Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL DARJAH DUA
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
46 2B 10/2/2022 KHAMIS 8.30-9.30 PG
TEMA / UNIT SAYA DAN KELUARGA
TAJUK TERIMA KASIH, KELUARGAKU
STANDARD 4.1 Menyenaraikan cara berterima kasih STANDARD Berteri
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
terhadap keluarga. ma
4.2 Menjelaskan kepentingan berterima kasih Kasih
terhadap keluarga. Terhada
4.3 Menghuraikan kesan mengabaikan sikap p
berterima kasih terhadap keluarga Keluarg
4.4 Melahirkan perasaan apabila berterima a
kasih terhadap keluarga
4.5 Mengamalkan sikap berterima kasih
terhadap keluarga.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan tiga cara berterima kasih terhadap keluarga
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
1. Menyatakan dua cara lain berterima kasih terhadap keluarga
:90% murid dapat menyatakan negeri yang terlibat dalam pembentukan
Malaysia dengan betul
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk Terima Kasih, Keluargaku.
Murid membaca maklumat mengenai sinopsis tajuk Terima Kasih, Keluargaku.
Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR
1. Murid diberi sebuah dialog. 1. Murid melengkapkan modul yang diberikan.
2. Murid berbincang mengenainya.
3. Berdasarkan dialog, murid berkongsi cara
berterima kasih terhadap keluarga.
4. Rakan lain memberi respons.
5. Murid melengkapkan lembaran soalan modul
yang diberi oleh guru mengikut tahap
penguasaan. (Intervensi dan M2P)
6. Murid berbincang mengenai jawapan.
Penutup
Murid menyenaraikan kepentingan berterima kasih terhadap keluarga. (SELF)
Murid merumuskan isi pelajaran tentang Terima Kasih, Keluargaku dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Brainstorming (Sumbangsaran) Take Five (Ambil Lima)
STRATEGI PdP KAEDAH PENDEKATAN
Intervensi, M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Buku teks hlmn 19 Modul Pendekatan Modular Menilai
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Berterima Kasih
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengayaan / pengukuhan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
TP5 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP6 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL DARJAH DUA
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
45 1/1/2022 Ahad
TEMA / UNIT SAYA DAN KELUARGA
TAJUK TERIMA KASIH, KELUARGAKU
STANDARD 4.1 Menyenaraikan cara berterima kasih STANDARD Berteri
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
terhadap keluarga. ma
4.2 Menjelaskan kepentingan berterima kasih Kasih
terhadap keluarga. Terhada
4.3 Menghuraikan kesan mengabaikan sikap p
berterima kasih terhadap keluarga Keluarg
4.4 Melahirkan perasaan apabila berterima a
kasih terhadap keluarga
4.5 Mengamalkan sikap berterima kasih
terhadap keluarga.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan perasaan apabila berterima kasih terhadap keluarga
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
1. Menceritakan perasaan mereka apabila berterima kasih terhadap keluarga
:90% murid dapat menceritakan perasaan mereka apabila berterima kasih
terhadap keluarga
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk Terima Kasih, Keluargaku.
Murid membaca maklumat mengenai sinopsis tajuk Terima Kasih, Keluargaku.
Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR
1. Murid diberi beberapa situasi menghargai 1. Murid melengkapkan modul yang diberikan.
ahli keluarga.
2. Murid berbincang mengenainya.
3. Murid menceritakan perasaan mereka
berterima kasih terhadap keluarga.
4. Rakan lain memberi respons.
5. Murid melengkapkan lembaran soalan modul
yang diberi oleh guru mengikut tahap
penguasaan. (Intervensi dan M2P)
6. Murid berbincang mengenai jawapan.
Penutup
Murid melahirkan perasaan apabila berterima kasih terhadap keluarga. (SELF)
Murid merumuskan isi pelajaran tentang Terima Kasih, Keluargaku dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Café (Warung Kopi) Fill It In (Isikannya)
STRATEGI PdP KAEDAH PENDEKATAN
Intervensi, M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Buku teks hlmn 21 Modul Pendekatan Modular Menilai
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Berterima Kasih
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengayaan / pengukuhan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
TP5 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP6 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL DARJAH DUA
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
45 1/1/2022 Ahad
TEMA / UNIT SAYA DAN KELUARGA
TAJUK HORMATI KELUARGA HIDUP GEMBIRA
STANDARD 6.1 Mengenal pasti hubungan antara ahli STANDARD Hormati
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
keluarga. Ahli
6.2 Menjelaskan cara menghormati ahli Keluarg
keluarga a
6.3 Menghuraikan kepentingan menghormati
ahli keluarga.
6.4 Menceritakan perasaan apabila
menghormati ahli keluarga
6.5 Mengamalkan perlakuan menghormati ahli
keluarga.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan hubungan antara ahli keluarga
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
1. Menceritakan salasilah keluarga mereka
:90% murid dapat menceritakan salasilah keluarga mereka
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk Hormati Keluarga Hidup Gembira.
Murid membaca maklumat mengenai sinopsis tajuk Hormati Keluarga Hidup Gembira.
Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR
1. Murid menceritakan salasilah keluarga 1. Murid melengkapkan modul yang diberikan.
mereka.
2. Rakan lain memberi respons.
3. Murid melengkapkan lembaran soalan modul
yang diberi oleh guru mengikut tahap
penguasaan. (Intervensi dan M2P)
4. Murid berbincang mengenai jawapan.
Penutup
Murid dipilih untuk melukis keluarga asas mereka dan hubungan antara ahli keluarga mereka. (SELF)
Murid merumuskan isi pelajaran tentang Hormati Keluarga Hidup Gembira dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Examples (Contoh) Color Me (Warnakan Saya)
STRATEGI PdP KAEDAH PENDEKATAN
Intervensi, M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Buku teks hlmn 33 Modul Pendekatan Modular Menilai
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Hormat
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengayaan / pengukuhan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
TP5 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP6 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2021 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2021.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/
