Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

Tarikh / Hari : 2 Ogos 2016

Kelas : Tahun 3 Cendekiawan

Bilangan murid : 34 Orang

Masa : 11.45 pagi – 12.45 tengahari

Tema : Negaraku Tercinta

Tajuk : Sejarah Negara Kita

Standard kandungan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang
Jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran : 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul

Menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

Objektif : Murid dapat,


i. Bercerita tentang ‘ Sejarah Negara Kita’ dengan sebutan, intonasi dan suara yang betul
Pengisian Kurikulum : Ilmu : Sejarah
EMK : Kreatif dan inovatif
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti, Kontekstual.

Sistem Bahasa : Sebutan dan Intonasi.

Bahan bantu belajar : Gulungan Surat Khabar, Laptop, pembesar suara dan lembaran kerja, gambar.
Langkah Isi Pelajaran Langkah / Aktiviti Catatan
 Guru memperkenalkan diri terlebih dahulu
kerana ini merupakan interaksi yang pertama
kali.
 Teknik lakonan  Guru bertanya khabar kepada murid-murid.
 Teknik : Lakonan
Set induksi  Melakonkan watak  Guru memilih salah seorang wakil murid untuk
 KB : Jana idea
pejuang dahulu kala ‘ Dol melakonkan watak ‘Dol Said’
(5 Minit)
11.45-11.50 Said’.  Murid melakonkan watak ‘ Dol Said’.
 Guru bersoal jawab dengan murid tentang aksi
yang dilakonkan.
 Guru mengaitkan dengan isi pelajaran.
 KB : Jana idea
 Guru mengedarkan teks dialog Kenali Bangunan
 Teknik Bercerita
Bersejarah Kita.
 BBB: Teks dialog,
Langkah 1  Guru meminta murid membaca secara senyap
 Teknik bercerita Sejarah Muzik, Laptop dan
 Guru memilih wakil murid tampil ke hadapan dan
(25 Minit) Negara Kita pembesar suara.
11.50-12.15 membaca dialog dengan sebutan dan intonasi
 Langkah ini untuk
yang betul.
mencapai objektif.
 Guru memuji murid yang berani membaca dialog.

 Setiap murid diberikan satu lembaran kerja.


 Lembaran kerja  Murid perlu melengkapkan dialog berdasarkan
Langkah 2  BBB: Lembaran kerja
 Gambar bangunan pernyataan yang diberi.
 KP: Interpersonal
(15 Minit)  Murid-murid menghafal dialog yang telah
12.15-12.30
dilengkapkan.
 Teknik : Bercerita
 Setiap kumpulan diminta memilih wakil untuk  Nilai : Berani
Langkah 3  Teknik bercerita
menceritakan biodata ringkas ‘Dol Said’  KP: Interpersonal dan
berdasarkan gambar
(10 Minit) menggunakan sebutan dan intonasi yang betul. intrapersonal
12.30-12.40 rangsangan
 Bantuan gambar rangsangan  Langkah ini untuk
mencapai objektif.
 Guru memberi pujian kepada murid-murid yang

Penutup  Sosial – Pujian dan bercerita dengan baik.


 Nilai : Menghargai
penghargaan  Guru memberi hadiah sebagai pemangkin
(5 Minit) orang lain
12.40-12.45 semangat kepada wakil kumpulan yang berlakon
dengan baik dan bersungguh-sungguh.
REFLEKSI PENGAJARAN

Kekuatan :

Kelemahan :

Penambahbaikan :
