PENDIDIKAN
MALAYSIA
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN (RPH)
MAKLUMAT ASAS RPH
OBJEKTIF (Prinsip SMART)
Berfokus, ikut tajuk
Boleh diukur
Boleh dicapai
Boleh dilaksanakan
KRITERIA KEJAYAAN :
Mohon untuk dilekatkan pada
papan putih disudut kiri (bawah).
Sebelum
Sebelum
PEMULA/
Ke
Ke
How Students learn… INDUKSI
Reflect
practice AKTIVITI
PENUTUP
Selepas
Selepas
Kelas
Kelas
St Francis Xavier
University, 2017
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Impak/Refleksi
Rangka Pengajaran
Pemula
(Starter)
Aktiviti untuk menarik minat murid
Memaklumkan kepada murid tentang OP dan
KK
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti Utama
(Main Activities)
Penerangan kandungan pembelajaran
Contoh dan tunjuk cara
Peluang membuat latihan
Bimbingan dan maklum balas berterusan
Beri pelbagai gaya pembelajaran
Cabaran bersesuaian untuk semua murid
Peluang untuk belajar secara kolaboratif
Pentaksiran untuk pembelajaran (AFL)
Penutup(Plenary)
Aktiviti penutup
Refleksi
Refleksi: Kajian dan penilaian pembelajaran
Akan datang :Kenalpasti langkah-langkah
seterusnya
BAHAGIAN 1 – AKTIVITI PEMULA/SET
INDUKSI
K4. MENSTRUKTUR
• Menyatakan had tugasan
• Menggunakan siri soalan yang berkaitan
• Menyatakan tujuan aktiviti atau tugasan (menulis OP dan KK)
CONTOH IDEA AKTIVITI PEMULA
Contoh aktiviti PEMULA
BAHAGIAN 2 - AKTIVITI UTAMA
Penyampaia
n Isi Penyemakan
Praktis
Kandungan / Pemahaman
Pengajaran
CONTOH IDEA AKTIVITI UTAMA
• Menggunakan kaedah pembelajaran koperatif
seperti Think-Pair-Share, Roam and Remain dan
sebagainya
• Menggunakan Teknik Penyoalan mengikut aras
• Menggunakan peta i-Think
• Menggunakan lagu
• Menggunakan gambar
AKTIVITI PENUTUP
Guru BERTANYA
Contoh melalui
murid tentang
“exit ticket”, kuiz,
pembelajaran lisan dll..
mereka
Mesti
merujuk/dikaitkan Nilai sejauh mana
dengan Objektif objektif di capai
Pembelajaran
Memberitahu guru
apa yang perlu Ambil perhatian
diajar semula respons pelajar
(sekiranya perlu)