Anda di halaman 1dari 7

CONTOH RPH KSSR BM TAHUN 2

Rancangan Pelajaran Harian


TAHUN 2 WIRA
TARIKH 21 JUN 2014
BIL. MURID 30 ORANG
MASA 9.00 10.00 PAGI (60 minit)
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Pakaian Tradisional Masyarakat Malaysia
Standard Kandungan 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan
tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul

Standard Pembelajaran 1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat
majmuk

OBJEKTIF Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1. Bercerita tentang pakaian tradisional dengan sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk
2. Melafazkan pantun dengan sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul dan memadankan maksud pantun dengan
gambar yang betul

PENGISIAN KURIKULUM i. Ilmu: Kajian Tempatan
ii. Nilai: Kerjasama, Hormat-menghormati
iii. KBT: Kemahiran berfikir- menjana idea, Kreativiti dan
Inovasi , Belajar Cara Belajar verbal-linguistik
SISTEM BAHASA Tatabahasa: Kata nama khas, ayat majmuk, struktur ayat
MEDIA Teks bacaan, kad gambar, lembaran kerja, tayangan video












STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PERKARA ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
Set Induksi
5 Minit
Tayangan Video Pakaian
Tradisional
Soal Jawab
Soalan :
Apakah jenis pakaian yang
kamu lihat dalam tayangan
video?
Jangkaan Jawapan
i. Baju kebaya
ii. Cheongsam
iii. Sari
iv. Baju Melayu
Guru bertanyakan kepada
murid tentang pakaian
tradisional yang dilihat
dalam tayangan video.
KBT : TMK
Kemahiran soal
jawab

Langkah 1

10 MINIT
BErcerita
Arahan :
Ceritakan berkenaan gambar
yang diperoleh kumpulan
masing-masing berpandukan
pengetahuan sedia ada pada
diri.
Isi cerita
- Bangsa yang memakai
pakaian tradisional
tersebut.
- Ciri pakaian tradisional
tersebut.
- Masa memakai pakaian
tersebut.
Guru memberi kad gambar
kepada murid secara
berkumpulan
Murid diminta menceritakan
tentang gambar pakaian
tradisional secara
berkumpulan.
Guru menegur kesalahan
murid atau guru menegur
intonasi murid

Gambar pakaian
tradisional
KP:
Verbal linguistik
KB:
Menjana idea
Kreativiti dan
inovasi


Langkah 2

10 MINIT
Pantun
Baju kurung baju Melayu,
Dipakai anggun orang Melayu

Perut kenyang makan taufu,
Loh riang memakai samfu.

Pergi ke kedai membeli roti,
Pak Thurai memakai dhoti

1. Murid dibimbing
melafazkan pantun 2 kerat
dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
2. Murid melafazkan
pantun 2 kerat secara
beramai-ramai dan secara
berkumpulan.
3. Murid memadankan
pengertian pantun dengan
lembaran kerja gambar yang
ditampal di hadapan kelas.

Lampiran - teks
pantun
Verbal linguistik












Langkah 3

20 MINIT
Binaan ayat majmuk
Jangkaan ayat:
1. Abu dan Ahmad
membeli baju melayu di
kedai pakaian.
2. Abu memakai baju
melayu dan Siti
memakai baju kebaya.
3. Encik Sukur membeli
baju kurung dan baju
melayu untuk anak-
anaknya.
4. Nurdina membelikan
songkok dan songket
untuk jirannya, Encik
Sukur.
Setiap kumpulan diminta
membina lima ayat majmuk
berdasarkan gambar
pakaian tradisional pada kad
gambar tersebut.
Wakil setiap kumpulan
membentangkan ayat
majmuk yang telah mereka
bina.
K.B - KBKK
B.B.M Kad
gambar

Penilaian

Pantun
Baju kurung baju Melayu,
Dipakai anggun orang Melayu.
Murid terpilih akan
melafazkan pantun secara
individu dan dibimbing
oleh guru.
























5 MINIT
Pengayaan
5 MINIT
Guru meminta murid
melafazkan beberapa
rangkap pantun.

Penutup
5 MINIT
Rumusan Guru Guru menerangkan jenis
dan ciri pakaian tradisional
kepada murid- murid.


Kad Gambar 1











Kad Gambar 2













Kad Gambar 3
