Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4

(KEMAHIRAN SENI BAHASA)

Tarikh
Hari
Tahun
Bil Murid
Masa
Mata Pelajaran
Tema
Tajuk

: 24 April 2014)
: Khamis
: 4 Waja
:26 Orang
: 1110-1210
: Bahasa Malaysia
: Masyarakat Penyayang
:Amalan Mulia Jadi Pegangan

STANDARD KANDUNGAN
4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan
menggunakan bahasa badan secara kreatif
semasa bercerita secara didik hibur

STANDARD PEMBELAJARAN
4.2.1 Mengujarkan ayat yang gramatis dengan
sebutan yang betul dan intonasi yang jelas serta
susunan idea yang tepat semasa bercerita
secara didik hibur.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya :
1. Bercerita menggunakan ayat yang gramatis sekurang-kurangnya empat daripada
enam ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas serta susunan idea
yang tepat.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya empat daripada lima nilai murni yang terdapat
dalam teks.

Sistem Bahasa

Kosa Kata : Baik, amalan, mulia

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu
Nilai Murni
EMK

: Pendidikan Sivik
: Baik Hati, Bekerjasama
: Kreativiti dan Inovasi

Kemahiran Bernilai Tambah

KB
TKP

: Menjana Idea, merumus


: Kinestetik, Verbal-linguistik

DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIEPage 1

BCB

: Bacaan Mekanis

Bahan Bantu Mengajar

Bil.

Jenis

1.
2.
3.

Bilangan

Petikan Cerita
Kad Pantun
Tag nama Watak

26
1
4

Pengetahuan Sedia Ada Murid :

Murid pernah mendengar cerita menggunakan ayat yang gramatis dan bahasa yang
indah.

Langkah/

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Masa

Catatan

Pembelajaran
BBM

Set Induksi
(5 MINIT)

Soal Jawab

1.

Guru memastikan semua

Apakah

murid bersedia untuk sesi

pesanan

pengajaran

dalam pantun?
Contoh
amalan
yang

dan TKP:

pembelajaran.
2. Guru
dan

-Verbal linguistik
murid

mulia

menyanyikan

murid

Amalan Mulia
3. Guru
bersoal

ketahui?

bersama

-Lembaran pantun

pantun

murid

jawab
tentang

KB:
-m
menjana idea

pantun Amalan Mulia.


4. Guru
menulis
jawapan
murid di papan putih.
5. Guru
memperkenalkan
tajuk pelajaran .
BBM:
Langkah 1

Membaca

(15 MINIT)

berbincang

dan

1. Guru mengedarkan petikan

-Petikan teks

cerita kepada murid.


2. Murid membaca secara
senyap.
3. Murid
membaca
berbincang

dan
untuk

KB:
-mengecam

DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIEPage 2

memahami dan mengenal


pasti nilai yang terdapat
dalam cerita.
4. Murid menyatakan

BCB:
-mendengar

nilai

dengan

berkesan

yang terdapat dalam cerita.


5. Guru menerapkan kosa
TKP:

kata baharu.

Verbal linguistik
Penilaian Objektif:
-

Menyatakan
sekurangkurangnya
empat daripada
lima nilai murni
yang

terdapat

dalam teks.

BBM:
Langkah 2
(20 MINIT)

Aktiviti Kumpulan

1. Guru

mengadakan

pertandingan bercerita mini


di dalam kelas.
2. Dalam kumpulan
berbincang
melakonkan

murid
untuk

watak

yang

Tag nama mengikut


watak
TKP:
-verbal linguistik,
-Kinestetik

terdapat dalam cerita.


3. Setiap
kumpulan
akan
membuat persembahan di
hadapan kelas.
4. Beberapa
orang

KB:
murid

-Menghubungkait

dipilih untuk menjadi hakim.

Penilaian Objektif:
1. Bercerita
menggunakan
ayat
gramatis
sekurangkurangnya

DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIEPage 3

yang

empat daripada
enam

ayat

dengan sebutan
yang betul dan
intonasi

yang

jelas

serta

susunan
yang tepat.

Langkah 3

Pentaksiran

(15 Minit)

Membina

cerita

berdasarkan

gambar yang diberi.

BBM:
Lembaran kerja

Pengayaan
Menulis

cerita

pendek

tentang

Amalan Mulia dalam kehidupan


seharian.
Pemulihan
Murid

menyusun

Amalan
sehingga

Mulia

jalan

jadi

menjadi

cerita

pegangan

cerita

yang

lengkap.

Penutup
(5 MINIT)

Kognitif

1. Guru

dan

murid

merumuskan isi pelajaran.


2. Guru menerapkan nilai
murni.
3. Guru
penghargaan
murid-murid.

DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIEPage 4

memberi
kepada

KB:
Merumus

idea

Aktiviti Susulan : Murid membaca cerita yang mengandungi nilai murni.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH


(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Catatan

DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIEPage 5

Tandatangan :
Nama
:
Tarikh
:

DISEDIAKAN OLEH: YOLANDA CHANDIEPage 6

Tandatangan :
Nama
:
Tarikh
:
