Anda di halaman 1dari 28

PENGENALAN

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) merupakan satu rekod khas yang


disediakan lebih awal oleh guru sebelum menjalankan sesi pengajaran dan
pembelajaran di bilik darjah. RPH ini dibina sebagai panduan kepada para guru
untuk mengajar dengan lebih sistematik dan efektif serta mampu mencapai objektif
pengajaran. Dokumen ini sangat penting dan berguna supaya guru dapat
menyampaikan input pembelajaran kepada para murid dengan teratur. Selain itu
RPH adalah bahan bukti bahawa guru telah membuat perancangan rapi terlebih
dahulu sebelum melaksanakan pengajaran dan pembelajaran di blik darjah.
Penyediaan RPH dalam kalangan guru dapat mengelakkan penyelewengan atau
terkeluar daripada topik atau sub topik semasa pengajaran dilakukan. Aktiviti
pengajaran yang telah disusun dalam RPH membantu guru menyampaikan isi
kandungan pelajaran dengan mudah.

1.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


Tahun : 6 Cekal
Tarikh : 30 Ogos 2018
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi
Bil. Murid : 35 orang
Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
Tajuk : Perdana Menteri Malaysia

Standard Kandungan

1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada


pelbagai sumber secara bertatasusila.

Standard Pembelajaran

1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat secara kritis dan kreatif dengan
menggunakan ayat yang gramatis secara bertatasusila.

1
Objektif :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

i. Murid melakonkan watak Tunku Abdul Rahman secara kreatif dan kritis
dengan bernas dan logik menggunakan ayat yang gramatis secara
bertatasusila.

Kriteria Kejayaan :

1. Murid dapat melakonkan watak Tunku Abdul Rahman secara kreatif dan kritis.

Sistem Bahasa

i. Tatabahasa : Morfologi - kata asli bahasa Melayu, kata tunggal, kata


terbitan, kata nama, kata kerja, pengimbuhan.

: Sintaksis - ayat penyata, susunan ayat biasa

ii. Kosa Kata : kemerdekaan, pembangunan, perpaduan & pemodenan


iii. Sebutan dan Intonasi : Jelas dan betul

Pengisian Kurikulum / Elemen Merentasi Kurikulum

i. Ilmu : Sejarah
ii. Kemahiran : Mendengar dan bertutur
iii. Nilai Murni : Kesyukuran & patriotisme
iv. Elemen Merentas Kurikulum : Teknologi maklumat dan komunikasi
(TMK)
v. Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

i. Prinsip 5P : Penggabungjalinan - Kemahiran mendengar dan


bertutur, kemahiran membaca, kemahiran menulis

2
: Penyerapan - Ilmu, nilai murni dan kemahiran bernilai
tambah

: Penilaian - Penilaian terhadap pencapaian objektif


pengajaran dan pembelajaran.

: Pentaksiran Sekolah - Pentaksiran menggunakan


Standard Prestasi.

: Pemulihan dan Pengayaan

ii. Pendekatan Berpusatkan Murid


Pendekatan Tematik : Jati diri, Patriotisme dan
Kewarganegaraan,

Kaedah dan Teknik : Didik Hibur, Pembelajaran Koperatif,


Kecerdasan Pelbagai.

Sumber Bahan : Slaid, video dan kad bergambar

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

No. Jenis Bilangan


1. Komputer Riba 1

2. LCD 1

3. Kertas sebak 6

4. Lagu: Lagu patriotik 2

5. Lampiran A: Video – Senarai Perdana Menteri & Peristiwa 2


Pengisytiharan Kemerdekaan Malaysia
6. Lampiran B: Slaid - Biodata dan Jasa Perdana Menteri Malaysia 1

7. Lembaran Kerja A: Soalan 30

8. Lembaran Kerja B: Kad Gambar 6

3
Pengetahuan Sedia Ada :

i. Murid mengetahui tarikh kemerdekaan, bendera negara Malaysia, bunga


kebangsaan serta lagu “Negaraku”.
ii. Murid juga mengetahui dan mengaplikasikan etika yang betul jika lagu
“Negaraku” dimainkan

4
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi 1.Penyataan tajuk 1. Murid diberikan tajuk BBM:
(5 minit) pembelajaran pembelajaran.  Video

2. Murid mengibarkan lirik lagu


2. Penyataan tarikh “Negaraku” dan
bendera jalur
kemerdekaan “Tanggal 31”
gemilang.
Malaysia
3. Murid menyatakan
KP
tarikh kemerdekaan
3. Tayangan video Muzik
Malaysia.
lagu “Negaraku” dan
“Tanggal 31” 4. Murid ditayangkan
video lirik lagu
“Negaraku” dan
“Tanggal 31”.

4. Nyanyian lagu 5. Murid menyanyikan


“Negaraku” serta lagu “Negaraku” serta
“Tanggal 31” “Tanggal 31” dengan
penuh semangat
5. Tayangan video sambil mengibarkan
Senarai Perdana bendera Malaysia
Menteri Malaysia untuk
membangkitkan
semangat patriotisme
dalam diri murid.

6. Murid ditayangkan
senarai Perdana
Menteri Malaysia

5
Langkah 1 1. Tayangan video 1. Murid ditayangkan BBM:
(15 minit) pengisytiharan video pengisytiharan  Video
kemerdekaan kemerdekaan pengisytiharan
Malaysia. Malaysia. kemerdekaan
Malaysia.
2. Murid-murid diminta
(Lampiran B)
untuk mendengar,
menonton video dan
2. Penghayatan video KB:
menghayati babak-
pengisytiharan  Mengaplikasi
babak dalam video
kemerdekaan maklumat
tersebut.
Malaysia.  Mencipta idea
3. Murid secara atau produk
sukarela dikehendaki yang kreatif
3. Lakonan babak-
untuk berlakon
babak pengumuman
sebagai Tunku Abdul Kecerdasan
kemerdekaan
Rahman bagi Pelbagai:
Malaysia.
melakonkan babak-  Verbal
babak pengumuman Linguistik
4. Pemberian hadiah
kemerdekaan  Visual Ruang
Malaysia.

4. Murid melakonkan
Ilmu:
watak Tunku Abdul
 Sejarah
Rahman secara
kreatif dan kritis
dengan bernas dan
logik menggunakan
ayat yang gramatis
secara bertatasusila.

5. Murid diberikan
hadiah kepada murid
yang berlakon.
Langkah 2 Tayangan dan slaid 1. Murid ditayangkan BBM:
(15 minit) dan keterangan slaid dan  Slaid biodata

6
tentang biodata dan menerangkan kepada dan jasa
jasa Perdana Menteri murid tentang biodata Perdana
Malaysia. dan jasa Perdana Menteri
Menteri Malaysia. (Lampiran A)
 Soalan
2. Murid perlu
(Lembaran
mendengar
Kerja A)
kandungan slaid
yang diterangkan
KB:
dengan teliti.
 Menganlisis
3. Murid diedarkan maklumat
2. Dengar kandungan  Menilai
lembaran kerja
slaid. maklumat
kepada setiap murid.

3. Edaran lembaran 4. Murid menjawab

kerja kepada murid. aktiviti soal jawab


Ilmu:
berdasarkan
 Sejarah
4. Soal jawab secara lembaran kerja.

lisan. 5. Murid memberi


respon secara kritis
5. Penilaian oleh dengan berfikiran
guru. bernas dan secara
lisan menggunakan
6. Ganjaran dan ayat yang gramatis
pujian kepada murid. secara bertatasusila.

6. Murid mendapat
Lembaran Kerja 1:
pujian bagi mereka
yang menjawab
dengan betul.

Langkah 3 1. Pembahagian 1. Murid dibahagikan Bahan Bantu


(20 minit) kumpulan kepada tujuh Mengajar:
kumpulan. Setiap  Kad

7
2. Edaran kad kumpulan terdiri bergambar
bergambar dan daripada lima orang. (Lembaran
kertas sebak. Kerja B)
2. Setiap kumpulan
 Kertas sebak
diberikan satu kad
3. Perbincangan
bergambar Perdana Kemahiran Berfikir:
dalam kumpulan
Menteri Malaysia  Mengaplikasik
berdasarkan kad
yang berbeza dan anmaklumat
bergambar.  Menganalis
satu kertas sebak.
maklumat
3. Murid berbincang dan  Menilai
4. Penghasilan peta i-
mengemukakan maklumat
Think atas kertas
pandangan secara
sebak.
kritis berdasarkan Kecerdasan
kad bergambar Pelbagai:
5. Pembentangan
tersebut.  Verbal
hasil dapatan dan
pengemukaan 4. Jawapan perlulah Linguistik
 Visual Ruang
pendapat daripada dihasilkan dalam
setiap kumpulan. bentuk peta i-Think
yang kreatif di atas
6. Penilaian oleh kertas sebak dan
guru. ditulis dalam bentuk
ayat yang gramatis.

5. Setiap kumpulan
Lembaran Kerja 2:
membentangkan
hasil dapatan
perbincangan
kumpulan di hadapan
kelas secara bergilir-
gilir dengan
penyataan yang
bernas dan logik
menggunakan ayat
yang gramatis secara

8
bertatasusila.

6. Murid yang lain


mendengar
pembentangan
dengan
teliti.

7. Murid dinilai oleh


guru.

8. Murid diberi hadiah


dan pujian kepada
kumpulan yang
paling cemerlang.

Lembaran
pengayaan

Lembaran
pemulihan

Pengayaan
1. Murid dikehendaki
untuk memberitahu
semula isi-isi penting
berdasarkan dialog

9
yang diucapkan oleh
guru berkaitan
dengan kemerdekaan
Malaysia.

Pemulihan
1. Murid yang lemah
dikehendaki untuk
meneka dengan
menuturkan tajuk
lagu patriotik yang
dimainkan oleh guru.

Penutup 1. Arahan untuk 1. Murid membuat Kecerdasan


(5 minit) murid membuat rumusan Pelbagai:
rumusan. berdasarkan PdP  Verbal
yang telah dijalankan. Linguistik
Penutup kognitif
2. Murid
 Murid

10
mengemukaka mengemukakan
n pendapat pendapat tentang
tentang rumusan dengan
rumusan. menggunakan ayat
yang gramatis.
Contohnya:
i. Kita perlu
menghargai 3. Murid diberikan
jasa-jasa pujian dan motivasi
Perdana kepada semua murid.
Menteri
Malaysia 4. Proses pengajaran
ii. Kita hendaklah
dan pembelajaran
belajar
tamat.
bersungguh-
sungguh
supaya
mencapai
kejayaan dan
dapat memberi
sumbangan
kepada
negara.

Penutup sosial
 Guru memuji
murid dan
memberikan
motivasi
kepada
murid.

11
Refleksi Kekuatan
 Objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai.
 Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar.
 Murid bergerak aktif memberi kerjasama yang baik.

Kelemahan
 Masa tidak mencukupi untuk menjalankan aktiviti dengan lebih lama.

Penambahbaikan
 Perlu lebih teliti dalam perancangan masa.

RUJUKAN

Aeyn Solehah. (2013, Mei 9). Rancangan Pengajaran Harian. Diperoleh daripada
sumber https://www.slideshare.net/AeynSolehah/rancangan-pengajaran-harian-
20846369

Atan Long. (1981). Perkaedahan Mengajar bahasa Malaysia Yang Wajar Dibekalkan
Kepada Guru-guru Pelatih. Tanjung Malim: Universiti Pendidikan Sultan Idris

Hanapiah Sudin. (1979). Kaedah, Teknik dan Strategi Pembelajaran Lisan. Kuala
Lumpur: Universiti Malaya.

12
Kementerian Pendidikan Malaysia. (2012). Standard kurikulum bahasa Malaysia
sekolah rendah. Putrajaya: Kementerian Pendidikan Malaysia.

Khairiah Ahmad. (1980). Teknik-Teknik Mengajar. Kuala Lumpur: Universiti Malaya.

Noraini Idris. 2005. Pedagogi dalam Pendidikan Matematik. Kuala Lumpur:


Utusan Publications & Distributors Sdn. Bhd.

Noraziah Abdul Hamid. (1981). Alatan Mengajar dalam Pengajaran Bahasa. Tanjung
Malim: Universiti Pendidikan Sultan Idris

Zanari Zainon. (2015, Januari 31). BBM Dalam Pengajaran. Diperoleh daripada
sumber https://www.slideshare.net/ZanariZainon/pengug

LAMPIRAN A

13
-
Video Senarai Perdana Menteri Malaysia

https://www.youtube.com/watch?v=X54V5T9srEQ&t=169s
Video pengisytiharan kemerdekaan Malaysia pada tahun 1957

LAMPIRAN B

14
15
LEMBARAN KERJA A

16
Jawab soalan di bawah dengan betul.

1. Perdana Menteri manakah yang menubuhkan parti Barisan Nasional.

2. Perdana Menteri manakah yang memperkenalkan konsep Islam Hadhari?

3. Pada zaman Perdana Menteri manakah wujudnya Lapangan Terbang Antarabangsa


Kuala Lumpur (KLIA) serta Transit Aliran Ringan (LRT)?

4. Siapakah Bapa Kemerdekaan Malaysia?

5. Perdana Menteri manakah yang memperkenalkan konsep ‘1 Malaysia?

6. Siapakah Bapa Perpaduan Malaysia?

LEMBARAN KERJA B

17
KUMPULAN: _______________________

A.

1. Siapakah nama Perdana Menteri di atas?

2. Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan

oleh Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

KUMPULAN: _______________________

18
B.

1. Siapakah nama Perdana Menteri di atas?

2. Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan

oleh Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

KUMPULAN: _______________________

19
C.

1. Siapakah nama Perdana Menteri di atas?

2. Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan

oleh Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

KUMPULAN: _______________________

20
D.

1. Siapakah nama Perdana Menteri di atas?

2. Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan

oleh Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

KUMPULAN: _______________________

21
E.

1. Siapakah nama Perdana Menteri di atas?

2. Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan

oleh Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

KUMPULAN: _______________________

22
F.

1. Siapakah nama Perdana M.enteri di atas?

2. Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan

oleh Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

KUMPULAN : ___________________________

23
G.

1.Siapakah nama Perdana Menteri di atas?

2.Pada pendapat anda, apakah jasa dan sumbangan yang telah disumbangkan oleh
Perdana Menteri di atas?

(5 markah)

24
LATIHAN PEMULIHAN

Anda dikehendaki untuk meneka


dengan menuturkan tajuk lagu
patriotik yang dimainkan oleh guru.

Lagu : ________________________

Lagu : ____________________________

25
Lagu : __________________________

Lagu : __________________________

26
Lagu : ____________________________

Lagu : ______________________________

LATIHAN PENGAYAAN

Contoh dialog yang dibaca oleh guru.

KEPENTINGAN MENYAMBUT HARI KEMERDEKAAN NEGARA

27
Sesuai majlis sambutan hari kemerdekaan kali ke-61 peringkat Sekolah Menengah
Kebangsaan Lestari, Aina dan Huda telah ditugaskan untuk melipat tikar yang digunakan
ketika majlis dijalankan bersama rakan-rakan sekelas mereka yang lain. Semasa sedang
sibuk menjalankan tugas, mereka berdua berbual-bual mengenai kepentingan menyambut
hari kemerdekaan negara. Hal ini kerana Aina akan menulis rencana berkenaan perkara ini
bagi tujuan menyiapkan tugasan yang diberikan oleh gurunya.

Aina : Huda, adakah awak tahu apakah kepentingan kita sebagai rakyat Malaysia
menyambut hari kemerdekaan pada setiap tahun?

Huda : Ya, sudah tentu saya tahu.

Aina : Sekiranya begitu, bolehkah awak jelaskan kepada saya kerana saya perlu menulis
rencana mengenai perkara ini nanti.

Huda : Ya, sudah tentu boleh. Antara kepentingan kita sebagai rakyat bumi Malaysia
menyambut hari kemerdekaan ialah kita dapat mengenang jasa tokoh-tokoh yang sudah
berjuang demi negara. Mereka sanggup mengorbankan nyawa, kudrat dan masa untuk
bertempur dengan musuh demi membebaskan pertiwi daripada tangan-tangan rakus
bangsa penjajah yang hanya mementingkan kemewahan hasil bumi tanah air kita. Antara
tokoh yang telah berjasa pada negara termasuklah Datuk Maharaja Lela, Tok Janggut dan
Rentap. Oleh itu, bagi mengenang jasa para perajurit ini, pelbagai pihak telah mengambil
insiatif dengan mengadakan aktiviti menarik sempena sambutan hari kebangsaan seperti
ceramah kemerdekaan, perarakan merdeka dan persembahan tarian. Perkara seperti ini
dilangsungkan untuk menyemai rasa cinta akan negara sebagaimana rasa cinta para
pejuang akan tanah air dalam sanubari setiap penduduk Malaysia. Konklusinya, kita
haruslah mengenang jasa tokoh yang telah berjuang dengan menyambut hari kemerdekaan.

28
