian Lain-lain
PENTAKSIRAN &
EMK AKTIVITI PAK 21
PENILAIAN
Bahasa Round Table Latihan bertulis /
Kelestarian Alam Sekitar Think Pair Share Hasil kerja
Nilai Murni / Hot Seat Kuiz
Sains & Teknologi Pembentangan Pembentangan
Patriotisme / Role Play Soal Jawab
Kreativiti & Inovasi Gallery Walk Pemerhatian
Keusahawanan Three Stay, One Stay Lembaran kerja
TMK Peta I-think Drama
Kelestarian Global Didik Hibur / Projek
Kewangan Stay-Stray Gabungan

Kehadiran : 11 / 31

11 orang murid mencapai objektif pdpc.


__ orang murid diberi bimbingan semasa pdpc.

Tindakan Bil. Murid


Pengayaan
Pengukuhan
Impak & Refleksi Pemulihan

Aktiviti pdpc pada hari ni tidak dapat dijalankan kerana


_________________________________________________________________________

Refleksi :

Semua murid dapat menjawab soalan pemahaman dengan baik dan tepat. Kemahiran
menjawab soalan juga jauh lebih baik dari sebelum ini.
Latihan murid
Menjawab soalan pemaham berdasarkan petikan teks halaman 189.
PDPR penggiliran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Minggu : 38 Hari: Selasa Tarikh : 9 November 2021


Kelas/Masa 6 Dynamic / 8.40 Pagi – 9.10 Pagi
TEROKAI SAINS TERAJUI TEKNOLOGI DAN INOVASI: Manfaatkan Kemajuan Teknologi/
Tema/Tajuk
Pengesan Penyakit Denggi
Standard 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan
Kandungan untuk memberikan respons dengan betul.
Standard 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat untuk membuat rumusan
Pembelajaran dengan betul.
Objektif
Pada akhir pengajaran, murid dapat membuat rumusan berdasarkan bahan.
Pembelajaran
Saya (murid) dapat membuat sekurangnya dua perenggan rumusan berdasarkan bahan
Kriteria Kejayaan
dengan betul dan tepat.
1. Murid diminta membuka buku teks ms 156.
2. Murid membaca dan meneliti maklumat.
Aktiviti 3. Murid memahami maklumat tersurat dan tersirat.(KBAT)
4. Murid membuat dan menulis rumusan.(PBD)
5. Murid membacakan rumusan yang dibuat kepada rakan sekelas. (PAK 21)
Buku Teks / Internet Projektor
BBM/ABM Powerpoint Papan Tulis Mini Carta I-think
Surat Khabar DIDIK Kuiz Dalam Talian Lain-lain
PENTAKSIRAN &
EMK AKTIVITI PAK 21
PENILAIAN
Bahasa Round Table Latihan bertulis /
Kelestarian Alam Sekitar Think Pair Share / Hasil kerja
Nilai Murni Hot Seat Kuiz
Sains & Teknologi / Pembentangan Pembentangan
Patriotisme Role Play Soal Jawab
Kreativiti & Inovasi Gallery Walk Pemerhatian
Keusahawanan Three Stay, One Stay Lembaran kerja
TMK Peta I-think Drama
Kelestarian Global Didik Hibur Projek
Kewangan Stay-Stray Gabungan
Kehadiran : 11 / 31

11 orang murid mencapai objektif pdpc.


__ orang murid diberi bimbingan semasa pdpc.

Tindakan Bil. Murid


Pengayaan
Pengukuhan
Impak & Refleksi Pemulihan

Aktiviti pdpc pada hari ni tidak dapat dijalankan kerana


_________________________________________________________________________

Refleksi :

Semua murid dapat memberikan idea dengan baik semasa sesi perbincangan membuat
rumusan.
Latihan murid
Membuat rumusan berdasarkan buku teks m/s 156.
PDPR penggiliran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

38 Selasa 10.40 - 11.40


Pendidikan
9/11/2021 4 Brilliant
60 minit Seni Visual

UNIT/TAJUK 1 : MENGGAMBAR

BIDANG 1 : MENGGAMBAR HURUF BLOK

TEKNIK GRID

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran Seni Visual
1.1.1 Mengenal pasti dan membanding beza bahasa Seni visual yang ada pada karya dalam
Bidang Menggambar:
(i) HURUF BLOK
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media, teknik
dan proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan:
(i) teknik: GRID
Pada akhir PdPC murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam penghasilan lukisan.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses serta teknik dalam menghasilkan karya.
Murid berjaya menamakan sekurangnya satu media dan satu Teknik yang digunakan dalam
KRITERIA KEJAYAAN
menghasilkan karya ini.
1.
Murid dijelaskan bahasa seni visual (warna, ruang, kesatuan, harmoni) dan kaitkan
2. dengan objek dalam karya.
3. Murid dibimbing banding beza warna dan ruang yang dihasilkan dalam karya.
AKTIVITI
Murid secara berpasangan, menerokai pelbagai jenis huruf blok yang berbeza-beza
PDPC 4. dalam menghasilkan karya ini. (PAK21)
Murid bersoal jawab dengan guru tentang teknik grid dalam menghasilkan karya.
(KBAT)

AKTIVITI PAK-21 Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)

BBB Contoh huruf blok (gambar)

EMK Nilai Murni

KBAT Mengaplikasi

NILAI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah

KEHADIRAN : 12 / 31

REFLEKSI / IMPAK 7 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


6 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________

Latihan murid PDPR


Melakar huruf blok menggunakan Teknik grid.
penggiliran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

38 Selasa 12.40 – 1.40


Pendidikan Seni
9/11/2021 5 Brilliant
60 minit Visual

UNIT Projek Seni Visual Penggal Dua

TAJUK Projek Seni Visual Penggal Dua

BIDANG 1 : MENGGAMBAR

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran Seni Visual
1.1.1(i-iv) Menginterpretasi bahasa seni visual yang ada pada karya dalam bidang
menggambar iaitu kolaj dan gurisan, poster dan montaj, mozek dan catan, dan lukisan dan
capan
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.1(i-iii) Meneroka penghasilan karya gabungan kolaj dan gurisan dalam bidang
menggambar dari aspek bahasa seni visual, pelbagai media dan teknik dan proses.
2.1.1(i-iii) Meneroka penghasilan karya gabungan kolaj dan gurisan dalam bidang
menggambar dari aspek bahasa seni visual, pelbagai media dan teknik dan proses.
Pada akhir PdPC murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menghasilkan hurf blok dalam karya poster.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menghasilkan lapan huruf blok dengan kemas.
Pengenalan:
1. Murid menontoh contoh-contoh karya yang memggunakan huruf blok.
Aktiviti:
2. Murid dijelaskan bahasa seni visual (warna, ruang, kesatuan, harmoni) dan kaitkan
AKTIVITI dengan objek dalam karya.
PDPC 3. Murid dibimbing banding beza warna dan ruang yang dihasilkan dalam karya.
4. Murid secara berpasangan, menerokai pelbagai jenis huruf blok yang berbeza-beza
dalam menghasilkan karya ini. (PAK21)
5. Murid bersoal jawab dengan guru tentang teknik grid dalam menghasilkan karya.
(KBAT)
BBB Slaid pp

KBAT Mengaplikasi PAK-21 Suai-padan (Mix and Match)

NILAI Kerjasama EMK Patriotisme

TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Hasil kerja / karya murid

KEHADIRAN : 14 / 36

REFLEKSI / IMPAK 10 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


4 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________

Latihan murid PDPR


Melakar huruf blok menggunakan Teknik grid.
penggiliran
