Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN EMPAT

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT SAYA DAN JIRAN

TAJUK Kepercayaan Kepada Tuhan

STANDARD 1.1 Memberikan contoh amalan agama atau kepercayaan STANDARD 1.0
PEMBELAJARAN yang dianuti oleh jiran. KANDUNGAN
1.2 Memerihalkan amalan ajaran agama atau kepercayaan
yang dapat mengeratkan hubungan sesama jiran.

1.3 Menghuraikan kepentingan menghormati amalan ajaran


agama atau kepercayaan jiran.

1.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan


ajaran agama atau kepercayaan jiran.

1.5 Mengamalkan sikap menghormati amalan ajaran agama


atau kepercayaan jiran

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN
1. Memberikan empat contoh amalan agama atau kepercayaan yang dianuti
oleh jiran

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:

1. Mencatatkan empat contoh agama atau kepercayaan yang dianuti jiran


: 90% murid dapat

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk kepercayaan kepada Tuhan.

Murid membaca maklumat mengenai sinopsis tajuk kepercayaan kepada Tuhan.

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR

1. Murid berbincang mengenai contoh agama 1. Murid melengkapkan modul yang diberikan.
atau kepercayaan yang dianuti jiran.
2. Murid mencatatkan contoh agama dan
kepercayaan yang diperolehi dalam bentuk
peta pemikiran.
3. Murid membentangkan hasil dapatan di
kelas.
4. Murid menyatakan sebab amalan agama
atau kepercayaan mengeratkan hubungan
jiran (SELF)
5. Murid melengkapkan lembaran soalan modul
yang diberi oleh guru mengikut tahap
penguasaan. (Intervensi dan M2P)
6. Murid berbincang mengenai jawapan.

Penutup

Murid menyatakan contoh amalan agama dan kepercayaan.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang kepercayaan kepada Tuhan dengan bimbingan guru.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 PAK-21

List It Out (Senaraikannya) Chunking (Gabungan)

STRATEGI PdP KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR

SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 2 Modul Pendekatan Modular Menilai

PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid Peta Buih Nilai Murni Kepercayaan Kepada


Tuhan

PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN EMPAT

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT SAYA DAN JIRAN

TAJUK Kepercayaan Kepada Tuhan

STANDARD 1.1 Memberikan contoh amalan agama atau kepercayaan STANDARD 1.0
PEMBELAJARAN yang dianuti oleh jiran. KANDUNGAN
1.2 Memerihalkan amalan ajaran agama atau kepercayaan
yang dapat mengeratkan hubungan sesama jiran.

1.3 Menghuraikan kepentingan menghormati amalan ajaran


agama atau kepercayaan jiran.

1.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan


ajaran agama atau kepercayaan jiran.

1.5 Mengamalkan sikap menghormati amalan ajaran agama


atau kepercayaan jiran

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN
1. Menghuraikan tiga kepentingan menghormati amalan ajaran agama atau
kepercayaan jiran

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:

1. Mencatatkan kepentingan agama dan kepercayaan


: 90% murid dapat mencatatkan kepentingan agama dan kepercayaan

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk kepercayaan kepada Tuhan.

Murid membaca maklumat mengenai sinopsis tajuk kepercayaan kepada Tuhan.

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR

1. Murid berbincang mengenai kepentingan 1. Murid melengkapkan modul yang diberikan.


menghormati agama atau kepercayaan yang
dianuti jiran.
2. Murid mencatatkan kepentingan agama dan
kepercayaan yang diperolehi dalam bentuk
cebisan kertas.
3. Murid membentangkan hasil dapatan di kelas.
4. Murid membuat rantai kertas daripada kepentingan
tersebut.
5. Murid menyatakan perasaan apabila menghormati
agama atau kepercayaan jiran (SELF)
6. Murid melengkapkan lembaran soalan modul yang
diberi oleh guru mengikut tahap penguasaan.
(Intervensi dan M2P)
7. Murid berbincang mengenai jawapan.

Penutup

Murid menyatakan kepentingan menghormati amalan agama dan kepercayaan.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang kepercayaan kepada Tuhan dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Chain Line (Rangkaian) Feeling Flowing (Arus Perasaan)

STRATEGI PdP KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR

SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Mddul hlmn 3 Modul Pendekatan Modular Menilai

PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid Peta Buih Nilai Murni Kepercayaan Kepada


Tuhan

PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN EMPAT

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT SAYA DAN JIRAN

TAJUK Kepercayaan Kepada Tuhan

STANDARD 1.1 Memberikan contoh amalan agama atau kepercayaan STANDARD 1.0
PEMBELAJARAN yang dianuti oleh jiran. KANDUNGAN
1.2 Memerihalkan amalan ajaran agama atau kepercayaan
yang dapat mengeratkan hubungan sesama jiran.

1.3 Menghuraikan kepentingan menghormati amalan ajaran


agama atau kepercayaan jiran.

1.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan


ajaran agama atau kepercayaan jiran.

1.5 Mengamalkan sikap menghormati amalan ajaran agama


atau kepercayaan jiran

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN
1. Mengamalkan tiga sikap menghormati amalan ajaran agama atau
kepercayaan jiran

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:

1. M
: 90% murid dapat

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk kepercayaan kepada Tuhan.

Murid membaca maklumat mengenai sinopsis tajuk kepercayaan kepada Tuhan.

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR

1. Murid berbincang mengenai cara-cara 1. Murid melengkapkan modul yang diberikan.


menghormati agama atau kepercayaan yang
dianuti jiran.
2. Murid mencatatkan cara-cara menghormati
agama dan kepercayaan yang diperolehi
dalam bentuk buku skrap.
3. Murid membentangkan buku skrap di kelas.
4. Murid menyatakan cara-cara lain
menghormati amalan agama atau
kepercayaan jiran (SELF)
5. Murid melengkapkan lembaran soalan modul
yang diberi oleh guru mengikut tahap
penguasaan. (Intervensi dan M2P)
6. Murid berbincang mengenai jawapan.

Penutup

Murid menyatakan cara menghormati amalan agama dan kepercayaan jiran.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang kepercayaan kepada Tuhan dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

List It Out (Senaraikannya) Chunking (Gabungan)

STRATEGI PdP KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR

SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 4 Modul Pendekatan Modular Menilai

PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid Peta Buih Nilai Murni Kepercayaan Kepada


Tuhan

PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2021 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2021.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
