Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PERNIAGAAN TINGKATAN 4

KELAS 4 Rafflesia JUMLAH MURID 16/21


TARIKH 10/07/2023 HARI Isnin
MASA 11.30am – 12.30am MINGGU 2
(1 Jam)

TEMA Organisasi Perniagaan


TAJUK 2.0 Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
STANDARD 2.1 Penetapan Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.1 Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:


PEMBELAJARAN i) Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan dengan jelas.
KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran apabila:
1.Murid dapat Memberikan sekurang-kurangnya 1 pendapat berkaitan Penetapan
Visi, Misi Dan Objektif Perniagaan dengan betul.
2.Murid dapat Menyatakan dengan jelas maksud visi, misi dan objektif
perniagaan.

STANDARD PRESTASI TP 1: Menyatakan maksud visi, misi dan objektif perniagaan.


(PBD)
STRATERG PDP 1. Pembelajaran Kendiri
2. Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
3. Pendekatan Bersepadu (ilmu,konsep, nilai murni)
4. Konstruktivisme

KBAT Menganalisis Maklumat, kemahiran berfikir-merumus


PAK-21 Mahir Berkomunikasi, Bermaklumat, Koperatif

EMK: NILAI Kerjasama, Berani,Berkongsi maklumat, sanins dan teknologi


EMK: ILMU & Keusahawanan
PENDEKATAN BERTEMA
PENTAKSIRAN Prestasi Didalam kelas
Pengetahuan sedia ada

BBM/ABM Buku text, Komputer Riba, Nota Tambahan, Marker Pen.


FASA/ MASA ISI AKTIVITI P&P CATATAN
PEMBELAJA GURU MURID
RAN
PERMULAAN Pengenalan 1.Guru memulakan kelas 1.Semua murid BBM: Buku text
dengan memberi salam dan memberi maklum
Set Induksi bertanya khabar kepada balas. PdP:
(10 Minit) murid. Pembelajaran
2.Ketua kelas kendiri
2.Guru memeriksa memberi senarai
kehadiran murid. nama kehadiran
murid.
3. Guru bertanya kepada
murid tentang topik terakhir 3.Terdapat beberapa
yang telah dipelajari. orang murid yang
berada didalam kelas
4.Guru meminta murid menyatakan topik
untuk mengeluarkan buku yang telah dipelajari.
text dan rujuk muka surat
121, bab 3. 4.Semua murid
mengeluarkan buku
5. Guru menyatakan tentang text dan membuka
tajuk yang akan dipelajari. halaman yang
dinyatakan.

PERKEMBANGAN Isi 1. Sebelum memulakan sesi 1.Murid memberi BBM:


(40 Minit) pembelajaran pengajaran guru tumpuan kepada Buku text
menyatakan tentang objektif penerangan guru.
yang akan dicapai.
2. Beberapa orang EMK:
2. Guru mengutarakan murid memberikan Nilai Murni-
soalan inkuiri sebelum jawapan secara kerjasama/berani
memulakan sesi ‘siapa sukarela.
pernah dengar tentang apa PdP:
itu visi,misi dan objektif?’ 3.Murid mewakilkan pembelajaran
diri dan membaca berasaskan
Apa itu visi, misi dan maksud berdasarkan inkuiri.
objektif?. buku text.
Pembelajaran
3. Guru meminta 3 orang 4.Murid meneliti dan berasaskan
murid mewakilkan diri menganalisis isi konstruktivisme
untuk membaca penerangan kandungan didalam
tentang Visi, Misi, dan buku text masing- PAK21:
Objektif berdasarkan buku masing. Mahir
text. berkomunikasi
5. Murid memberi Bermaklumat
4.Guru meneruskan Kerjasama yang baik Koperatif
penerangan tentang topik. dan 2 orang murid
mengutarakan soalan KBAT:
5.Guru berkongsi maklumat kepada guru. Menganalisis
tentang bagaimana untuk maklumat
mendapatkan maklumat 6. Murid bersetuju PENTAKSIRAN:
tentang Visi, Misi dan dan berjanji akan Prestasi
Objektif sesuatu organisasi membuat carian pengetahuan sedia
dengan merujuk ke laman yang dinyatakan ada.
web organisasi tersebut. dirumah kelak.
Murid menjawab
soalan.

Murid memberi
pandangan.

6. Guru meminta kepada


semua murid untuk
mengakses maklumat
tambahan melalui website
FAMA mengenai contoh
penetapan visi, misi dan
objektif di rumah.

PENUTUP Rumusan 1.Guru meminta murid 1. Seorang Murid KBAT:


(10 Minit) untuk menyatakan tentang mewakilkan diri dan Kemahiran
apa yang difahami. menyatakan tentang berfikir-merumus
kefahaman mereka
2. Guru menyatakan objektif terhadap topik yang NILAI:
yang telah dicapai dan dipelajari. Berani berkongsi
membuat rumusan secara maklumat
keseluruhan. 2.Murid mendengar
penerangan guru. PDP:
3.Guru memberi peluang Perbincangan
kepada murid untuk 3. Beberapa orang Perkongsian
bertanya soalan mengenai murid mengutarakan maklumat
topik yang dipelajari. beberapa soalan
berkaitan dengan
4. Guru memaklumkan topik yang dipelajari.
kepada semua murid untuk
membuat nota rumusan 4/5. Murid maklum.
tentang topik dan berkongsi
nota tambahan. Kelas bersurai.

5. Sebelum tamat kelas


Guru meminta murid untuk
membaca topik yang akan
dibincangkan untuk kelas
yang akan datang.
REFLEKSI 16 orang murid yang berada didalam kelas dapat menguasai objektif pembelajaran. Disiplin
dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Aktiviti PdP dibawa ke minggu
hadapan.

LAMPIRAN PERLAKSANAAN AKTIVITI


Nota Tambahan

Laman Web Yang Perlu Dilawati


SEMAKAN RANCANGAN HARIAN GURU

MINGGU M2/2023
Nama Guru Pelatih NURUL AIDA BINTI MOHD ZIN
Status Disemak
Tandatangan Guru Pembimbing

Nama Guru Pembimbing


Jawatan
Catatan Guru Pembimbing
