Anda di halaman 1dari 2

Rancangan Pengajaran

Mata pelajaran : SAINS Tema : Sains Hayat Tarikh : 23/03/2021


Kelas : 5T Topik : 2.0 Manusia Masa : 7.35-8.35

Hari : SELASA

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


3.3 Hubungan Makanan Kreatif, bersemangat Keusahawanan
antara Hidupan
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
1. Maksud rantai makanan. i. Murid dapat menyatakan maksud rantai maknan secara lisan.
2. Konsep pengeluar dan ii. Murid dapat mengenalpasti pengeluar dan penggunan dalam rantai
pengguna makanan.
3. Membina rantai iii. Murid dapat membina sekurang-kurangnya 3 rantai makanan dengan
makanan betul.

Konsep Utama: benda hidup – Sumber : buku teks, Microsoft powerpoint, buku nota, lembaran kerja
manusia
Sukatan Pelajaran Impak / Refleksi

 Guru memainkan lagu Bangau Oh Bngau.


 Murid menyany lagu bersama-sama.
Aktiviti Pemula
 Murid meneka tajuk pembelajaran pada hari ini.
 Guru menyatakan LO dan SC pada hari ini.

1. Murid menonton video berkaitan rantai makanan yang ditayangkan 5T - ____%


oleh guru di Android Tv. (sumber : Youtube) daripada murid
2. Murid diminta memberikan perhatian pada bahagian maksud rantai menguasai
makanan.
3. Setelah selesai, murid diminta menyebutkan maksud rantai makanan
dengan lengkap dan betul.
4. Murid juga menekankan konsep -- yang bermaksud “dimakan oleh”.
5. Guru menayangkan ekosistem di Kawasan paya bakau, gurun, tasik
dan hutan hujan tropika.
Aktiviti Utama 6. Secara berkumpulan, murid dikehendaki mengenalpasti pengeluar
dan pengguna.
7. Setelah selesai, wakil setiap kumpulan akan menyatakan hasil
perbincangan kumpulan masing-masing.
8. Isi pembentangan disemak bersama-sama.
9. Kemudian, secara individu murid diminta membina rantai makanan
dengan berdasarkan gambar-ganbar yang telah ditunjukkan.
10. Rantai makanan dibina menggunkan buku nota sains-masing-masing.

 Murid menjawab Latihan didalam modul aktiviti Mesra Digital (m/s23).


 Murid diminta bersedia dengan tajuk yang akan datang iaitu siratan
Aktiviti Penutup makanan.
 Mereka boleh membuat persediaan dengan membuat penerokaan
kendiri dengan diselia oleh ibu-bapa masing-masing.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
