Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN KOKURIKULUM

Kelab/Persatuan : Badminton
Kelas : Tahun 4, 5 dan 6
Bilangan Murid : 31 Orang
Tarikh : 14 Ogos 2021 (Sabtu)
Masa : 8.00 a.m. – 9.00 a.m.
Tajuk : Latar belakang, peraturan dan undang-undang badminton
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i) memahami dan menghasilkan buku skrap berkaitan dengan latar belakang, peraturan
serta undang-undang bagi sukan badminton.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah didedahkan dengan permainan
badminton
Bahan Bantu Mengajar : WhatsApp, pautan laman web, rakaman video
peraturan dan undang-undang badminton

Aktiviti Pembelajaran:
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
/ Masa
Set Laman web latar  Guru mengambil kehadiran BBM
Induksi belakang badminton murid.  Laman web latar
(5 minit)  Guru memberikan pautan belakang
laman web berkaitan dengan badminton
latar belakang badminton https://ms.wikipedia.or
dalam group WhatsApp. g/wiki/Badminton
 Murid-murid diminta (Lampiran 1)
membaca laman web  WhatsApp
berkenaan.
 Murid dan guru bersoal jawab Strategi
berkaitan dengan sejarah  Berpusatkan bahan
sukan badminton.  Berpusatkan murid
 Guru membuat penerangan
tetang aktiviti kokurikulum Kemahiran berfikir
yang akan dijalankan.  Menerima dan
memproses
maklumat

1
Langkah Rakaman video  Guru memberikan rakaman BBM
1 peraturan dan undang- video tentang peraturan dan  Rakaman video
(20 minit) undang badminton undang-undang badminton. peraturan dan
 Murid-murid diminta untuk undang-undang
menonton video berkenaan. badminton
 Berdasarkan klip video lagu https://www.youtube.
tersebut, murid dikehendaki com/watch?v=8I7mI9
untuk mengenal pasti WDxdk
beberapa peraturan dan (Lampiran 2)
undang-undang yang
terdapat dalam sukan Strategi
badminton  Berpusatkan bahan
 Berpusatkan murid

Kemahiran Berfikir
 Menerima dan
memproses
maklumat
 Mengenal pasti

Langkah Membuat buku skrap  Murid dikehendaki untuk Strategi


2 membuat buku skrap  Berpusatkan bahan
(30 minit) berkaitan dengan latar  Berpusatkan murid
belakang, peraturan dan  Berpusatkan
undang-undang sukan tugasan
badminton.
 Murid-murid diberi masa Teknik
selama 1 minggu untuk  Latihan
menyiapkan buku skrap  Latih tubi
berkenaan.
 Murid-murid perlu membuat Kemahiran berfikir
buku skrap berdasarkan  Menghubung kait
kreativiti masing-masing
Kecerdasan pelbagai
 Interpersonal/
intrapersonal

2
Penutup Kognitif- Soalan imbas  Murid dan guru bersoal jawab Kemahiran Berfikir
(5 minit) kembali tentang aktiviti pada hari ini.  Merumus
 Guru membuat rumusan untuk
Sosial- guru memberi aktiviti yang telah dijalankan.
pujian kepada murid  Perlakuan dan penglibatan
murid diberikan pujian oleh
guru.

3
Lampiran 1

Laman web latar belakang sukan badminton

4
Lampiran 2

Rakaman video peraturan dan undang-undang badminton
