Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN MORAL SK TAHUN 2

MINGGU 10

TEMA SAYA DAN KELUARGA


TAJUK TANGGUNGJAWAB SAYA DALAM KELUARGA
STANDARD KANDUNGAN Tanggungjawab Terhadap Keluarga
STANDARD PEMBELAJARAN 3.1 Menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
3.2 Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

3.3 Menghuraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap


keluarga
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menyenaraikan dua contoh tanggungjawab 1. Menyenaraikan __ daripada dua contoh


terhadap keluarga tanggungjawab terhadap keluarga
2. Menjelaskan cara melaksanakan 2. Menjelaskan cara melaksanakan
tanggungjawab terhadap keluarga tanggungjawab terhadap keluarga
3. Menghuraikan kepentingan melaksanakan 3. Menghuraikan kepentingan melaksanakan
tanggungjawab terhadap keluarga tanggungjawab terhadap keluarga
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1 Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang album tanggung jawab saya terhadap
keluarga.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membentuk kumpulan. Table Talkers 5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
(Perbincangan di Meja) membacakan satu dari senarai contoh
2. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan tanggunjawab terhadap keluarga
kelas ketika membentuk kumpulan 6. Murid menghasilkan album tanggungjawab.
3. Murid menjalankan perbincangan dan Scrap Book (Buku Skrap)
melengkapkan gambar dalam aktiviti 7. Murid akan menunjukkan album
berkumpulan. tannggungjawab mereka kepada guru.
4. Murid di minta untuk menyenaraikan dua 8. Murid yang menghasilkan album
contoh tanggungjawab terhadap keluarga tanggungjawab dengan kemas dan betul
akan diberi hadiah.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1.Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang album tanggung jawab saya terhadap keluarga dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 017 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di PAK-21 Scrap Book (Buku
Meja) Skrap)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Bertanggungjawab
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐50% orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan
/ pengukuhan
☐50% orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN MORAL SK TAHUN 2

MINGGU 10

TEMA SAYA DAN KELUARGA


TAJUK TANGGUNGJAWAB SAYA DALAM KELUARGA
STANDARD KANDUNGAN Tanggungjawab Terhadap Keluarga
STANDARD PEMBELAJARAN 3.1 Menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
3.2 Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.
3.3 Menghuraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
3.4 Menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga

3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap keluarga.


OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menyenaraikan dua contoh tanggungjawab 1. Menyenaraikan __ daripada dua contoh


terhadap keluarga tanggungjawab terhadap keluarga
2. Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab 2. Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab
terhadap keluarga terhadap keluarga
3. Menghuraikan kepentingan melaksanakan 3. Menghuraikan kepentingan melaksanakan
tanggungjawab terhadap keluarga tanggungjawab terhadap keluarga
4. Menzahirkan perasaan apabila melaksanakan 4. Menzahirkan perasaan apabila melaksanakan
tanggungjawab terhadap keluarga tanggungjawab terhadap keluarga
5. Mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap 5. Mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap
keluarga keluarga
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mengimbas kembali tentang tanggungjawab saya dalam keluarga.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami gambar 5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
yang diberikan. membacakan satu dari senarai contoh
2. Murid menulis sama ada gambar tersebut tanggunjawab terhadap keluarga
bertanggungjawab atau tidak. What Matters 6. Murid menyatakan kesan daripada
(Apa yang Penting) tanggungjawab tersebut. Make Predictions
3. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang (Membuat Andaian)
ditulis di hadapan kelas. 7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan
4. Murid di minta untuk menyenaraikan dua contoh aplikasi kehidupan seharian
tanggungjawab terhadap keluarga
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1.Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tanggungjawab saya dalam keluarga dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 018 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 What Matters (Apa yang Penting) PAK-21 Make Predictions
(Membuat Andaian)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Bertanggungjawab
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
/
REFLEKSI ☐50% orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan
/ pengukuhan
☐50% orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN MORAL SK TAHUN 2

MINGGU 10

TEMA SAYA DAN KELUARGA


TAJUK TANGGUNGJAWAB SAYA DALAM KELUARGA
STANDARD KANDUNGAN Berterima Kasih Terhadap Keluarga
STANDARD PEMBELAJARAN 4.1 Menyenaraikan cara berterima kasih terhadap keluarga.
4.2 Menjelaskan kepentingan berterima kasih terhadap keluarga.
4.4 Melahirkan perasaan apabila berterima kasih terhadap keluarga
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menyenaraikan cara berterima kasih 1. Menyenaraikan cara berterima kasih


terhadap keluarga terhadap keluarga
2. Menjelaskan dua kepentingan berterima 2. Menjelaskan __ daripada dua kepentingan
kasih terhadap keluarga berterima kasih terhadap keluarga
3. Melahirkan perasaan apabila berterima 3. Melahirkan perasaan apabila berterima
kasih terhadap keluarga kasih terhadap keluarga
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang terima kasih, keluargaku.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dengan suara yang 5. Murid berkongsi perasaan apabila berterima
lantang secara bergilir-gilir. kasih terhadap keluarga. Feeling Flowing
2. Murid menganalisis dan memahami dialog. (Arus Perasaan)
3. Murid menyatakan cara berterima kasih 6. Murid di minta untuk fokus terhadap murid
terhadap keluarga. yang sedang berkongsi perasaan mereka di
4. Murid lain memberi respon serta membantu hadapan kelas.
rakan yang tidak dapat menyatakan dengan 7. Murid menyatakan cara lain terima kasih
betul. terhadap keluarga. Brain Racking
(Fikirkannya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang terima kasih, keluargaku dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 019 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Feeling Flowing (Arus Perasaan) PAK-21 Brain Racking
(Fikirkannya)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Berterima Kasih
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐50% orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan
/ pengukuhan
☐50% orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
