Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEK.KEB. TOK MOTONG

Mata Pelajaran Bahasa Melayu


Tahun 6 Cekal
Bilangan Murid 21 orang
Tarikh 19/11/2023
Hari Ahad
Masa 11:15 pagi – 12:15 pagi (1 jam)
Tema Tema 6 : Sains, Inovasi dan Teknologi
Kemahiran Fokus Kemahiran Menulis
Standard Kandungan 3.2 Menulis perkataan, frasa dan ayat yang bermakna.

Standard Pembelajaran 3.2.3 Mencatat maklumat dan menjana idea berdasarkan bahan.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran :


i Murid dapat mengeluarkan maklumat yang diperoleh
daripada video yang ditonton dengan betul.
ii Murid dapat menulis kebaikan dan keburukan gadget
yang dicipta dengan penggunaan struktur ayat yang
betul.
iii Murid dapat menulis jawapan berdasarkan soalan
yang diberi dengan penggunaan struktur ayat serta
tanda baca yang betul.
Kriteria Kejayaan i. Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 7
maklumat yang terdapat di dalam video yang ditonton
dengan betul.
ii. Murid dapat menulis 2 kebaikan dan 2 keburukan yang
terdapat pada gadget yang dibina dengan penggunaan
struktur ayat yang betul.
iii.Murid dapat menulis jawapan berdasarkan soalan yang
diberi dengan penggunaan struktur ayat serta tanda
baca yang betul.
Sistem Bahasa • Tanda Baca: Noktah, huruf besar, huruf kecil
• Sebutan dan Intonasi

Pengisian Kurikulum • Bahasa, Sivik


• Nilai murni: kasih sayang, kerajinan, kerjasama, berani

Strategi Pengajaran • Strategi Pengajaran : Berpusatkan Murid, Berpusatkan Bahan


Dan Pembelajaran • KBAT: Menilai
(Kepelbagaian Kaedah • KP: Verbal linguistik dan intrapersonal
Dan Teknik) • Belajar Cara Belajar: Kemahiran membaca, kemahiran
menulis
Pedagogi Masa kini • Komunikasi dan kolaboratif
• Pembelajaran kontekstual
• Kreativiti dan Inovasi
Kemahiran Insaniah • Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah
• Kemahiran komunikasi
• Kemahiran kerja berpasukan
Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara / Item Jumlah


1. Komputer Riba 1
2. Projektor 1
3. Kad Huruf 5
4. Kertas sebak 5
5. Kertas warna 10
6. Pen Marker 5
7. Kayu Aiskrim Nama 21

Pengetahuan Sedia  Murid sudah tahu tentang penggunaan teknologi seperti


Ada telefon bimbit dan komputer riba.
Langkah / Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran

Aktiviti : Murid menampal BBM


Set Induksi - Kad Huruf kad huruf dan kemudian
menyusunnya menjadi • Balang Ajaib
(5 minit)
sebuah perkataan. • Kad Huruf

1) Seorang murid secara


KP
sukarela akan diminta
tampil ke hadapan dan • Verbal linguistik
mengambil kad huruf di
dalam balang ajaib.
• Interpersonal
Kemudian murid tersebut
perlu menampalkan kad BCB
tersebut secara rawak di
• Kemahiran
papan putih.
mendengar dan
bertutur
2) Setelah semua kad huruf
telah ditampal, guru • Kemahiran
meminta murid untuk membaca
menyambung kad-kad
huruf tersebut agar
PMK
menjadi sebuah
perkataan.  Kreativiti dan
inovasi
3) Setelah huruf-huruf telah  Pembelajaran
disambung menjadi kontekstual
sebuah perkataan, guru  Komunikasi dan
akan bersoal jawab kolaboratif
Contoh soalan : dengan murid tentang KI
1) Apa maksud perkataan ini? perkataan tersebut.
2) Apakah perkara yang  Pemikiran kristis
membuatkan kamu seronok? dan penyelesaian
4) Guru mengaitkan masalah
3) Apakah benda yang
perkataan yang terbentuk
membuatkan kamu seronok?
daripada kad -kad huruf
* Guru akan mengaitkan dengan isi pembelajaran
penggunaan telefon bimbit pada hari ini.
sebagai satu perkara yang
membuatkan murid-murid
seronok dari segi bermain
permainan online, melayari
internet dan media sosial.
Langkah 1 - Touch n’ Go Aktiviti: Murid menonton BBM
(15 minit) video yang ditayangkan  Komputer riba
oleh guru dan kemudian  Projektor
mencatat maklumat  Kertas Warna
berdasarkan video  Pen Marker
tersebut.
KP

1) Murid-murid dibahagikan  Verbal-linguistik


 Intrapersonal
kepada 5 kumpulan.
2) Guru menayangkan
Link Video : EMK
https://www.youtube.com/w video kebaikan dan
 Bahasa
atch?v=LlG9y9Sgwpo keburukan gadjet
menggunakan projektor
Nilai
di papan putih.
 Kerjasama
3) Murid diminta menonton
video yang ditayangkan.
Strategi
4) Kemudian guru akan Pengajaran
mengedarkan dua helai  Berpusatkan
murid
kertas berwarna serta
 Berpusatkan
pen marker kepada
bahan
setiap kumpulan.
5) Setiap kumpulan diminta
PMK
untuk menulis maklumat
 Kreativiti dan
yang diperoleh daripada inovasi
video yang ditonton  Pembelajaran
dalam dua helaian kontekstual
 Komunikasi dan
kertas berwarna yang
kolaboratif
diedarkan.
6) Kemudian dua orang
KI
wakil bagi setiap
 Kemahiran
kumpulan akan tampil ke komunikasi
hadapan untuk  Kemahiran kerja
menampal kertas berpasukan

berwarna yang
mengandungi maklumat
berkaitan video yang
ditonton sebelum ini.
7) Guru akan berbincang
dengan murid tentang
maklumat yang ditulis
oleh setiap kumpulan.
8) Guru membuat
kesimpulan kecil
berdasarkan aktiviti
Touch n’ Go ini.
Langkah 2 - Professor Gadget Aktiviti : Murid-murid BBM
(20 minit) membina gadget sendiri
dan menyenaraikan • Kertas sebak
kebaikan dan kelemahan • Pen Marker
yang terdapat pada gadget KP
yang dibina.
 Verbal linguistik
1) Murid-murid dibahagikan
kepada 5 kumpulan. Strategi
Pengajaran
2) Setiap kumpulan akan
 Berpusatkan
diedarkan dengan kertas murid
sebak dan pen marker.
3) Setiap kumpulan diminta Nilai
untuk membina sebuah
 Kerjasama
gadget mereka sendiri.  Berani
4) Di dalam kertas sebak
tersebut, setiap PMK

kumpulan diminta untuk  Pembelajaran


kontekstual
membuat peta pelbagai
 Komunikasi dan
alir dan menulis kolaboratif
kebaikan serta
keburukan yang terdapat KI
di dalam gadget yang  Kemahiran
dibina. komunikasi

5) Setiap kumpulan diminta  Kemahiran kerja


berpasukan
untuk membentangkan
kebaikan dan keburukan
ciptaan gadget mereka
di hadapan kelas.
6) Guru membuat
kesimpulan kecil
berdasarkan aktiviti
professor gadget ini.

Aktiviti: Murid diminta BBM


Langkah 3 - Kuiz menjawab soalan kuiz  Komputer riba
(15 minit) yang dipaparkan di papan  Projektor
putih.  Kayu Aiskrim
Nama
1) Setiap murid akan
diedarkan dengan sehelai
KBAT
kertas A4.
2) Setiap murid diminta  Menilai kesan
teknologi yang
menjawab soalan yang dibina kepada
negara.
dipaparkan di papan putih
dalam masa yang
KP
diperuntukkan.
3) Kemudian guru akan • Verbal linguistik
memanggil murid secara
PMK
rawak menggunakan Kayu
 Pembelajaran
Aiskrim Nama. kontekstual
4) Murid-murid yang terpilih  Komunikasi dan
diminta tampil ke hadapan kolaboratif

dan membacakan jawapan


yang ditulisnya. KI

5) Guru membincangkan  Pemikiran kristis


dan penyelesaian
jawapan-jawapan yang masalah
diberikan oleh setiap murid.
6) Guru membuat rumusan Nilai
kecil berdasarkan aktiviti  Tekun
kuiz ini.  Berani

Strategi
Pengajaran
 Berpusatkan
murid
Penutup Rumusan isi pelajaran 1) Guru bersoal jawab Nilai Murni
(5 minit) dengan murid tentang isi  Kerajinan
Kognitif: pembelajaran pada hari  Kasih sayang
-Guru bersoal jawab dengan ini.
murid 2) Guru merumuskan isi
-Guru merumuskan isi pelajaran.
pelajaran 3) Guru memberikan pujian
atas sikap dan perhatian
Sosial: yang diberikan oleh
Pujian atas kejayaan setiap murid-murid terhadap
kumpulan melaksanakan
aktiviti yang dijalankan.
aktiviti.
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Refleksi kendiri Pengenalan :

Kekuatan :

Kelemahan :

Cadangan penambahbaikan :
Ulasan
pensyarah
pembimbing /
guru
pembimbing
