Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

( SLOT KUMPULAN)
Matapelajaran ; Sains dan teknologi
Kelas : Pra terbilang 2
Tarikh : 15/4/2014
Masa :
Bilangan murid : 25 orang
Tema : Alam hidupan
Sub tema : Sayur-sayuran
Tajuk :
Aktiviti : Berkumpulan
Tunjang : Sains dan teknologi
Standard kandungan : (ST 2.3) Membanding dan Mengelaskan objek
( KTI 1.1 ) menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan
karya kreatif ( aplikasi seni)
Standard pembelajaran : (ST 2.3.8) membanding dan mengumpulkan objek mengikut ciri yang dikenalpasti
(KTI 1.1.4) memanipulasi bahan secara kreatif untuk penghasilan karya dengan bimbingan.
Kesepaduan tunjang : Bahasa dan komunikasi
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Membanding dan mengumpulkan jenis sayuran berdaun dan berbiji dengan betul
2. Menghasilkan capan/cetakan sayur-sayuran menggunakan pelbagai warna dengan kreatif.
3. Membatangkan dua suku kata terbuka untuk menjadi perkataan dengan betul
Pengetahuan sedia ada : murid sudah biasa makan sayur-sayuran di rumah
Kemahiran berfikir :menjana idea, membanding dan membeza, mencirikan
Penerapan nilai :kerjasama, tolong menolong, tolak ansur
Bahan bantu mengajar : kertas mahjong, kertas lukisan, kad gambar, gam, pensel,sayur, cat air
Fokus kecerdasan emosi : linguistik, naturaliti, visual ruang, musik, kineastetik
Kosa kata : peta pokok, peta titi , cop

LANGKAH
/MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI P & P

CATATAN


Set induksi
( 2 minit)









Nyanyian lagu sayur dengan
pergerakan.

Sayur kangkung( 2x)
Lobak merah (2x)
ce, ce, ce, ce, cili (2x)
tomato(2x)



- Guru mengarahkan murid menyanyi lagi
sayur-sayuran dengan pergerakan.
- Murid-murid menyanyikan lagu sayur-sayuran
sambil membuat pergerakan.
- Guru memperkenalkan sub tema yang
dipelajari pada minggu ini.




FOKUS MI : muzik, kineastetik









Penyampaian
( 48 minit)

Penerangan aktiviti

STESEN 1 : Tunjang sains
dan teknologi ( awal sains)



rajah 1 : peta pokok





Aktiviti1 : mengumpulkan dan melekatkan gambar
sayuran mengikut ciri berdaun dan berbiji pada peta
pokok

Kumpulan 1
a)Guru menerangkan ciri-ciri sayuran berdaun dan
berbiji.
b)Murid-murid diagihkan kad manila yang berbentuk
peta pokok, gambar sayuran dan gam.
c)Murid-murid mengumpulkan dan melekatkan
gambar sayuran mengikut ciri berdaun dan berbiji
pada peta pokok dengan betul.














BBM : kertas mahjong, gam, kad gambar

KBKK : membanding dan membeza

PENERAPAN NILAI : Kerjasama, tolong
menolong

FOKUS MI : naturaliti, ruang-visual

KOSA KATA : peta pokok













Sayuran
Berbiji


STESEN 2 : tunjang fizikal dan
estetika ( kreativiti)


















STESEN 3 : Tunjang bahasa
dan komunikasi ( bahasa
melayu)






=


Rajah 2 : peta titi









Aktiviti 2 : Menghasilkan karya cop sayur-sayuran
menggunakan pelbagai warna dengan kreatif.

Kumpulan 2

a)Guru menerangkan jenis sayur dan cara
menghasilkan cop dengan betul.
b)Murid-murid diagihkan beberapa sayur, watercolour
buncho, dan kertas lukisan.
c)Murid-murid Menghasilkan karya cop sayur-sayuran
menggunakan pelbagai warna dengan kreatif.









Aktiviti : Menuliskan 2 sukukata yang berbunyi sama
pada hujung perkataan dalam peta titi dengan betul
selepas mengeja.

Kumpulan 3

a)Guru menerangkan cara membatangkan 2 sukukata
terbuka dan cara melengkapkan peta titi dengan
betul.
b)Murid-murid diagihkan kad manila berbentuk peta
titi, dan pensel.
c) Murid-murid menuliskan 2 sukukata yang berbunyi
sama pada hujung perkataan dalam peta titi dengan
betul selepas mengeja.

BBM : Sayur-sayuran, kertas lukisan, cat air

KBKK : Menjana idea

PENERAPAN NILAI : kerjasama, tolong
menolong

FOKUS MI : visual ruang

KOSA KATA : cop










BBM : Kertas mahjong, gam, pensel

KBKK : membanding dan membeza

PENERAPAN NILAI : Kerjasama , tolak
ansur

FOKUS MI : linguistik

KOSA KATA : sukukata, peta titi







Contoh:



Penutup
( 10 minit )


Penilaian hasil kerja



















- Guru mengumpul dan mempamerkan semua
hasil kerja kumpulan murid-murid.
- Murid-murid menilai hasil kerja rakan-rakan
dengan bimbingan guru.
- Guru beri peneguhan positif kepada setiap
kumpulan.
- Murid-murid membersihkan ruang/tempat
menjalankan aktiviti.

BBM : Hasil kerja murid

KBKK : mencirikan

FOKUS MI : Interpersonal

PENERAPAN NILAI : sikap keterbukaan
