Anda di halaman 1dari 6

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATEMATIK TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri Tajuk 7. Bentuk


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.1 Bentuk tiga dimensi. 7.1.1 Mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan
huraian ciri-cirinya.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian ciri-cirinya.
2. Mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian ciri-cirinya dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kenal Pasti Bentuk 3D (Buku Teks: 77-79)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melakukan aktiviti penerokaan di dalam kelas untuk mengenal pasti bentuk 3D
dengan menyatakan ciri-cirinya.
Aktiviti Utama  Murid membuat peta pemikiran ciri-ciri bentuk 3D bagi kubus, kuboid, kon, piramid dan
silinder.
 Murid menjalankan simulasi untuk menjelaskan permukaan rata, permukaan
melengkung, bucu dan sisi lurus.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 139)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari. (Cuba
Jawab: 79)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri Tajuk 7. Bentuk


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.1.2 Mengenal pasti bentuk asas bagi bentuk tiga
7.1 Bentuk tiga dimensi.
dimensi.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengenal pasti bentuk asas bagi bentuk tiga dimensi.
2. Mengenal pasti bentuk asas bagi bentuk tiga dimensi dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kenal Pasti Bentuk Asas (Buku Teks: 80)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan simulasi bentuk 3D dan menamakan bentuk asasnya.
Aktiviti Utama  Murid menyatakan bentuk asas kon ialah bulatan dan sector.
 Murid melakukan aktiviti berkumpulan membuat pelbagai corak menggunakan bentuk
asas dan bercerita tentangnya.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti: 140)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari. (Cuba
Jawab: 80)
Aktiviti Penutup
7.Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri Tajuk 7. Bentuk


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.1.3 Mengenal pasti pelbagai bentangan bentuk tiga
7.1 Bentuk tiga dimensi.
dimensi.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengenal pasti pelbagai bentangan bentuk tiga dimensi.
2. Mengenal pasti pelbagai bentangan bentuk tiga dimensi dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kenali Bentangan Bentuk 3D (Buku Teks: 81-83)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti pelbagai bentangan bentuk tiga dimensi.
Aktiviti Utama
 Murid bercerita tentang pelbagai bentangan kubus dan kuboid.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 141 -
142)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari. (Cuba
Jawab: 83)
Aktiviti Penutup
7.Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini..
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri Tajuk 7. Bentuk


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.2 Bentuk dua dimensi 7.2.1 Mengenal pasti bentuk dua dimensi berdasarkan
huraian ciri-cirinya.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengenal pasti bentuk dua dimensi berdasarkan huraian ciri-cirinya.
2. Mengenal pasti bentuk dua dimensi berdasarkan huraian ciri-cirinya dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kenal Pasti Bentuk 2D (Buku Teks: 84-86)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid bercerita tentang bentuk permukaan objek lain atau corak 2D yang terdapat
Aktiviti Utama dalam gambar berdasarkan huraian ciri-cirinya.
 Murid mendengar rumusan berkaitan dengan ciri-ciri bentuk 2D berdasarkan
permukaan bentuk 3D objek sebenar.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti: 143)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari. (Cuba
Jawab: 85)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini..
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri Tajuk 7. Bentuk


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.2 Bentuk dua dimensi 7.2.2 Melukis bentuk asas bagi bentuk dua dimensi
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Melukis bentuk asas bagi bentuk dua dimensi.
2. Melukis bentuk asas bagi bentuk dua dimensi dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Lukis Bentuk 2D (Buku Teks: 86-87)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid menyurih permukaan bentuk 3D dengan betul di atas kertas.
 Murid menyatakan bentuk 2D yang diperoleh.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: -)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari. (Cuba
Jawab: -)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri Tajuk 7. Bentuk


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.3.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi
7.3 Penyelesaian masalah
harian
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
2. Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Selesaikan (Buku Teks: 88-89)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid menggunakan pelbagai strategi untuk menyelesaikan masalah yang diberikan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti: 145 -
146)
6. Murid menjawab kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari. (Cuba
Jawab: 89)
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, buku aktiviti Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
