Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUALMata Pelajaran

: Pendidikan Seni Visual


Tahun: Pendidikan Khas - Sinaran
Bidang Kegiatan: 3. Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti

/ Teknik: Menghasilkan Diorama
Tema: Flora dan Fauna
Tajuk: Taman Bunga
Masa: 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan binaan diorama bertemakantaman
bunga
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Mengenali aktiviti menghasilkan diorama.
Memahami dan mengaplikasikan cara-cara menghasilkan dioramabertemakan taman
bunga
Menceritakan proses untuk menghasilkan diorama bertemakan taman bunga.
Penerapan Nilai: Yakin, menghargai
Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasi
Pengetahuan Sedia Ada Murid
:Murid telah biasa melihat ataupun pergi ke taman bunga
Murid pernah mewarnakan gambar taman bunga
Hasil Pembelajaran Murid
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Menghasilkan binaan diorama bertemakan taman bunga menggunakanteknik yang
betul
Menyatakan langkah-langkah menghasilkan binaan diorama
Nilai Murni: Bersih, hormat menghormati, kerjasama
Unsur KBKK: Konstruktivisme
BBM: Kotak kasut, gam, gunting, tali, kertas warna, pensil warna,
double sided tape

Prosedur
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.
Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya prosespengajaran dan
pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkankemahiran-kemahiran berfikir secara
kritis dan kreatif.
Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.
Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara membuat binaandiorama
bertemakan taman bunga
Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan binaan diorama
Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap
Apresiasi dan refleksi.
Penutup Sosial atauKognitif

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 4


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4
http://hayazi040669.blogspot.com/

Masa:
1 Jam
Bidang:
Membuat corak dan rekaan
Tajuk:
Kertas pembalut hadiah

Kemahiran/tema:
Capan

Pengetahuan Sedia ada:
1. Murid mengenali sayur-sayuran.
2. Murid mengetahui cara memotong

Hasil Pembelajaran :
Aras 1 - Memerhati dan mengkaji jenis sayuran yang mempunyai lapisan kelopak
Aras 2 - Memotong sayuran pelbagai contoh seperti menegak , melintang
Aras 3 - Membuat corak dalam pelbagai susunan
Aras 4 - Mempamerkan hasil kerja

Kemahiran Berfikir:
Kritis - membanding dan membezakan
Kreatif - menjana idea

Penerapan nilai:
Keselamatan, kerjasama, ketelitian

BBM:
Papan putih, marker, contoh hasil kerja guru, komputer, pembesar suara

Keperluan:
5 biji kobis, 5 bilah pisau, 5 set warna air, 29 berus warna, 29 helai kertas A4, surat khabar





PELAKSANAAN
LANGKAH/MASA ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
Set Induksi
( 5 Minit)
Menyanyikan lagu bertajuk
Vegetables
Aktiviti Guru

- Guru menunjukkan
gambar taman
bunga.

- Guru menarik
perhatianmurid
berkaitan
gambar yang
ditunjukkan
denganmengajukan
beberapasoalan.

-

Aktiviti Murid

-Murid melihat
gambar
yangditunjukkan

- Murid memberi
respon
danmenjawab soalan
yangdikemukakan
oleh guru

Kecerdasan
Pelbagai

Verbal
linguistik,
inter/
intrapersonal
muzik

Langkah 1
(20 Minit)
Menerangkan konsep capan.

Membuat tunjuk cara.

Aras 1
Memerhati dan
mengkaji jenis
sayuran yang
mempunyai lapisan
kelopak.

Guru menerangkan
definisi capan
kepada murid.

Guru menerangkan
jalinan capan yang
terdapat pada sayur
kobis.

Murid
memerhatikan
jalinan yang
Kecerdasan
Pelbagai:
Verbal
linguistik

ABM/BBM
Hasil kerja
guru, kertas
A4, warna air,
berus warna ,
kobis dan
pisau.

terdapat pada sayur
kobis.

Guru membuat
langkah tunjuk cara
untuk menghasilkan
capan.

Guru mengarahkan
murid membentuk 5
kumpulan.
Langkah 2
(25 minit)
Menghasilkan capan. Aras 2
Memotong sayuran
dengan pelbagai
contoh seperti :
menegak,
melintang

Aras 3
Membuat corak
dalam pelbagai
susuna seperti:
Selang seli, berjalur

Murid memotong
kobis dengan
pelbagai arah
seperti melintang
dan menegak
Murid menghasilkan
capan.

Guru membimbing
murid menghasilkan
capan.
Kecerdasan
Pelbagai

Kinestetik,
KBKK :
Membanding
beza dan
menjana idea.

ABM/BBM
Surat khabar,
kobis, pisau,
kertas A4,
warna air dan
berus warna.

Nilai :
Keselamatan
Ketelitian
kerjasama
Langkah 3
(5 minit)
Peneguhan
dan penilaian
Aras 4
Mempamerkan
hasil kerja

Guru meminta
murid
membentangkan
hasil kerja
masing-masing.

Guru menegaskan
nilai-nilai dalam
menghasilkan
karya.

Kecerdasan Pelbagai
Intra/ interpersonal, verbal linguistik

Nilai:
Keyakinan, keberanian
Penutup
(5 minit)
Penutup Murid menyanyikan
lagu secara
beramai-ramai.
Kecerdasan
pelbagai:
Muzik
