Anda di halaman 1dari 11

PEMBENTANGAN RANCANGAN

PENGAJARAN HARIAN
NAMA: NORAMIRA SUHADA BINTI ZAINUDIN
KELAS: D3
NAMA KURSUS: PERANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KOD KURSUS: PRKA 3012
NAMA PENSYARAH:ENCIK AMIR HAMZAH BIN AMAN
9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa- Kata Ganti Nama Diri Tanya

10. Standard Kandungan:


5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul
mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran:


5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri tanya
mengikut konteks dengan betul.

12. Objektif Pembelajaran:


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
i. Menyampaikan maklumat tentang brosur pameran kraf tangan dengan
menggunakan kata ganti nama diri tanya dengan intonasi yang sesuai.
ii. Membina ayat tanya melalui kata ganti nama diri tanya dengan
berpandukan petikan secara beradab dan betul.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set induksi Aktiviti Lakonan-  Secara rawak, dua orang BBM
(5 minit) Melancong di Perak murid melakukan aktiviti Gambar labu sayong
berlakon bersama guru.
Situasi membeli labu KB
sayong  Murid berlakon sebagai Menghubung kait
pembeli labu sayong
Soalan Guru: manakala guru sebagai KP
1. Apakah mesej yang jurujual labu sayong. Visual-Ruang
ingin disampaikan dalam Intrapersonal
lakonan tadi?  Murid membaca kad dialog Interpersonal
yang mengandungi kata
2. Apakah perkara yang ganti nama diri tanya. BCB
boleh dikaitkan dengan Memproses maklumat (TB: 10.
labu sayong?  Murid bersoal jawab dengan Mengumpul data melalui semua deria)
guru tentang lakonan yang
Jangkaan jawapan: dipersembahkan. Pembelajaran kontekstual
-labu sayong ialah warisan Menghubung kaitkan dengan
kraf tangan negeri Perak. pengalaman dalam kehidupan.
-labu sayong merupakan
seni tangan manusia yang (TB:8. Menggunakan pengetahuan lepas
unik ke situasi baharu)
2. Seni kraf tangan
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Langkah 1 Tayangan powerpoint Aktiviti 1 BBM
Powerpoint
(16 minit) tentang kata ganti  Murid diterangkan tentang kata ganti diri Brosur
nama diri tanya nama tanya secara ringkas oleh guru. Piza Tanya
Aktiviti 2 KP
 Secara berkumpulan, murid membaca Interpersonal
sekeping brosur Kompleks Kraf Langkawi. Verbal-linguistik

KB
 Dua kumpulan berganding di hadapan Menjana idea
kelas untuk memberi pendapat tentang
KI
kandungan brosur tersebut. Kemahiran kerja berpasukan
Kemahiran komunikasi

Aktiviti Sidang Liga  Kedua-dua kumpulan dikehendaki Pembelajaran Koperatif


Soalan Berganding menggunakan ayat tanya secara Perbincangan kumpulan
berterusan bagi mengemukakan pendapat
Teknik
masing-masing.  Soal Jawab
(TB: 7. Menyoal dan menyelesaikan
masalah)
 Untuk memulakan setiap pusingan, murid Nilai
menggunakan Piza Tanya bagi membina  Kerjasama
ayat tanya.  Rasional

Brosur pameran Pedagogi Terkini


 Kumpulan yang berjaya menggunakan  Literasi Teknologi Maklumat dan
Komunikasi
semua ayat yang mengandungi kata ganti  Pemikiran Kritis (KBAT)
nama diri tanya dikira sebagai pemenang  Komunikasi dan kolaborasi
sidang. Penilaian Objektif (i)
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa Pembelajaran
Langkah 2 Petikan Kraf Aktiviti 1 BBM
(16 minit) Tangan Orang  Murid membaca petikan Kraf Tangan Petikan Kraf Tangan Orang Sarawak
Sarawak Orang Sarawak secara mekanis Kad manila
.
 Murid bersoal jawab dengan guru Pendekatan
tentang kosa kata yang tidak diketahui Berpusatkan murid
dalam petikan.
KI
Aktiviti 2 Kemahiran kerja berpasukan
 Dalam kumpulan, murid menulis tiga Kemahiran komunikasi
Contoh ayat tanya ayat tanya menggunakan kata ganti
yang dibina oleh murid: nama diri tanya berdasarkan petikan KP
1. Apakah kraf tangan
yang diberikan di atas kad manila. Verbal-linguistik
yang terkenal di
Interpersonal
negeri Sarawak?
2. Siapakah yang  Murid membentangkan hasil kerja
kebiasaannya kumpulan di hadapan kelas. KB
mengusahakan kain Menganalisis
tudung kelingkam?  Secara rawak, murid lain menyatakan
3. Dimanakah kain jawapan berdasarkan ayat tanya yang Nilai Murni
tudung kelingkam telah dibina.  Kerjasama
digunakan?  Keberanian
Jangkaan jawapan:
 Murid dibimbing oleh guru dengan
1. Kain tudung
membetulkan kesalahan tatabahasa Pedagogi Terkini
kelingkam.
2. Golongan wanita dan struktur ayat yang mengandungi Komunikasi dan kolaborasi
3. Di majlis keramaian. kata ganti nama diri tanya.
Penilaian Objektif (ii)
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa Pembelajaran
Langkah 3 Aktiviti jurujual beku Aktiviti 1 KI
(18 minit)  Dua kumpulan murid Kemahiran menyelesaikan masalah
Seni kraf tangan Malaysia mendapat watak jurujual Pemikiran kritis
Wau Bulan kraf tangan manakala dua
Songket kumpulan lain menjadi KB
Bakul rotan pembeli. Menjana idea

 Kumpulan jurujual KP
Contoh soalan:;
mempromosikan produk Verbal-linguistik
1. Apakah keistimewaan
kraf tangan terhadap Intrapersonal
wau bulan? Interpersonal
kumpulan pembeli.
2. Wau bulan dimainkan
oleh siapa?  Ketika loceng dibunyikan,
3. Dimanakah wau bulan Nilai
kumpulan pembeli
dapat diterbangkan? Kebijaksanaan
bertanyakan beberapa
4. Apakah nama kain ini?
soalan kepada jurujual yang Rasional
5. Dimanakah kain ini dibekukan selama 30 saat.
berasal? PAK-21
 Kumpulan jurujual dikira
Jurujual beku
sebagai pemenang jika
dapat memberikan jawapan
yang tepat terhadap soalan
pembeli.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pedagogi Terkini
 Pembeli dikira pemenang Komunikasi dan kolaborasi
apabila jurujual tidak
menyatakan jawapan yang EK 1: 14.1 Boleh membina jaringan
betul berdasarkan soalan. sosial: boleh berkomunikasi dengan baik

Pengayaan Pengayaan
 Membina ayat  Murid melengkapkan ayat
berdasarkan gambar menggunakan kata ganti
situasi nama diri tanya.

Pemulihan
 Murid memadankan kata
Pemulihan ganti nama diri tanya
 Suai padan kata ganti dengan ayat tanya yang
nama diri tanya tidak lengkap.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa Pembelajaran
Penutup Penutup Kognitif  Murid memberi pendapat KB
(5 minit) Soalan Guru: tentang perbezaan kata Merumus
1. Apakah perbezaan ganti nama diri tanya
antara kata ganti nama diri dengan kata ganti nama KP
tanya sama dengan kata diri. Verbal-linguistik
ganti nama diri? Interpersonal
Intrapersonal

Penutup Sosial  Murid melakonkan iklan Nilai


 Commercial break- komersial pendek tentang  Kesyukuran
Membuat iklan pendek produk kraf tangan.  Kebijaksanaan
tentang produk seni  Bekerjasama
kraf tangan mengikut  Guru memberi pujian atas
kumpulan kerjasama yang ditunjukkan
oleh murid dalam aktiviti
yang dilaksanakan.
13. Sistem Bahasa:
• Tatabahasa- Kata ganti nama diri Tanya
• Kosa kata- wau bulan, kraf tangan, seni, budaya
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Sejarah, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaran
• Nilai Murni: Kerjasama, kasih sayang, hormat-menghormati, semangat bermasyarakat
• Kemahiran Insaniah: Kemahiran kerja berpasukan, kemahiran menyelesaikan masalah, kemahiran komunikasi,
pemikiran kritis
• Pedagogi Terkini: literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi, kemahiran penyelesaian masalah, pemikiran kritis
dan penyelesaian (KBAT)
• Pembelajaran abad ke-21: commercial break, Piza Tanya
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Pembelajaran menggunakan TMK (projektor dan komputer riba)
15. Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah Dan Teknik)
• KB: menghubung kait antara pengalaman, menganalisis, mengaplikasi dan merumus isi pelajaran
• KP: verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik, visual-ruang
• BCB: Memproses maklumat (TB: 10. Mengumpul data melalui semua deria)
• Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait seni budaya dalam kehidupan seharian
• Pembelajaran Konstruktivisme
• Penyelesaian Masalah: menyelesaikan masalah dengan menjawab soalan lembaran kerja.
• Elemen Keusahawanan
EK 1: 14.1 Boleh membina jaringan sosial: boleh berkomunikasi dengan baik.
