Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Organ Pernafasan Haiwan 3.1.1 Mengenal pasti organ pernafasan haiwan.
3.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang organ pernafasan
haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengenal pasti organ pernafasan haiwan. 1. Melabelkan organ pernafasan pada haiwan.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang organ pernafasan
haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid Mengenal pasti dan 5. Murid diterapkan dengan nilai
Organ Pernafasan Haiwan
melabelkan organ pernafasan pada murni.
(Buku Teks: Halaman 54)
haiwan dengan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid melihat dan menceritakan
4. Murid melengkapkan latihan yang kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru.
diberi oleh guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Organ Pernafasan Haiwan 3.1.1 Mengenal pasti organ pernafasan haiwan.
3.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang organ pernafasan
haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengenal pasti organ pernafasan haiwan. 1. Melabelkan organ pernafasan pada haiwan.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang organ pernafasan
haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid menjalankan Akitviti Ria – 6. Murid diterapkan dengan nilai
Akitviti Ria – Kenali Organ Pernafasan
Kenali Organ Pernafasan Ikan murni.
Ikan
secara berkumpulan dengan 7. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: Halaman 54)
bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid melihat dan menceritakan
4. Murid Mengenal pasti dan
gambar dengan bimbingan guru.
melabelkan organ pernafasan pada
2. Murid mendengar penerangan guru
haiwan dengan bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran.
diberi oleh guru.

Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Organ Pernafasan Haiwan 3.1.2 Mengelaskan haiwan berdasarkan organ pernafasan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelaskan haiwan berdasarkan organ pernafasan. 1. Mengelaskan haiwan berdasarkan organ pernafasan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid memahami dan mengelaskan 5. Murid diterapkan dengan nilai
Pengelasan Haiwan Berdasaran Organ
haiwan berdasarkan organ murni.
Pernafasan
pernafasan dengan bimbingan 6. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: Halaman 56)
guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid melihat dan menceritakan
4. Murid melengkapkan latihan yang
gambar dengan bimbingan guru.
diberi oleh guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Organ Pernafasan Haiwan 3.1.3 Mengitlak terdapat haiwan yang mempunyai lebih
daripada satu organ pernafasan.
3.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang organ pernafasan
haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengitlak terdapat haiwan yang mempunyai lebih 1. Merumuskan bahawa terdapat haiwan yang mempunyai
daripada satu organ pernafasan. lebih daripada satu organ pernafasan.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang organ pernafasan
haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid memahami dan merumuskan 5. Murid diterapkan dengan nilai
Hidup Di Darat dan di Air
bahawa terdapat haiwan yang murni.
(Buku Teks: Halaman 57)
mempunyai lebih daripada satu 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid melihat dan menceritakan
organ pernafasan dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru.
bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
4. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan

Bilangan Murid Pengayaan


Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Haiwan Vertebrata 3.2.1 Menyatakan maksud haiwan vertebrata dan invertebrata.
3.2.2 Memberi contoh haiwan vertebrata dan invertebrata.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyatakan maksud haiwan vertebrata dan invertebrata. 1. Menyenaraikan contoh haiwan vertebrata dan
2. Memberi contoh haiwan vertebrata dan invertebrata. invertebrata.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid memahami dan 5. Murid diterapkan dengan nilai
Haiwan vertebrata dan Haiwan
menyenaraikan contoh haiwan murni.
Invertebrata
vertebrata dan invertebrate dengan 6. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: Halaman 58-59)
bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid melihat dan menceritakan
4. Murid melengkapkan latihan yang
gambar dengan bimbingan guru.
diberi oleh guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Sains dan Teknologi Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Haiwan Vertebrata 3.2.3 Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus
bagi mamalia, reptilia, amfibia, burung dan ikan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus 1. Memberi contoh ciri khusus setiap kelas haiwan
bagi mamalia, reptilia, amfibia, burung dan ikan. vertebrata.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid memahami dan memberikan 5. Murid diterapkan dengan nilai
Ciri-ciri Haiwan Vertebrata
contoh ciri khusus setiap kelas murni.
(Buku Teks: Halaman 60 - 61)
haiwan vertebrata dengan 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid melihat dan menceritakan
bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru.
4. Murid melengkapkan latihan yang
2. Murid mendengar penerangan guru
diberi oleh guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan

Bilangan Murid Pengayaan


Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Sains Hayat Unit 3. Haiwan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Haiwan Vertebrata 3.2.3 Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus
bagi mamalia, reptilia, amfibia, burung dan ikan.
3.2.4 Menjelaskan pemerhatian tentang haiwan vertebrata
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus 1. Mengelas haiwan vertebrata mengikut ciri khusus.
bagi mamalia, reptilia, amfibia, burung dan ikan. 2. Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif tentang organ
2. Menjelaskan pemerhatian tentang haiwan vertebrata pernafasan haiwan serta pengkelasan haiwan vertebrata
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif. dan ciri khusus bagi setiap kelas serta
mempersembahkannya.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid menjalankan Aktiviti Ria: 6. Murid diterapkan dengan nilai
Aktiviti Ria: Kelaskan Haiwan Vertebrata Kelaskan Haiwan Vertebrata secara murni.
(Buku Teks: Halaman 62) berkumpualn dengan 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid melihat dan menceritakan membimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid mengelas haiwan vertebrata
2. Murid mendengar penerangan guru mengikut ciri khususdan
tentang isi pelajaran dan kaitannya berkomunikasi secara kreatif dan
dengan tajuk pelajaran. inovatif tentang organ pernafasan
haiwan serta pengkelasan haiwan
vertebrata dan ciri khusus bagi
setiap kelas serta
mempersembahkannya.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.

Bahan/Peralatan
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja
Ujikaji
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Proses Sains Memerhati Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Penyiasatan
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Saintifik/Eksperimen
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Eksperimen
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
