Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU KE - 1
MASA / TINGKATAN / MATA
PELAJARAN / JUMLAH MURID
01:10 01:45 petang (35 minit)

BAHASA MELAYU

HARI: ISNIN

TARIKH: 12 JANUARI 2015

TAJUK/HASIL PEMBELAJARAN/AKTIVITI/BBM/REFLEKSI
PERHIMPUNAN RASMI SEKOLAH DI DEWAN SEKOLAH
(Minggu Orientasi Tingkatan 1 & Kelas Peralihan _12 hingga 15/1/2015)

Taklimat Disiplin & Perhimpunan (En.Mutalib)

Taklimat Keselamatan (Pn. Rani)

Program
Orientasi
Tingkatan 1 & Kelas
Peralihan 2015
( 12 15 Jan 2015)

Tajuk : PENGENALAN TAJUK/UNIT KANDUNGAN BAHASA MELAYU


KELAS PERALIHAN 2015

KBAT
Menganalisi
s
Mengaplikas
i
Menilai
Mencipta

01:45 02:20 Petang (35 minit)


PERALIHAN
(

) orang murid

Tumpuan Kemahiran
Mendengar
Bertutur
Membaca
Menulis
Tatabahasa
Sastera
Kosa kata/Rampaian Bahasa
-

CATATAN

Objektif :Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:


1. Mengetahui secara umum berkaitan 17 unit pembelajaran yang akan dipelajari
sepanjang tahun 2015 berdasarkan kandungan Buku Teks BM Peralihan
(KBSR).
Kriteria Kejayaan (SMART): AKTIVITI:
Pengurusan Bilik Darjah (3 minit)
Set Induksi: (10 minit)
Guru menerangkan senarai buku-buku yang diperlukan sepanjang sesi PdP
dijalankan. Berikut senarai bahan pembelajaran yg perlu disediakan oleh murid :
1. Buku Teks Bahasa Melayu Peralihan
2. Buku Tulis (BM 1 & BM 2)
3. Buku Kosa kata
4. Kamus Dwibahasa
*Modul Pembelajaran Berkesan BM Peralihan akan diedarkan pada murid-murid
pada minggu ke-3 nanti.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1 (Berpusatkan guru)(10 minit)
Guru menerangkan maklumat berkaitan isi kandungan Buku Teks BM Peralihan,
jenis-jenis aktiviti PdP secara individu dan berkumpulan , serta tatacara sesi Pdp
yang perlu dipatuhi oleh semua murid semasa proses PdP berjalan . Guru juga
meminta murid berada dalam kumpulan masin-masing dan setiap kumpulan
mempunyai 4 orang ahli.
Aktiviti 2 (Soal Jawab)(25 minit)
a) Guru memberi ruang kepada murid-murid untuk bertanyakan soalan tentang
pembelajaran di sekolah menengah.
b) Murid-murid bertanyakan soalan dan guru menjawab dengan baik.
Penutup: (kelas) 6 minit
Guru mengucapkan terima kasih kepada murid-murid di atas kerjasama dan
beradab dengan baik semasa di dalam kelas. Guru mengingatkan murid untuk
membuat bacaan semua topik & sub topik dlm Unit 1 Masyarakat Penyayang
sebagai latihan kerja rumah.
Latihan Kerja Rumah :
Baca dan fahami maksud dialog dalam teks - Unit 1 Masyarakat Penyayang .
Perbincangan selanjutnya akan dijalankan dalam kelas seterusnya.
BBM:
Buku Teks BM Peralihan
REFLEKSI:
Peralihan (

) murid yang hadir:

Peralihan (

) murid yang tidak hadir :

Perkakas Pemikiran
-

Nilai Murni
Kerjasama
Yakin diri
Berani
Sumber
1. Buku Teks Bahasa
Melayu Peralihan)
Lampiran:
1.Maklumat Kandungan
Silibus BM Peralihan
2015
2. Tarikh-tarikh Penting
(Ujian & Peperiksaan)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


MINGGU KE -1

HARI: ISNIN

MASA / TINGKATAN / MATA


PELAJARAN / JUMLAH MURID
05:35 06:45 Petang (70 minit)

TARIKH: 12 JANUARI 2015

TAJUK/HASIL PEMBELAJARAN/AKTIVITI/BBM/REFLEKSI
UJIAN MEMBACA , BERTUTUR ,KEFAHAMAN & MENULIS DALAM BAHASA
MELAYU

PERALIHAN
BAHASA MELAYU
(

) orang murid

Tumpuan Kemahiran
Mendengar
Bertutur
Membaca
Menulis
Tatabahasa
Sastera

Kosa kata/Rampaian Bahasa


Ayat majmuk
Penjodoh Bilangan
Kata Nama Am Konkrit

Objektif :
a) Kepada guru :
Ujian khas ini adalah bertujuan untuk membantu guru mengenalpasti tahap
penguasaan 4M (membaca, menulis, mengira & menaakul) di kalangan murid &
membantu mereka melalui program bimbingan intervensi/pemulihan yang sesuai
bagi memudahkan proses komunikasi serta PdP.
b) Kepada murid :
1. dapat mengetahui tahap penguasaan 4M masing-masing
2. memahami dan melibatkan diri dalam program intervensi/pemulihan 4M.
3. Kriteria Kejayaan (SMART):
Murid berjaya sekiranya berupaya lulus & mencapai tahap penguasaan 4 dan ke
atas dalam 4M.
AKTIVITI:
1. Pengurusan bilik darjah (5 minit)
2. Set Induksi: (5 minit)
Penerangan program intervensi/pemulihan 4M.
3.Ujian Kefahaman- & Menulis & Ujian Membaca & Bertutur)(55 min)
1. Guru membahagikan murid kepada 2 kumpulan. Kumpulan 1 ditugaskan
menyelesaikan soalan ujian kefahaman & menulis, manakala kumpulan 2
akan dipanggil setiap individu untuk ujian membaca & bertutur bersama guru.
2. Selepas 20 minit, 2 kumpulan ini akan bertukar sesi ujian. Kumpulan 2
ditugaskan menyelesaikan soalan kefahaman & menulis, manakala kumpulan
1 menjalani ujian membaca & bertutur di hadapan guru.
3. Murid-murid melaksanakan sesi ujian dengan baik.
4. Guru membuat catatan tentang tahap penguasaan 4M murid seperti berikut :
Tahap
Pernyataan
Penguasaan
1
Tahap sangat terhad dan sangat lemah
2
Tahap terhad
3
Tahap sesuai
4
Tahap kukuh
5
Tahap terperinci
6
Tahap sangat terperinci, konsisten & menjadi model
teladan
5. Sesi ujian tamat.
Penutup: (kelas) 5 minit
Guru mengucapkan terima kasih kepada semua murid kerana memberi kerjasama
sepanjang sesi ujian.
Latihan Kerja Rumah :
Unit 1: Masyarakat Penyayang (m/s :2)-Baca Teks Dialog & jawab 4 soalan
kefahaman yang diberi.( Perbincangan akan dibuat pada kelas akan datang.)
(sumber : Buku Teks BM Peralihan)
BBM:
2. Set soalan Ujian Kefahaman & Menulis
3. Teks Bacaan (Ujian Membaca & Menulis)
4. Buku Teks Bahasa Melayu Peralihan)
REFLEKSI :
Sila rujuk lampiran L1/RPH_BM(P)2015/001

CATATAN
KBAT
Menganalisis
Mengaplikasi
Menilai
Mencipta

Soalan PBS
Perkakas Pemikiran
Nilai Murni
Kerjasama
Yakin diri
Berani
Sumber
Set soalan Ujian Kefahaman
& Menulis
Teks Bacaan (Ujian
Membaca & Menulis)
Buku Teks Bahasa Melayu
Peralihan)
