Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 3 Tiger

Bil. Murid

: 38 orang

Masa

: 11.00 pagi 12.00 tengah hari

Tarikh

: 1/ 3 / 2013

Tema

: Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

: Kata Sendi Nama

STANDARD KANDUNGAN
5.1 Memahami dan menggunakan
golongan kata dengan betul mengikut
konteks
Objektif
i.
ii.
iii.

STANDARD PEMBELAJARAN
5.1.7 Memahami dan menggunakan kata
sendi nama dan kata seru dengan
betul mengikut konteks.

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

Memberikan contoh kata sendi nama yang terdapat dalam petikan.


Mengisi tempat kosong dengan kata sendi nama yang betul dalam lembaran
kerja.
Membina ayat tunggal dengan menggunakan kata sendi nama yang diberikan
oleh guru.

Sistem Bahasa

Sistem bahasa : Kata sendi nama


Kosa kata
: seramai, berfaedah, pengetahuan, mengatur

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu
Nilai murni
Kreativiti

: PJK
: Berdisiplin, baik hati, berdaya saing
: Mengetahui cara bermain permainan Sahibba

Strategi

KB
TKP

: Menyelesaikan masalah, mengenal pasti


: Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
kinestatik
BCB
: Memproses maklumat mengenai permainan Sahibba
Pembelajaran kontekstual
: Menghubung kait dengan aktiviti permainan
dalaman.

Bahan Bantu Belajar


Bil
1
2
3

Jenis
Buku teks
Nota kata sendi nama
Grafik lembaran kerja

Bilangan
38
38
38

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenal kata sendi nama.

Langkah/

Isi Pelajaran

Masa

Catatan

dan Pembelajaran
-Permainan

1) Guru menyorokkan 6 sampul rahsia di

BBB:

Treasure Hunt

hadapan kelas.
2) Murid-murid dibahagikan kepada

-Sampul tugasan

Kata sendi nama:


-di
-ke
-pada
Induksi Set -daripada
(5 minit)

Aktiviti Pengajaran

-kepada
-untuk

enam kumpulan.
3) Setiap wakil kumpulan diminta
mencari sampul tersebut.
4) Setelah kesemua menjumpai sampul,

Teknik:
-Soal jawab

setiap kumpulan diminta menunjukkan

TKP:

perkataan yang terdapat dalam

-Verbal

sampul.
5) Guru menampalkan perkataan
tersebut pada papan tulis.
6) Murid-murid disoal mengenai
golongan kata yang berkaitan dengan
perkataan yang dijumpai.
7) Guru menyatakan tajuk pengajaran.

-Kinestatik
BCB:
-K.bertutur
-K.mendengar
Nilai:
-Berdaya saing
-Baik hati

Tajuk:
Kata Sendi Nama
-Petikan

1) Murid-murid diminta merujuk buku

BBB:

Permainan
Sahibba

teks muka surat 36.


2) Murid-murid dikehendaki membaca

-Petikan dalam
buku teks

petikan selama dua minit.


3) Murid-murid disoal mengenai isi
Isi petikan:
1. Permainan
Langkah 1

Sahibba

(15 minit)

merupakan
permainan
dalaman.
2. Menggunakan
kemahiran berfikir.
3. Menjadikan
fikiran cerdas.

petikan.
4) Guru menceritakan cara bermain
Permainan Sahibba.
5) Murid-murid diminta mengeluarkan
kosa kata yang terdapat dalam
petikan.
6) Guru menerangkan kosa kata
tersebut.
7) Murid-murid diminta mengeluarkan
kata sendi nama yang terdapat dalam

TKP:
-Verbal
-Interpersonal
BCB:
-K.membaca
Nilai:
-Berdisiplin

petikan.
8) Guru membimbing aktiviti murid.

Kosa kata:
-seramai
-berfaedah
-pengetahuan
-mengatur

Langkah 2
(20 minit)

-Penerangan kata

1) Guru mengedarkan nota kata sendi

BBB:

sendi nama.

nama kepada murid-murid.


2) Murid-murid diminta membaca nota

-Nota kata sendi

Nota:
1) Kata Sendi
Nama
-Kata sendi nama
ialah kata tugas
yang digunakan
sebelum kata nama
atau frasa nama.

nama

secara mentalis.
3) Murid-murid diminta membaca nota
secara berkumpulan.
4) Murid-murid diterangkan mengenai
kata sendi nama.
5) Guru memberikan contoh kata sendi
nama kepada murid-murid.
6) Murid-murid diminta membina ayat

Teknik:
-Penerangan
Nilai:
-Disiplin

tunggal berdasarkan pilihan kata sendi


nama yang diberikan.

TKP:

2) Contoh kata
sendi nama:

7) Beberapa orang murid dipilih untuk

-Verbal

membacakan ayat yang dibina.


8) Guru membimbing binaan ayat murid-

KB:
-Mengenal pasti

murid.

-di, ke, dari,

BCB:

daripada, kepada,

-K.membaca

pada, untuk, oleh.

-K.menulis

Aktiviti:

1) Guru menjalankan aktiviti Jawab

BBB:

Jawab Saya

Saya.
2) Murid-murid diedarkan dengan

-Lembaran isi

Kata Sendi Nama:


-daripada
-di
-ke
Langkah 3

-pada

(15 minit)

-akan
-kepada

tempat kosong

lembaran kerja isi tempat kosong.


3) Murid-murid diminta menjawab 10
soalan isi tempat kosong dengan
jawapan yang betul.
4) Beberapa orang murid dipilih bagi
membacakan jawapan.
5) Guru membetulkan jawapan yang
salah.

-hingga

TKP:
-Verbal
-Kinestatik
KB:
-Menyelesaikan
masalah

-bagi
BCB:
-K.membaca

Penutup

Rumusan isi

1) Murid-murid disoal mengenai

pelajaran.

kegunaan kata sendi nama.


2) Murid-murid diminta menyatakan kata

(5 minit)
Kognitif:
-Kata sendi nama
Sosial:
Bertepuk tangan

sendi nama yang dipelajari.


3) Murid- murid diminta menyatakan
nilai-nilai murni yang dipelajari.
4) Guru merumuskan isi pelajaran.

-K. menulis
TKP:
-Verbal
-Interpersonal
-Intrapersonal
KB:
-Merumus

untuk diri sendiri.

Nilai murni:
-Rasional
