Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4&5 Bil.Murid : T4: / T5:


Tarikh / Hari 28.06.2021 Isnin Masa 8.15-9.15 pagi
Tahun 4 Tahun 5
Tema 4. Indahnya Budaya, Halusnya Seni 4. Integriti Dalam Kehidupan
Unit 11. Seni Penyeri Kehidupan 10. Bersikap Jujur
Tajuk Dengar dan berikan respons (Seni Seni Bahasa (Jujurlah)
Muzik Gamelan)
Standard Kandungan 1.1 Mendengar dan memberikan 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan
respons semasa berkomunikasi bahasa dalam bahan sastera.
dalam situasi formal dan tidak
formal.
Standard Pembelajaran 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan 4.2.2 Mendeklamasikan sajak dengan nada
memberikan respons terhadap yang sesuai dan menyatakan maksud
soalan secara kritis. sajak.

Objektif Pembelajaran Pada Akhir Pembelajaran dan Pemudahcaraan ini, murid dapat :
1. memberikan respons terhadap 1. mendeklamasikan sajak “Jujurlah”
soalan pada dialog “Seni Muzik dengan sebutan yang betul dan nada
Gamelan” secara kritis dengan yang sesuai.
sebutan yang betul dan intonasi 2. memahami dan menulis maksud empat
yang sesuai. rangkap sajak dengan betul.
2. menulis dialog yang ditutur tadi
dengan bahasa dan ejaan yang
betul.
Aktiviti/ Strategi PdPc 1. Murid membaca dialog “Seni 1. Guru menayangkan video cara
Muzik Gamelan” pada BT.MS 66 mendeklamasikan sajak dengan betul.
dengan sebutan yang betul dan 2. Guru menerangkan format sajak yang betul
intonasi yang sesuai. kepada murid.
2. Guru memperkenalkan seni 3. Murid mendeklamasikan sajak “Jujurlah”
muzik gamelan kepada murid. pada BT.MS 65 dengan sebutan yang betul
3. Murid mendengar dan memahami dan nada yang sesuai.
dialog yang ditutur oleh guru
4. Murid memahami dan menyatakan maksud
dengan teliti.
4. Murid memberikan respons empat rangkap dengan betul.
terhadap dialog yang didengar 5. Murid menulis maksud rangkap dengan
dengan sebutan yang betul dan bahasa dan ejaan yang betul pada buku
intonasi yang sesuai. aktiviti.
5. Murid menulis dialog yang
diujarkan tadi dalam buku aktiviti
dengan bahasa dan ejaan yang
betul.
Sistem Bahasa  Tatabahasa  Kosa Kata  Peribahasa
 Sistem Ejaan  Ayat  Sebutan & Intonasi
Nilai Menghargai, Kejujuran
Bahan Bantu Mengajar  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
(BBM)  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Peta i-Think
 Video / Audio  Kertas Sebak / Kad  Lain-lain : Buku
Manila PKJR.
Elemen Merentas  Keusahawanan  Patriotisme  Kreativiti & Inovasi
Kurikulum ( EMK )  Bahasa  Sains & Teknologi  Pendidikan Alam
 Nilai Murni  TMK Sekitar
 Kesihatan dan  Kekeluargaan  Perpaduan
Kebersihan  Keselamatan

Kecerdasan Pelbagai  Interpersonal  Muzikal  Intrapersonal


 Naturalis  Logik Matematik  Visual Ruang
 Verbal Linguistik  Kinestetik
Kemahiran Berfikir  Membanding beza  Menghubung kait  Mencipta Analogi
/ Abad 21  Menginterprestasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Membuat Keputusan  Menilai  Komunikasi
 Membuat Inferens  Menjana Idea  Menyelesai Isu
 Mengkategori  Mentafsir  Kolaborasi
Pentaksiran PdP  Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian
 Kuiz  Tugasan  Lisan
 Drama  Projek  Buku Aktiviti
KBAT/ I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok
 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Minda  Peta Buih Berganda

Aktiviti Pembelajaran  Round Table  Role Play  Pembentangan hasil


Abad ke-21  Gallery Walk  Three Stray, One stay sendiri
 Hot Seat  Think Pair Share  Peta i-Think
 Deklamasi
Sajak/Nyanyian
Penilaian 1. Murid dapat memberikan respons 1. Murid dapat mendeklamasikan sajak
terhadap soalan pada dialog “Seni “Jujurlah” dengan sebutan yang betul dan
Muzik Gamelan” secara kritis nada yang sesuai.
dengan sebutan yang betul dan 2. Murid dapat memahami dan menulis
intonasi yang sesuai. maksud empat rangkap sajak dengan betul.
2. Murid dapat menulis dialog yang
ditutur tadi dengan bahasa dan
ejaan yang betul.
Refleksi
 _____/_____ orang murid dapat  _____/_____ orang murid dapat menguasai
menguasai objektif pembelajaran objektif pembelajaran dan diberi latihan
dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan.
pengayaan/pengukuhan.

 ____/_____ orang murid tidak  ____/_____ orang murid tidak dapat


dapat menguasai objektif menguasai objektif pembelajaran dan diberi
pembelajaran dan diberi latihan latihan pemulihan.
pemulihan.

 Aktiviti pengajaran dan  Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran ditangguhkan kerana pembelajaran ditangguhkan kerana

 Mesyuarat / Kursus  Mesyuarat / Kursus


 Program Sekolah : ……….  Program Sekolah : ……….
 Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit  Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
 Cuti Bencana / Cuti Khas  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Lain-lain …………….…  Lain-lain …………….…

 Aktiviti PdP dibawa ke  Aktiviti PdP dibawa ke

…………………………………. ………………………………….

…………………………………. ………………………………….

…………………………………. ………………………………….
