3. Nama Staf
Dr. Yusfarina Mohd Yussof
Akademik
4. Rasional
Kursus ini ditawarkan supaya pelajar dapat menguasai ilmu dan kemahiran pengajaran
Kursus/Modul
aspek seni bahasa dan tatabahasa Bahasa Melayu Sekolah Rendah.
dalam Program
5. Semester dan
Semester 2 Tahun 2
Tahun ditawarkan
K = Kuliah
K T A P K T A P
T = Tutorial
A = Amali 128
P= Pentaksiran 30 15 - 2 30 30 - 21
7. Nilai Kredit 3
Mengorganisas
maklum balas
Menganalisis
Lakuan tulen
Mengapikasi
Menghayati
Mekanisme
Memahami
Mengingat
Menerima
CL
berpandu
kompleks
Mencipta
Respons
Persepsi
Adaptasi
Memberi
O
Menilai
Menilai
nilai
Set
C C C C C C P P P P P P P A A A A A
1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5
1 x
2 x
3 x
4 x
5 x
1
10. Kemahiran Boleh Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah (CTPS3), kemahiran
Pindah berkomunikasi (CS1), kemahiran pengurusan maklumat (LL2)
(Transferable
Skills, TS):
Strategi Pentaksiran:
12. Sinopsis Kursus ini menghuraikan pengajaran aspek seni bahasa berdasarkan Dokumen Standard
Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP) Bahasa Melayu Sekolah Rendah, pengaplikasian teknik
pengajaran aspek seni bahasa, penggunaan pelbagai bahan bantu belajar aspek seni
bahasa, penghasilan rancangan pengajaran harian aspek seni bahasa, pengajaran aspek
tatabahasa berdasarkan DSKP Bahasa Melayu sekolah rendah, pengaplikasian pendekatan,
kaedah dan teknik pengajaran aspek tatabahasa, penghasilan pelbagai bahan bantu belajar
aspek tatabahasa, pentaksiran aspek tatabahasa dan penghasilan rancangan pengajaran
harian aspek tatabahasa.
This course describes aspects of the teaching of language arts based on the Document
Standard Curriculum and Assessment (DSCA) for Malay Primary School, applying the
techniques of teaching aspects of language arts, use of various aids to learn aspects of
language arts, the daily lesson plan aspects of language arts, teaching aspects of grammar
based on Malay Primary School DSCA, application of approaches, methods and techniques
of grammar teaching aspects, the production of various grammatical aspects of learning aids,
assessment and grammatical aspects of daily lesson plans from grammatical aspect.
Peperiksaan Peperiksaan 40
Penulisan Esei 25
Tugasan Penulisan RPH 15
Penulisan Reflektif 20
2
15. Pemetaan Hasil
Pembelajaran
Kursus (Course PEO 1 PEO 2 PEO 3 PEO 4 PEO 5 PEO 6
Learning
Outcomes, CLO) CLO 1 x x
dengan
CLO 2 x
Objektif Pendidikan
Program CLO 3 x x
(Programme
Educational CLO 4 x
Objectives, PEO)
CLO 5 x x
3
16. Pemetaan Hasil
Pembelajaran Kursus PLO PLO PLO PLO PLO PLO PLO PLO PLO
(Course Learning 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Outcomes, CLO) CLO 1 x x
dengan Hasil Pembelajaran
Program (Programme CLO 2 x
Learning Outcomes, PLO)
CLO 3 x
CLO 4 x
CLO 5 x x
CLO1 Menghuraikan pendekatan modular dan objektif aspek seni bahasa dan
aspek tatabahasa berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum dan
Pentaksiran Bahasa Melayu Sekolah Rendah dengan berkesan; (C2,
PLO1, PLO3, CTPS2)
CLO2 Mengaplikasikan pendekatan, kaedah, teknik pengajaran dan
pembelajaran aspek seni bahasa dan aspek tatabahasa dalam aktiviti
pengajaran dan pembelajaran secara lisan dan bertulis; (C3, PLO3, PLO4,
CTPS3, CS1)
CLO3 Menghubung kait pelbagai bahan bantu belajar dengan aspek seni bahasa
dan aspek tatabahasa dalam penghasilan penulisan reflektif; (C6, PLO6,
LL1)
CLO4 Membincangkan jenis pentaksiran berdasarkan standard prestasi bagi
aspek tatabahasa; (C5, PLO3, CTPS1)
CLO5 Menghasilkan Rancangan Pengajaran Harian aspek seni bahasa dan
aspek tatabahasa dengan idea yang kreatif. (C6, PLO3, CTPS4, PLO6,
LL2)
4
Jumlah SLT
Bersemuka
Bersemuka
Interaksi
Interaksi
Bukan
Kerangka Kursus/Modul dan Jumlah Jam Pembelajaran
17. Pelajar (Student Learning Time, SLT) setiap tajuk
Pentaksiran
Pentaksiran
Tutorial
Tutorial
Kuliah
Kuliah
Amali
Amali
1. Pengajaran Aspek Seni Bahasa Berdasarkan
Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran
(DSKP) Bahasa Malaysia Sekolah Rendah
Nyanyian
Bercerita
Lakonan 2 1 2 2 7
Dialog
Deklamasi
Bahan Maujud/Autentik
Bahan Teks 4 2 4 4 14
Bahan Grafik
Bahan Multimedia
Bahan Autentik
2 1 2 2 7
Standard Kandungan 4.1 dan 4.2
Hasil Pembelajaran merujuk Standard
Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
5
5 Pengajaran Aspek Tatabahasa Berdasarkan
DSKP Bahasa Malaysia Sekolah Rendah
Modul Tatabahasa 2 1 2 2 7
- Pendekatan Induktif 2 1 2 2 7
- Pendekatan Deduktif
- Pendekatan Eklektik
- Pendekatan Komunikatif
- Kaedah Terus
- Kaedah Terjemahan 2 1 2 2 7
- Kaedah Binaan
- Kaedah Cerakinan
- Kaedah Audio Lingual
- Kaedah Komunikatif
Bahan Maujud/Autentik
Bahan Teks 4 2 4 4 14
Bahan Grafik
Bahan Multimedia
Bahan-bahan Lain
6
9. Penghasilan Rancangan Pengajaran Harian
Aspek Tatabahasa
Kerja Kursus 15 15
Amali
Peperiksaan 2 2
Jumlah 30 15 2 30 30 21 128
7
Bersemuka Bukan Bersemuka
JUMLAH JAM PEMBELAJARAN
BERSEMUKA DAN BUKAN BERSEMUKA Kuliah 30 30
Tutorial 15 30
Penulisan Esei
5
(1000 perkataan)
Penulisan RPH
3
Penulisan Reflektif
(800 perkataan) 4
Peperiksaan 2 6
Jumlah 47 78
Jumlah Jam
Pembelajaran 125
Pelajar (SLT)
Jam Kredit 3
18. Rujukan Asas Asraf.(2012). Petunjuk tatabahasa bahasa Melayu. Petaling Jaya: Sasbadi Sdn. Bhd.
Nik Safiah, Hashim Haji Musa, Farid M. Onn & Abdul Hamid Mahmood. (2014). Tatabahasa
dewan edisi ketiga. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.
Nurul Huda. Abd. Rahman & Md. Nasir Ibrahim. (2013). Pemikiran kritis dan kreatif: konsep,
pendekatan dan aplikasi dalam pengajaran dan pembelajaran. Tanjung Malim: Universiti
Pendidikan Sultan Idris.
Rujukan Tambahan Abd. Aziz Abd. Talib (2000).Pedagogi Bahasa Melayu: Prinsip, Kaedah dan Teknik.
Kuala Lumpur: Utusan Publication & Distributors Sdn. Bhd.
Juriah Long..( 2010.) Kaedah pengajaran dan. pembelajaran bahasa Melayu. Bangi:
Universiti.Kebangsaan Malaysia
Read, C. (2007).500 Activities for the primary classroom. Macmillan Books for
Teachers. Macmillan Publishers: Oxford.
Yahya Othman, Roselan Baki & Nafii Mat. (2009). Pemerkasaan pendidikan bahasa Melayu
dari teori ke praktik. Selangor: Utusan Publication.
Maklumat
19. Tiada
Tambahan
8
MATRIK HASIL PEMBELAJARAN KURSUS – HASIL PEMBELAJARAN PROGRAM
BMMB3093 PENGAJARAN SENI BAHASA DAN TATABAHASA BAHASA MELAYU (3 Kredit)
2. Mengaplikasikan pendekatan,
Kuliah Penulisan esei
kaedah, teknik pengajaran dan
Tutorial Peperiksaan
pembelajaran aspek seni bahasa
dan aspek tatabahasa dalam x
aktiviti pengajaran dan
pembelajaran secara lisan dan
bertulis (C3, PLO3, CTPS3)
3. Menghubungkaitkan pelbagai
Kuliah Penulisan reflektif
bahan bantu belajar dengan Tutorial Peperiksaan
aspek seni bahasa dan aspek
tatabahasa dalam penghasilan x
penulisan reflektif (C6, PLO6,
LL1)
5. Menghasilkan Rancangan
Pengajaran Harian aspek seni Kuliah Penulisan RPH
bahasa dan aspek tatabahasa Tutorial Peperiksaan
x x
dengan idea yang kreatif (C6,
PLO3, CTPS4, PLO6,LL2)
9
Bil. Nama Penggubal Kelayakan Akademik
1 Norhayati binti Md Yatim Ijazah Sarjana Pengajian Melayu (Kesusasteraan Melayu), UM
IPG Kampus Bahasa Melayu Bachelor Pendidikan Bahasa Melayu Sebagai Bahasa Pertama,
UPM
10