Anda di halaman 1dari 13

MINGGU 48

21 – 25 FEB 2022

DISEMAK OLEH

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Kebudayaan,Kesenian dan Estetika Kelas : 3 Dinamik Tarikh : 21 Feb
Bahasa Melayu Topik : Bermain Lelayang Masa : 0805-0855 Hari : Isnin
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.2 Memahami dan menggunakan 5.2.3 Memahami dan menggunakan kata ganda mengikut konteks;
golongan kata mengikut konteks. ii. kata ganda separa
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu mengajar:
Kerajinan Sosiobudaya Kad kata ganda separa/peta
pokok
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mencirikan V= Penulisan
A= Pembentangan/permainan Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ berfikir √ memimpin √ Dwibahasa kerohania √ Nasional √
n
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh; - mencirikan kata ganda separa
i. melengkapkan petikan dengan kata ganda yang betul. - melengkapkan petikan dengan lapan kata ganda
ii. menulis sekurang-kurang empat daripada lima ayat separa
menggunakan kata ganda separa dengan betul. - menulis lima ayat menggunakan kata ganda separa
AKTIVITI
1. Murid diperjelaskan tentang kata ganda separa dan jenisnya.
2. Murid menulis kata ganda yang mereka thu pada peta bulatan.
3. Murid membaca petikan,memahami dan melengkapkan teks dengan penggunaan kata ganda separa.(Buku
Teks Jilid 2 ms.11)
4. Permainan. Murid dalam kumpulan mencirikan kata ganda separa yang diberi oleh guru mengikut jenisnya
ke dalam peta pokok.
5. Murid mempamerkan tugasan.
6. Murid melengkapkan petikan dengan kata ganda separa yang betul.(Buku Aktiviti Jilid 2 ms.13)
7. Murid membina ayat menggunakan kata ganda separa yang diberi.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _____orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran Mendengar dan
Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid

1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6


Tarikh 21 Feb / Isnin
Masa 1035-1100
Kelas 6 B, E, I
Nilai Utama KEPERCAYAAN KEPADA TUHAN
Tajuk AGAMA DAN KEPERCAYAAN DIHAYATI NEGARA HARMONI
Standard Kandungan 1.1
Standard Pembelajaran 1.1.1, 1.1.2, 1.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

1. Menerangkan ajaran agama dan kepercayaan demi keharmonian


negara
2. Menjelaskan kebaikan mengikut ajaran agama dan kepercayaan
demi keharmonian negara
3. Mengamalkan ajaran agama dan kepercayaan demi keharmonian
negara

Aktiviti 1. Murid membaca dan fahami teks.


2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Guru membantu murid mengaitkan perbincangan dengan
keharmonian negara.
4. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK TMK
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana…………………………………………………………………………………….………..

…………………………………………………………………………………………………………………………….
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Kebudayaan,Kesenian dan Estetika Kelas : 3 Dinamik Tarikh : 22 Feb
Bahasa Melayu Topik : Enaknya Juadah Tradisional Masa : 0830-0920 Hari : Selasa
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
5.2 Memahami dan 5.2.3 Memahami dan menggunakan kata ganda mengikut konteks;
menggunakan golongan kata iii. kata ganda berentak
mengikut konteks.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu mengajar:
Kasih sayang Kebudayaan Kad kata ganda/peta bulatan
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mencirikan V= Penulisan
A= Permainan Pemerhatian
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ berfikir √ memimpin √ Dwibahasa kerohania √ Nasional √
n
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh menulis sekurang- - mengkategorikan kata ganda berentak
kurangnya empat daripada lima ayat menggunakkan kata - melengkapkan petikan dengan lima kata ganda
ganda berentak dengan betul. berentak
- membina lima ayat lengkap menggunakan kata
ganda berentak
AKTIVITI
1. Murid diperjelaskan tentang kata ganda berentak.
2. Murid membaca petikan dan memahami penggunaan kata ganda berentak.(Buku Teks Jilid 2 ms.12)
3. Pertandingan mengkategorikan kata ganda berentak. Setiap murid dalam kumpulan akan mengambil kad
kata ganda berentak di dalam kotak dan melekatkan pada ruangan yang disediakan pada papan putih.
Kumpulan yang paling banyak dapat mencirikan kata ganda berentak dikira pemenang.
4. Murid melengkapkan petikan dengan kata ganda berentak yang betul. (Buku Aktiviti Jilid 2 ms.14)
5. Murid menyenaraikan kata ganda berentak yang mareka tahu. (peta bulatan)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _____orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

# Tiada pentaksiran bagi aspek tatabahasa direkodkan. Namun,dalam aspek tatabahasa pentaksiran Kemahiran Mendengar dan
Bertutur, Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis boleh dilaksanakan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaan Kemahiran Dengar Tutur,kemahiran Membaca,Kemahiran Menulis Yang Ditaksir Prestasi Murid

1 sangat terhad
2 terhad
3 memuaskan
4 baik
5 sangat baik
6 cemerlang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
RBT KELAS 5 Efektif
PELAJARAN
MINGGU 48 HARI Selasa
TARIKH 22/2/2022 MASA 1150-1240
TEMA Teknikal
TAJUK 2. Asas Teknologi
STANDARD 2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara elektromekanikal berpandukan
KANDUNGAN manual.
STANDARD 2.2.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang diperlukan untuk memasang dan
PEMBELAJARAN membuka kit model.
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menyatakan nama dan 1. Mengetahui maksud Memasang dan
fungsi alatan tangan yang membuka kit model berfungsi secara
OBJEKTIF diperlukan untuk KRITERIA elektromekanikal berpandukan manual.
PEMBELAJARAN memasang dan membuka KEJAYAAN 2.Menyatakan nama dan fungsi alatan
kit model. tangan yang diperlukan untuk memasang
dan membuka kit model.
3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3
pendapat dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
Guru menunjukkan gambar
1. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
2. Murid Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang diperlukan untuk memasang
AKTIVITI dan membuka kit model. dengan melakukan aktiviti menonton slide powerpoint
3. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti
perbincangan dalam Group Whatsapp/Telegram
4. Kemudian, dengan menggunakan Google meet murid melakukan
pembentangan secara atas talian
.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kemahiran berfikir
Nilai - Tolong-menolong
BAHAN BANTU
Buku teks Laptop Handphone Slide power point
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Menjana idea
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Soal jawab menggunakan media sosial (whatsapp,telegram dll)
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana
Perintah Kawalan Pergerakan (PKP)

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Bacaan Tambahan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6

Tarikh 23 Feb 2022/ Rabu


Masa 0830-0920
Kelas 6 B, E, I
Nilai Utama BERTERIMA KASIH
Tajuk JASA TOKOH NEGARA DIKENANG (ULANGKAJI)
Standard Kandungan 4.1
Standard Pembelajaran 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh
negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan
tokoh negara.

Aktiviti
1. Murid memahami dan menghayati teks syarahan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Guru membimbing murid dalam aktiviti Asas Minda.
4. Murid mencari maklumat lanjut tentang Kanang melalui pelbagai
sumber.
5. Guru membimbing murid mencari tokoh lain dalam pelbagai bidang
yang telah dihargai oleh negara.
6. Murid kongsi maklumat yang diperoleh di dalam kelas.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK TMK, EMK


BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang.

PdP ditunda kerana …………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………….
.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
RBT KELAS 5 Kreatif
PELAJARAN
MINGGU 45 HARI Rabu
TARIKH 23/2/2022 MASA 1035-1125
TEMA Teknikal
TAJUK 2. Asas Teknologi (ULANGKAJI)
STANDARD 2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara elektromekanikal berpandukan
KANDUNGAN manual.
STANDARD 2.2.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang diperlukan untuk memasang dan
PEMBELAJARAN membuka kit model.
Pada akhir pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid mencapai
murid dapat; objektif pembelajaran sekiranya:
1. Menyatakan nama dan 1. Mengetahui maksud Memasang dan
fungsi alatan tangan yang membuka kit model berfungsi secara
OBJEKTIF diperlukan untuk KRITERIA elektromekanikal berpandukan manual.
PEMBELAJARAN memasang dan membuka KEJAYAAN 2.Menyatakan nama dan fungsi alatan
kit model. tangan yang diperlukan untuk memasang
dan membuka kit model.
3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3
pendapat dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu
Guru menunjukkan gambar
5. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
6. Murid Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang diperlukan untuk memasang
AKTIVITI dan membuka kit model. dengan melakukan aktiviti menonton slide powerpoint
7. Seterusnya, murid menjalankan aktiviti
perbincangan dalam Group Whatsapp/Telegram
8. Kemudian, dengan menggunakan Google meet murid melakukan
pembentangan secara atas talian
.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kemahiran berfikir
Nilai - Tolong-menolong
BAHAN BANTU
Buku teks Laptop Handphone Slide power point
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Menjana idea
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Soal jawab menggunakan media sosial (whatsapp,telegram dll)
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana
Perintah Kawalan Pergerakan (PKP)

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Bacaan Tambahan

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Kebudayaan,Kesenian dan Estetika Kelas : 3 Dinamik Tarikh : 23 Feb
Bahasa Melayu Topik : Tarian Ceracap Inai Masa : 1125-1215 Hari : Rabu
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Mendengar dan memberikan 1.1.3 Mendengar, memahami, mentafsir, dan memberikan respons
respons. terhadap;
ii. soalan bercapah
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu mengajar:
Hemah tinggi Kebudayaan Teks/peta bulatan
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menaakul V= Pemerhatian
A= Lakonan dialog Lisan
K= Tugasan berpasangan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ Berfikir √ memimpin √ Dwibahasa kerohania √ Nasional √
n
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat - simulasi dialog dengan memberi respon terhadap tiga
memberi respons empat daripada lima soalan bercapah soalan bercapah
dengan jawapan yang munasabah. - menulis lima respons dalam dialog dan melakonkannya
AKTIVITI
1. Murid menyenaraikan jenis-jenis tarian yang mereka tahu. (Peta bulatan)
2. Murid membaca petikan ‘Tarian Ceracap Inai’. (Buku Teks Jilid 2 ms. 7)
3. Murid dibimbing untuk menaakul dan mentafsir soalan sebelum memberi respons.
4. Secara berpasangan murid membuat simulasi untuk memberi respons terhadap soalan bercapah.
5 Murid dalam kumpulan berbincang membina soalan bercapah berdasarkan bahan yang ditunjukkan guru.
Ahli kumpulan boleh menyoal kumpulan lain. Kumpulan yang disoal perlu memberikan respons.
6. Murid memberi respons secara bertulis kepada soalan diberi. (Buku Aktiviti jilid 2 ms.7 dan 8)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _____orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Tidak dapat memberi respons/diam. sangat terhad
2 Teragak-agak dalam memberi respons/ alasan tidak tepat. terhad
3 Boleh memberi respons dengan alasan hampit tepat. memuaskan
4 Boleh memberi respons dengan alasan munasabah. baik
5 Boleh memberi respons dengan alasan munasabah dan sangat baik
bertatasusila.
6 Boleh memberi respons dengan alasan yang munasabah, cemerlang
bertatasusila dan menjadi model teladan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran: Tema : Kebudayaan,Kesenian dan Estetika Kelas : 3 Dinamik Tarikh : 24 Feb
Bahasa Melayu Topik : Baju Kurung untuk Nabila Masa : 0740-0805 Hari : Khamis
1035-1125
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
2.3 Membaca dan 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya bukan sastera dan karya sastera
mengapresiasi karya dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai :
sastera dan bukan sastera. i. label
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu mengajar:
Menghargai Sosiobudaya Petikan/baju
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mensintesis V= Pemerhatian
A= Pembentangan
K= individu
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir memimpin Dwibahasa kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membaca label - membaca label dengan intonasi yang betul
dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai. - menulis maklumat tentang bahan
- membaca maklumat yang ditulis
AKTIVITI
1. Murid bersoal tentang baju yang dibeli. Kaitkan dengan label yang ada pada baju. Tunjukkan contoh baju.
2. Murid meneliti teks dan simbol pada bahan. (Buku Teks Jilid 2 ms.8)
3. Murid membaca kuat teks dan label dalam kumpulan.
4. Murid membaca secara individu.
5. Murid membaca label resepi pulut panggang. (Buku Aktiviti Jilid 2 ms.9)
6. Murid menulis maklumat yang didapati daripada label tersebut.
7. Murid membaca maklumat yang telah siap ditulis.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat ____orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Tidak lancar membaca. sangat terhad
2 Sebutan tidak betul/intonasi tidak sesuai. terhad
3 Sebutan yang betul tetapi intonasi tidak sesuai. memuaskan
4 Sebutan jelas,intonasi yang sesuai,dapat mempersembahkan baik
maklumat yang sederhana.
5 Sebutan jelas,intonasi yang sesuai,dapat mempersembahkan sangat baik
maklumat dengan baik .
6 Sebutan jelas,intonasi yang sesuai,dapat mempersembahkan cemerlang
maklumat dengan baik dan menjadi contoh teladan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6

Tarikh 24 Feb 2022/ Khamis


Masa 0830-0920
Kelas 6 B, E, I
Nilai Utama BERTERIMA KASIH
Tajuk JASA TOKOH NEGARA DIKENANG
Standard Kandungan 4.1
Standard Pembelajaran 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh
negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan
tokoh negara.
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

Aktiviti Aktiviti Pengayaan:


1. Murid membaca dan memahami arahan projek.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Guru membantu murid dalam aktiviti Asas Minda.
4. Guru menggalakkan murid menjalankan projek dengan memilih
tokoh daripada pelbagai bidang.
5. Murid mempamerkan hasil di dalam kelas atau galakkan murid
menyerahkan hasil projek kepada tokoh berkenaan.
6. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
pelajaran.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK TMK
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______


murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang.

PdP ditunda kerana …………………………………………………………………………………..


………………………………………………………………………………………………………………….
.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Mata Pelajaran: Tema : Kebudayaan,Kesenian dan Estetika Kelas : 3 Dinamik Tarikh : 25 Feb 2022
Bahasa Melayu Topik : Gambus dan Kompang Masa : 0805-0905 Hari : Jumaat
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
3.3 Menghasilkan penulisan 3.3.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek :
i. ejaan, tanda baca, dan penggunaan imbuhan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu mengajar:
Menghargai Pendidikan muzik Teks/gambar alat muzik
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Mengecam V= Penulisan
A= Menyemak
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ berfikir √ memimpin √ Dwibahasa kerohania √ Nasional √
n
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat mengedit teks - mengenal pasti kesalahan tanda baca dan
daripada kesalahan ejaan,tanda baca dan imbuhan dengan imbuhan dalam teks dengan baik
baik. - mengedit dan menulis semula yang telah
dimurnikan
AKTIVITI
1. Murid menyebut nama alat muzik yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid membaca senyap petikan. (Buku Teks Jilid 2 ms.9)
3. Murid membaca kuat dalam kumpulan.
4. Murid dibimbing mengenal pasti kesalahan ejaan dalam perenggan pertama teks tentang ‘kompang’.
5. Murid berbincang dalam kumpulan mengenal pasti kesalahan tanda baca dan imbuhan dalam teks pada
perenggan tiga dan empat.
6. Murid membentangkan tugasan.
7. Murid menulis semula petikan dengan mengedit kesalahan ejaan,tanda baca dan imbuhan. (Buku Aktiviti
Jilid 2 ms.10)
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _____orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Menyalin petikan/tidak memurnikan sangat terhad
2 Memurnikan petikan dengan banyak kesalahan. terhad
3 Dapat memurnikan teks tetapi kesalahan yang sederhana. memuaskan
4 Dapat memurnikan teks dengan beberapa kesalahan. baik
5 Dapat memurnikan teks tanpa ada kesalahan. sangat baik
6 Dapat memurnikan teks tanpa ada kesalahan dan menjadi cemerlang
model teladan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6

Tarikh 25 Feb 2022/ Jumaat


Masa 0940-1010
Kelas 6 B, E, I
Nilai Utama BERTERIMA KASIH
Tajuk JASA TOKOH NEGARA DIKENANG
Standard Kandungan 4.1
Standard Pembelajaran 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

1. Memerihalkan jasa dan pengorbanan tokoh negara


2. Menerangkan kepentingan menghargai jasa dan pengorbanan tokoh
negara
3. Melahirkan perasaan apabila menghargai jasa dan pengorbanan
tokoh negara.
4. Mengapresiasi jasa dan pengorbanan tokoh negara

Aktiviti Aktiviti Penilaian:


1. Guru menyoal murid tentang pembelajaran yang lalu.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Guru membantu murid menjalankan aktiviti penilaian.
4. Guru bersama-sama murid merumuskan kepentingan
mengamalkan sikap berterima kasih terhadap jasa dan sumbangan
tokoh negara.
5. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
pelajaran.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Penilaian
Sumatif)

EMK TMK
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
PdP ditunda kerana ……………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………..
