Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. Kokurikulum Pengakap
2. Minggu 3
3. Hari Rabu
4. Tarikh 12 April 2023
5. Masa 10:20 – 10:50 pagi
6. Kelas 5 Rinting 1
7. Bilangan Murid 29 / 32 orang
8. Tajuk Undang-undang Pengakap
1. Mendengar
2. Membaca

9. Kemahiran /Fokus 3. Menyebut


4. Mengingat
5. Menganalisis

10. Tema Pelaksanaan


Pada akhir pembelajaran, Pengakap Kanak-kanak dapat:
1. Menyebut Undang-undang Pengakap dengan betul dan tepat.
11. Objektif Pengajaran
2. Menganalisis Undang-undang Pengakap mengikut turutan.
3. Menyayikan lagu Undang-undang Pengakap tanpa iringan muzik.

12. Pengalaman Sedia Ada Murid-murid mematuhi orang tua dan membantu orang.

13. Penerapan Nilai Yakin, Keberanian, Taat, Patuh, Bekerjasama dan Patriotisme

14. Startegi Utama


Berpusatkan guru, murid dan kecerdasan pelbagai.
1. Slaid
2. Video Lagu Pengakap (https://www.youtube.com/watch?v=Gk-7Q6ELp5o)
3. Video Lagu Undang-undang Pengakap (https://www.youtube.com/watch?v=xakq4N8TguI)
4. Teka Silang Kata Undang-undang Pengakap (https://wordwall.net/resource/19752448/unit-
15. Bahan Bantu Mengajar (BBM)
beruniform-pengakap/undang-undang-pengakap)
5. Sampul Surat
6. Kertas A4
7. Helaian Kertas
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN

Bacaan Doa Pelajar 1. Guru memberi salam kepada murid. Nilai:


2. Murid menjawab salam guru.  Hormat
3. Murid membaca doa bersama-sama guru.
4. Semua murid diminta untuk menyanyikan lagu
negaraku dan lagu pengakap

Permulaan Lagu Negaraku


(3 Minit)

Lagu Pengakap

Set Induksi 1. Murid melihat 4 keping gambar yang ditunjukkan Nilai:


Gambar oleh guru pada paparan slaid. 1. Yakin
2. Wakil murid diminta untuk menjawab soalan yang 2. Keberanian
ditanyakan oleh guru berkaitan gambar.
BBM:
3. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari
1. Slaid
ini.
2. Video Lagu
Pengakap
3. 4 keping gambar

KI:
1. Kemahiran
Komunikasi
(5 Minit)
2. Pemikiran Kritis
Dan Kemahiran
Menyelesaikan
Masalah

PMK:
1. Penyelesaian
Masalah
2. Komunikasi Dan
Kolaborasi
3. TMK
Perkembangan Undang-undang Pengakap 1. Murid melihat paparan slaid berkaitan Undang- Nilai:
undang Pengakap. 1. Yakin
2. Wakil murid diminta membacakan maksud 2. Patuh
Undang-undang Pengakap. 3. Keberanian
3. Murid dipilih untuk membaca 10 Undang-undang
BBM:
Pengakap satu per satu dan diikuti oleh rakan-
1. Slaid
rakan yang lain dengan semangat.
Langkah 1 4. Guru memberikan pujian kepada murid-murid. KI:
(10 Minit) 1. Kemahiran
Komunikasi

PMK:
Komunikasi Dan
Kolaborasi

Langkah 2 Lagu Undang-undang Pengakap Lagu Undang-undang Pengakap


(6 Minit) 1. Murid melihat paparan slaid Lagu Undang-undang Fasa Kemuncak :
Pengakap.  Pengkuhan
2. Murid mendengar Lagu Undang-undang Latihan
Pengakap yang dimainkan oleh guru sebanyak 2
kali.
BBM : Youtube
3. Murid bersama-sama menyayikan lagu Undang-
undang Pengakap dengan iringan muzik.
Lirik Lagu Undang-undang 4. Murid melihat paparan lirik lagu Undang-undang
Pengakap
Pengakap.
5. Murid diminta menyayikan lagu Undang-Undang
Pengakap tanpa iringan muzik
6. Guru memberikan pujian kepada murid.

Permainan Wordwall Permainan Wordwall


1. Guru memaparkan permainan teka silang kata
Undang-undang Pengakap.
2. Wakil murid diminta ke hadapan untuk mencari
perkataan di dalam teka silang kata Undang-
undang Pengakap.

Guru membincangkan jawapan yang betul bersama-


sama murid.

Langkah 3 Susun Dengan Betul ! 1. Murid dibahagikan ke dalam kumpulan mengikut Nilai:
(4 minit) barisan. 1. Kerjasama
2. Murid berkumpul mengikut kumpulan masing-
BBM:
masing.
2. Sampul surat
3. Setiap kumpulan diberikan sekeping sampul surat
3. Kertas A4
yang mengandungi sehelai kertas A4 dan helaian
4. Helaian Kertas
kertas.
4. Di dalam kumpulan, murid diminta menyusun dan KI:
menampal Undang-undang Pengakap di atas 1. Kemahiran
Komunikasi
kertas A4, mengikut turutan yang tepat. 2. Pemikiran Kritis
5. Murid dibenarkan menukar helaian kertas Dan Kemahiran
bersama kumpulan lain. Menyelesaikan
1. Setiap kumpulan diminta menghantar kertas Masalah
A4 yang telah siap kepada guru untuk 3. Kemahiran
disemak. Bekerja
Berpasukan
Penutup Kognitif Nilai:
1. Murid diminta menyanyikan Lagu Pengakap 1. Yakin
dengan iringan muzik. 2. Keberanian
2. Murid diminta menyanyikan Lagu Undang-undang 3. Rasional
Pengakap tanpa iringan muzik dengan penuh
bersemangat.
Penutup
(2 Minit) Penutup Sosial
1. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
2. Guru memberikan pujian kepada murid atas
kerjasama yang diberikan sepanjang PdP
berlangsung.
2. Guru meminta murid memberikan tepukan
yang gemuruh kepada diri masing-masing.
Cacatan Refleksi :

Catatan Guru Pembimbing

Catatan Pensyarah Penyelia
