Anda di halaman 1dari 6

PISMP SEM 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS

IPG KSAH

2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Tarikh Masa Tajuk Pelajaran Tahun Fokus Utama

: 17 Mac 2013 (Ahad) : 8.30 9.30 (60 minit) : Keluarga Harmoni Hidup Diberkati : 5 Anggerik (Lelaki: 20 orang dan perempuan: 21 orang) : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Aras 1 (i): Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.

Fokus Sampingan

: 1.3 Memberi dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara. Aras 2 (i): Mendengar dan menerima arahan dengan betul untuk bertindak balas. 6.2 Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre penulisan. Aras 1 (i): Mengenal pasti penggunaan kata, frasa, ayat dan pribahasa dalam sesuatu genre.

Objektif

: Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Menulis dua (2) daripada tiga (3) perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan petikan teks Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga dengan tepat dan betul. 2. Membaca dan mengenal pasti 2 daripada 3 penggunaan kata, frasa dan ayat berdasarkan petikan teks Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga dengan tepat dan betul.

Aktiviti P & P

: 1. Bersoal jawab tentang gambar-gambar yang ditayangkan. 2. Membaca teks yang disediakan.

11

PISMP SEM 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS 3. Bersoal jawab tentang teks yang disediakan. 4. Permainan bahasa.

IPG KSAH

5. Mencari makna perkataan dihitamkan berdasarkan teks. 6. Menulis ayat berdasarkan perkataan dihitamkan. Sistem Bahasa Sintaksis (membina ayat) Kosa kata (makna perkataan) Sebutan dan intonasi

Pengisian Kurikulum Kemahiran Bernilai Tambah Verbal Linguistik, & Kinestetik) : Kemahiran Berfikir (Menghubungkait & meramal) Strategi Pengajaran Kemahiran Generik Kemahiran Belajar : Menjana idea, menyatakan sebab & menilai : Berpusatkan murid : Kecerdasan Pelbagai (Interpersonal, Intrapersonal,

Penekanan Konsep 5P Penggabungjalinan : 1. Kemahiran Menulis 2. Kemahiran Membaca Penyerapan : Ilmu: Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan. : Nilai Murni: Semangat kekeluargaan, bekerjasama & bertanggungjawab. Pemulihan Pengayaan : Meminta murid mencari makna perkataan dalam teks : Membina ayat dengan perkataan yang dihitamkan. : Murid membina satu ayat.

Penilaian

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran Bahan bercetak : Petikan : Kad ayat : Kad perkataan

12

PISMP SEM 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS : LCD, Slaid, komputer riba. :

IPG KSAH

Bahan elektronik

Pengetahuan Sedia Ada 1.

Murid-murid telah menguasai kemahiran bersoal-jawab, menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.

2.

Murid-murid biasa/pernah menerima arahan dan pesanan yang disampaikan oleh ibu bapa, guru atau rakan mereka. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah / Masa Set Induksi (5 Minit)

Isi Kandungan 1. Tayangan gambar tentang keluarga.

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran a. Guru bertanya murid apa TKP: yang semalam. b. Guru bersoal-jawab dengan murid-murid tentang gambar yang telah dipaparkan. c. Seterusnya, guru telah

Catatan

dipelajari Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik Interpersonal Intrapersonal Kinestetik.

memperkenalkan tajuk yang Pendekatan: baharu kepada murid, iaitu Komunikatif Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga. Strategi: Berpusatkan murid BSM: Komputer riba, LCD & Slaid

Langkah 1 (15 Minit)

1. Petikan Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga Contoh petikan:

a. Guru mengedarkan petikan Kemahiran Belajar: kepada murid-murid. b. Guru meminta semua murid membaca petikan secara Nilai: Semangat Menjana idea Menilai

mentalis (bacaan senyap).

c. Seterusnya, guru meminta kekeluargaan, Cuti sepatutnya dirancang supaya kita semua murid membaca 1 perenggan terlebih dahulu. BSM :

13

PISMP SEM 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS mendapat memanfaatkannya dengan baik. Salah satu perkara yang patut dipertimbangkan ialah bagaimana masa cuti ini boleh mengeratkan ikatan kekeluargaan. f. d. Kemudian, seorang seorang murid demi -

IPG KSAH Petikan Cuti teks Hujung

membaca

satu perenggan. e. Guru membimbing murid

Tahun Bersama Keluarga

membaca teks petikan. Murid yang telah membaca Penilaian HSP: diberikan penghargaan / F S : 6.2 Aras 1 (i)

peneguhan daripada guru. g. Seterusnya, guru bersoal-

jawab dengan murid untuk memastikan mereka faham tentang apa yang dibaca. h. Kemudian murid guru meminta pasti

mengenal

penggunaan kata, frasa, ayat dan peribahasa berdasarkan petikan teks Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga

Langkah 2 (10 Minit)

1.

Arahan berantai

a. Guru menerangkan arahan BSM: tentang aktiviti yang akan Kad ayat

Contoh arahan: i) Ayah bertugas sebagai seorang guru. ii) Ibu mengajar adik membaca Al Quran. iii) Abang dan saya suka bermain bola sepak.

dilakukan oleh murid-murid. b. Kemudian, guru meminta TKP: Verbal linguistik Interpersonal Intrapersonal Kinestatik

murid-murid membentuk 2 kumpulan antara lelaki dan perempuan. c. Guru menunjukkan kad ayat kepada setiap kumpulan.

d. Apabila murid telah bersedia, Kemahiran berfikir: murid berbisik dihadapan kepada akan rakan Menghubungkait

dibelakang tentang kad yang Nilai: ditunjukkan oleh guru. e. Proses pesanan (arahan) sehingga Penilaian HP Bekerjasama Bertanggungjawab

dilaksanakan

kepada murid yang terakhir.

14

PISMP SEM 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS f.

IPG KSAH

Murid yang terakhir akan F S : 1.3 Aras 2 (i) menyatakan pesanan secara lisan yang

(arahan)

terdapat dalam kad ayat. g. Aktiviti dibimbing oleh guru dan memberi peneguhan / penghargaan kepada murid jika memberikan jawapan

yang rasional / betul.

Langkah 3 (15 minit)

1.

Pelbagai jenis ayat. Ayat penyata Ayat Tanya Ayat perintah

a. Guru menerangkan arahan BSM: tentang aktiviti yang akan dilakukan oleh murid-murid. b. Kemudian, guru meminta TKP: Nilai: Bekerjasama Verbal linguistik Interpersonal Intrapersonal Kinestatik. Kad perkataan

murid memberikan contoh secara lisan ayat yang

Contoh perkataan: i) ii) iii) hadir maklum tugas

hendak dibina berdasarkan perkataan (kad perkataan) yang diberi. c. Aktiviti ini akan dilaksanakan secara berpasangan oleh

murid-murid.

Penilaian HP

d. Pasangan akan dipilih oleh F U : 8.1 Aras 1 (i) guru untuk membacakan

ayat yang telah dibina. e. Aktiviti ini juga dibimbing oleh guru dan memberi

peneguhan / penghargaan kepada murid jika

memberikan jawapan yang rasional / betul.

Langkah 4 (10 minit)

Pengayaan Aktiviti penulisan: Bina ayat (perkataan dihitamkan) dalam

Pengayaan a. Murid menulis perkataan (perkataan dihitamkan) yang terdapat dalam petikan.

BSM: TKP: Petikan

15

PISMP SEM 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS petikan berdasarkan petikan teks. b. Kemudian guru meminta murid membina ayat berdasarkan perkataan tersebut. c. Aktiviti dibimbing oleh guru dan memberi peneguhan / penghargaan kepada murid jika memberikan jawapan -

IPG KSAH Verbal linguistik, Interpersonal, Intrapersonal Kinestatik.

yang rasional / betul. Pemulihan Membimbing muridmurid mencari makna perkataan dihitamkan dalam petikan teks Cuti Hujung Tahun Bersama Keluarga Pemulihan a. Guru membimbing murid mencari makna perkataan dihitamkan. b. Guru meminta murid menulis makna perkataan yang telah dicari. c. Guru membimbing muridmurid mencari nilai murni yang terdapat dalam isi pelajaran.

Penutup (5 Minit)

1. Kognitif Rumusan: Rumusan pelajaran. Penerapan murni. Soalan Nyatakan yang perkara anda nilai isi

a. Guru membimbing murid membuat rumusan dan menerapkan nilai murni.

TKP: Verbal linguistik Interpersonal Intrapersonal Kinestatik

Nilai Murni: i) Semangat bermasyarakat ii) Bekerjasama

telah

pelajari, Tajuk, Aktiviti yang telah dilakukan.

iii) Bertanggungjawab

16
